11měsíční holčička ještě nepovídá, jak ji to naučit?

sarka151212
8. lis 2013

Ahoj mám skoro 11-ti měsíční holčičku, říká jen občas baba, abu, a když něco spadne tak bum..Baba říká skoro každé osobě, jiné děti už od půl roka řikájí máma, táta..děda..Nemá někdo takový problém a jak jí to naučit?

andelka
8. lis 2013

Co? od půl roku slova?
Podle mě je tvoje malá naprosto v normě. Většinou kolem 1roku říkají pár jednoduchých slov.

cernalu
8. lis 2013

myslím, že máš dcerku naprosto v pořádku a žádný problém nemá 🙂 chtěla bych slyšet půlroční dítě jak říká děda 🙂

lucynka721
8. lis 2013

Mám stejný problém. Akorát nám už budou dva roky ☹ žvatlá si pro sebe, ale skoro nic srozumitelnýho. Ahoj, baba, dědě, táta a máma řekne. Mnami mnami taky. Na pejska ukazuje a říká haf, haf.Když se jí něco líbí, tak na to ukáže a jéééé. Ale skoro nic jiného... :(

anetka1701
8. lis 2013

malá je úplně v pohodě. Pokud dítě říká baba, mama, tata, jsou to jenom zvuky, není za tím žádnej význam... A každý dítě to říká jinak - moje první dcera jela "tata a baba", druhá jede "mama"... prostě to je o dětech a co vím, tak v roce uměla těch slov snad pět...

dlabinecka
8. lis 2013

ježišmarjá, co by jako měla řikat? jiné děti neříkají zrovna tak nic, to slyší jenom jejich ambiciozní matky 😉

romcovaklarka
8. lis 2013

@sarka151212 Neplaš 🙂 To jak se maminky chválí půlročními dětmi, které "říkají" máma, táta apod., je v drtivé většině obyčejné žvatlání slabik, mimčo si zkouší, jak dělat různé zvuky, ale nepřikládá tomu žádný význam. Moje dcera třeba nejradši říká "nenene 😀 Tvoje malá možná není v mluvení žádný extra přeborník, jako že by byla zázračně napřed, ale rozhodně není ani zvlášť pomalá. Řekla bych tak průměr.

pisisvori
8. lis 2013

plný souhlas s dlabinecka. Vetšina dětí když okolo 1. roku říká 2 slova je to až až až. Můj synovec už v roce opravdu mluvil (tak 200 slov), ale on byl extra extrém ve všem...chodil v 8 měsících, ve dvou letech už mluvil plynule ve větách (ani nepatlal....) odříkával spoustu básniček, ve 2,5 jezdil na šlapacím kole bez přídavných koleček....jiné děti začnou mluvit až okol 3 let a taky je to stále v pořádku a v 6 už většinou není žádný rozdíl🙂.

martina_z
8. lis 2013

Muj malej umel v roce asi jen 2 nebo 3 slova. Ted dava dohromady velmi, velmi jednoduche vety jako je "tata pa", "mama ham", aktivne pouziva asi 60 slov, akorat ze valnou cast z nich vyslovuje uplne stejne, a tak hadam z kontextu 🙂)) Mluvi hur nez vetsina deti v jeho veku. Ale znakujeme a rozumi uplne vsemu, mluvi o sobe ve 3. osobe, tak zatim neplasim. Jako predcasne narozeny ma trochu narok byt "pomalejsi". Navic muz taky mluvil pozde a taky vyslovoval blbe a ted je docela chytrej a je to vysokoskolak. Pri nejhorsim budeme chodit na logopedii.

saminomimino
8. lis 2013

co takto přestat sledovat tabulky a nechat dítě růst jak si samo chce??kdepak sjte vyčetla že má dítě v 11 měsících mluvit 😀 jsou děti co první "tata" řeknou ve dvou letech,důležité je s dítkem normálně mluvit,říkat mu co děláte a ono je tak dokonalé že se to jednou skutečně naučí..

mercedesse
8. lis 2013

Známých holčička takhle mluví ve dvou, žádný stres. 😉

abalajda
8. lis 2013

Malý byli před měsícem dva roky a asi tak před třemi měsíci začala používat více slov než máma,táta a teď je k nezastavení. Myslim,že každé dítě začne mluvit až samo uzná za vhodné a na tabulky paní doktorky nelze spoléhat,každé dítě je originál...

