Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

mamusia
7. čer 2010

Ahojte.

Aj ja chcem zacat s malou znakovat, len sa chcem spytat,ze ked napriklad papa,tak ukazete na jedlo a urobite znak a poviete jedlo,alebo ham,alebo papat? Bo ja by som povedala ham najradsej,ze ci je to jedno,ako si ju naucim? 😎
Dakujem za pomoc 🙂

berenika39
7. čer 2010

@mamusia ¨je to opravdu jedno, jak si jí naučíš, jak je ti to a malé příjemné, jen je asi jednodušší učit rovnou normální slova, petr si plno těch citoslovců zafixoval - a neučila jsem ho to já, ale většinou babči, a ted jsou mu skoro dva a nechce se vzdát svého brrrm brrrm - auto a bafbafbaf - pes. přestože obě slova už umí říct, jen je nepoužije. nesouvisí to moc se znakováním, ale pak s mluvením. pokud znak pro jídlo spojíš s ham, musíš to pak dělat ale pořád stejně, aby v tom neměla hokej. tím pádem se to naučí i říkat. spíš jsem pro začít rovnou normální slovo jíst.

mamusia
7. čer 2010

@berenika39 dakujem to uz do nej hustim pomaly 😀

opica
7. čer 2010

kocky,
gregus ma 11 mesiacov a volako na man kasle. ked mal 7, tak pekne ukazoval vtaka a mlieko a postupne tie klasika detske veci. teraz ukazuje akurat svetlo a obcas, ked sa mu chce, tak jest.
ja by som tak strasne chcela, aby mi ukazoval, co chce, ale on na to nejak kasle (a to mu znakujem od 3 mesiacov). podporte ma, ze sa rozbehne, lebo som niekedy uz zufala 😎

ava
7. čer 2010

opica - říká se, že dítě má periody, kdy se mu znakovat nechce, protože zná zajímavější věci - většinou, když se mu povede něco nového - např.se naučí lézt, chodit apod. Pak se většinou ke znakování vrátí, aniž by něco zapomněl...
Důležité je vytrvat a ukazovat. My jsme ve fázi, kdy znak ukážu 1x až 2x a když ho zajímá, hned ho opakuje. Jenže mi dochází inspirace...proto prosím o radu :
jak ukázat : babička
strýc
jít ven?

brisalek
18. čer 2010

holky, omlouvam se urcite to tady nekde je napsane, ale neodsouva znakovani zacatek reci??? Jsou na to nejake studie...??? Kdyztak mi jen napiste pribliznou stranku, kde se to probiralo. Diky

hena55
18. čer 2010

brisalek urcite nie. Prave naopak. Moja teta je logoped a ona to prave odporuca pre deti s oneskorenym vyvojom reci. Aby sa im spustila rec. A z praxe ti to viem aj ja potvrdit. Mala ma 15 mesiacov a zacina rozpravat z toho co vie znakovat. Povie pes, balon, papat a zopar dalsich slov a vynechala u nich uz znakovanie. Uz ho nepotrebuje. Znakovanie je super. Teraz sme sa naucili aj "boli" a "este" takze fakt to odburava frustraciu jej aj moju. Viem co potrebuje a je to na nezaplatenie. 🙂

berenika39
18. čer 2010

@brisalek ahoj, všude se píše, že ne. naopak. podporuje to zájem o komunikaci, která se tím líp daří, odpadají problémy s nedorozuměním, ale abych byla upřímná, nedávno jsem se tu ptala na totéž, petr totiž nějak moc mluvit nespěchá. ale neznakujeme nějak bláznivě, mluvené slovo samostatně rozhodně vede, melem celé dny, oba🙂)), ale nějak nepřibývají nová slova. ted už trošinku jo, ale pomalu.
jasně jsem se to taky dozvěděla od známé, které stejně starý syn mluví o něco víc, že "to máš z toho mluvení rukama, proč by se snažil....". ale opravdu to tak není, znaky jsou jenom doplněk, něco navíc, nenahrazuje to mluvení, a my je používáme jen na složitý slova, věci, které by neřekl.

lucie.krajcarova
18. čer 2010

ahoj holky, tak za poslední týden se malý naučil 2 znaky - hodiny a miminko, takže v tom budem úspěšně pokračovat 🙂 poradíte mi nějaké videa, kde jsou znaky dobře vidět? my máme jen tištěnou publikaci, ze které třeba nepoznám, jak mám udělat kravičku.. jinak znakuju věci, které neumí říct, třeba jídlo a táta nedělám, to rovnou říká mňam, táta nebo haf, tak aspoň je toho míň k učení.
Je tady někdo s podobně starým dítětem?

lucie.krajcarova
18. čer 2010

blani, díky moc! a jak to jde vám? my měli dva měsíce jen světýlko, teprve v posledních týdnech se to začíná hýbat 😀

emjee
18. čer 2010

@brisalek praveze to podporuje komunikaciu a zaciatok nastupu reci - mne krpec "rozprava" od ca. 10-11m co nevie vyjadrit zvukom, tak ukaze; ak nepozna znak tak si ho vymysli (a ja tipujem 😀)

blka
18. čer 2010

Luci, moc ne. Já teda neukazuju nijak intenzivně a upoutat Marečkovu pozornost taky není zrovna jednoduché. Možná dělá znak ryba, ale říká u toho mňam, tak nevím 😀 , jinak nic.

