Začal někdo s příkrmy před ukončením 4. měsíce?

millist
3. led 2009

Ahoj.
Začala jste některá podávat příkrmy dřív než po ukončeném 4. měsíci???

Naše malá je od začátku na UM, kojení nám nešlo. Ze začátku jsme měli Bebu HA, jenže měla problémy s kakáním, musela jsem jí pomáhat a měla bolení. Pak jsme přešli na Hipp HA, jenže ten nám po měsící začala úplně odmítat, prostě jsme ho do ní už nedostali. Myslím si, že jak je to hořký, tak to nechtěla, uviděla flašku a začala řvát. (naše malá teda vůbec už od začátku strašně málo papá) Měla jsem doma od kamarádky obyčejnej Sunar, tak jsem jí dala ten, ze začátku jsem jí to musela dávat po lžičce, z flašky nechtěla a pak si zvykla, přeci jen je to sladký. (HA jsem jí ještě zkusila dosladit Glukopurem, protože nám doktorka doporučila na HA zůstat, kvůli mý alergii, ale po tom se mi osypala).

Mamka mi už dlouho říkala, ať ji zkusím uvařit mrkev nebo někakou zeleninu, že dřív nám to dávali už od 2. měsíce a jsme taky zdraví. Zkusila jsem jí to dát ve 3,5 měsících, zatím jsme vyzkoušeli mrkev, brokolici, špenát s brambory a všechno jí moc chutná. Jen mám pořád strach, abych jí něco nevyvedla, ale zdá se v pohodě. Zkouším jí vždycky dát prvně mlíko, ale ona si ho přes odpoledne prostě nevezme, tak si myslím, že je dobře, že aspoň sní tu zeleninu.

Večer jsem jí začala ještě dělat hodně řídkou rýžovou kaši, protože po Sunaru byla v noci strašně neklidná a pořád se budila, to s Hippem nedělala, budila se v noci jen jednou (Sunar se mi zdá řidší).

Díky za Vaše zkušenosti!!! Je dost těžký vybrat si mezi názorem doktorky a mámy, byla jsem i u svý bývalý dětský doktorky a ta se přiklání k názoru mojí mamky.

kopcik
3. led 2009

ahoj
my jsme začali s příkrmy asi v 3,5 měsících. ale ne proto, že bych chtěla, ale malý byl nemocný a měl průjmy, tak nám dokonce nařídili mrkev, mrkvové vývary, rýži, banány.... od té doby přikrmujeme.

beruska2x
3. led 2009

millist ... my je taky mame od cca 3,5 mesice... meli jsme to s kojenim asi stejne 😉 ale malej pap krasne jak nutrilon tak prikrmy 😀 jo zacala jsem je davat kdyz mi dr. rekla - ale Nutrilon jsem si taky nasadila sama, rval totiz hlady, delej vse tak aby bylo mimco spokojeny, kdyz ji to chutna, tak o.k..... 😉 😉

miksa
3. led 2009

my jsme začali s příkrmy ve třech měsících, malý byl kojený měsíc pak jsem musela přestat kvůli lékům co jsem začala brát tak jsme přešli na umělou stravu kvůli toho že jsem astmatik a alergik mudra mi doporučila hipp hypoalergenní vydrželi jsme dlouho jenže malý děsně po něm blinkal a nemohl kakat, tak jsem prubla sunar taky děsně blinkal, tak jsem začala nutrilon ar proti blinkání přestal blinkat jenže se nemohl vykakat měl bobky že by se dali okna vybít, a jak si na nutroš zvykl zase začal blinkat házel úplné gejzíry tak doktorka řekla příkrmy, nejdříve jsem začala tři dny štáva z jablíčka, pak tři dny štáva z merkve vše tak 3 lžíce a pak jsem pomalinku začala rozmixovat jablíčko a zase po třech lžičkách a pak pomalinku k tomu přidávat banán, a pak jsme najeli na zeleninové polívečky, a malý se zpravil, zkoušela jsem už i kaše, ale po nich se mi zabetonoval tak jsem je přestala dávat a prubnu později, teď měl 4 měsíce tak mi mudra řekla že mám prubnout jogurt tak dělám domácí a přidám mu do něj ovoce zítra budu dávat poprvé.
jinak mi zbylo hodně hippu tak jak budeme dělat kašičky tak to tam dám nebo udělám mlíčko hipp a nutroš nebo rýžovou kaši půl na půl

