Zrušení režimu po odebrání dudlíku, jak to zlomit?

billi
30. lis 2013

Pěkný dobrý večer,

mám dvouletého kloučka. Před 2 měsíci jsme zrušili dudlík. První večer asi 30 minut brečel, nechal si to vysvětlit a další večer pohoda. Přes den jsem začala uspávat v kočáru, tak taky pohoda. Během týdne jsme byli ve stavu před. Pohoda nám vydržela 2 týdny, asi jsme se vezli na dojíždění starého režimu. Po 2 týdnech se to zlomilo a večer scény a řev. Nechce spát, nechce do postele, nechce pyžamo, nechce plínu - má ji jen na spaní. Začal odmítat hračku, bez které do té doby odmítal vyjít ze dveří domu, natož aby bez ní spal. Asi po 3 dnech se naučil přelézt postýlku, což byl poslední hřebík do rakve. Večer co večer jsou scény od 90 do 360 minut. Chodí a řve, že chce mlíko. Dostane jednou po večeři a už nedám, přesto to zkouší skoro každý večer, i když ví, že nebude (asi 2x jsem teda vyměkla, ale po 2,5 hodinách řevu, to okamžitě usnul). Má 100 + 1 požadavek, které mu neplním, protože si jen vymýšlí nesmysly - chce zavřít dveře, otevřít dveře, traktor... Celou dobu vracím do postele, aby spal. Zkusila jsem si lehnout s ním, ale celou dobu po mně lezl, tak jsem to vzdala. Teď jsme ve fázi, že prostě chodí, já ho vracím (většinou mlčky, tiše, bez emocí a očního kontaktu) nakonec ho to přestane bavit, bohužel ten interval je den za dnem delší. Už nám to i celkem ovlivňuje život, protože s mužem uspíme dítě a jdeme si lehnout taky. Do toho se v noci budí, což dřív nedělal, a opět chce mlíko. Nedám, ale on to opakuje klidně 2-4x za noc. Když se tvářím, že spím, nebo mu řeknu, že má spát, tak se sebere a odejde sám do kuchyně a tam skanduje u linky...
Do odebrání dudlíka byl bezúdržbové dítě, co spalo od 20:00 do 8:00 a přes den další 2-3 hodiny. Jen jsem dala dudlík, pusu, zapnula usínáčka a mohla jsem odejít a on sám usnul a spal celou noc.
Nemáte některá nějaký nápad, jak to zlomit? Všem děkuji za jakékoliv reakce.

aneta15
30. lis 2013

Bože, plánujeme dát dudlík četům, možná to ještě přehodnotím 🙂 Podle mě jediná rada je vydržet. Hodně sil 😨

billi
autor
30. lis 2013

@aneta15 už se snažím vydržet 6 týdnů a je to čím dál horší. Dneska u toho byla moje máma a přiznala, že by to nedala ani týden. Nevěřila mi, že to je fakt takový, jak jsem líčila. On do toho celou dobu vříská.

cernalu
30. lis 2013

@aneta15 taky ho chceme ve čtvrtek odevzdat, už se teda těším 😉

danissa
30. lis 2013

@billi Teda, když to čtu, tak se bojím Vánoc. Máme dcerku 2 roky a 4 měs a taky plánujeme dát dudlík, ale ne čertům, nýbrž pod stromeček Ježíškovi za dárečky. Ale jestli mě čeká tohle.... ☹ Bohužel radu vám taky nedám, ale doufám, že brzy napíše nějaká šikovná maminka, která se nedala zlomit a má nějakou super radu 😉 Jinak malá se v noci stále budí na mlíko (jednou) a to ji dávám, to mě neobtěžuje a jsem ráda, že má nějaký mléčný výrobek. Ale nevím jak přežiju "oddudlíkování"

danissa
30. lis 2013

@billi 6 týdnů je fakt dlouhá doba ...obdivuju vás, to bych nedala. Myslíte, že varianta, že byste mu dudlík dala a odložila to třeba o 3 měsíce a zkusila to později, že by to třeba nebylo lepší....? Mě takové odložení zafungovalo u nočníku...

billi
autor
30. lis 2013

My vyměňovali dudlík za hračku v hračkárně. Chtěl, hračka se mu moc líbila.

