Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

ivamera
27. čer 2010

@brisalek
V roku 1989 prebehol v USA experimentálny výskum sponzorovaný Národným inštitútom zdravia, kde sa sledovali dve skupiny detí, tie čo znakovali a tie čo nie. Výsledky boli naozaj pozoruhodné, detičky ktoré znakovali, hovorili v priemere o niekoľko mesiacov skôr než ich rovesníci. T.j. znaková reč rozvíja jazykový vývoj detičiek a má tiež preukázateľný vplyv na vývoj intelektu. takže neboj. 😉

ivamera
27. čer 2010

inak pripájam sa k fanúšikom znakovania. My sme začali asi pred mesiacom- dvomi. Zatiaľ nám ide najlepšie havino, vtáčik, plus tie klasické detské pá pá, aká budeš veľká, nie, no no no. 🙂

berenika39
27. čer 2010

@ivamera 😉 , věřím, že to vyzkoumali, ale u nás se podívat nebyli 😒 , petr stávkuje a s mluvením nějak nespěchá. opakuje slova, i je poskládá za sebe, i sem tam skloňuje, ale má děsně omezený slovník, používá pořád jen ty, co nutně potřebuje.. mluvení to prostě není. možná jsem jen netrpělivá 😢 😢 😢 . ale pálí mu to, někdy se musím smát, jaké souvislosti ho napadají....ukazoval znak pro děkuji, já mu říkám: nemusíš rukama, řekni to normálně, pusinkou...a on mi prostě poslal pusu, takovou tu na dálku...řekl to pusinkou 😉 😉 😉 .

shaula
28. čer 2010

@berenika39 - tak to jste na tom dobře, moji kluci mají stále jednoslovné věty, jen párkrát poskládali 2 slova za sebe. O skloňování si můžu nechat jen zdát. Je sice fakt, že pojmenovat umí docela dost věcí, ale abych použila tvou větu - "mluvení to prostě není" 😅 Však ono to jednou přijde. Ve cvičení máme jednu velice šikovnou holčičku, ta už umí zazpívat prý asi 20 písniček (sama jsem byla svědkem, jak zpívala Holka modrooká) - a to je stará asi jako naše děti (max. + - měsíc). Druhá tam už taky mluví v 2-3slovných větách... A naši furt nic, ale nějak mě to netrápí, ona se jim ta pusa stejně skoro nezastaví, pořád dokola jak gramofonky opakují, co vidí 😀

ivamera
28. čer 2010

@berenika39 , pozerám Ti do pasu a ved Petrík nemá ešte ani dva rôčky, takže pokiaľ už nejaké tie slovíčka hovorí a začína tvoriť aj prvé vety, tak myslím je to ok. Moja skúsenosť z okolia je taká, že chlapci sa neponáhľajú 😉 Ved ani dospelý muži toho veľa nenahovoria 😉 . A so starším synátorom si mala akú skúsenosť?

berenika39
28. čer 2010

@ivamera kluci nemají stejného otce 😉 , starší mluvil touhle dobou jako nic, doříkával básničky, mluvil souvisle. ne že bych měla sloní paměť, ale psala jsem si celkem objektivní deník.
petr je po svém otci tělem i duší 😀 😀 , bude úplně jiný než jeho velký brácha, to vidím, není zbrklý, než něco udělá, musí o tom popřemýšlet 😀 , vyhodnotit to 😀 , všechno musí mít vysvětlené....asi se zrovna rozhoduje, jestli už bude mluvit jako člověk nebo ne 😀 😀 .
díky znakování ale vím, co všechno ví, že všemu rozumí a reaguje někdy tak, že se jednak bavím a jednak mám zpětnou vazbu na to, o co se snažím. 😉 😉

ivamera
29. čer 2010

@berenika39
"asi se zrovna rozhoduje, jestli už bude mluvit jako člověk nebo ne " 😀

Určite je každé dieťatko iné, to platí aj pre moje detičky. 😉 A je fakt super, že práve v´daka znakom, je Ti Petríkov svet bližší, proste, že si rozumiete aj bez slov. 🙂
Tak držím palce, nech sa rýchlo rozhovorí ako človek. 😉 😉

berenika39
29. čer 2010

@ivamera děkuju.

luckai
29. čer 2010

Ahojte,
kedze u nas sa podobne kurzy nerobia (resp. ani by som to asi tak vazne nebrala), chcela by som si zohnat nieco viac na DVD ako to co som si objednala zo ficialnej stranky tývh 6 znakov- neviete mi poradit - chcem to len na spestrenie, pustala som to malej v anglictine a znakovat uz vie aj po anglicky jej to pomohlo. 🙂

lucie.krajcarova
29. čer 2010

Berenika, neboj, však on začne a nebude k zastavení. si pamatuju na bráchu, do dvou let skoro nemluvil a teď mele jak kulomet 😀
shaula, u dvojčat bych taky měla větší trpělivost. máme je v rodině taky a oni si vzájemně rozuměli, takže moc nemluvili. rozmluvili se až dpo 2.r oce a holka daleko více než kluk..

