Zdravé mlsání pro děti. Máte tip?

marrei
15. únor 2012

Maminky, řeším problém, bohužel jsme hodně naučili dceru mlsat sladké 😒 , teď to chci napravit - máte nějaké tipy na zdravé mlsky pro děti? Příp. co dáváte dětem za odměnu místo lízátek, čokolády atd.?
Já jsem začala dávat za odměnu toto:
http://www.biopron.cz/Biopron-vyber/biopron-med... - medvídci mají chuť bílé čokolády a jsou bez cukru, jsou to probiotika, takže pomáhají na sníženou imunitu, pak měly celkem úspěch sušené brusinky, vyrábějí se i bez cukru. Vyzkoušet chci i lyofilizované ovoce (sušené mrazem, bez cukru) - třeba tady:
http://www.mixit.cz./hotove_mixit.php?kategorie...

Máte nějaké další tipy???

jop
15. únor 2012

@marrei u nás je zdravé mlsání syrová sladká mrkev, hruška a kromě sladkého ještě syn miluje papriku, ředkvičky a okurky 🙂) Samozřejmě čokoláda je čokoláda, ale to u nás nemá moc často, spíš u babičky. Pokud chce za odměnu čokoládu, tak mu ji dám, ale malinkatý kousíček.

hasky24
15. únor 2012

@jop u nás taky Jíra miluje červenou papriku 😀 😀

ikarkulka
16. únor 2012

@marrei alnatura má dobrou řadu sušenek pro děti (bez cukru, celozrnná mouka), mají i ovocné tyčinky, müsli.... koupíš v dm nebo v globusu. možná i jinde, ale tohle je tak nejznámější.

ale jinak samozřejmě zelenina, ovoce.

dobrý trik je nandat si to na talířek sobě a jíst, děti chtějí většinou to, co jedí dospělí. u nás to funguje 🙂

llllucka
16. únor 2012

@marrei:no,nevím jestli takhle staré dítě to jde odnaučit.U nás mají úspěch musli tyčinky-šťavnaté.Teď s mladším synem považuje za sladkost i ovocný příkrm a ten je bez cukru,takže mu ho dopřávám🙂JInak bohužel je mlsoun po mě.Takže dávám klasické sladkosti,ale reguluju množství.

reruna
16. únor 2012

starší syn (4,5 r) do 2 let klasické sladkosti nejedl, pak bohužel po narození maldšího častěji byl u babičky a já taky už nebyla tak důsledná a dneska si tvrdě vyžaduje bonbonky, lízátka atd. tak se to snažím aspoň omezovat, protože úplně vyloučit se to nedá, já si občas taky dám čokoládu, nebo sušenku, že....... 😖 no u mladšího už zdaleka nejsem tak striktní, takže sem tam taky mlsá, a každej je jinej - takže u jednoho mi zabírá ovoce, mrkvička, paprika, jablíčko, mandarinka, mladší nic takového do pusy nevezme, jedině okurku, starší nechce musli tyčinky, mladší jo... staršímu třeba nechutná hořká čokoláda, mladšímu jo, doma pečené muffinky, ovocné, tvarohové koláče, často dávám do buchet různá zeleninová pyré - dýňové, banánové, mrkvové, z červené řepy, dokonce špenátové - mladší si dá rád, starší moc ne, no prostě je to boj, sušené ovoce - jeden si dá, druhý ne. když něco nechtějí jíst, tak trik s mým talířem nefunguje, dávám na talíř všem stejné věci a každý si z toho svého hned vyndá to, co nechce ... a každý si vyndá něco jiného...
tak jsem zvědavá ještě na další vaše tipy

mates22
16. únor 2012

U nás se starší celkem držela, tak do tří let, ale jak začla chodit k babičce, tak tam je to o celodenním mlsání a teď škemrá furt o sladkosti i doma, ale snažím se to aspoň držet v mezích. Horší je, že jak mlsá ta velká, tak prcek chce taky a už teď mlsá hrozně, furt by se něčím cpal, ale jen blbostma ☹ a rozum z toho ještě nemá....taky si říkám, že to budu muset pořešit a pak většinou podlehnu jeho řevu...a náhražky u nás nefungujou 😖

erinka83
16. únor 2012

@reruna prosím, mě by zajímalo to pyré do buchet, hoď recept, já to potřebuju podrobně 😀

Malá už se taky naučila na kokinka, doma jí nedávám nic, ani piškoty většinou, v autě vyžaduje kokinko, takže dávkuju gumový medvídky...
Jinak hrozně frčí rozinky, ty jsou sladké dost, má ráda i melasu na lžičku...
@marrei kde jsi sehnala brusinky bez cukru??

reruna
16. únor 2012

@erinka83 Banánový chlebíček - 3/4 šálku celozrnné mouky
1/2 šálku hladké mouky
1/2 lžičky jednlé sody
1/4 lžičky prášku na pečení
1/2 lžičky soli
1/2 lžičky skořice
1/2 šálku tmavého cukru
1/4 šálku rostlinného oleje
1 vejce
2 šálky rozmixovaných banánů
1 lžička vanilkového extraktu (nevo 1 vanilkový ckur)
peče se ve formě na biskupský chlebíček asi 45 minut

čokoládový dort s červenou řepou:
250 g vařené červené řepy - rozmixovat na pyré
100 g hořké čokolády - rozzpustit
280 g třtinového cukru
3 vejce
1 lžička prdopeče
1/4 lžičky jedlé sody
50 g kakaa
1/ 4lžička soli
200 ml slunečnicového oleje
vše smíchat dohromady a péct ve formě 20cm při 180 stupních 50 minut

marrei
autor
16. únor 2012

@erinka83 - brusinky bez cukru třeba tady: http://mandalka.cz/bio-susene-brusinky-bez-cukr...

