Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

emjee
11. bře 2010

my uz niekolko dni uspesne pouzivame vlastny znak "prosim si" (niekedy som leniva resp. nemam cas ist si vyhladat znaky a ked ma v situacii ked znak potrebujem napadne nieco vhodne tak pouzijem to) - takze teraz si M. prosi vsetko co vidi 😀 😀 😀

berenika39
12. bře 2010

ahoj, a u nás je ted nový šroubovák, zrovna ho chytlo šroubování všeho možného🙂)), jen tak točí zavřenou ručičkou v zápěstí, jako když drží šroubovák. stejně tedy ukazuje i klíče, ale to podle souvislosti poznám🙂)).

lul
31. bře 2010

ahojte, odkedy je vhodne zacat s dietatom znakovat?

emjee
31. bře 2010

lul podla toho, kolko mas trpezlivosti - niektore maminky zacinaju uz od 6m, ale treba ratat s tym, ze budes cakat dlho "na odozvu", niektore maminky zacinaju az okolo roka, vtedy je uz dietatko spravidla motoricky pripravene na rychlu reakciu 😉

shupolienka
31. bře 2010

ahojte tak my sme sa zacali ucit znakovat asi tak od 11 mesiacov, teraz bude mat maly pomaly 14 mesiacov a ovlada cca 30 znakov 😵 . Je to uzasna vec, neviem si to vynachvalit.

febris
31. bře 2010

ahoj holky, my jsme zacali se znakovanim v 8i m, 1. znak (svetlo) malej udelal v 10m a pak se to najednou rozjelo, dnes je mu 15m a umi toho hafo. Znaku, pohybovych basnicek a zvuku dohromady asi 90. Rekla bych ze tak od toho roku to jde skoro "samo" staci neco 2x, 3x ukazat a uz to umi. ze zacatku to chce fakt trpelivost 🙂

luciaanna
1. dub 2010

Ahojte. My sme začínali znakovať v 9m, už po dvoch týždňoch malá znakovala svetlo a televízor, nečakala som, že sa tak skoro rozbehne, teraz už používa asi 10 znakov a učíme sa ďalej. 🙂 Tak uvidíme, ako to pôjde, je super, keď rozumiete, čo sa vám drobec snaží povedať. 😉

delfi
2. dub 2010

febris: jeeee vy taky znakujete? my teď chodíme na kurz, ale zatím to matesovi teda vůbec nic neříká, ani nesleduje ruce když znakuju :-/ no snad se to rozjede, zatím znakuju tak 3-5 znaků...

jabera
3. dub 2010

ahojte, ja sa po dlhsej dobe pripajam.. .. znakovala som par veci uz snad od pol roka, ale az teraz sme sa naozaj rozbehli, je to zlate, velmi nas to oboch tesi.. len niekedy mam pocit, ze proste vobec nechape, ze mu ukazujem novy znak, poznate to? cim to moze byt? ze sa mu proste ten konkretny nepaci? 😅 tebars kacicka.. chodime sa na ne pozerat, pacia sa mu, vydrzi na ne pozerat dlho, ale nepouzije znak a ani mu nerozumie, ked ho ja ukazujem..

delfi, u nas s a to spustilo az v 11. mesiaci a ukazovala som, mu straaasne dlho,, tak sa neboj, raz to pride.

emjee
3. dub 2010

jabera moj krpec nove znaky "ignoruje" a potom ich pouzije, ked to najmenej cakam 😀 proste mam pocit, ze ked znakujem ja, tak nema potrebu on, on znakuje len ked mi chce ukazat / povedat nieco, co je pre neho v danej chvili dolezite

berenika39
3. dub 2010

jabera, ahoj, tohle petr dělá taky, a já si myslím, že je to tím, že prostě když je ten objekt 😉 na dohled oběma, tak proč by se namáhal...oba vidíte kačky, tak jaképak znaky 😉 😉 . Petr,přesně jak píše emjee, použije nový znak nečekaně, v hlavičce to má, a když on zahlídne někde to nové, ukáže, aby mě upozornil.
Pořád jsme dělali krávu, rohy na hlavě....nic. Obrázky,plyšová,v televizi..nic. Až se naučil bučet 😀 😀 . Za dost dlouho jsme stáli ve frontě u masa a tam měli na pultě nalepenou krávu, a on rohy na hlavě......
Vždyt je to jedno, je to jen zábava, třeba tě ještě s kačenkou někde překvapí. 😉 😉

