Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

berenika39
6. led 2010

hodná,dík, pustím mu to...

jankapavol
6. led 2010

holky ahoj,dojeli jsme ted z plavani z Brna -vlakem .pekny vylet🙂))
strasne dekuju za ten slovnik,je bozi,vecer jsem si to tady poustela,pani je velice verohodna.ukazuje to krasne.
fakt strasne moc dekuju.
jsem vam tady vcera psala a neslo mi to odeslat.
zatim pelasim,oli tu skučí

evkosca
15. led 2010

Mamickyyyyy, prihlaste sa na znakovanie v Zilineeeeee, nech nam otvoria kurz, cakame cakame a stale nie je dost deticiek....dakujem.....
a dakujem za odkazy na znakovania na nete....niektore su super

danusha82
21. led 2010

Uz som sa prihlasila do ZA a velmi sa tesim. Vyzera to fakt super. Ten kurz sa opakuje ten isty po tych 6 hodin alebo su aj nejake vyssie levely? Ako to vlastne funguje?

berunka
23. led 2010

ahojky maminky je tu nejaka znakovaci maminka z Prahy nebo okoli Melnika?

mikulka
24. led 2010

Ahoj berunko, my znakujeme od 7. měs. a je to naprosto úžasné. Od 8. měs se s malým domluvím, nejprve na základních věcechm teď už si i "pokecáme", sdělí mi postřehy a tak.
A co už umí říct, to řekne a i udělá znak.

A co ty, začali jste, nebo se chystáš? 😉

berenika39
24. led 2010

berunka, já jsem z Brandýsa n.L.. Do herny se znakováním jsme jezdili na Prosek, tady v okolí nic moc.

paulie
25. led 2010

Ahojky 🙂 K Vánocům jsem od Ježíška dostala Baby signs, tak bych se chtěla zeptat, jak a v kolika měsících jste začínaly ... synkovi je teď 7m a začíná rozumět slovu a mávání "pápá", což beru jako první znak. Jak bych měla postupovat u dalších znaků? Třeba pořád rozsvícet/zhasínat světlo a u toho znakovat "světlo"? Jaké znaky jste používaly nejdříve? 🙂
Je to asi moc otázek, ale celá tahle myšlenka mě hrozně nadchla, tak bych to chtěla s malým rozhodně vyzkoušet 🙂

shaula
25. led 2010

Paulie - kopíruji svůj příspěvek z minulé stránky:
Obecně se doporučuje začít s 5 znaky, a když dítě začne nějaký znak používat, tak přidat další. Měly by to být znaky pro věci, které jsou pro dítě zajímavé. Já možná udělala chybu v tom, že jsem začala s "praktickými" znaky jídlo, mléko, hotovo, ještě - no a ono to je asi moc abstraktní... Úspěch mělo světlo, kachna, ptáček (u nás totéž jako kachna ), piškot, čepice (to byly asi první znaky, které kluci začali ukazovat, no ale bohužel moc jich nepřibylo ).

Momentálně jsme na tom tak, že aktivně kluci začali používat světlo, ptáček, piškot, čepice a když se moc zadaří, tak prosím prosím a křupka.
Pak zopakují, když to vidí dělat mě: mám tě ráda (ovšem vypadá to, jako by se škrtili 😀 ), kočka.
Víc mě momentálně nenapadá, asi to bude všechno ☹
Přeju hodně úspěchů se znakováním🙂

paulie
25. led 2010

Shaula: já většinu téhle diskuse právě četla, ale občas mám asi záchvaty laktační demence nebo co, protože se vždycky zarazím, jak to teda ve skutečnosti dělat 🙂
Jako první znaky jsem chtěla dělat papa, jídlo, pití, světlo, ještě a hotovo, ale někdy mám pocit, že bych měla spíš znakovat mobil, notebook, lednici, ..., protože to jsou věci, které ho zajímají naprosto nejvíc 🙂

shaula
25. led 2010

No tak přesně s těmi bych na tvém místě začala já - tedy ve světle toho, jak dopadlo naše znakování - prozatím nepříliš slavně 😀 Začala jsem přesně s těmi znaky, které píšeš. Ujalo se jen světlo, ostatní neznakují dodnes (pardon - hotovo už vlastně taky znakují aktivně, když dojíme 😵 ). Opravdu si myslím, že u těch zajímavějších věcí dítě snáze pochopí, proč na něj maminka najednou máchá rukama 😀 A pak se můžeš vrátit k těm praktičtějším znakům 😉 Ovšem je to jen můj osobní názor, jsem znakující samouk, na kurzu jsem nebyla, jen jsem si přečetla knížku + pohledala nějaké info na netu + improvizuju 😎