Ještě mě napadlo, co malá ráda mlsá, a není to až tak velký zlo 😅 : http://racio.cz/cs/produkty-to-nejlepsi-pro-vas...

marrei
autor
16. únor 2012

A ještě mě napadlo tohle:
http://racio.cz/cs/produkty-to-nejlepsi-pro-vas...

a celkem úspěch na zobání měly burizony.

mamkamarketa
16. únor 2012

nas malej ma rad rozinky.tesco zacalo prodavat rozinky v krabickach presne pro deti,male porce na obalu jsou hrdinove detskych serialu 🙂 to potom hned chutna lepe 😉
ale ja kdyz vezmu malyho do obchodu je to katastrofa. furt by neco chtel lizatka,bonbonky,piticka 😖 z krabickovych piticek ma rad ty od rio. s masinkou. je 100% lisovane ovoce,zadny koncentrat nebo chemie. ale zase kdyz chce lizatko,tak mu ho obcas koupim. cokolady,brumiky a pod. neji
jeste ma rad ryzove chlebiky

reruna
16. únor 2012

@erinka83 čokoládový moučník s avokádem a květákem.
1 šálek avokádového pyré
1 1/2 šálku cukru
1 šálek mléka
2 lžičky vanilkového cukru
1/2 lžičky octa
1 vejce
2 šálky hladké mouky
1/2 šálku kakaa
1 lžička jedlé sody
1/2 lžičky soli Pečeme asi 15-20 minut
krém : 250 g smetanového sýra
1/2 šálku moučkového cukru
1/2 šálku květákového pyré
2 lžíce vanilkového cukru
1/8 lžičky soli

Čokoládové muffiny s dýňovým pyré (dýni pečeme v troubě řezem dolů asi 50 minut při 200 st, pak vydlabeme dužinu a rozmixujeme)
1 a 1/2 šálku dýňového pyré
1/2 šálku tmavého cukru
1/2 šálku vody
1/3 šálku oleje
1 lžička vanilkového extraktu
2 1/4 šálku hladké mouky
1 1/2 lžičky jedlé sody
1/2 lžičky soli
1/2 šálku čokoládových lupínků . Pečeme 20-25 minut

Řezy se špenátem a mrkví:
90 g hořké čokolády
1/2 šálku mrkvového pyré
1/2 šálku špenátového pyré
1/2 šálku tmavého cukru
1/4 šálku kakaa
1 lžíce rostlinného tuku
2 lžičky vanilkového extraktu
1 vejce
3/4 šálku hladké mouky
1/2 lžičky prdopeče
1 lžička soli
pečeme 40 minut

erinka83
16. únor 2012

@marrei no já nevím, pufovaná rýže s pochybnou polevou 😅 no je to těžký, zvlášť, když já sladký miluju 😀 já teda doma hodně peču, používám třinový cukr, slady, celozrrný mouky, přidávám pohankovou, amarantovou, ona má ty buchty moc ráda...
Peču i sušenky, když se mi chce...
Jo, teďka mě napadlo, ořechový placky, měli jsme je na snídani s jogurtem a javorovým sirupem, ale pak jsme ji venku měli na sváču jen tak a malé to chutnalo moc, není to sladký, ale dobrý i tak, třeba by jsi s tím taky měla úspěch 🙂 http://www.varimezdrave.cz/orechove-placky ty sušené nápoje nepužívám, asi Just, čistě mouka, ořechy, voda...
a vůbec, tu je taky dobrá inspirace:
http://www.varimezdrave.cz/recepty/pecivo
http://www.varimezdrave.cz/recepty/dezerty

erinka83
16. únor 2012

@reruna tak ten dort s červenou řepu znám, ale cukru dávám mnohem míň, kakaa jen lžíci s karobem a bez čokošky a olej napůl s podmáslím 🙂
Jak děláš ty pyré do těch buchet? Bych mohla zužitkovat zbytky z příkrmů 😀

reruna
16. únor 2012

@erinka83 jasně, množství cukru si uprav,jak jste zvyklí, karob místo kakaa určitě taky jde a pyré dělám jako na příkrmy , když ti něco zbyde, tak to zamraz, nebo toho najednou udělej větší dávku a já to pak jen vytahuju a přidávám do všeho, co čeho to jen jde - do sekané, na špagety, do lasagní, na těstoviny, do polívek, do muffinů a buchet....

reruna
16. únor 2012

jo a ty řezy se špenátem se musí jíst až vychládlé, potom tam ten špenát není vůbec cítit

erinka83
16. únor 2012

@reruna no jo, mražák, to mě nenapadlo 🙂 supr, moc dík!!

kjajule
16. únor 2012

No nejlepší mlsky jsou u nás rozhodně zelenina a ovoce, když dáš dítěti příborovej nůž a prkýnko, pomůže ti to i nakrájet a hned se to líp papá když na tom má zásluhu on sám 😉

Jinak v DM jak psala @ikarkulka mají dost mlsků pro děti 😉

A jinak se snažím i doma péct dobroty s celozrnné mouky, a celkově kvalitních surovin, vynechávám hlavně bílý cukr , to je podle mě největší problém a nahradím ho třtinovým, nebo třeba javorovým sirupem atd.
A "dávky mlsků" je taky podle mě důležitý kontrolovat aby to dítě nejdelo každý den několikrát sladké:-/ to pak nebude chtít nic jiného...☹