Zatemnit dítěti na noc či ne?

janice8
17. zář 2014

Ahoj maminky,
chtěla bych se s vámi poradit,od malička dělám našemu 9-ti měsíčnímu prckovi v ložnici tmu na noc. Máme předokenní žaluzie a ty zajistí takovou tmu,že není na krok vidět. Mám pouze miniaturní světýlko v zásuvce,které v podstatě ještě trochu přikrývám,aby vrhalo jen drobný světelný stín (divné slovo) a byly vidět aspoň jemné obrysy v místnosti. Malej je na to zvyklej od narození,ale moje mamka mi řekla,že bych mu neměla dělat takovou tmu,že je to nepřirozené. Pořád mi to vrtalo v hlavě,tak jsem mu dnes udělala v žaluzii malou škvírečku,jenže máme okno na východ,tudíž první světlo a slunce prudce svítí do pokoje přímo na malého postýlku. No a dnes byl samozřejmě už od 6-ti vzhůru,normálně ve tmě spíme někdy i do 8:30 (výjimečně),ale většinou do 7:30. Co myslíte? Mám obavu,že když potom někam pojedeme,tak nám tam bude třeba už od 5 hod koukat a houkat 🙂. Ale jsme z 99% doma. Tak nevím,tma? Světlo? Co je lepší? Jinak ještě, přes den mu nezatahuji,nechavám přirozené světlo,pokud mu teda nesvítí přímo do obličeje. Poradíte? Jak to děláte vy? Děkuji 🙂

petrasipkova1
17. zář 2014

Asi záleží jak mu to bude vyhovovat, já jsem pro přírodu, nevlastním žaluzie závěsy, nic takového. Tělo se začíná probouzet se svítáním zcela přirozeně, v podvědomí a tak to má být. Jednou jsem spala u tchánovců co mají zatažené žaluzie dokud se nevzbudí a i v létě mají třeba do osmi tmu, pro mě šílené., vyspala jsem se fakt nejhůř, měla bych z toho deprese a spánkové problémy. Oni jsou třeba takto zvyklí a nepřijde jim to, i když i na nich je to třeba ráno dle mého znát. 😉

teeerez
17. zář 2014

@janice8 Je to o zvyku a vasem nazoru, nemyslim si, ze by to melo nejak skodit. Uplna tma v noci je naopak prirozenejsi nez spousta svetla co dnes do bytu sviti z poulicnich lamp apod..
Jen nevim jak rano vstavate, bylo by mozna dobre pro co nejprirozenejsi bioritmus prckovi treba jeste pul hodky pred vstavanim zaluzky trosku poroztahnout, aby na nej slo nejdrive mirne svetlo a zacal se prirozene probouzet z tvrdeho spanku, pak je uplne otevrit a pak terpve budit aby tam mel prirozeny nastup "svitani"

marecekavendulka
17. zář 2014

pobyt ve tmě produkuje spánkový hormon melanin,takže určitě zatemňovat.

evaamy
17. zář 2014

Tvoje mamka perlí, vždyť co je na tme v noci neprirozeneho? Ve tmě se produkuje hormon melatonin, který má silné antioxidační účinky, píše Strunecka z doby jedove...

marecekavendulka
17. zář 2014

@evaamy jj vlastně melatonin..prej melanin,sem dobrá trubka 😀 to bysme byli pěkně flekatý 🙂

kammka
17. zář 2014

na noční spaní zatahovat, přes den jen přistínit.. pak se naučí spát i tam, kde nebude úplná tma..je to lepší právě kvůli tomu spaní mimo domov, v noci je všude skoro tma, ale přes den je to horší, takže na to spaní přes den bych asi úplnou tmu nevyráběla..

janice8
autor
17. zář 2014

@teeerez jenže my vstáváme každý den jinak - ,mezi 6,30-8,30....navíc ty venkovní žaluzie dělají hroznej rachot při vytahování,takže bych ho vzbudila,ale když se vzbudí v té tmě,tak postupně odtahuju,nejdřív jen malé světlo a postupně úplné. ale nebudí se do světla,ale do úplné tmy,tak nevím

konidana
17. zář 2014

Já také tvrdím, že na spaní má být tma (a ticho). Takže 1. věc, co jsem domů pořídila byly zatemňovací závěsy, protože bydlíme v paneláku a na sídlišti je i v noci světlo skoro jak ve dne ☹ . Třebas v lese na chalupě (na samotě) zatemňovat nepotřebuju 🙂 Dětem také na noc zatahuji (mmch. také okna na východ), ale mladší radši usíná trochu v polotmě(světlo z chodby). V noci mám tmu jak to jde 🙂 Na odpočinek ve dne také trochu zatahuji, protože protější bílý panelák nepříjemně bodá do očí. Ve dne ale stejně nejde udělat noc 🙂

hojda
17. zář 2014

Kvalitnější spánek je rozhodně za tmy, pokud je světlo, tak se při spánku nevytváří nějaký důležitý hormon.