lucie.krajcarova
18. čer 2010

jo rybu se malý sám naučil dělat pusou, takže to neměním. ale tak od 11 měsíců se chytal na světýlko.

blka
18. čer 2010

Já světýlko neukazuju. Všude čtu, jak to každý ukazuje jako první znak, ale já jaksi nemám potřebu, zrovna toto ukazovat 😕

lalus
18. čer 2010

blka, ty možno nie, ale deti sa na to chytajú...ich tie všadeprítomné lampy a svetlá fakt fascinujú 😅 môj malý s radosťou okomentoval každú jednu lampu, ktorú sme stretli - či už dnu alebo vonku...a aký bol na seba hrdý 😵

blka
18. čer 2010

Lalus, aha, to jako je brané světlo jako lampa, lustr a tak? Já jsem myslela, že jen při rožínání 😅 ?
A ukazuje se tedy tak, že mám sevřenou dlaň a pak ji otevřu? Jen nevím, kterým směrem. Četla jsem k sobě, ale to mi jaksi nesedí a mám tendenci ji otevírat směrem ke světlu.

emjee
18. čer 2010

@blka dlan otvaram v smere od svetelneho zdroja k tvaricke dietatka 😉 pouzitelne na vsetky svetelne zdroje vratane slniecka 😀

lalus
18. čer 2010

my sme slnko rozlišovali - slniečko bola len otvorená dlaň so všetkými 5 prstami natiahnutými.... a slnko povedať stále nevie (na rozdiel od lampy), tak to znakuje stále...keď mu svieti do očí a sa mu to moc nezdá 😀

blka
19. čer 2010

Holky, děkuju 🙂

lucie.krajcarova
19. čer 2010

Blani, souhlasím s holkama, my začali ukazovat při rozsvícení, ale pak mi ukazoval všechny lustry, co svítily. a pak třeba i akvárko, přece taky svítilo. je to náhodou super začátek 🙂 jj a ukazuju tím i sluníčko z okna. zatím to nerozlišujem.

blka
19. čer 2010

Luci, já jsem to neukazovala proto, že jsem to blbě chápala. Vůbec mě nenapadlo to ukazovat i jen tak na lampu 😅 . no jo, prostě blondýna a ještě k tomu s dlouhým vedením 😝 😀

shaula
19. čer 2010

blka - ale ty to nemusíš ukazovat jen tak na lampu - fakt stačí při rozsvícení a ony si to ty dětičky samy spojí a začnou ukazovat 😉

blka
19. čer 2010

@shaula Já jsem právě neukazovala kvůli tomu rozsvicování. Teď je dlouho světlo, tak svítím, až když spí. Mně to právě přijde lepší ukazovat jen na lampu.

lucie.krajcarova
19. čer 2010

jj Blani, tak to ho asi přes léto světlo nenaučíš 😀 my teda malému schválně rozsvěceli, aby to viděl. a teď ukazuje na místa, odkud světlo jde, i když nesvítí. takže ukazuje kliddně i přes den. ale je fajn, když mu to světlo ukážeš někde, kde bude dobře vidět - třeba v koupelně bez okna, když je teď hodně světla pořád.

lucie.krajcarova
24. čer 2010

tak po třech dnech mi malý začal znakovat čepici, je to úspěch. holky, jak znakujete medvěda???

lucie.krajcarova
24. čer 2010

jo a jak krávu, mně to přijde nějaké složité, že ty prstíčky malý takhle nesloží..

berenika39
24. čer 2010

@lucie.krajcarova ahoj 😉 , medvěda má (dodnes) ruce v pěstičce nad ramena a kolíbá se, prostě brum brum 😀 , a krávu jsme měli vlastní, ukazováčky nahoru na hlavu, jako rohy, a k tomu dlouhé bůůůůůů. hodně zvířátek jsme si museli sami troškku přizpůsobit, třeba motejla dělá až ted a má s tím honičku - propletené palce a ještě ruce obráceně a křížem....některý znaky nejsou vzhledem k vývoji jemné motoriky jednoduchý a pak by je to zbytečně odradilo 😉 . tak si něco přimyslete, to není na škodu, princip je zachován.....
a ted petr začal používat jeden znak na třicet věcí, což mě občas nutí přemýšlet, co vlastně dělá...píchá si prstíčkem do dlaně druhé ruky a to znamená vidlička, že ho škrábou kšandy za krkem, že chce u bazénu boty, že to píchá, že mu táta stříhal nehty - píchalo to, že musí být opatrnej na nafuk. baon, aby se nepropích - prostě všechno, co je podobný, znakuje jedním znakem. takže kráva se pak hodí pro jelena 😀

lucie.krajcarova
24. čer 2010

Berenika, díky. zkusíme ty růžky, ukazovat umí hezky ukázováčky, takže to bude snadný. no s tím pícháním to máte veselé 😀

berenika39
24. čer 2010

no mě to taky napadl ten dvojsmysl, nechtěla jsem to publikovat 😀 😀 😀 😀 .