už chci prubnout i udělat bramborek a brokolici , špenát a kousek masíčka tak uvidíme

apfele
3. led 2009

millist: já jsem začla s příkrmy dnes 😉 na základě doporučení dr.
Bohužel jsem kojila jen měsíc, málo mlíčka, také jsme na nutrilonu.

berenika39
3. led 2009

ahoj, no jasně, pétovi je sice 4 měsíce a tři týdny, ale narodil se přesně o měsíc dřív, takže vlastně necelé 4. Nestačilo nám před dvěma týdny mléko - novalac, protiblinkací, je moc dobrý, ale malý za dvě hodiny po mlíčku okusoval žbrdlinky u postýlky 😀 . Pil cca 1000ml denně, 5x 210ml. Postupně jsem dala pár lžiček - ne všechno najednou - přesnídávku, kaši nemléčnou Sinlac, ted o víkendu mrkvičku...a všechno jí, chutná mu to, a hlavně - nevíme co je to pláč.

andy80
4. led 2009

Ahoj holky,

já mám teda jiný názor. Před ukončeným 4. měsícem by nemělo dítě dostat nic kromě mléka.

Milist také jsme byli na Beba HA1, ale malá po ní měla strašný průjem a nepřibírala, tak jsem bez doporučení doktorky začala dávat Nutrilon a protože byla pořád hrozně hladová, tak Nutrilon Extra, který jí parádně zasytila a jedla mi po 4 hodinách, v noci po šesti hodinách. Přikrmovat jsem začala ve 4. měsících a 1 týdnu, kdy už jí ani Nutrilon Extra nestačil.

kopcik: divím se, že ti doporučili mrkev. Syn, když měl průjem, tak mi řekli, že takhle malému miminku (byli mu 3 měsíce) mu můžu dávat na průjem jen rýžový odvar přislazený Glukopurem a až se to trošku zlepší, tak mu do toho odvaru dělat mlíčko.

Já rozhodně nejsem tip, co by se držel doporučení doktorů, ale před ukončeným 4. měsícem bych dítěti fakt nic jiného než mlíčko nedala. Může mu to dost pokazit žaludek.

radka.m.
4. led 2009

millist-vzhledem k tomu,že malá je nejspíš potencionální alergik,takl bych určitě s jídlem takto neexperimentovala!do ukončeného 4měsíce-začátek pátého by neměla dostat nic jiného,než mléko.pokud je potencionálním alergikem,tak by měla mít jenom mléko do ukončeného 6měsíce-začátek 7.pokud ti bojkotuje mléko,tak jí ho dávej ve spánku,ale nenahrazuj to ničím jiným.pokud rapidně nehubne,tak nemáš důvod,proč se obávat.prostě si nějaké zásoby udělala a ted bojkotuje.jinak pokud ti nebude pít ve spánku,tak dávej to mléko alespon po lžičkách,i když je to zezačátku dost pracné.ale rozhodně bych takhle neexperimentovala,nejdříve vyzkoušej všechny možnosti,jak do ní dostat aspon trochu mléka.

martimarti
4. led 2009

Andy, já jsem také na průjem dávala malé mrkvový odvar resp. rozvařenou rozmixovanou mrkev, a to na výslovné doporučení doktorky, když malá naprosto odmítala odvar z rýže. To bylo mezi 3. a 4. měsícem. A normálně se to i doporučuje v "chytrých"knihách o výživě dětí. Není to sice k tématu, ale reaguji, je zajímavé, jak se doporučení doktorů liší. 😉

kacka.va
4. led 2009

souhlasím s Andy a taky se divím té mrkvi. Dítě prostě v tak nízkém věku ještě nemá připravený zažívací trakt na nic jiného než na mléko.

