2,5letý syn si neřekne, že chce čurat

libulubo
22. črc 2014

Maminky mám takovej problém,vím každé dítě je jiné,ale i tak mě to trápí.Muj syn 2,5roku ,chodí čurat doma na nočník,venku čurá jak velkej kluk.... Problém je v tom ,že si neřekne že chce čurat. Když mu to neřeknu já ,at jde na nočník nebo ho tam proste neposadím ,tak se klidně počurá.Máte to tak nebo poradíte nějakou fintu jak ho naučit když chce aby šel na nočník?

olusenka
22. črc 2014

máme to úplně stejně. neřekne si, že potřebuje, ani venku ne, prostě nikde a vůbec. Ale bylo období před 2.narozeninami, kdy si říkal a i nočník si nosil. Pak ale přestal. Venku, pokud je teplo a nemá plínku, sám se vyčůrá, ale jak je oblečený, to si sám nesundá a že potřebuje, to si neřekne.
Plánuju na něj zatlačit tak, že mu asi seberu plíny. Ovšem bojím se počůraných podlah a koberců, zvlášť když mám doma lezoucí mimčo. ☹
Ještě možná zkusím vymyslet nějakou odměnu.

krucis
23. črc 2014

Ahoj, no já jsem jí prostě sebrala plíny asi ve dvou letech. Nočník jsem jí dala do kouta, tak aby na něj mohla kdykoli bude chtít a nemusela si říkat. Taky to skončilo párkrát na podlaze, ale musela si to sama uklidit a to se jí nechtělo... Ze začátku jsem jí na nočník také posazovala já s otázkou, jestli chce čůrat, ale pak tam začala chodit sama. Nejhorší bylo, že jsem vždycky šla vylít nočník na WC, ona to ode mě okoukala a pak ho po každém čůrání šla vylít sama, nebo se vykadila (aniž by něco řekla), natáhla gaťky a vysypala do záchoda (zadek si utřít ovšem neuměla 😵 Tak to jsem kvetla no... Na ven jsem nosila náhradní oblečení a když se počůrala, tak jí to bylo opravdu nepříjemné (zvlášť na hřišti mezi dětmi), takže si brzy začala říkat. Teď, ve dvou a půl letech už je v poho bez plenek.

krystalka
23. črc 2014

@libulubo - já bych tipovala, že ještě nemá vyzrálý takový ten pocit, že se mu chce.....takže když ho pošleš, tak se vyčůrá, ale sám od sebe si to ještě neuvědomí, že se mu už chce a už vůbec si to neuvědomí včas....ale k tomu podle mne dítě musí postupně dozrát.... syn byl bez plínek až těsně před 3.rokem, do té doby hystericky odmítal nočník, záchod, malé prkýnko, čůrání venku...prostě nic, takže jsme to průběžně asi od roka zkoušeli a pořád nic, až jednou asi dva měsíce před 3.narozeninami jsme to zase jednou zkusili, proběhlo několikero počůrání, tak jsem jenom v klidu převlíkla, upozornila, že na to má nočník a ejhle, odpoledne už na něm seděl a od té doby na něj chodil sám, nemusela jsem se ho ptát, jestli chce, ani ho tam posílat, jen musel být někde na očích....a asi dva měsíce na to jsme podobným způsobem odbourali plínku na spaní (když byla několik dní po sobě úplně suchá) a bylo to....nehod bylo opravdu minimum, spíš jen maximálně takové to učůrnutí, že to nestihl....nebo někdy, když hodně tvrdě spal....

olusenka
23. črc 2014

@krucis a chci se zeptat, když sebrat plínky, dát pak spodky a tepláky nebo je lepší nechat běhat dole úplně bez? A co se týče čůrání venku, co když dítě potřebuje kakat? Třeba někde venku na hřišti.... S čůráním by se to vždy nějak udělalo, do kanálu, ke keři ale kakání?

tamarila
23. črc 2014

@olusenka No, kakání venku je horší, ale pokud je to potřeba a není kam jít na záchod, tak prostě najít nějaký keřík aspoň, vzít jako když jde holčička na malou (mám holku, takže toto známe). Nám se to stalo zatím jenom dvakrát že nikde nebyl v blízkosti záchod (třeba restaurace atd.), a příjemná situace to není, ale než bych po dvouletém dítěti chtěla aby zadržovalo a vydrželo, nebo se pokakalo... Vždycky jsem to potom uklidila do sáčku a do koše, když to tak dělají i pejskaři tak není co namítat, ne? .o)

ivonapop
23. črc 2014

Tak ve Tvém případě je to legrace. Plyšové hračky. Vezmu pejska, kočku, opičku, - to je jedno. Nenápadně do ruky malou houbičku, klidně novou, pak ji použiješ na nádobí, nebo něco, co neuvidí. Na nočník posadím plyšáka, ale malého přizvat, aby to viděl. Troška vody - á hele, on či ona už se vyčůral/a!..a teď ještě i ty.... ! S kakáním budeš mít možná problém, ale pokud se naučí čůrat do nočníku, tak i to druhé. Kup si pralinky a nebo milánskou směs 😀 A klidně i udělej to, že opičce se čůrat nechce. tak se nevyčůrala, ale ostatní ano...

