Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

luciauk
4. led 2009

trixi, ved to už moje dievčatá rozprávali celé slová a mladšia aj slovné spojenia 😒 no uvidíme, mučiť seba ani jeho nebudem. ved ani nie je čas. mám ešte dve školáčky. je to fakt zaujímavé, už sa aj manžel vypytuje. poukazujem mu niečo na youtube 😉

trixi
5. led 2009

lucia, nas Matej nerozprava, ale nerobim si s tym velmu hlavu, pretoze chlapci vraj zacinaju rozpravat neskorsie. Moj brat vraj zacal rozpravat v dvoch rokoch a vraj ja som drmolila uz v roku. A to mi zostalo. Som straasne ukecana 😀 . Inak deti znakuju aj ked uz zacinaju rozpravat ale este poriadne nerozpravaju. Vraj automaticky prestavaju znakovat akonahle dobre rozpravaju.

luciauk
5. led 2009

ja poznám dvoch chlapčekov, ktorý začali rozprávať v 3 rokoch. a teraz sú ukecanejší ako ich staršie sestry. ale poznala som aj 16mesačného chlapčeka, teraz má asi 7 rokov, ktorý rozprával celé vety a vedel aj "r". ja som myslela, že odpadnem. ani plienky už nemal. taký malý genius 🙂

evitek
5. led 2009

Náš malý má 19 měsíců a ještě nemluví. Teda kromě slova koš, protože je úplný blázen do odpadkových košů a popelnic od chvíle, co je poprvé uviděl. Ještě zvládne pár zvuků a slabik, ale to už chce dost fantazie. Takže já zatím nemůžu napsat vlastní zkušenosti s tím, jak si nahrazuje znaky slovy. Já jsem ve znakování časem poněkud polevila, spíš asi z nedostatku vlastní fantazie nějaké znaky vytvářet. Malý ale stejně používá intenzivně jen pár znaků - podle toho, co je zrovna aktuální, ostatní spíš jen příležitostně. Teď u nás vede knížka s bagry, takže je to nejoblíbenější znak.

minea
6. led 2009

Dcera mi dneska udělala radost. Prohlížela jsem si s ní knížku a předváděla jsem jí, jak dělají zvířátka. Ona se smála a pak ukázala na strom. Tak jsem jí řekla, že to je strom a ten nedělá nic - teda vlastně jablíčka (byly tam nakreslené). Dcera okamžitě udělala znak JABLÍČKO

minea
6. led 2009

a to jsme ho použily jen párkrát a vždycky při jídle. Jsem nadšená, ono to opravdu funguje a děti jsou chytřejší, než si myslíme, stačí jim dát do ruky "nástroj", aby to mohly ukázat 🙂.

lenki33
6. led 2009

ahojte, som uplny zaciatocnik, a nemam sil preluskavat celu diskusiu
chcem sa opytat ci to robite tak ze napr vzdy ucite len jeden znak viac dni, resp pokial sa ho nenauci, alebo ucite vsetko naraz t.z. ideme papat -dam znak pre papanie, ideme sa umyvat- ukazem znak- umyvanie a pod.
diky 😉

baileysa
6. led 2009

lenki, ja to robim tak, ako pises ten druhy sposob, ze ukazujem vsetko, co ma napadne, ale aby toho nebolo prilis vela, ale vacsinou viac znakov naraz. niektore znaky sa mi gretka nenaucila ani ked jej ich ukazujem od zaciatku, napr. hotovo neukazuje vobec, niektore sa nauci hned.

lenki33
6. led 2009

ja to tiez robim tym druhym sposobom, momentalne pracujem asi na 3znakoch, ale ucim ho este len 2 dni 😀
snazim sa ho naucit znaky, ktore by sme mohli prakticky vyuzit pri komunikacii, ale tiez si myslim ze detom sa viac pacia neprakticke znaky typu slon alebo medved, takze tie sa naucia skor

eliotka
6. led 2009

Holky, zdá se mi to úžasný. Myslíte, že se může začít už v půl roce? A prosím, opravdu to děti pak nezbrzdí v řeči, nebudou pořád jen znakovat místo toho, aby se snažily mluvit???