millist
autor
4. led 2009

No já teda nevím, ale naše mamky nám dávaly polívčičky a šťávičky už daleko dřív než doporučují teď a jsme všichni zdraví a možná daleko víc než děti teď. Já jsem už zeleninku začala dávat a musím říct, že malá do teď měla jen zelenou stoličku a teď máme krásně žlutou. Když do ní mlíko nedostanu ani po lžičce je asi lepší jí dát něco, co sní.
Asi záleží na miminu, ale ani se jí nedivím, že jí to mlíko moc nejede. Pamatuju si, že jsem ujídala sunar svý ségře a to se s tímhle teda nedá vůbec srovnat.
Naše malá se nám u mlíka nevzteká akorát v noci, kdy jí to dám ve spánku. Odpoledne mlíko nehrozí.
Já sice alergická jsem, ale u mě to vypuklo až v 15., kdy jsem změnou prostředí byla hodně nemocná a stejně ji mám jen na prach a kočku. Podle mě, když má být malá alergička, tak bude i kdyby papala HA mlíko 3 roky.

gabinaf
4. led 2009

Já jsem s přikrmováním začala až v téměř 6ti měsících, malý nebyl vůbec kojený, neudělalo se mi mléko. Dost jsem se toho bála, četla jsem, že takhle malé děti nemají připravené zažívání na trávení normálního jídla. Všude píšou, že by se nemělo začít přikrmovat dříve než v 17ti ukončených týdnech věku (to jsou ty 4 měsíce). Chápu, že naše mámy nás možná přikrmovali dřív, ale je to 20 - 30 let zpátky a myslím, že se zjistilo dost věcí. Já bych našemu prckovi ani dneska nedala vepřo knedlo, jak mi moje máma cpe už od jeho 8 měsíců, protože my jsme to prý jedli. Asi bych byla dost opatrná 🙂

beruska2x
4. led 2009

mrkev a ryze na prujem je stara vec.. co jinyho jim dat?? ja teda s Andy nesouhlasim, kazdy dite je jiny, nas malej je taky o cca mesic vepredu nez ostatni deti - proste se rychleji vyviji i roste, nevidim na tom nic divnyho a nazory doktorky musi byt jine, kdyz kazda osetruje jiny dite, ne?

alishia
4. led 2009

AHOJKY, ja si myslim ze kdyz ji to das o 14 dni drive ze se to nepoto🙂 Ono se spis jedna o ledviny je to pro ne zatez. Jen je mi divne, jak ste ve 3, 5 mesicich mohli zacit s prikrmy a zaroven mit za sebou uz tolik druhu zeleniny, kdyz vam teprve je 3,5 mesice. Zahada🙂 Kazdopadne ja taky zacala ve trech a pul mesicich mu to dat ochutnat, uz sem se nemohla dockat, ale pak tady do me na koniku huceli, jako bych ho vrazdila, tak sem prestala a zacala tyden pred uk. 5 mesicem. A ted bych nejradeji davala jen mleko, nebavi me varit, ani ohdrivat sklenicky, nebavi me prat bryndak atd. )

alishia
4. led 2009

Jo jinak sem ti chtela rict, ze mas svoji hlavu a ty si maminka. Sama vis co je pro mimi nejlepsi. JA se ridila doktorkou. ta mi rekla az teprve 5. mesicich at zacnu.

beruska2x
4. led 2009

no je fakt ze zaprasenej je straslive on i okoli 😀

berenika39
4. led 2009

ono to není všechno tak složité, jak si to všechny myslíme...masíruje nás komerční sféra, chce se po nás, abychom kupovaly...a my kupujeme. výživová doporučení se mění každou chvíli a protože jsem měla miminko před dvaceti lety a ted, troufám si srovnávat. fakt by mě zajímalo, jak to bude třeba s lepkem za deset let. ještě nedávno - lepek po osmém měsíci. ted - lepek už v šestém, při kojení. totéž bílkoviny - dřív to bylo od pátého měsíce, ted tvaroh až po roce. i já samozřejmě dodržuju to, co se mi zdá logický - o čem je dokázaný, že by mohl být alergen - nedala bych malýmu. využívám nejnovějších poznatků, ve prospěch péti. Dobře, nebudu mu dávat pribináčky a tvaroh, až po roce, ale jsem si jistá, že kdyby si ho dal dneska ke svačině, pochutnal by si, byl by krásně upatlanej, pusu od ucha k uchu a nic, vůbec nic by se mu nestalo.