krucis
24. črc 2014

@olusenka Když není poblíž záchod tak se prostě vykadí, seberu to do igelitového pytlíku a vyhodím do koše, přesně jak píše tamarila 😀 Já jsem jí při učení nenechávala běhat jen tak. Dala jsem jí alespoň kalhotky aby si uvědomila, že tam má mokro a bylo jí to nepříjemný. Trvala jsem na tom, aby si to pak zkusila sundat sama mokrý to jde špatně dolu a není to nic příjemnýho 😉

ululul
24. črc 2014

Když bylo synovi 17 měsíců, koupila jsem mu trenýrky a s velkou slávou a divadelním vystoupením jsme mu je dali, že teď už je velký kluk a bude nosim místo plenky trenýrky jako tatínek, ale že musí taky chodit čůrat na záchod jako tatínek. Byl nadšený a všem trenýrky ukazoval, že je má jako tatínek. Nejdřív jsem ho pravidelně vasazovala a ptala se ho, jestli nechce čůrat. Jasně že se párkrát počůral, ale plenu už jsem od té chvíle nenasadila, ani na noc. Během měsíce si začal říkal sám. Dneska je mu 2 a čtvrt a nemáme sebemenší problém. Ale přiznám se, že kakání venku jsme ještě neřešili. On nekaká ani u babiček, kaká zásadně jen doma a to už od miminka. Nikdy se mi u něho nestalo, že by měl pokakanou plenku, mimo domov - ani jako maličký.

evulina77
24. črc 2014

já jsem u obou holek zhruba v roce a půl přestala dávat plínky přes den a dávala normálně kalhotky. V pravidelných intervalech jsem posazovala na nočník a venku dávala čůrat (asi tak co půl hodiny). Doma byl nočník vždy dostupný. Trvalo to vždy tak 2 - 3 týdny a bylo to. Hodně jsem prala a převlíkala a vytírala a sušila apod. Ale podařilo se. Na noc a odpolední spaní jsem dávala plínku dál. Kdybych čekala, až si začnou říkat, čekala bych asi do dneška. Problém s tím nebyl, já si myslím, že se musí rozhodnout rodiče a pak už se k plínkám přes den nevracet, to dítě může zmást.

olusenka
24. črc 2014

@evulina77 takže na odpolední spaní plínku klidně? A co třeba cesta autem? někdo radí dát pod dítě podložku nepropustnou, jenže když v postýlce cestuje, nebo vůbec teď když jsou vedra, tak ta podložka by asi nebyla příjemná, i do auta, přestože máme klimu? 2-3týdny nebo jak píše @ululul měsíc, to je docela dlouhá doba.

ululul
24. črc 2014

@olusenka
@evulina77 jsem stejného názoru. Ve chvíli kdy se rodič rozhodne dítě odplenkovat, prostě plenku sundat a už nenandat. Neplést dítěti hlavu tím, že jednou se kalhot čůrat smí a příště zase ne. Do auta bych dala do sedačky jednorázovou podložku a vozila sebou spoustu náhradního oblečení. Co půl hodiny halt zastavit a vyčůrat.

evulina77
24. črc 2014

@olusenka já jsem dávala na spaní plínku (ze začátku i na odpolední spaní), v noci se holky počůravaly dost dlouho a prát 4x do týdne celou postel bylo fakt moc (většinou byl počuraný i polštář s peřinou 😠 ). Starší musíme dávat čůrat v noci i teď, spí hluboce a čuraní ji nevzbudí. Když nedáme, ráno je většinou počuraná (ale nehodlám ji kvůli tomu omezovat v pití). Mladší má na noc ještě plínku, když ji jí dám nepočurá se, když ji nemá, tak se většinou počurá. Sama ji chce. Doporučuje se, když je plínka suchá víc než týden, zkusit plínu nedat a uvidí se...
Ohledně jízdy autem, na kratší cesty jsme plínky nedávali. Když jsme jeli delší trasy, většinou je jezdíme v noci, holky plínky dostaly.
Jinak já rozlišuju plínky na den a na noc. V noci to dítě moc ovlivnit nemůže, přes den si to pohlídat může.

krystalka
24. črc 2014

@evulina77 - tak to je fajn, když to takhle jde, u nás byl problém, že syn byl z nočníku úplně hysterický, ani za nic se na něj nehodlal posadit, to bych ho tam řvoucího musela držet násilím....nechtěl ani prkýnko a čůrat ve stoje na záchod už vůbec ne....pokaždé hysterický řev, když jsem se pokusila o cokoli....a drželo ho to dost dlouho....no a pak právě jednoho dne ho to pustilo a během toho jednoho dne bylo všechno vyřešeno - bez praní, uklízení, převlékání....ale nebylo to kvůli tomu, abych si ušetřila práci, zkoušela jsem to už od roku a něco, ale prostě dokud se nerozhodl on, tak jsem mohla být já sebevíc rozhodnutá, ale nezmohla jsem nic 🙂