@danissa on se už dlouho nebudil. Naposled před prázdninami, ale to bylo kolem 6. což nepovažuju za noc, i když pak ještě usnul. Navíc už bych měla strach o zuby. V noci nedávám nic, protože v noci se spí.

danissa
30. lis 2013

@billi Tak u nás je to taky buzení spíš nad ránem (4 - 6), vypije mlíko a spí, klidně do 9. Myslíte, že ty zoubky hodně trpí?

billi
autor
30. lis 2013

@danissa po 2 měsících se mi už do toho právě nechce. On ho ani nevyžaduje. Už dávno akceptoval, že není. Ale jako by tím ztratil půdu pod nohama a najednou "neví", proč by měl jít spát.

billi
autor
30. lis 2013

@danissa to si netroufnu soudit, ale právě sousedka má holčičku, která pila teda několik láhví Sunaru za noc, ale ve 3 letech měla sežrané všechny přední zoubky tak, že jí je trhaly, aby nepoškodily i ty druhé.

danissa
30. lis 2013

@billi Tak to se nedivím, že už malému dudlík nechceté dát, když ho konkrétně nevyžaduje, to by byl asi fakt nerozum. Tak doufám, že se objeví někdo se skvělým tipem, "jak na to" . Přeju, aby se to hodně brzo zlepšilo!
Teda s těma zoubkama jste mě vyděsila ☹ Musíme jít tak i tak na preventivku k zubařce, tak to s ní prodiskutuju. Malá ma zoubky krásné, ale jasně nejsem zubař, tak vím prd, co se tam v té pusince děje... toto bych nerada zanedbala. Víc, jak jednu lahev bych jí nedala, ale i tak už mě to bude vrtat v hlavě...

marketnieuw
30. lis 2013

A jsi si jista, ze je to dudlikem? Dcera na noc dudlika porad ma, ale takovyhle zachvaty ma posledni dobou taky ... Uz jsem z toho taky na prasky

marketnieuw
30. lis 2013

Jeste me napada, jestli jeste potrebuje odpoledni spani....a nebo nerostou mu posledni stolicky?

dana3262
1. pro 2013

"Odebrání dudliku" nechápu. Proč? Nejdriv jim je narveme a pak jim je zas sebereme..

billi
autor
1. pro 2013

@marketnieuw u nás to začalo po odebrání dudlíku. Teď už to určitě přímou souvislost nemá (jako že bych vrátila dudlík a on spal). Ale bylo to na začátku celého zhroucení uspávacího režimu.
Odpolední spaní potřebuje. Bez něj to nedával vůbec. Usínání podobné, ale od pěti byl naprosto příšernej, ukňučenej a tak.
Zuby nevím, ale neřekla bych. Pětky se ani nechystají a špičáky to snad už dělat nebudou, ty už má přes měsíc prořízlé a jen se klubou.

@dana3262 ano, raději dudlík než prsty. Jelikož měl tendenci si cumlat ruku, tak mi dudlík přišel lepší.

mrazulkav
1. pro 2013

@dana3262 Některé děti prostě bez dudlíku nefungují. Myslím, že dnes je už minimum maminek, které by dítěti schválně dudlík cpaly. Ale než si nechat rozcucat bradavky nebo jeho prsty... 😖 Jsem ráda, že malá dudlík nepotřebuje a odmítá, i když jí ho babičky zkouší. Tohohle odnačuvání se děsím i tak...

sonik05
1. pro 2013

A jak moc byl malý na dudlík fixovaný? Jsou děti, které s ním chodí, mluví (u těch to odebrání musí být složité). Já jsem malé vzala dudlík až někdy ve dvou a třičtvrtě, když ho měla už jen na usínání (jak usnula, z pusinky jsem jí ho vyndala). V té době jsem ji vysvětlila, že ho dáme za okno pro vílu, která ho donese narozenému miminku. Téměř ve 3 letech dítě dokáže pochopit zase víc, než ve dvou. První noc plakala hodinu, pak občas jen přes den, když se potřebovala uklidnit (to jsem jí místo dudlíku hodně objala). Po týdnu chodila a ukazovala na děti s dudlíkem, že jsou to mimina a ona je velká holka. Někdo asi odebrání dudlíku ve dvou letech "neustojí". V té době by pro mě bylo nemyslitelné vzít malé dudlík.

blahova_andrea
1. pro 2013

u nás to není tak horké, ale podobné. místo mlíka má ve flašce na noc vodu, takže občas si prostě podudlá - vypije před spaním. 2 vstávání v noci je klasika, bylo i hůř, takže jsem i ráda 😀 usnout dokáže, ale stále v postýlce. pomalu ho chceme naučit spát ve velké posteli, ale z té právě večer utíká a nechce jít spát a ráno mu naopak nedojde, že už nemusím vyřvávat, abych si ho vzala, ale může slézt a dojít si za náma 😀 já to ale nepřičítám dudlíku. u nás to bylo i s ním podobné.