alishia
4. led 2009

berenika39: souhlas. vsechno se moc resi. nakonec zjistime jako nase mamy ted ze sme delaly absolutne vsechno blbe.)

berenika39
4. led 2009

tak jsem to myslela 😀 😀 , za pár let se to zase změní a co pak? všeho s mírou, žádné extrémy, ale jestli dát dítěti první den dvě lžičky mrkve a druhý den tři nebo první den tři a druhý den čtyři, to by mi nezbyl čas na hraní a mazlení a jeho sladký úsměvy....

andy80
4. led 2009

Je fakt, že naše maminy nás začali přikrmovat dřív, ale není pravda, že jsem úplně zdraví. Problémy se zažíváním má v dnešní době kde kdo, obezita je běžná... atd., atd. A taky před 20ti - 30ti lety byli potraviny trošku jinde, než jsou teď. Jinak jsem taky toho názoru, že se všechno moc řeší, nejedu s jídlem s dětma podle tabulek, ale před ukončeným 4. měsícem bych fakt dětem nic nedala. Jejich maličký žaloudečky na to nejsou ještě připravený.

monika6e
4. led 2009

holky, doporučuju knížku od Petra Fořta - Aby dětem chutnalo. Možná dost přísný, ale tenhle pán má prostě pravdu! Zajímavý, nabitý informacemi, radami, tipy... Fakt moc doporučuju!

kacka.va
5. led 2009

millist: jenže kolik dětí bylo za nás kojených? A kolik lidí má alergie. Neříkám, že to musí spolu na 100 % souviset, ale třeba se to na tom taky podepsalo.
alishia: to bys nevěřila, jaký je 14 dní u takhle malých dětí rozdíl
bereniko: já bych neřekla, že nás masíruje komerční sféra. vždyť můžeš vařit doma, ne? Nikdo nikoho nenutí, aby kupovat skleničky.

millist
autor
5. led 2009

kacka.va: je pravda, že dřív se propagovalo nekojit, teď se pro změnu propaguje kojit za každou cenu. Já jsem si docela v porodnici užila s paní doktorkou, která byla kojením posedlá. Malá se narodila dřiv, měla žloutenku a prostě neměla sílu sát ke všemu z mých vpáčených bradavek, ze kterých nic neteklo. Vybrala jsem si podle pověsti porodnici, kde s kojením pomůžou, no a dopadlo to děsně. Byly jsme tam 14 dnů, ze začátku, kdy jsem opakovala kojení nám nejde, pomožte mi, si nás nikdo nevšiml a pak nastoupila laktační odbornice. Malou mi stavěla nohama vzhůru a nevím jak ještě. Do tý doby (krmily jsme s hadičko a injekční stříkačkou s dokrmem) si vždycky přicucla něco z prsa, pak už nic. Já dostala zánět, pak jsem se nechala propustit, protože jsem byla rozhozená já, tím pádem i malá. Doma to ze začátku vypadalo, že se to vzpamatuje, aspoň jsem trochu odstříkala, ale malá z prsa nepila, úplně jí ta odbornice zhnusila prso, bradavku nechtěla a já dostala další záněty...a dala flašku. Kdybych jí už v nemocnici řekla, že jí tu flašku dám, když to nepůjde (vyzkoušela jsem i homeopatika a nevim co ještě), tak bych v nemocnici byla ještě teď. Chci říct, že dřív byly doktorky posedlý nekojením, teď kojením a to samý je i s ostatním.
Doktorka mý malý mi řekne kojit a příkrmy až od 4. měsíce a když jsem se ptala svý dětský doktorky (starší paní), ta mi řekla, mlíko nemáš, netrap malou a sebe a příkrmy dávat můžeš.
Alishia: je pravda, že jsme jí to dali už po vánocích a vždycky tak po třech dnech. Jinak já mám zatím zeleniny radost, i když ty bryndáky jsou fakt síla, ale mám radost ji vidět jak konečně něco papá s chutí🙂))

