Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

entik
3. bře 2009

Tchani to maji na lednicce a ctou to s brylemi🙂

Matej si znakuje pred spanim, jak se mu honi myslenky v hlave, nebo pri kojeni 😉

petusaaa
3. bře 2009

ja som sklamana, ten zoznam som nezohnala. aj som dala inzerat a nik sa neozval, ze by ho predaval 😢 tak som nakoniec objednala ten laminovany...

minea
13. bře 2009

Žádné nové zážitky se znakováním? 🙂
Já jsem teď vedla s dcerou dialog při večeři. Řekla jsem jí, že až to dojí, půjdeme KOUPAT, ČESAT VLÁSKY, ČISTIT ZOUBKY, pak bude UNAVENÁ a půjde SPINKAT. Ona všemu rozuměla a dodala, že ještě dáme MLÍČKO, tak si říká o kojení - vehementně mačká ručky a pusou artikuluje něco jako "mí", ale beze slov. Tak mi to přišlo takový půvabný 😅.

trixi
13. bře 2009

Nas Matej zaradil nove znaky - zeriav a domiesavac, vymyslel si ich sam. 😉

blumka
15. bře 2009

ahojte, mna nedavno prekvapila terezka...uz davnejsie som jej ukazovala znak pre rybu..ale len tak pri kupani..nejako sa nechytala tak som to vzdala. Nedavno pri ranajkach mi stale cosi ukazovala a prstekom naznacovala kdesi za mna...pozrela som za seba ale nevsimla som si nic..az neskor mi doslo ze mozno ukazuje na moj notebook...ked som k nemu prisla tak som si vsimla ze sa zapol setric obrazovky a na nom mam akvarko s rybkami a to moje dieta mi cely cas ukazovalo znak pre rybu 😀.

bublinkajasminka
16. bře 2009

moja už znakuje okrem "ešte" aj "svetlo", "koník" v knižke a "ryba"

baileysa
16. bře 2009

blumka mne sa tiez pacia taketo prekvapka, ked gretka nieco zaznakuje uplne inokedy, ako jej to ja ukazujem, vtedy si naplno uvedomim, ako to uz vsetko vnima 🤐 napr. ked sme sa dospelaci rozpravali o znameniach a ona okolo pobehovala a zrazu na mna dolezito ukazovala, ze ryba 🙂 ked niekto povedal, ze je ryby 😵

pride
17. bře 2009

dobrý den všem...napíšu vám svůj poznatek s mojí dcerou, který můžete brát jako "varování". O baby signs jsem se dozvěděla v době, kdy mé dceři bylo 11měsíců, metoda mě okamžitě nadchla, byla jsem na kurzu, zakoupila instruktážní video a jala se praktikovat vše na své dceři. Úspěchy se dostavily poměrně brzy a my po cca 3 týdnech vesele znakovaly...byla jsem hrozně šťastná, listovaly jsme si v knížkách a "mluvily", říkala si o jídlo, pití...jak šel čas a měla začít doba, kdy se pomalu začíná dítě vyjadřovat slovy, tak my stále znakovaly...v současné době, kdy je malé 26 měsíců, tak je s mluvením na "štýru", na spoustu zvířátek i nadále používá znaky a hrozně málo se posouvá v mluvení kupředu...ano, může to být tím, že bude málomluvná, ale to bych neřekla...nejprve jsem nechtěla slyšet názory jiných, ale už jsem sama přesvědčená o tom, že jí znaková řeč zpomalila ve slovním projevu a teď to doháníme.
Nechci vás od metody odrazovat, chtěla jsem napsat jen svůj názor, nemyslím si, že používání znaků usnadní a zrychlí následný slovní projev, jak mi bylo presentováno na kurzu,spíše naopak...berte to jako můj subjektivní pocit, vám všem přeji spoustu radostí s vašimi ratolestmi.