jabera
7. dub 2010

jej, baby, diky za odpoved.. mna strasne bart udivil tusim predvcerom, lebo ma pokusal do prsta a ja som urobila nejake auauauau a on sa usmial a ukazal znak bolí... to ma tak prekvapilo, vobec by som neverila, ze chape nieco take abstraktne.. obcas sedi a robi vsetky znaky na ktore si spomenie, jeden za druhym 😀

shupolienka
12. dub 2010

Ahojte, urcite sa to tu uz niekto pytal, neviete nahodou ci nie je aj dalsie dvd-cko pre deti s dalsimi znakmi? My mame len to prve kde je tych 6 znakov capica, macka, pes, hotovo atd.

janica...
12. dub 2010

Su dve. Moje prve znajy a Moje najoblubenejsie znaky. Skoda ze ich nie je viac prelozenych. ☹ ☹ ☹
Nie je??????

emjee
12. dub 2010

no je dalsich 6, ale su len v anglictine a stoja 80€ 😝 stale vaham ... 😅 vola sa to myslim go english

a tie moje prve znaky - tam su ake znaky? kde sa to da zohnat? ja mam len moje najoblubenejsie (kniha, pes, capica, macka, kacka, hotovo) a uz sa nam tocia dobre dlho 😀

janica...
12. dub 2010

Su tam podobne znaky ako v tom Moje najoblubenejsie znaky ☹
Jest, pes, ciapka,kvietok, kupanie a spanie. Aspon sa mi vidi 🙂
Skoda ze toho nie je viac. Moju malu to v anglictine nebavi. Som skusala ale pistala a davala mi ovladac a ked som to prepla do cz opat bola spokojna 🙂 Tie DVD su super. Ine rozpravky ju nebavia ale toto uplne zerie.

betelgeuzz
12. dub 2010

Ahoj holky, my máme na znakování ještě chvilku čas, ale už to studuji. Te´d jsem dostala info, že nově vyšla tato knížka: http://www.patro.cz/objects/1075095670.html? četli jste někdo?

A k těm DVD, dívám se, že jde objednat na babysigns Moje první znaky. To je to stejné, jako v základní sadě, nebo je tojiné?

shaula
12. dub 2010

Betel - tuhle knížku neznám, ale podle popisu vypadá dobře. Já mám knížku od Terezie Vasilovčík Šustové - je hezky napsaná, spíš jsem ji ale brala jako motivaci než jako konkrétní návod. Všechno, co se v ní píše, najdeš víceméně i na stránkách autorky (http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...) plus je tam hezký přehled znaků, např. pro inspiraci. Když to shrnu, ono není důležité znakovat nějak přesně podle nějakého návodu, ale tak, jak Vám to s dítětem vyhovuje - tj. když např. je "oficiální" znak pro nějakou věc, ale dítě si vytvoří jiný, který je mu blíž, tak OK, je to v pořádku, hlavně když se domluvíte🙂

janica...
12. dub 2010

betelgeuzz je to to iste. Skoda ze ich nie je viac. Ale fakt ta znakova rec je super. My sme zacali chodit na kurz v 10 mesiacoch. Teraz mame rok a mala znakuje uz asi aj vyse 20 znakov. Je to vazne skveleeeeee a som z toho nadsena. A velmi mi to ulahci zivot. Vypyta si papat, pit, mliecko, chrunku, ukaze ze chce spinkat a je to strasna zabava. Znakujeme vonku, pri knizkach a vsade. Fakt odporucam. Zacinam uvazovat aj nad nejakym tym pobytom. Mate niekto skusenost s dovolenkou s babysigns?

