Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

ikulkaaa
21. kvě 2010

ahojte...neviete mi poradit, ci je znak, ktorym by mi mala naznacila, ze chce ist na zachod? presla som si prehlad znakov a nic take som tam nenasla.. este ma napadlo, ze skusime vymysliet vlastny znak.. nechce sa mi na zachod pytat, davam ju tam ja, tak mozno, keby sme sa naucili znak, by to islo lepsie.. inak znakuje velmi rada a je to pre nas vsetkych velka zabava 🙂

kloti
21. kvě 2010

ikulkaaa, tiez som sa este nestretla so znakom "ist na zachod", ale podla mna by si mohla malu naucit pouzivat znak "plienka" - potlapkanie si po zadocku...to by bolo zrozumitelne pre nu aj pre Teba...aj pre ostatnych 😉 prajem krasny vikend

shaula
21. kvě 2010

Ikulkaaa - já jsem zkoušela znak "plínka" (poplácání v třísle), úspěch žádný. Myslím, že v tomto věku už stačí výraz "ee" nebo "kaka" nebo něco podobného, co už dítě zvládne vyslovit - je to asi jednodušší než učit nějaký znak 😉 (ovšem to je můj názor ovlivněný faktem, že naši kluci mou snahu o znakování vcelku ignorovali...)

lalus
21. kvě 2010

súhlasím so shaulou...náš teda znakoval celkom dosť, slušne a rád...ale na nočník to bolo od prvého momentu "kaka". Kamarátkina malá mala zas "aa", takže dieťaťu v 1,5 roku fakt stačí primeraný zvuk - už ho dokáže zopakovať a zapamätať si

berenika39
21. kvě 2010

to je docela zajímavý, petas je na plínky šikula (neva doufám, že ho chválím🙂)), od 18 měsíců chodí vzorně na wc, ale neznakoval to nikdy,a ani jsem ho žádný znak pro to neučila, má takový svůj výraz, napsat to nejde 😀 😀 , prostě úpí a letí......

zkusím se zeptat: petr moc nechce říkat nový slova, ted s ezasekl, umí slov dost, i srozumitelně, ale nový teď nepřibývají, trochu jsem nervozní, podotýkám, že neznakujeme nějak bláznivě, rozhodně současně se znakem jde slovo, krom toho spolu mluvíme dost a dost, doma podnětů až dost, jsme hpdně času mezi lidmi, vyjádří všechno - vypráví, jen ted prost nepokračuje....samozřejmě už jsemse doslechla - to áš z toho mluvení rukama.....že ne?

lalus
21. kvě 2010

a že ne ! 😀 😀 😀 určite nie, asi je to len také obdobie, však nemôže robiť míľové pokroky v jednom kuse..... 😀 😀 😀 možno si trošku jeho hlávka a jazýček odpočinú a potom sa do toho zase vrhne 😉 som si istá. A navyše sú tí naši krpci ešte malí - počula som kopu rozprávaní o tom, ako sa chlapci rozbehli s kecaním až okolo 3 roku, keď už mali ísť do škôlky...takže nestresovať 😎

tinka82
31. kvě 2010

ahojte znakujuce maminky 🙂 , nedavno som si o tomto trosku citala a zaujalo ma to. chcela by som s tym aj ja zacat a chcem sa vas preto opytat, ci je s tym mozne zacat len tak viac menej intuitivne bez kurzu, alebo je potrebne najskor ist na nejaky kurz? vopred vdaka za dobre rady ako zacat

shaula
31. kvě 2010

Tinko - to bychom se opakovaly, přečti si posledních pár stránek a určitě najdeš odpověď 😉

ava
1. čer 2010

nám se znak pro plínku podařil v roce. Zatím ale pouze ukazuje, když mu řeknu, že se pokakal, nebo že přebalíme, sám si ještě o výměnu neřekne. Snad si to časem spojí.

ava
1. čer 2010

BTW - je opravdu důležité, že s námi děti sdílejí jejich svět, nejen to, že se naučí to, co my považujeme za podstatné. Syn mi např. pořád ukazoväl znak, kterému jsem nerozuměla. Až po pár týdnech jsem pochopila - "klika". Jaká blbost, řekla jsem si, ale pak mi došlo, jak moc ho baví brát za kliku a že je to pro něj důležité 🙂

klara_klara
1. čer 2010

ahojte pripajame sa k znakujucim maminkam. zatial nemame jasny uspech ale dufame ze to pride. stale si opakujeme. Mame zatial len 10 mesiacov takze verime ze nas cas estelen pride 😉

lul
1. čer 2010

ahojte,

chceme zacat s nasim drobcom znakovat, hladam dake info na nete, ale nemozem nic najst., viete mi poradit, cim zacat? kedy zacat? neviem, ci nie je este skoro, krpcek ma 6,5 mesiaca, ale je dost sikovny... dakujem za kazde info 🙂

kloti
1. čer 2010

ahoj lul, informácie nájdeš na stránkach www.babysigns.cz, www.znakovanie.sk, www.znakovani.cz - sú tam aj odkazy na iné stránky, ktoré sa zaoberajú touto témou 😉 Tak, už sa len pustiť s Riškom do znakovania 😀 prežite pri "rozprávaní" krásne a veselé chvíle 😀 paaa

A VŠETKÝM SLNIEČKAM NA ZEMI PRAJEM KRÁSNY SVIATOČNÝ DNÍK

betelgeuzz
1. čer 2010

Ještě jsou dobré tyto stránky: www.znakovanismiminky.cz - ty dělá autorka knížky Jak se domluvit s kojencem a batoletem a tady je slovníček znaků: http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...

lul
1. čer 2010

dakujem, ale ja som na tych strankach nasla len odkazy na kurzy 😕 co som slepa?