eliotka
6. led 2009

Ještě jsem se chtěla zeptat, zda je lepší navštívit kurz, nebo se to dá zvládnout i jako "samouk"?

baileysa
6. led 2009

eliotka, ja som zacala, ked mala malá 14 mesiacov, uz sa mi to zdalo kapanek neskoro, ale uplne v pohode, vyhoda takeho neskorsieho zaciatku je, ze dieta sa rychlo nauci nove znaky, takze ak mas dost trpezlivosti, nic ti nebrani zacat uz teraz, aj ked na prve znaky tvojho syna si asi nejaky ten mesiac pockas 😉
co sa tyka znakovania a hovorenia, tak gretka akonahle vie nieco povedat, tak uz neukazuje vobec znak. zatial sa nam stalo s mamickou, odked vie povedat mnau, tak neukazuje znak pre macku 😉
podla mna sa to da naucit aj ako samouk, ja som ale rada, ze som bola aj na kurze, lebo som hned vedela, ako mam co robit a nemusela som to hladat a preluskavat sa stranami 😉

entik
7. led 2009

AHOJKY
matej ma 16 mesicu, znakuje asi 70 slov a mluvi, tak jako deti v nasem okoli, mama, tata, baba, a jine podobne slabiky, takze jsem opravdu nesmirne rada, ze se domluvime i o jinych vecech, ze mi vse ukazuje, cte, informuje, co se mu honi v hlave, co vidi, co vnima, jak si co predstavuje, jsem proste horliva zastankyne znakovani. Znakujeme s programem BabySigns , znaky z DVD, nebo si je vymyslime. Prvni znak udelal v 9 mesicich, a nejvic se to rozjelo ve 12 mesicich, to bylo fakt videt, jak rychle se uci. znakujici deti v nasem okoli to maji podobne. A vlastne znam dve holcicky, ktere plynule v 15 mesicich presli ze znakovani do mluveni ve vetach, takze mluveni to nebrzdi, ba naopak🙂

trixi
8. led 2009

ahoj entik, tak Matej je taky velky sikula? Citam, ze krasne znakujete a uz rozpravate. Ten nas Matej je ovela pohodlnejsi a lenivsi. Rozpravat sa mu nechce a znakovat tiez. Zato poriadne vie hukat a ekat a tym dosiahne svoje 😀 . Ale predsa sa trosku roznakoval, a ked nereagujem na jeho tarzanovske hukanie tak znakuje 😀 .

baileysa
8. led 2009

trixi 😀
som rada, entik, ze to pises, ja som akurat dnes rozmyslala, kym mi mala znakovala voda, ze ci to vobec zacne niekedy hovorit, ked jej to voda rozumiem, ale vidim, ze sa nemusim bat 🙂 kazde dietatko je individualne, takze aj s hovorenim to je individualne 🙂

entik
8. led 2009

urcite se neboj, znakuje se uz pres 20 let, a vsechny deti mluvi, ba co vic, rozviji to slovni zasobu, vztah mezi vami, vzajemnou komunikaci!

entik
8. led 2009

zdravime i Tarzana, Matula to taky nekdy zkousi, tak mu v klidu reknu, at mi to rekne pekne nebo nereaguji a on poprosi, nebo zaznakuje "pomoc" 🙂

luciauk
8. led 2009

ahojte, gratulujem malým šikovníčkom 🙂 🙂 🙂

ja si ani náhodou nemyslím, že dieťa brzdí v reči znakovanie. a to nie len preto, čo sa píše v štúdiách, ale aj z vlastnej skúsenosti. my sme si uvedomili s manželom, že aj keď sa niekto nevenuje tomuto znakovaniu, jednoducho dieťa učí znakom tak-či tak. napríklad náš 8,5 mesacný syn už ukazuje no-no, vztýčí ukazovák a máva ním pri schodisku a sporáku 😀 a to robili aj staršie deti ako prvé. takže sa idem naplno pustiť do znakovanie, lebo niektoré veci deti skrátka ukazujú podla rodičov a ani si to neuvedomujeme. a ked ich tých znakov naučíme viac, tak len dobre 🙂