berenika39
25. led 2010

paulie, přesně, vyber si ty znaky, které jsou pro vás atraktivní, které používáte často během dne. je blbost se učit mléko, když ho třeba mrně moc nepije a nekojí se.....
Asi je zbytečný dělat tu věc jen za účelem znakování - stačí jen při provozu slovo doplnit znakem. Večer rozsvítíš - řekneš rozsvítíme a ukážeš znak. Uvidítě venku blikat sanitku, ukážeš světýlko, otevřeš lednici, svítí, znak....
Jinak na začátek jsou lepší ty konkrétní znaky - pro věci,činnosti,zvířátka. Abstraktní hotovo,ještě atd jsou dost těžký, ale asi záleží na prckovi. Každopádně to, že chce ještě dá najevo určitě tak, že pochopíš 😉 😉 😉 .

Určitě začni s věcma, který ho zajímjí nejvíc, o to líp vám to půjde!

mikulka
25. led 2010

My začínali se třemi znaky, víc bych nedoporučovala. Když je jich víc, nejsi důsledná.
Začínala jsem s: hotovo, kojit, hamat.
S tím, že hamat jsem dělala jen cvakání pusou, bez ruky. To se naučil jako první.

A teď je dobrá doba začít.

Prostě, předem si urči 3 znaky a kdykoli, na ně přijde příležitost, udělej je a samozřejmě doplň slovem.

Třeba vždy po jídle udělej hotovo a řekni to.
Nebo vždy, když se půjde jíst, udělej znak hamat.

Docela hezký znak je pes. Já to dělala bez jazyka, aby se nekousnul. Ty znaky si všeobecně můžeš upravit podle svého. A děcko si taky třeba udělá své znaky. U nás to tak bylo. 😉

Hodně štěstí!

inka04
25. led 2010

Maminky, pripojte sa k nám, aby nám otvorili kurz znakovania pre začiatočníkov🙂 V Bratislave, v MC Obláčik v Lamači. Od 9. februára 2010. Viac info cez IP.

esther5
27. led 2010

Inka, mi ideme s Matuskom 2.februara do oblacika na seminar pre rodicov a tam sa chcem dohodnut, ci uz mame zacat chodit na kurz alebo nie. Matusko bude mat buduci tyzden 8 mesiacov, tak neviem, ci nie je na to skoro. Co si o tom myslite? Ma s tym niekto skusenost?

opica
28. led 2010

ahojte,
idem sa pochvalit nasym prvym znakom.
gregor mal vcera 7 mesiacov a prijemne a necakane nas prekvapil znakom pre vtaka. mame korelu, na ktoru vidi rovno z prebalovacieho pultu v obyvacke. tak na nu pozera a vzdy sme mu povedali, to je robco civ-civ a ukazali znak...a cuduj sa svete, moja mama nas bola vcera kuknut a vravi, ved on to opakuje....si vravim, no urcite...ale dnes zas a vyslovene, ked povieme, ze je tam robco....
esther5...my sme boli na kurze pre rodicov, ked mal 3 mesiace (ja viem,ze skoro, ale kvoli mne skor) a odvtedy mu znaky ukazujem. som cakala, ze sa chyti tak najskor o dva mesiace, ako vsetci vravia...
...len som zvedava, kedy sa chyti na nieco dalsie 😉

ivik.bublik
29. led 2010

Ahojky

Terezce bude za chvíli rok, se znakováním jsme začli kolem 7 měsíce, první znak udělala po dvou měsících byl to znak pro hotovo, všichni jsme měli hroznou radost. Druhý znak se naučila světlo, asi tak před 14 dny.učení jí nejde moc rychle, ona je dostt roztěkaná a rozlítaná a nevydrží moc v klidu. Světlo teda ukazuje kdykoli nějaké vidí, ale hotovo nějak přestala dělat úplně. 😖 Nemáte s tím někdo zkušennost, že přestanou dělat znaky co umí? Jen dodám, že na kurz nechodíme, objednala jsem si materiály domů.

palenda
29. led 2010

ivik.bublik - Víteček taky některé znaky ukazuje a pak přestane a pak ten znak najednou ukáže.

esther 5 - já myslím, že můžeš začít chodit klidně teď, ale asi je třeba počítat s tím, že ty znaky nebude ukazovat tak rychle ... my jsme začínaly v 9 měsících a první, co se naučil, bylo světlo....pak dlouho nic a pak se naučil rybičku (máme doma akvárium). Teď už znakuje hodně, začal víc znakovat tak kolem 11měsíce.