bashka
17. bře 2009

tak tak...znakovanie je pre ludi, ktori sa nevedia dorozumiet inac...bohuzial...dieta sa ma viest k tomu aby rozpravalo...moj nazor 😉

papajka7
18. bře 2009

baby od kedy ste zacali znakovat?mam domka 7 mesacneho synceka uz to mam skusat?a odkial beriete materialy k tomu

minea
18. bře 2009

papajka7, klidně už můžeš začít, jestli ti nevadí, že pár měsíců (týdnů) to bude mimi vnímat jen pasivně. Každé dítě je jiné, já jsem se prvního zopakovaného znaku dočkala až v roce.
materiály - kurzy Baby Signs nebo knížka Terezie Šustové

minea
18. bře 2009

Pride, to je zajímavý feedback, je fakt, že znakování k nám dorazilo teprve před krátkým časem, takže se člověk s podobným bilancováním zatím vlastně nesetkává.
Já stále vycházím z toho, že znakování u normálně se vyvíjejícího dítěte nemůže nástup řeči zpomalit - naopak, s předstihem je učí pracovat s významem a s abstrakcí. Logika je v tom, že dítě přirozeně dojde do fáze, kdy zjistí, že slovo vyslovit stojí méně úsilí než ho zaznakovat - např. zrovna něco drží v ruce a musí to položit, musí čekat, až bude mít oční kontakt... Tvoje dcera na to zatím asi není připravená, tak nahrazuje znaky pomaleji. Pořád si ale myslím, že v 26 měsících to není nic alarmujícího. Uvidíš, že brzo začne mluvit, až tě to překvapí.

lujzik
18. bře 2009

Cafte! 🙂
Aj my sme so znakovaním začali,malá mi sama začala v 10tich mesiacoch ukazovať určitými znakmi niektoré veci,tak som si zohnala babysigns a pustili sme sa do toho.. 😀 vôbec ju to nechytilo ani po 4týžd.,jednoducho ma odignorovala 😝 ,mala vlastné posunky a ani ďalší mesiac som ju neukecala.A teraz sa teším,je dosť málo ukecaná,má skoro 15mes. a myslím si,že keby bola začala plne znakovať,tak sa jej rečnenie zbrzdí ešte viac! 🤐 Takže som vcelku aj rada,aj ked poznám maminy,čo si to pochvaľujú... 🙂

trixi
18. bře 2009

nas Matej je lenivy znakovat, je lenivy rozpravat, zato cely den sa mu pusa nezavrie - pouziva svoju ekavsku rec. Roznym ekanim s nami komunikuje, znaky si vymysla svoje.

andulkaavetrelec
18. bře 2009

pride: některé děti nemluví pořádně ani ve třech letech...třeba jednou spustí a bude, nesváděla bych to na znakování, přece nebude znakovat do smrti...ale pokud sis od toho slibovala zrychlení vývoje řeči, tak chápu, že tě to asi zklamalo
můj syn znakuje i mluví, komunikuje jakkoli velmi rád, což si myslím, že je důležité

slunicko552
19. bře 2009

No od sestřenky dcera taky nemluvila a to dost dlouho a upozorňuiju,že neznakovali.Pak najednou ze dne na den se rozkecala a mluví opravdu krásně,jde ji vše rozumět jak hezky vyslovuje.Ono to může být v dětech,ale taky je možné,že jsou pro ně znaky jednodušší a mluvit se jim nechce 😒 Já začala s prckem,když už mluvil a znakovat se mu nechtělo,ale zato rozuměl co mu ukazuju.Pak jsem chytla jeho ruku a znaky jsem ukazovala jeho rukou a chytl se.Znakuje i mluví 😵

elika
21. bře 2009

ahojte.

program baby signs robil viacero vyskumov na temu, ci znakovanie nezbrzdi vyvoj reci u deti. vysledky viacrocnych vyskumov hovoria, ze deti su v 3 rokoch o 1 rok v reci popredu oproti neznakujucim detickam, co je teda velky rozdiel. 😵

poznam maminku, ktorej syncek kedze mal problem rozpravat, zacal sam vymyslat znaky. ona mu to zakazovala v dobrej viere, ze ak nebude znakovat, bude aspon rozpravat. proste vzdy ak jej chcel nieco povedat pouzitim znaku, tak ho hned stopla. ze ak nieco chce, nech to povie ale neukazuje. 😒
Ked mal chlapec 3 roky, tak rozpraval asi 5 slov (ba, pa atd.). nieco vytusila, nieco nie, ale komunikacia bola velmi slaba na to, kolko dieta v tomto veku chce povedat. Teraz som ju stretla znova, chlapec bude mat 4 roky a konecne zacal hovorit par prvych klasickych slov. Uz maju aj dalsie dieta a prihlasili sa do programu Baby Signs, lebo povedala, ze trpiet tym, ze jej vlastne dieta nebude moct povedat co citi, chce, potrebuje, co ho zaujima je priserne (nech pouzije znak alebo slovo je jedno, ale hlavne nech mu moze rozumiet.) Ked dieta bude pripravene, rec sa spusti a nemusi byt zbytocne pod psychickym tlakom, ze tak uz to teda povedz.
Velmi sa tesim, ze jej prve dietatko uz rozprava a to dalsie jej bude moct hovorit informacie skor, ako pridu na rad klasicke slova.