ventilkova
8. lis 2013

S tim naprosto souhlasim!!! Muj mladsi syn zacal poradne mluvit az ve skolce ;)

mrazulkav
8. lis 2013

Sestřenky holčička skoro nemluvila do 2 let a teď je táááák ukecaná! 😀 Já myslím, že má času dost 😉

yildiz
8. lis 2013

taky bych se nestresovala 🙂 kazde dite je jine ...mala sice zvatlala tak od 3/4 roku baba mama tata dede ...a kolem roku takova ta hatla patla 😀 bude ji rok a pul a teprve zacina rikat co to je ? kde to je ? tam neni, tam je ...a pod ...obcas uz se ji drive povedlo rici opakovat slova po nas ...ale prijde mi, ze jen kdyz se ji chce 🙂 - nikam netlacim prijde me to jeste i casove tak akorat - nekdo je sikovnejsi nekdo linejsi - je to ruzne ....ja co me mamka rikala, jsem se rozmluvila az kolem 3let !!! I kdyz jsem vsemu velice dobre rozumela , tak proste se me mluvit nechtelo ..!!! A pak jsem zacala hnedka vetama az rodicum spadla celist 😀 ze fakt němá nejsem ..takze v 11mes je fakt jeste casik a u deti jsou pokroky videt kazdy den takze se pak muze rozpovidat ze dne na den.... 🙂

tanak
8. lis 2013

Já teda neznám žádné dítě, které v půl roce oslovuje členy rodiny. Ale znám lidi, kteří se chlubí dovednostmi jejich dětí a někdy to, co říkají není ani zpoloviny pravda - např. že jejich roční dítě umí jíst svíčkovou příborem 😀
Jinak pro uklidnění: naše Zuzka byla do roka naprostý "partyzán", v 15 měsících uměla říct jen mama a bababa (pes) a teď ve 20 měsících má takovou slovní zásobu, že mi jde hlava kolem 😀 Takže klid, všechno přijde...
Ps: Doporučuj zahodit deníček s daty, co kdy dítě dokázalo - kdy mu vyrostly zuby, kdy se přestalo v noci budit, odkdy je bez plen atp. a přestat to srovnávat s okolím. Mně osobně to akorát znervózňovalo a chci si zachovat "vzpomínkový optimismus" jako moje mamka 😀

hojda
8. lis 2013

Zkusila bych znakouvou řeč hodně lidí píše, že to rozvíjí řeč.

milada2
8. lis 2013

@sarka151212 Prosím Tebe, jaký problém? Co šílíš?! 😉 Našemu malýmu jsou dva roky a nemluví o nic líp 😉 Důležitý je vypozorovat, jestli malá slyší a rozumí, na mluvení má času dost, vždyť je ještě malinká!

chroustinka
8. lis 2013

neznam zadne pulrocni dite ktere rika baba mama deda. syn nemluvil do dvou let (mel od roku pouze haf, hají, ham a máma) a potom rovnou zacal rikal ctyrslovne smysluplne vety. kazde ditko to ma nastavene proste jinak, ja jsem ho mohla motivovat jak jsem chtela, rikanek pisnicek jsem odvypravela denne nescetne a stejne proste zacal mluvit az ve dvou letech. dcera ma pulroku a nerika nic jen zvatla a prijde mi to uplne normalni.

wahu
8. lis 2013

Tak jestli tě to uklidní, můj 11ti měs syn si žvatlá zrovna tak. 🙂 Jediné smysluplné "slovo" je mňam. 😀 V tomhle věku je spíš důležité rozvíjet a sledovat pasivní slovní zásobu. No a promiň, ale neodpustím si poznámku. Když tu řešíme psychomotorický vývoj, tak já bych na tvém místě především přestala dceru dávat do chodítka. 😉

zelva
8. lis 2013

Je to naprosto normál. V 11m nečekej zázraky 😉

zazana81
8. lis 2013

Přesto, že to je normál, tak pokud tě to trápí, určitě se na to dá zaměřit. Můžete hodně číst (nevím, třeba to děláte...) - hlavně říkadla, krátké verše, můžete chodit na nějaká dětská cvičeníčka, která jsou spojena s dětskými říkadly a dítě si tak časem zapamatuje konkrétní pohyb na konkrétní básničku a taky hodně zpívat - třeba před spaním ..