Vím že musí mít převahu mlíčko, ale já ho do ní opravdu nedostanu jinak než ve spánku a to kolikrát taky ne. Po lžičce mi to všechno vyplive ven. Měli jsme na ni takovej trik, prvně po lžičce a potom flašku, ale to už taky nejde. Někdy si myslím, že je prostě líná tahat z flašky a chce to po lžičce, třeba čajík do ní taky z flašky nedostanu, ale když jí ho dám trochu po lžičce, tak si jen mlaská.
Každý dítě je jiný a musíme se mu přizpůsobit, i když to asi neodpovídá současným trendům.

evikuu
5. led 2009

Super téma díky millist 😀 je to přeně to co řeším.U Kačky jsem to taky neřešila-ta byla ale extrémní žravec a doktorka mě ještě pochválila jak jsem jí naučila brzo baštit a jak je šikovná 😀 dneska mám pomalu "strach" dát jí něco podle svojí hlavy 😝 a komerce vede a to ve všech oblastech.Spoustu let jsem dělala průzkumy trhu pro pár firem a je to mazec!!!
Takže holky zrovna jsem Verunce namíchala 1 lžičku rýžové kaše/radši nejdřív teďka než porpvé na noc abych viděla co to sní "udělá" /do mlíčka-zmlaskla celou 180ml a chrupe a ještě se u toho culí a tak vypadá spokojené miminko 😀 .A já jsem taky spokojená-tak uvidíme 😀 .
Jo a Kačka nikdy nejedla mixovanou stravu tu plivnila všude-hnedka se vrhla na kousky a taky to bylo "nestandartní" ale ona byla standartně šťastná 😀 a najedená 😀

evikuu
5. led 2009

A ještě jeden příklad, Kačce jsem dávala hipp čaj "maminčino pohlazení" byl od 1 týdne života a tak jsem se po něm začala zase schánět-vím že jí moc chutnal a ejhle: to že ho přejmenovali na "nápoj na dobrou noc" to beru ale proč je najednou od ukončeného 2 měsíce to už nechápu a to má stejné složení!!!/ ve staré plechovce má tuštičky 😅 Takže si říkám-dala jsem Kačence něco špatného a nebo se zjistilo jen něco "nového" 😀 a udělali změnu ve stravování 😀
Jo a čaj s názvem "maminčino pohlazení" je dokonce od ukončeného 6m ale má trochu jiné složení než ten "starý"

evikuu
6. led 2009

Tak včera jsem jí dala na noc dvě odměrky z BEBY té nestlé nemléčné rýžové kašičky-spala od 7h do 6ráno 😀 a myslím že by spala i dál kdyby se tak nepoooo najednou jsem slyšela krůčení a bylo to-velké množství ale po dlohé době žluté hovínka /po bebě máme zelené/ tak uvidíme jak dál 😀 jinak se do ní pokouším ještě dopol nacpat sváču no dnes dala 150ml a vpoledne 180ml takže asi to bude opravdu hlady.Každopádně úderem 3 měsíce vše mění, dopolední spánek-jídlo no prostě mazec....

andy80
6. led 2009

Evikuu: po bebě je zelená stolice běžná, taky jsem se toho lekla a přešla na Nutrilon, ale pak jsem zjistila, že po Bebě mají zelenou stolici všechna mimča.

evikuu
6. led 2009

Já vím ale příjemně mě překvapila ta změna na žlutou 😀

theresa
6. led 2009

Holky, kde sháníte zeleninku na příkrmy? Dáváte jenom skleničky?

beruska2x
7. led 2009

ja varim, bud cerstvou zeleninu, brambory nebo mrezenou - spenat, kukurici.... ve sklenickach jsem ted koupila ovoce - svestku, broskev, merunku , lesni ovoce - od Hippu , to ted jinak nesezenes 😉 varim vzdycky na 2 dny a pohoda

theresa
7. led 2009

a to kupujete v normálních obchodech, nemáte strach z dusičnanů?