Pri znakovani nejde len o to, ze sa znaky ukazuju. vzdy ked sa ukazuje znak, aj sa hovori, takze dieta vidi aj pocuje a preto sa nezbrzduje nastup hovoreneho slova. 😉
Vsetkym Vam prajem vela uspechov ci uz so znakovanim alebo bez neho. Krasny slnecny prvy jarny den 😵

blumka
21. bře 2009

ahojte,
moj bratranec ma dvojrocneho chlapceka, ktory nerozprava...teda rozprava ale vydava len svoje zvuky, vie povedat ten zaklad mama, tata atd...niekedy by som povedala, ze moja Terezka vie povedat viac. Ja s malou znakujem, vidim na nej aku ma radost, ked mi nieco ukazuje a ja jej rozumiem. Bratranec nevie co jeho syncek chce neznakuje, nerozprava...nemyslim ze znakovanie spomaluje vyvoj reci. Mne to niekedy pripada tak, ze neucme deti stvornozkovat, lebo neskor nastupi chodenie..Ked bude dieta na to pripravene tak bude rozpravat. Podotknem, ze bratranec sam, ked bol male dieta sa rozrozpraval az niekedy po tretom roku.

janzi
21. bře 2009

Ahojky, ja sa uz velmi tesim na to ked sa zacneme s malou znakovat a chem sa na to zacat pripravovat uz teraz tak si chem zohnat nejake materialy. Kurzy v nasom okol niesu 😢 , budeme sa ucit same. Je potrebne objednat si sadu pre zaciatocnikov, su tam neake uzitocne teoreticke info, alebo staci kupit iba leporela alebo nejaku inu knizku a naucit sa íba znaky s nich? Co odporucate, ako ste zacali zankovat vy?

andulkaavetrelec
21. bře 2009

janzi: my si znaky vymýšlíme a taky jsem se inspirovala videy, na něž jsou v této diskuzi odkazy, je tam znaků dost, ale je pravda, že jsem třeba nevěděla, jak znakovat želvu, aby mu to šlo ukázat, nebo velblouda...takže je dobré čerpat i z jiných zdrojů spíš kvůli tomu, jak na to, než kvůli tomu, "abychom znakovali správně"...

tina_
24. bře 2009

janzi, co sa tyka materialov a kurzov, rozdiel medz tym, ked objednas materialy a kurzom su presne 4 eura. Tak to by si clovek v pohodke doplatil a ma k tomu aj "background", inak na tych kurzoch je to fakt sranda a cloveku to dost da.

Teraz od 1. marca su navyse kurzy este lacnejsie - kurz pre rodicov je za 21 eur, akurat tam nedostanes tu Kompletnu sadu, ale len vyber materialov (Pracovny zosit a prehlad znakov na chladnicku, je tam 86 znakov), alebo Kurz aj s komplet sadou je za 37 eur (samotne materialy su za 33 eur). V komplet sade mas knihu, DVD pre rodicov, DVD pre deti, kde ich uci znakovat taky macik, 4 leporela, plus ten prehlad-magnet na chladnicku.

Co sa tyka kurzov niekde u vas v okoli, tak si mrkni zoznam instruktoriek-http://www.babysigns.cz/instruktori.html#Sloven..., coskoro tam budu dalsie mesta a instruktorky, a niektori robia aj individualne kurzy, treba sa dohodnut.