ivca_doubek
8. lis 2013

Mému synovi je 26 měsíců a má podobnou slovní zásobu jako Tvoje holčička. Takže klííííd 😀 😀

klaire22
8. lis 2013

určitě se tím nestresuj. podle mě je to naprosto v normě. Moje malá má 16 měsíců a žádná kecalka to není. Ony se ty děti rozpovídají sami. Musíš jim dát čas. Prostě jí pořád něco povídej, popisuj,čtěte si knížky a uvidíš, že pak tu pusu nezastaví 🙂

evca82
8. lis 2013

šmankote a co by měla ještě říkat? 🙂 mam stejně starého syna a říká táta, bába, ba (bac), tytyty, pa pa pa. a přijde mě na svůj věk moooc šikovnej 😀

libara
8. lis 2013

Hlavně se nenech vystresovat okolím. Můj maldší syn nemluvil do 3 let. A to jsem si vyslechla "chytrých" rad a kometářů!!! Od ten je asi zaostalý až po " věnuješ se mu vůbec". Potom začal mluvit a pusinku nezavřel. Dneska mu bude 12 let, je to šikovný sportovec a premiant třídy. Jen ji nech, až přijde její čas.

kocka5
8. lis 2013

Přesně, neplaš...... u nás to bylo stějně jako u @libara i když ten náš bude mít 5 a každý den mele u o 106. Hruza a děs😀

lucieandrlova
9. lis 2013

Buďte v klidu. Je úplně normální a podobně mě stresovala akorát tchýně... Proč ještě nemluví? Proč má plenky? Proč má dudlík... 🙂 každé dítě je originál, tak si toho svého originálu važte! 🙂
Navíc jsem četla, že řeč je daná geneticky a pokud rodiče mluvili pozdě, nemáme čekat zázraky u dítěte. Já jsem mluvila až ve 2 letech, manžel ve 3. Dcera je na tom asi jako u @lucynka721, teď po 2 roce se začíná rozmlouvat a přidává slova. A teď už to jde rychle, každý den je pokrok. Dokonce už rozeznává, kdy říct mámo a kdy máma... Takže vydržte!...
Pokud Vás trápí komunikace, mohu doporučit jak píše @hojda baby sign (znakování nemluvňat). Znakovali jsme od 10-ti měsíců a díky tomu hned krásně "povídala" ručičkami, co chce, co vidí, co ji trápí... Hodilo se to i při nemoci, kdy brečela a ukazovala znak "bolí", zeptala jsem se kde a ukázala bříško... Navíc znakovku používají manžel i babička, takže všichni víme, co povídá... Celkem za ty měsíce použila cca 52 znaků (slov cca 10 🙂 ) znakování rozvíjí hlavně mozek. Dítě musí přemýšlet, jak to vyjádřit a když mu někdo rozumí, podněcuje ho to v pokračování "rozhovoru".
Dceři teď byly 2 roky. Začíná se rozmlouvat (nad 10 slov, které řekla pediatrička, že má umět v 1,5 roce), slovní výraz doplní znakem, takže je nám jasnější, co říká a ona se nevzteká, že ji nerozumíme. 🙂
Navíc znakování je pro rodiče výhoda, když nechceme, aby nás slyšela... 😉
Pro dceru to byla zábava. Chodily jsme na kroužek znakování s medvídkem Beebo, který zpíval. Děti s ním znakovaly a potom si hrály v herně. (Teď v září mi řekla při zmínce kroužek: Beebolálálá... ) Klidně by chodila znovu. 🙂

yellowbanna
9. lis 2013

Jeste jsem nevidela sestimesicni dite, ktere rika mama, tata a deda 😀 Myslim, ze dcerka je uplne normalni. Muj 18-mesicni syn ma jen o malo vetsi slovni zasobu a nevzrusuje me to. Kazde dite ma sve tempo, kterym se uci veci, v jedne oblasti (napriklad pohybove) muze byt rychlejsi a s reci si zas davat na cas. Dulezite je, jestli rozumi, kdyz ji neco rikate, jestli se snazi komunikovat a vyjadrit i jinak nez slovy a jestli s tim ma uspech - tzn. reagujete na to, co se vam snazi rict nebo po ni pozadujete jen slova? I ja mam dobre zkusenosti se znakovanim, u obou kluku jsem tak vedela, co chteji, co vidi..
Takze budte klidna a uzivejte si kazde obdobi s dcerkou bez zbytecnych stresu, co by mela nebo nemela delat a umet...

sonik05
9. lis 2013

Mám dojem, že chytré knihy píší, že v roce má dítě umět cca 5 slov, takže to že nemluví by mě vůbec nerozhodilo. A pokud se chceš umět domluvit, tak opravdu doporučuji znakovou řeč Baby Signs. S malou jsem znakovala a bylo to super!

gosa22
10. lis 2013

vykašlete se na srovnávání...každé dítě je jedinečné...určitě zvedám palec pro znakování...mám to nastudované a jakmile mi miláček povyroste, začneme se učit znaky...snad nám to půjde...navíc znakování prý podpoří právě mluvenou řeč 😉