janica...
12. dub 2010

a je to pravda. Je to fajn navod ale mala si kopec znakov prisposobila a znakujeme ich inak. Hlavne ze sa navzajom chapeme 🙂 🙂 🙂

emjee
12. dub 2010

u nas je to tak, ze ked potrebujem konkretny znak, tak nemam cas chodit kukat do knihy alebo na dvd pre rodicov, ze ako sa to znakuje 😀 takze niektore vymyslam aj ja 😀 😀 😀 ale kopec si ich vymyslel aj moj krpec

blka
16. dub 2010

Ahoj holky. O znakování jsem slyšela někdy v těhu a říkala jsem si, že je to pěkná kravina. Tak před měsícem jsme o tom mluvili s kámošema, pořád kravina 😅 . Ale přečetla jsem si nějaké stránky a pomalu dočítám tady tu diskusi a su nadšená 😀 . Hlavně taky proto, že často (pořád 😅 ) nevím, proč můj brouček mrčí. Včera jsem pomaličku začala, ale zatím nemám knížku, jen co jsem našla znaky na netu.
Zatím to nikde neventiluju, ani tatínkovi ne 😅 , až bude první úspěch, ať si neťuká na čelo 😅 .

Ale chci se zeptat, nevím, jak se řekne anglicky křupka a chtěla bych to prckovi ukázat, ale nevím, jak.Mohly byste mi prosím poradit?
A když je znak pro jíst, předpokládám, že místo toho můžu říkat papat.

lalus
16. dub 2010

ja som na piškotu i chrumku používala ten istý znak....zovretá päsť, len ukazovák vystretý (ako pri "nono") a tým ukazovákom som 2x akoby zakývala (zohneš ho v článku)...no neviem, či si to vieš predstaviť, ale u nás sa to uchytilo veľmi rýchlo a stále to malý používa...lebo piškota ešte nevie povedať.
no a na anglickom DVD : "Baby singing time" sú keksíky a podobné drobnosti-sladkosti učené takto: ľavú ruku zohneš v lakti, jej päsť máš pri brade a pravou zovretou päsťou si poklepeš na lakeť...to sme nepoužívali a teraz už vieme povedať "kekik" 😀 a to mu dávam čisté sušienky a aj to minimálne, možno 1x za dva týždne dostane a naučil sa ho hovoriť takmer okamžite 😠 😠 😠

emjee
16. dub 2010

my mame na keksiky vlastny znak 😀 dvihnuta prava ruka (lebo tak zacal ukazovat na skrinku, kde su schovane, teraz to pouziva furt)

blka
17. dub 2010

Lalus, Emjee, moc díky.
Lalus, chápu, co tím myslíš 😉
A ten jeden znak používáte na křupku, piškoty, atd.?

berenika39
17. dub 2010

blka, klid, všichni ostatní si budou tukat na čelo a jen ty a prcek budete vysmátý, protože si budete rozumět. už jsem si zvykla, že mě dost lidí bere za divnou, a co? nás to baví, a pomáhá ....
my ty malý papání ukazujem všechny stejně, prostě má na něco chut, tak ukáže prstem do dlaně. a jak psala lalus ten ukazovák ohnutej, to my máme takhle zajíce, jako že uši, tak to by si děti asi moc nepokecaly🙂)))))))
teprve ted petr začal používat hotovo, a hrozně se mu to líbí, tak to dělá pořád, sní jeden kousek ze snídaně, kterou momentálně vůbec nechce jíst, sleze ze židle a ukáže mi hotovo. blbosti se učej rychle. 😀 😀 😀 😀

blka
17. dub 2010

Berenika,to ťukání rozhodně přijde,ale už su zvyklá, protože si ťukají kvůli látkovkám.
Ten váš znak je taky dobrej 😉
A hotov se ukazuje jak? Asi budu muset tu knížku dneska koupit 😀

berenika39
17. dub 2010

kup, nebo pohledej na netu babysigns.cz nebo znakovanismiminky.cz.
hotovo se prostě rozpřáhnou ruce, jako to dělají dospělí, prostě A JE TO.... 😀
kuk třeba i sem, hodně odpovědí...

http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...

lalus
17. dub 2010

berenika, my máme zajaca podobne, len oba prsty pri tom ohne (ukazovák, prostredník)...akože dve zajačie ušká 😀 😀 😀 vy máte takého jednouškového zajaca 😅

blka
17. dub 2010

Berenika, díky. Knížka už je doma 😀