Zavinování podle Karpa. Máte návod?

elzik
25. pro 2009

Maminko, hodně jsem o tomto způsobu zavinování slyšela, ale nikde jsem nenašla, jak se podle Karpa zavinuje. Pokud mi některá poradíte, dáte návod 😉 budu moc vděčná. Děkuji. 🙂

kveluse
25. pro 2009

elziku, já knížku od Karpa mám. Myslím, že to není nějaký zvláštní druh zavinování. Radí miminko zavinovat pevně, aby nemohlo hýbat ručičkama, aby se nebudilo šermováním. Některé děti potřebují zavinovat jen pár měsíců, některé třeba až do půl roku i déle. Abys zjistila, jestli už mimi je připravené spát bez zavinovačky, zavineš mu jen jednu ručičku a druhou necháš volně, pokud se nebudí, můžeš zkusit nechat spát bez zavinovačky. některé maminy se dokonce k zavinování vrací....Jinak nevím, moc jsem ti asi neporadila, co? 😉

xkolie
25. pro 2009

Tohle jsem kdysi našla na netu, ale nakonec jsme to nepraktikovali, protože malá plakala, jak v tom byla svázaná a stačila obyčejná rychlozavinvačka, ale tak třeba to nějak pomůže. Je to z Karpovo knihy

1. zásada: ZAVINOVÁNÍ
Pevné zabalení uspokojuje touhu miminek po neustálém dotyku a zabraňuje jim neovladatelně mávat ručičkama.

Jak správně zavinout? Budete potřebovat čtvercovou přikrývku (flanelovou, prošívanou, …). Položte přikrývku na postel tak, aby mířila vzhůru jedním z vrcholů a ten přeložte dolů, aby se dotýkal středu přikrývky. Položte miminko na přikrývku, aby mělo krk na horním okraji.
Položte pravou ruku miminka podél tělíčka. (Když se bude bránit, po chvíli jemného tlaku ruku narovná.) Pravou ruku miminka držte u těla, vezměte přikrývku 5-10 cm od jeho pravého ramene a pevně ji přitáhněte dolů přes jeho tělíčko. Napnutou přikrývku zastrčte pod levou půlku zadečku a dolní část zad.

Teď mu položte podél těla levou ruku a zvedněte spodní roh (měl by sahat přes levé rameno) přikrývky, aby mu paži zakryl. Zakrytou ručičku mu držte u těla a zastrčte pod ni přikrývku. Přikrývku chyťte asi 7 cm od levého ramene miminka, utáhněte ji a trochu stáhněte dolů. Kousek látky mu držte na prsní kosti.

Pravou rukou vezměte poslední volný roh přikrývky a zatáhněte ho vpravo, potom ho zvedněte nahoru a přetáhněte na druhou stranu miminka těsně kolem pasu jako pásek a zastrčte.

elzik
autor
25. pro 2009

Holky, díky moc. Dnes večer to zkusím a uvidíme. 🙂 Snad to alespoň trošku pomůže 😉

katka82
25. pro 2009

Ahojky tak my takle zavynujeme od 4 měsíce co už se nevešel do rychlozavinovačky 😉 🙂 a super 🙂 jen teď máme problém jak ho naučit spinkat bez 😒 ☹

kveluse
25. pro 2009

katko, zkus to, jak jsem psala. Zavinout mu jen jednu ručičku. pokud to nepůjde, vůbec se neboj ho ještě v zavinovačce nechat. To mu neublíží. určitě není na zavinování velký. Prostě se tak cítí bezpečněji, tak mu to klíď ještě dopřej.

elzik
autor
26. pro 2009

Holky, tak za sebou máme první noc v těsném zavinutí 😉 SUPER. Malý usnul úplně sám bez pláče kolem půl deváté večer a na první krmení se vzbudil o půl třetí ráno, pak v půl šesté a konečné vstávání bylo v půl osmé. O tom se mi snad ani nesnilo 😉 😀 😀 Samozřejmě, že to mohla být jen šťastná náhoda, tak uvidíme. Přesto děkuji za rady. Uvidíme, jak to bude další noci. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda mimčo zavinujete jen na noční spánek nebo kdykoliv, když jde spinkat? Děkuji.

achalteke
26. pro 2009

elzi u nás Karp hodně pomohl a zavinujeme i přes den, máme na to svůj způsob, rychlozavinka a tu převážeme ještě plínkama přes ruce a přes nohy....pokud Šimon běsní, pomáhají nám i ostatní Karpovo metody. Jinak jeho knížka je "Nejšťastnější miminko v okolí" a nám strašně moc pomohla, doporučila bych ji všem novomaminkám 😉

elzik
autor
26. pro 2009

achalteke: určitě na tu knížku mrknu u nás v knihovně hned v pondělí a uvidím 🙂 Díky za tip 😀

kvakulka
27. pro 2009

Dostala jsem od Ježíška Karpovo Nejšťastnější miminko, zavinuli jsme a prcek spal jak omámený odvarem z makovic- musela jsem h BUDIT!!!! na jídlo! Spal snad 8 hodin- když je zavinutý, vytuhuje skoro pořád- až je mi to blbý a vybaluju ho, aby se rozhýbal....🙂 Je to úžasná metoda- prastará a osvědčená.
Jinak rychlozavinovačka u nás vůbec nestačí- malej má trochu hypertonus- zvýšený svalový napětí- a hodně se prohýbá, mrská ručkama, budí se ze spaní rozhozením paží- zavinujeme do čtvercové deky a ještě to pojistím uzlem z plíny🙂. Pusobí to jak narkóza, super!