ajny123
17. zář 2014

No my spíme v zatemněné místnosti už kvůli tomu, že manžel za světla víc chrápe. Akorát u tchýně to není třeba, protože bydlí v podstatě na samotě a je tam oproti městu tma.

petrasipkova1
17. zář 2014

no jo, to teda koukám, že vlastně záleží hodně kde člověk bydlí, já na úplné samotě, kde žádná světla, ani veřejné osvětlení není, takže mám v noci tmu tmoucí, to bude tím, že jako jediná si nic nezatahuji a budím se přirozeně se svítáním 😉 , v paneláku bych to asi měla jinak.

bjoucik.15
17. zář 2014

tak já dcerce zatahuji. Ani né tak kvůli světlům z ulice, ale kvůli tomu, že vstane se světlem,takže v létě ve 4 budíček 😒 nejdřív spala s námi v ložnici a tak se probouzela časně - máme jen závěsy a propouštějí více světla. Jak šla do svého pokojíku se žaluziemi dokázala spát o dost déle 🙂

krystalka
17. zář 2014

Tak my třeba nezatahujeme závěsy a rolety vůbec nemáme...bydlíme ve čtvrti rodinných domků, na ulici je sem tam lampa, sluníčko nám svítí do ložnice - máme ji na východ, pokojíček je naopak na západ....ale nijak nezatemňujeme, maximálně když byl syn miminko, tak jsem přes den zatáhla závěs, aby tam měl příšeří, když spal....ale my nikdo nemáme rádi na spaní takovou tu tmu, že není vidět ani na krok....vždycky když jsme někde na dovolené třeba na samotě na horách, tak mi chvíli trvá, než si na to zvyknu....a jinak na hodinu buzení malého to nemělo a nemá žádný vliv....

janice8
autor
17. zář 2014

tak mu asi nechám zataženo do tmy,když se mu vylučuje ten super hormon 🙂,jen ráno to svítání si neužije,vzbudí se holt do absolutní tmy....což nevím jak jinak udělat

vercik83
17. zář 2014

@marecekavendulka melatonin :o)

anien
17. zář 2014

Tak na noc určitě tmu, ale myslím, že není dobře, že se budí do absolutní tmy. U tchánů mají ty předokenní, co dělají úplnou tmu a mě se do toho dost blbě budí. Bývala jsem z toho vždy taková "pacená", jakoby nedospaná a přitom bylo už dost hodin. Takže tam zatahujeme jen částečně, aby byly škvíry na světlo.

hopeful
17. zář 2014

@janice8 Urcite zatemnovat - je to zdravejsi, jak uz tu psaly holky, telo se mnohem lepe zregeneruje.
Jinak to probouzeni do tmy jde vyresit takovym svetelnym budikem, co jde sehnat. Neziju v CR, ale urcite je zde take k sehnani. Proste misto zvuku se v pokoji zacne jakoby pomalu rozednivat a pak to cloveka probudi - a umi se i stmivat na usinani. Jmenuje se Lumie a neco podobneho dela i Philips.
Spat bez zaluzii a zaclon je asi prirodni, ale s jarnim a podzimnim casovym posunem se ta prirodnost tak trochu vyrusi a navic male deti potrebuji spat vice a budit se v lete v pet rano do uplneho svetla a usinat za svetla asi neni tak uplne eno nuno.
Ale je to jen muj nazor, nejsem zadny expert. 😉

weruunka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivular
17. zář 2014

@janice8 Pro mě jsou ideální takové ty běžné vnitřní žaluzie. Přes noc zajistí dostatečnou tmu, nicméně nezatemňují vysloveně dokonale, takže ráno člověk to svítání přece jen pozná 😉 Vysloveně bez jakéhokoliv zatemnění je to pro mě taky nepředstavitelné. Máme okna na východ a syn se při světle budí, takže v létě by to opravdu u nás nešlo.