tina_
24. bře 2009

jaj, a este som zabudla povedat, moja drobulienka ma sice 6 mesiacov korigovany vek, ale predvcerom sme skoro odpadli, zacala pouzivat znak MLIEKO na oznacenie mna-mamy... 😀 , hovorit este nevie, ani "mama", zacala uz par dni dozadu, ked sme hovorili "mama", ze spravila ten znak, a vcera uplne vedome, ked revala, muz ju vzal na ruky, a ona pozrela na mna, zaznakovala "mlieko", ja som ju vzala na ruky a usmev od ucha po ucho...skoro mi slzy vyhrkli, aj muzovi... 🙂

shaula
25. bře 2009

Tina, to je úžasné!!! Já na kluky znakuju cca od 6,5 měsíce a zatím nic☹((

terezka044
26. bře 2009

tina a odkedy s malou znakujete?? to je skvele!!! 🙂 🙂 mne sa tato metoda velmi paci, niekolko stran som tu precitala, a uz sa o to zaujimam par mesiacov - tiez by som to chcela s mojim malym skusit 🙂 len neviem kedy je vhodne zacat 😕

entik
26. bře 2009

ahojky, matej mluvi i znakuje a je to fakt super, kolem sebe mam spoustu deti, ktere znakovali a uz mluvi, nektere v 18 mesicich ve vetach. Ale mam kolem sebe i deti, ktere neznakovali a jeste ve dvou letech poradne nemluvi. Mluveni je pravdepodobne hodne individualni a opravdu zalezi na diteti, kdy dospeje k tomu bodu a zacne mluvit.
Znakovani je opravdu dlouhodobe vyzkousene, po celem svete. Ale mne hlavne presvedcuji priklady kolem mne, ze deti opravdu mluvi, i kdyz znakovali, nektere drive, nektere pozdeji. 🙂

entik
26. bře 2009

a ted s nami byla na kurzu znakovani se zpevem a hrou i jedna maminka, s 2 a pul letym klukem, ktery prave nemluvil, tak si prave mluveni od tohoto kurzu maminka slibovala, a fakt, rozmlouva se krasne!

shaula
27. bře 2009

terezka044: uvádí se, že ideální věk pro začátek je okolo 8 měsíců. Já osobně si myslím, že to může být klidně dříve, od té doby, co mimi začne trochu vnímat, aspoň si bude na znaky zvykat a pasivně je vnímat. Někdo znakuje už od narození. Akorát když začneš brzo, tak si taky hodně dlouho počkáš na odpověď ze strany miminka.

entik
1. dub 2009

ahojky, jdete 16.5. na akci v ZOO? je to celorepublikove, myslim, ze i na slovensku. A na letni pobyt nekdo jedete? na vysocinu?
http://www.znakujeme.com/pohadkovy/index.html

Treba se tam s nekym sejdeme🙂 tak jako loni s trixi, ze 😉

trixi
2. dub 2009

ahoj entik, co je to za akciu v ZOO?

tina_
2. dub 2009

Terezka, tak ako tu písali, so znakovaním je fajn začať možno od toho polroka, pretože tam máš istotu, že "neprepasieš" ten úžasný okamih, kedy tvoje dieťatko začne znakom rozumieť a postupne ich aj tvoriť.

Všetko je to veľmi individuálne, väčšina detí tvorí sama znaky okolo roka, ale to je tak ako so sedením, lezením či chodením, niektoré deti začnú skôr- aj o pár mesiacov, niektoré neskôr...ale začnú (pokiaľ sa samozrejme nebavíme o nej. poruchách psychomotor. vývoja...).

Ja som bola znakovaním nadšená, ešte bola Ninka v inkubátore 🙂 , takže ked sme prisli domov a vyriešili problémy s dojčením, tak som na ňu ukazovala znak "mlieko" pred a po dojčení, hm už asi okolo jej 5-6 mesiacov (teda asi 3-4 jej korigovaného veku),...Je treba mať ale trpezlivosť, a ukazovať ten znak VŽDY, takže ak človek nie je dosť vytrvalý, je lepšie začať neskôr, keď sa už približujete veku, kedy deti znakovanie intenzívnejšie vnímajú. Tiež je dobré zo začiatku ukazovať len pár znakov, nie kvôli dieťaťu, tie sú neuveriteľne šikovné a vnímavé, takže im to nevadí, ale kvôli rodičovi, práve pre tú dôslednosť- teda vždy znak plus slovo v danom kontexte (napr. znak pre mlieko pri dojčení alebo kŕmení fľašou)...

Čo sa týka akcie Znakovanie v ZOO, bude aj na Slovensku, v Bratislave, Bojniciach (tam neviem, či v tom istom termíne...), v Košiciach a asi (to ešte neviem presne) v Spišskej Novej Vsi... 🙂