entik
9. led 2009

presne tak, luciaku, jak pises 🙂

dudri
9. led 2009

som nepocujuca a ovladam posunkovu rec,

Chcem sa pytat kedy sa zacina ucit posunkovu rec pre babatka?

wladka
9. led 2009

dudri, mozes teraz... dieta vnima rec- poodobne ako hovorenu

mala pocuje?

dudri
9. led 2009

je nedoslychava obe 50dB

minea
10. led 2009

Dudri, na to se spíš zeptej odborníků. Podle toho, co jsem o znakování četla, se jedná o něco jiného, než je posunková řeč pro neslyšící. Hlavní rozdíl je v tom, že babysigns není jazyk jako takový, je to jen systém na bázi hry, který pracuje s propojením znak/význam/vyslovené slovo. U jazyka pro neslyšící se jedná o složitější systém, který obsahuje i jazykové struktury. Jde tedy o dvě různé věci a i metody učení a doba začátku budou asi rozdílné. Ale jak říkám, to ti řeknou spíš odborníci.

wladka
10. led 2009

dudri, odporucam stale hovorit a pritom posunkovat.. ved posunky su tvoja prirodzena rec, to aj pre malu bude 😉

minea ma pravdu, tak podstata je rovnaka, ale rozdiel v uceni a prednese...

dudri
10. led 2009

preto sa pytam take 6.mesacne babo vnima posunky? kedy sa zacina vnimat posunky...

stale sa rozpravame aj riekanky...

wladka
10. led 2009

vnima, ako pocujuce dieta hovorenu rec.. ja mam pocujucu malu, a perfektne ukazuje.. od narodenia jej ukazujem 😉

minea
10. led 2009

Uvádí se, že znakovat má smysl začít kolem těch 6 měsíců. Musí se ale počítat s pasivní fází, kdy dítě znaky jen pozoruje. Chce to velkou trpělivost. Já už jsem to skoro vzdávala - moje dcera zopakovala první znak až v roce, už jsem myslela, že se nedočkám. 😅

luciauk
10. led 2009

dudri, je to súčasť vášho života, takže ona to vníma už teraz 😉 poraď sa s odborníkom.

minea, my sme len teraz začali, takže sa vyzbrojím trpezlivosťou 😉

stále mi nikto presne neodpovedal. je lepšie začať s 1-2 znakmi, alebo ukazovať čo najviac a dieťa niečo z toho pochytí? zatial ukazujeme tak 4 znaky. ovládame ich už asi 30 s dcérou, ktorá sa tiež zapojila 🙂

minea
11. led 2009

Luciauk, ukazuj jich zezačátku jen pár, max. 5, aby jich nebylo moc a syn měl čas pochopit, že se dělají pravidelně v určité situaci - já jsem začala s HOTOVO, MLÍČKO, JÍST, PÍT, KOUPAT. Dělala jsem to naprosto automaticky, už jsem nad tím ani nepřemýšlela. Vím, že malá znakům po nějaké době rozuměla, i když je ještě nebyla schopná zopakovat. No a jaké bylo překvapení, když jednoho dne udělala HOTOVO dřív než já 🙂.

luciauk
11. led 2009

🙂 🙂 🙂
my sme sa už nedávno tešili, ked začal ukazovať no-no pri sporáku a schodoch. ďakujem, že si odpovedala, lebo som si prečítala zatial len dva články a tam som odpoveď nenašla. my používame mliečko, jesť, mama a otec a chceme pridať psa, ale ked on vonku aj tak stále spí 😀