janajel
1. pro 2013

nasi male jeste nejsou ani dva a uz pres mesic jsme bez dudliku. jednou jsme ho zapomneli vzit k babicce a mala usnula i bez nej. takze jsme ji rekli, ze ho nechala pro mimi a hotovo. par dni byl problem rano, ze treba vstala ve 4 a uz nechtela spat. driv si vzala dudlik a byl klid. ted uz se sovnala, ale stejne vstava v pl sesty. ale dodnes nekolikrat ene si vzpomene na dudlik a porad musime rikat, ze je pro mimi. takze ony ty deti na dudlik nezapomenou jenom tak i kdyz ho nechteji.

lenkalenulka
1. pro 2013

Co zkusit jit kazdy den ve stejnou dobu, dat si spolu treba vanu poblbnout s nim, pak do postylky dat mu nejakou hracku a mamka nebo tatka precte pohadku, nejake kratsi, jednoduche o smolickovi, o repe, o karkulce apod.? A ze musi vklidu lezet aposlouchat, naucit ho i pres den odpocivat, sklidnit se, nebo zas naopak muze byt malo unaveny, utahat ho pres den jako tak ze nepretezovat ale doprat mu hodne pohybu vecer sklidnit pri koupani, ztlumit svetla a proste se jde spinkat... dudlikem ta zmena nebude, spis i obdobi vzdoru se zacina hlasit, kazdy rodic musi nejak vyspekulovat co na zrovna jeho ditko plati... a treba kdyz bude lezet hezky v postylce a nebude knucet tak mu nekde nalepit treba hezkou nalepku auticko, nebo co ho bavi, treba na tu postylku..rano ho pochvalit jak hezky umi usnout, bude si pripadat dulezite🙂 vecer bych mu vysvetlila ze se mlicko nepije jen treba trochu vody ze bude mit zkazene zoubky, ukazat mu obrazek se zkazenyma zubkama, na moji malou to zabralo a chapala to ze kdyz si umyje zubky vecer se uz nepapa.. na ten vzdor je nutne byt vklidu ale netolerovat naprosto vse, placnout po zadku kdyz uz tpho je moc, zakricet, mate na o pravo, nekdy to je narocne ale nejlepsi je furt dokola opakovat vase zasady,pravidla.. a stat si za nimi... ucte ho aby hodne veci mohl delat sam, oblikat se, jist sam atd. Vyhnete se scenam ze neco nechce a nejde, cim driv se nauci samostatnosti tim pro vas i pro nej lepe, zamestna se necim , zabavi se bude pro nej neco vyzva... ale to uz sem se rozepsala🙂 .. snad neco zabere, drzte se

ivular
1. pro 2013

@billi Konkrétně s tímhle zkušenost nemám, ale já osobně bych teď ustoupila a dávala na požádání to mléko. Má to bez dudlíku teď chvíli těžší, takže v tomto bych zase ustoupila já.

billi
autor
1. pro 2013

@sonik05 jen 2x denně na usnutí, pak jsem sebrala. Takže cca 30-60 minut denně. Brečel jen první večer. Pak si zopakoval, že dudlík není.

@lenkalenulka tak to vždycky fungovalo. Malý byl silně režimové dítě. Ale prostě už to nefunguje. Hračky vyhodí, když povídám pohádku, tak mě okázale ignoruje a opouští pokoj. Večer zívá, mudlá se, od šesti si u hraní pokládá hlavu, když pije mlíko, tak mu padají oči, po pohádce už ani není schopný dojít do postele a musím ho odnýst. Položím do postýlky a zázračně ožívá.

@blahova_andrea u nás to tím dudlíkem začalo a další se jen nabalovalo, až jsme se dostali do této fáze. Pořád se snažím nic neměnit a až na ten dudlík je to stejné jako před.

deenyska
1. pro 2013

My jsme takový trable s cumlem neměli, ale kdyby tomu bylo tak, jak píšete, tak i přesto, že já jsem neústupná a když prostě řeknu ne, tak ne, tak v tomhle případě bych se asi taky vrátila k dudlu a zkusila to později, zřejmě je to na něj brzy. Asi to není příjemný, že dítě v tomhle věku ještě dudlá, ale 6 týdnů křiku a spíš, než aby se to lepšilo se to horší... zkusila bych to za nějaký čas, jen mu ten dudlík vrátit tak, aby si to nevyložil, že je to odměnou za ten jeho výstup. Synovec má tři roky a není to ještě tak dlouho, co dudlal, nejsem si jistá, ale do toho 2,5 roku určitě... a taky nechtěl dát. Sice to nebylo s takovou rutikou asi jako u vás, ale taky hrozný problém. Tak jsme mu říkali, že je ostuda, že je velikej, že děti ve školce taky nemají dudlíky atd. a nakonec to dopadlo tak, že jednoho dne seděl u pohádky, zvedl, řekl, že jde vyhodit dudlík a sám vyhodil dudlík do koše 😀. Ještě byl teda varován, že když ho vyhodí, tak už si ho nebude moc vzít zpátky, to ho neodradilo. Každý asi na to potřebuje svůj čas. Jinak držím pěsti a pevný nervy, ať se dílo podaří 😉