kuknem este ine teda.... 🙂 vdaka

jabera
1. čer 2010

lul, na tej www.znakovanismiminky.cz , co ti betel poradila, tam sa len dobre pokukaj a je tam aj v tusim okne "galerie" krasny prehlad znakov a velmi dobre je cela ta stranka urobena. my znakujeme vlastne podal tej stranky, okrem znakov, ktore si maly urobil sam a uplne to vyhovuje a staci.. aj ked kurzy su vraj fajn kvoli kontaktu s inymi znakujucimi rodinami, ale pokial chces iba ucit maleho zatial, tak ti urcite vystacia info z tejto stranky.

lul
2. čer 2010

@jabera
@betelgeuzz kocky nasla som to! parada, je k tomu aj obkec, lebo tie znaky same o sebe su staticke na fotkach, a napr. auticko sa robi brnkanim na peru, co vsak nie je vidno, ale je tam k tomu ten obkec tak to pochopim 😀 vdaka 🙂

kocky a ktory znak je najlepsie naucit prvy? ktory vedelo vase dieta ako prve a v akom veku?

berenika39
2. čer 2010

lul, hodně frčí světlo - děti na něj reagují, je často k mání, hodně příležitostí ho ukazovat (nakonec rozsvěcet a zhasínat můžeš doma donekonečna 😉 ). a ted když se dá být hodně venku tak pipiny, petra začaly pak bavit procházky, když pořád hledal, jestli někde něco neletí 😉 😉 .

no a jestli máš jedlíka, tak jíst, pít.....

jabera
3. čer 2010

lul, ja som Bartikovi ukazovala "mlieko" pri kazdom kojeni asi od tretieho mesiaca 😀 ( uplne zbytocne, jasne, ale aspon som si aj sa zvykla) on to ukazal tusim ked mal 11 mesiacov, mozno 10.... takze asi naozaj to, co casto robite, pouzivate. tiez potom nasledovalo papat a pit, svetlo a teraz vsetky zvieratka z kniziek... a svetlo ma tiez rad, ale nebolo to z prvych..

ava
3. čer 2010

jabera - jaký znak používáš pro kojení? My máme spoustu znaků vlastních, které jsme "vymysleli" spolu se synem, aby mu vyhovovaly.
Např.děda - vymyslela jsem sahat na bradu, protože oba dědové mají vousy. Ale on si to upravil - sahá si na srdíčko 🙂 Zato jsem ještě nepřišla na vhodný znak na kojení a babičku, protože to, co se nabízí na netu, se mi nelíbí. Ten znak pro kojení v Baby Signs je skoro stejný jako světýlko, které mi znakuje od půl roku. Máte někdo tip? A jaké znaky u vás ještě frčí?
U nás bylo světýlko hitem pár měsíců, teď hodně frčí jist a pít, táta, zavřít, a hotovo.

jabera
3. čer 2010

ava, ja sommu ukazovala mlieko tak, ako ti to pripomina svetlo, len ruka je v trochu inej polohe... je pravda, ze maly tie znaky ukazuje podobne, ale ja viem, ktory my na mysli, to vies, rozumiem reči svojho dietata 😉 pri svetle da rucku vyssie nad hlavu a viac otvara dlan. mlieko ukaze pred sebou a len tak ledabolo pumpuje.. neviem, to lepsie opisat. ale povodne to je ten pumpovaci znam na mlieko..

shaula
3. čer 2010

Avo - mléko jsem znakovala stejně jako Jabera (u nás se ale neujalo 😀 ). Někdo kojení znakuje tak, že si poklepe na prsa nebo se zatahá za tričko na hrudníku - ovšem mě ten první (mačkání rukou jako při dojení) připadá takový decentnější a i vhodný na veřejnost - kdybych se poplácávala po prsou, tak bych si připadala trošku úchylně 😅

emjee
3. čer 2010

ja som tiez ukazovala znak mlieko ako mackanie rukami ako pri dojeni - tiez sa neujalo 😀

lalus
3. čer 2010

ja tiež, a ujalo sa 😀 spolu so svetlom, ešte, hotovo - medzi prvými piatimi 😉

shupolienka
3. čer 2010

aj my znakujeme kojenie ako pre znak mlieko. A ukazuje to presne ako svetlo, len s tym rozdielom ze ked znakuje svetlo tak natiahne ruku hore a zakloni hlavicku ku stropu smerom k svetlu 😅.

luppita
4. čer 2010

moj drobec sa tiez naucil, ked ukazem znak svetlo tak hlada lampu 🙂 sam to este nevie, ale teraz ked sa hrame a ukazujem mu aky bude velky ked vsetko spapa a podobne, dvihnem ruky hore ... a on hned hlada svetlo 😖

jabera
4. čer 2010

baby, inak to buchanie po prsach a tahanie za tricko, tak to sa naucil aj bez mojho pricinenia 😀 a on k tomu este taky smiesny zvuk vydava, take akoby e e e e, mierne placlivo to hovori... uz nema problem mi aj strcit hlavu pod tricko, ked sa tvarim, ze mu na verejnosti nerozumiem. 😅

emjee
4. čer 2010

😀 moj uz si vypyta mliecko slovami "ešte ešte" takze sa mozem tvrait ako chcem, kazdy tomu rozumie 😀

ludmilabb
5. čer 2010

nam to velmi nejde az na jeden znak a ten sa naucila lavou zadnou ostatne znaky abslotune nie
no a ten znak je OPICA vie ho velmi pekne ukazat tak nechapem nooo

jabera
5. čer 2010

ludmila, ona je este mala... to sa moze v pohode rozznakovat.. mojho to tiez zacalo poriadne bavit az po roku... ja som mu stale ukazovala a on nic a zrazu spustil...