minea
27. pro 2009

Dá se na to koupit speciální zavinovačka, Red Castle Miracle. Je u toho i kreslený návod.
http://www.babyshopcz.cz/babyshop/eshop/10-1-Te...

palma111
2. říj 2010

Ahojda, přiznám se, že mi to přišlo divný - zavinout prcka, aby se nemohl vůbec hýbat. Přeci když má bolení bříška, tak kope nožičkama a vyprdí se, takhle se pohnout nemůže vůbec. A ani si to nedokážu představit u sebe, že bych se nemohla pohnout. Ale je fakt, že jsem to před dvouma hoďkama zkusila taky a prcek chrupe jak když ho do vody hodí (baštit měl už před hodinou, ale asi se mu nechce vstávat 🙂 ). Akorát ho asi na noc rozvinu, fakt mám obavy, co by to udělalo s prdíkama... Nemáte s tím někdo zkušenosti?

collette
2. říj 2010

@palma111 My jsme používali zavinovačku SwaddleMe - dítko má na pevno zavinuté ručičky, ale část bříška a nožičky má volné, aby mohlo kopat a prdíkovat 🙂 Taky je navržená tak, že ho nemusíš komplet vybalovat na přebalení - jen uvolníš jeden suchý zip a dostaneš se k nožičkám a plence, ale ručičky a horní část tělíčka je stále zabalená... Mohu vřele doporučit, měli jsme jich několik a naprostá spokojenost 🙂

palma111
2. říj 2010

@collette díky za doporučení. takže myslíš, že zavinutí pacek mu nevadí? pořád nad tím přemýšlím, jak bych se cítila, kdyby někdo takhle zabalil mě 😅

collette
2. říj 2010

@palma111 no, záleží na dítěti, některé děti to rády nemají, ale většina ano. Uvědom si, že tak poslední 3 měsíce toho místa v bříšku moc neměly, takže pro ně je vlastně spíš nezvykem ta spousta prostoru a nevyzrálá nervová soustava způsobuje ty záškuby, které je lekají. Takže já bych řekla, že jim je fajn 😉

palma111
2. říj 2010

@collette asi máš pravdu 🙂 díky

collette
2. říj 2010

@palma111 rádo se stalo 🙂

evinka85
11. srp 2011

taky zavinujem a spíme od 6týdne kolem devíti hodin v noci. teď mě spíš zajímá, jak s tím skončit..... 😉

jankadudova
12. srp 2011

@evinka85 Nemusis se stresovat. Muj syn bude mit pet mesicu a kdyz nejde uspat, tak ho zavinu jeste ted a v poho🙂 nekterym to proste vyhovuje, jinym vubec. Nijak to neskodi🙂

settima
12. srp 2011

@evinka85 my začali pomalu ve 3 měsících ho nechat spávat pár hodin bez zavinutí a když se budil, tak jsem ho zavinula a asi tak od 4. měsíce spí jen ve spacím pytli a v pohodě 🙂

jancip
30. bře 2012

Sice to není aktuální téma, ale třeba někomu pomůže:

https://www.youtube.com/watch?v=W4SnaQ1DVJM
petja
30. bře 2012

@jancip 😉
taky karpujeme a mooc se nám líbí.Mám merino zavinku Anavy

jancip
30. bře 2012

@petja Já původně taky chtěla, jenže náš malej měl strašný problém s bříškem a hrozně se nejen zavinutej svíjel. Aspoň tochu pomáhalo dávat na bříško, cvičit s nožičkami a mít prostor na pořádné protahování...Teď už se to zlepšilo, takže od včerejška zamotáváme a hezky spinká. Jen když tlačí, tak ho musím rychle rozbalit, potřebuje s sebou "mlet", aby se mu něco podařilo vytlačit, jinak strašně křičí...Jinak balím do velké pleny (takové ty starodávné osušky) a taky to jde, i když v tom ještě nemáme úplně praxi.

petja
30. bře 2012

@jancip No,to by vám tehdy jistě pomohlo homeopatikum Lycopodium clavatum.

jancip
30. bře 2012

@petja Řekla bych, že nám pomohl i Biopron baby.

allusa
8. črc 2014

Chtěla bych se zeptat, používáte toto zavinutí i na koliku a když víte, že dítě trápí prdíky? pomáhá to na ně, nebo je spíš potřeba, aby mělo volné tělíčko a mohlo se hýbat? A používáte to i přes den, když je dítě neklidné a nechce spát kvůli bříšku? já jsem to dnes zkusila při ranním pláči a spinká jak dudek 🙂 . Tak si říkám, že když se nebudí, tak asi ty prdíky zvládá i ve spánku 🙂 . Jinak jak se probudí tak zase hned brečí a bříško bolí ☹ . Je to dobré takto dělat nebo je lepší prcka klidnit jinak než zavinutím, třeba nošením na tygříka, pokud má ty prdy?

ynag
10. črc 2014

Také by mě zajímalo, jak je to s prdíkama a zavinováním?
Právě jsem měsíční dcerku prvně uspala zavinutou u fénu dle Karpa a opravdu usla 🙂 Po celodenním pláči a svíjení. Trpíme hlavně na večerní koliky, 20.00-24 .00, ale poslední tři dny bohužel i ve dne a já už nevím kudy kam. Zkusím zavinout i na noc a uvidím, jestli jí budou prdíky budit... Dáváme bio gaia a espumisam, ale bez viditelného úspěchu.