sarka_gajdosova
1. pro 2013

Slyším docela často, že rodiče plánují za děti odebrání dudlíku - a jak jste přišli na to, že je ten správný čas? Jak by bylo Vám, když by Vám někdo z ničeho nic odebral něco co máte rádi (čokoládu, manžela, televizi...)? Věřte těm mrňousům, že oni vědí, kdy dudlíka odhodit a nemusíte se bát, že ho budou mít navždy! Čím více budete na odejmutí dudla tlačit, tím víc bude dítě působit protitlak (vztekat se, nejíst, nespát, vynucovat si věci).

@billi takže ve vašem případě bych klidně dudla vrátila, třeba jen na spaní. Myslím si, že za tu nepohodu to fakt nestojí!

billi
autor
1. pro 2013

@sarka_gajdosova děkuji za názor. Bohužel u nás už asi vrácení neprojde. Už ho nechce. Zvykl si bez něj. Takže režim potřebujeme srovnat jinak. On ho měl jen na spaní do hodiny za celý den.
Teorii, že si to dítě rozhodne samo, moc nevěřím. Potřebuje vedení rodiče. Sestřenku nikdo nenutil a s dudlíkem spala ještě v první třídě...

terinda
1. pro 2013

Tak jsem se přesvědčila, že taky ještě nebudu odebírat a dávat čertovi. Doufám, že se oddudluje sama, jako dospěla bez nucení k nočníku 😅
Na spaní mi to přijde ještě ok.

dana3262
1. pro 2013

@billi
@mrazulkav jo, dyť ja nejsem proti dudliku..spíš proti tomu razantnímu sebrání. To nechapu.

sarka_gajdosova
2. pro 2013

@billi dítě si skrze dudlík uspokojuje nějaké potřeby, hledá v něm určitou jistotu. Pokud je malé do 1 až 2 let tj. Orální fáze - považujeme dudel za normální. Později je zapotřebí se podívat, proč dudlíka potřebuje např. citově strádá, má z něčeho strach a mnoho dalších možností a nebo mu jen rodiče dostatečně nevěří - je to velmi individuální. Další věc, která tu hraje velkou roli je tlak společnosti, který rodiče strhne k předčasnému odebrání.

Právě prupovídky - tak velkej a ještě má dudel - to je ten moment, kdy rodič může svým adekvátním zásahem (př. on se rozhodne, kdy bude chtít odložit dudel) dát dítěti najevo, že mu věří a že má u rodiče zastání, oporu.

kamilka007
2. pro 2013

@aneta15 My taky, na Mikuláše spoléháme, ale teď jsem trochu vyděšená.. 🙂

kamilka007
2. pro 2013

@sarka_gajdosova Ale co když je dcerce skoro 2 a třičtvrtě, to už je přecijen na spaní s dudlíkem trochu velká, nemluvě o vývoji dásní a postavení zubů. My doufáme v Mikuláše (ne čerta) - dopředu jsme se s ní domluvili, že mu svoje dudlíčky dá, aby jimi mohl podarovat nějaké miminko, které na ně nemá penízky, ale nutně je potřebuje. 🙂 Zatím souhlasí, ale čtvrtek je ještě daleko.. 🙂

breberka
2. pro 2013

@billi u nás taky snastal zlom, když jsme vzali dudlíka - malej mi ho ale dal sám a dobrovolně pro miminko 🙂. Každopádně od té doby už neusíná tak, jako před tím. Dřív usnul sotva lehnul, teď se třeba hodinu mrcasí, pokud neni opravdu vyšťavený. Je to tak měsíc, co měl období, nebudu spinkat, nebudu se převlíkat, nebudu čurat na nočníku, nebudu jíst.....prostě NEBUDU a NECHCI. Teď to konečně trochu polevilo. My dělali jen to, že jsme mu nepolevili, když měl záchvat vsteku, tak jsem ho jen třeba nechala nebo ho vzala, trochu mu opláchla pusinu vodou, aby se dostal z amoku a bylo 🙂.....Určitě se s tim časem popere a bude to lepší 😉