Jinak my jsme si dnes přivezli domů sadu na Go Kids English a už jsme i koukli na první DVD...jsem zvědavá, jaké to bude mít účinky 🙂))

ivik.bublik
29. led 2010

palenda: díky za info, tak budu doufat, že to Terí nezapomněla a zas mi to ukáže 😀

inka04
30. led 2010

Esther, my mame 9. a pol. mesiaca a chystame sa chodit na kurz. Osobne si nemyslim, ze je to skoro, podla mna 8. mesiac je vhodny medznik na zahajenie takehoto kurzu... Tak sa mozno stretneme🙂

elika
4. únor 2010

Kurz zacina uz v utorok, este 2 miesta volne 😉

aleachim
4. únor 2010

holky, začínat se znakováním v roce je asi už pozdě, že?? Někde jsem četla, že pak už to ztrácí smysl.

berenika39
4. únor 2010

néééé, super doba - půjde vám to snadno a hned (teda skoro hned 😀 😀 ) uvidíš výsledky a bude vás to bavit!!!!

U 8-10měs prcků je to spíš o ukazování - pořád dokola a mimčo třeba dlouho nic, ale po roce už jsou chytřejší a i jemná motorika je na tom líp, tak to jde snáz!
Petr taky až po roce začal "mluvit rukama" 😀 , rozhodně to neztrácí smysl, přece ještě je tolik slov, který neumí - super jsou zvířátka, strašně se doma nachechtáme....asi to nemá cenu učit se slova, který třeba řekne nebo jinak dá najevo, ale pořád je možností milion...

aleachim
4. únor 2010

tak to možná zkusím. asi by to chtělo přihlásit se od nějakého kurzu, že?

lalus
4. únor 2010

kurz môžeš a nemusíš (prepáč elika 😅 ). Na kurze sa so znakom len zoznámiš a znakovať aj tak musíš do zblbnutia doma s malým....a na nete sú velmi obsiahle slovniky 😀

aleachim
4. únor 2010

aha, tak já pohledám a pak uvidím. Díky

lalus
4. únor 2010

http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...

http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi

aby si dlho nehľadala 😀 My sme sa učili len podľa tohto a nemôžem si to vynachváliť

aleachim
4. únor 2010

lalus, to je super 🙂 . Já sice úplně nevládnu ang, ale to neva, fakt díky🙂

elika
4. únor 2010

lalus to je uplne v pohode 😀 ja mavam na kurzoch mamicky, ktorych deti nie a nie zacat ukazovat, aj ked znakom rozumeju. proste potrebuju nastartovat, co sa nam na kurze zatial vzdy podarilo tuk tuk tuk. potom chodia maminy, ktorych deti uz nieco ukazuju, ale chcu obohatit znakovu zasobu slov. potom maminky, ktorych deti znakuju, ale chcu sa stretavat s detickami, ktore tiez znakuju a vyhovuje im maly kolektiv, aby deti vedeli, ze so znakmi sa dorozumeju aj s inymi, nielen rodicmi... na kurze si kazdy najde nieco, co ho tesi... 😉

jane001
7. únor 2010

Ahoj mam 8 mesacneho synceka Jakubka a chcem ho naucit znakovu rec.. velmi sa mi to paci. Moja svagrina svojho syna znakovu rec uci ties a od nej viem o tejto moznosti... Paci sa mi to ze sa detom rozumie skor ako zacnu rozpravat. Bohuzial nemam peniaze na krzi ci prirucky o znakovej reci pre pocujuce batolata a tak hladam informacie na internete... najst toto forum mi ties trvalo .. 🙂 ale oplatilo sa.. vidim ze tato tema zaujima vela ludi.. 🙂