marecekavendulka
17. zář 2014

@vercik83 jj vim, suteren-suveren,termín-termit..je mi to fuk 😀

janice8
autor
18. zář 2014

@anien no,to jsem zkusila,nechat aspon malou škvírku,ale malej se mi vrtěl už od 6 hod. ☹.ono to v té tmě dost září,když nechám škvírky v těch předokenních roletách,je to strašně velkej kontrast a malýmu to takto září přímo do očí ☹

janice8
autor
18. zář 2014

@ivular no,ty by mi taky vyhovovali,ale když už máme na baráku ty předokenní žaluzie,tak s tím moc nic neprovedu....závidím obyčejné vnitřní žaluzie 🙂

janice8
autor
18. zář 2014

@kammka pres den nezatemňuju,pouze když svítí přímé sluníčko,tak jen přistíním,sice toho přes den tolik nenaspí,ale je to lepší než dřív...co jsem ho naučila usínat samotného,tak mi spí déle 😎

janice8
autor
18. zář 2014

@hopeful ten budík vypadá docela zajímavě,ale bohužel stejně tak i cena 😝 , to by mi asi doma neprošlo 😅 ,ale super,vůbec jsem netušila,že něco takového existuje

kammka
18. zář 2014

@janice8 no a náš malej spí se mnou dvakrát tak dlouho.. sám kolem hodiny, se mnou dvě a půl... 🙂 😉

anetka1701
18. zář 2014

Vzhledem k tomu, že bydlíme v podkroví a jsou tu jenom střešní okna, tak u nás jsou žaluzije nezbytnost - a máme ty, které zatemní opravdu hodně (ne předokení). Tma není zcela, je hodně šero - mně třeba osobně to na spaní vyhovuje, zatahuju dceři i když jde spát přes den... Trošku jsem se bála, jestli dokáže spát i za světla, ale nedělá jí to naštěstí problém, takže nechávám tmu... Ale je fakt, že v noci svítíme noční lampičkou kvůli starší dceři, kdyby se vzbudila, tak aby viděla na cestu...

loafeer
18. zář 2014

Nepřijde mi na tom nic divného, malý má taky zateměné...teda teď jak vstává do školky, tak ne, ale o víkendu ano a my máme v ložnici taky jak v kobce a spinká se nám nádherně

bajana
18. zář 2014

podla mna neprirodzena tma moze sposobovat do buducna problem...mame znamych, ktori tiez zatemnuju, v lete je tam aj o deviatej rano uplna tma a mala sice spi do deviatej, ale je to normalne? obe babicky dostali prikazom kupit co najtmavsie zavesy, obycajne zaluzie nestacia...podla mna sa moze stat, ze bude mat velky problem spat tam, kde nebude uplna tma...
ja to vidim na sebe - nasi okolo nas chodili po spickach, v noci byvala uplna tma, aj presklene dvere zakryvali dekou, aby nas svetlo nerusilo....na intraku to bolo potom pre mna peklo - kamosky spali v hluku, za svetla neonky a ja som zaspavala az po polnoci, ked uz vsetko stichlo a stmavlo...takze ja som za prirodzenu tmu, max. zaluzie, ktore rano prepustia normalne mnozstvo svetla, aby sa clovek prirodzene do svetla prebudil...

hopeful
18. zář 2014

@janice8 Ja ho nemam, ale jsou na nej dobre recenze... Pred par lety jsem se na nej divala, uz nevim proc.
A to jsem jeste vcera koukala, jak za ta leta zlevnil. Ale pravdou je, ze porad stoji hodne. Pro lidi, co s tim maji problem se asi vyplati - treba kdyz nekdo trpi podzimnimi a zimnimi depresemi - vstavani do tmy, nedostatek svetla a tak. 😉

dokument
18. zář 2014

já teda musím říct, že jsem zvyklá na přirozené světlo, bydlela jsem v 5. patře a na noc si nezatahovala ani závěsy ani žaluzie. Teď doslova trpím. Bydlíme v přízemí a manžel zatahuje i ve dne žaluzie, když se chce vyspat po noční. Já to tady skrz to nenávidím, protože je tady jak v kobce. Normálně se mi dělá i fyzicky zle, že je tady málo světla celkově. Jinak i v noci sem svítí škvírkou přes ty žaluzie světlo z veřejného osvětlení a kdyby nesvítilo, asi bych se z toho zbláznila.

Myslím si, že je to zvyk. Malé děti vstávají skoro všechny takhle brzy, takže mi to připadá normální.