jinak by bylo fajn, kdyby ten výzkum zopakovali, přece jen už je to víc než 20 let. teď jsem u našich a mám s tím problém, mamka se bojí, že malý nebude mluvit, že je to k ničemu.. jak jsem těhotná, tak prostě hned vyletím, že si o tom nic nepřečte a hned to odsoudí.. no nemám na to nervy!!!!!! a přitom jsem tak ráda, když malý ukáže tik tak a já v místnosti najdu budík, o kterém jsem ani nevěděla 🙂 věřím tomu, že děti jsou velmi chytré, ale málokdy máme šanci to vidět a poznat.

berenika39
29. čer 2010

@lucie.krajcarova tož si taky postěžuju, sousedky kluk stejně starý prý pořád řve a nechce si hrát s petrem, protože je pro něj moc pozadu 😝 😝 😝 😝 , on prý potřebuje někoho, kdo normálně mluví a potáhne ho dopředu, máváním rukama se prej nic nenaučí. skoro jsem vyletěla kůže. rozdíl mezi klukama je jeden den, tak půl kila váhy a možná pár slov v jejich omezeném slovníku. no hele, brzdu faaaakt nikomu dělaat nebudu 😝 😝 😝 😝 😝 .

lucie.krajcarova
29. čer 2010

Berenika, tak to bych teda taky vyletěla 😠
teď koukám na ta videa znakůl od blanky, jsou anglická a zdá se mi, že spoustu věcí znám jinak... třeba balon, kytka, koupání... některé znaky jsou teda fakt dost složité pro děti..

berenika39
29. čer 2010

jj, proto si myslím, že se to musí přizpůsobit - každý prtě zvládne něco jinýho, ty "oficiální" znaky by měly smysl, kdyby měly děti možnost komunikovat spolu navzájem, ale pro mamču a dítě je to jedno, jak se to ukáže, pokud tomu rozumí oni dva 😉 😉 😉

shaula
29. čer 2010

Ber - tak ta tvoje sousedka by mě teda taky naštvala 😠 😠 😠 Asi bych s ní dlouho nemluvila 😀 🙄

berenika39
29. čer 2010

@shaula no já jsem splachovací, ona je prostě taková - co si myslí, to řekne (to je snad i dobře), ale hlavně soudí i to, o čem neví nic, což mě mrzí. tak prostě počkám, až za dva měsíce bude petr mluvit jak když spal v knihovně tak pak zase navážeme pravidelnější kontakt, ted se vídáme max jednou týdně na zahrádce v hospůdce, tak hodinku, mě se moc ty děti slídící kolem prázdných půllitrů a nedopalků nelíběj....
jsme mimo téma, dík za podporu, zpět k babysings....
😉 😉 😉

maeta
3. črc 2010

Vsechny srdecne zdravim. Rada bych se k vam pridala, jestli mohu. Mam 10ti mesicniho syna Matyáška (Máťu) a jiz od zacatku jsem byla rozhodnuta s nim znakovat. Kolem 6mesicu jsme i intenzivne zacala, ale moc to nevnimal a tak jsem polevila a ukazovala mu pouze znak na svetlo o ktery mel velky zajem. ted je tomu tyden, co sam zacal tento znak pouzivat a porad to vsude ukazuje. Pridala jsme znak strom, la eje to hodn epodobne, tak se jenom pomalu chyta. Objednala jsme si knizku: Jak se domluvit s kojencem a batoletem" a jiz jsem napjata jak nam to bude fungovat.

Bydlime v Kladne (jsme se sem naplavili pred 5lety) a jsme dvojazycni rodina. Ja mluvim n amaleho madarsky a manzel cesky. No, zatim v pritomnosti manzela mluvim i ja cesky, al ev budoucnu planuji byt striktni. To byla take hlavni duvod zacit se znaky, abychom pro zacatek meli spolecny jazyk a kdyby na tatku mal yvybafnul neco madarsky, tak bude namydleny, ze on neumi 😒 😀

Tolik na uvod. Snad to povidani tady jeste funguje 😕

lucie.krajcarova
3. črc 2010

Ahoj maeta, Myslím, že Matyášek se dostal do věku, kdy už svoje ručičky pomalu ovládá, takže učení dalších znaků bude mnohem rychlejší 🙂 teda koukám, že česky píšeš báječně, tak kde se vzala ta maďarština?
Jinak teď dočítám českou knihu Jak se domluvit s batoletem a kojencem a zdá se mi, že plno znaků je tam jinak než v těch anglických verzích.. mám v tom teda hokej... letadlo ukazují dvěma rukama, to mi přijde bližší než ten divný znak v babysigns...

maeta
3. črc 2010

Ja jsem madarka z jihu Slovenska a mezi slovenstinou a cestinou moc velky rozdil neshledavam. Presto delam spoutu gramatickych chyb za co me snad omluvite 😉

lucie.krajcarova
3. črc 2010

Teda, dobrý 🙂)))) a kde tady bydlíš?

maeta
3. črc 2010

Bydlime v Kladne patym rokem a nez Mata pujde do skoly, tak bychom chteli do domecku v nebo kolem HK.

janocka77
4. črc 2010

maeta ahoj, my sme tiez dvojjazycna rodina a z prieskumov co som urobila a tiez zo skusenosti roznych viacjazycnych deti mozem s istotou povedat ze ak nebudes vytrvalo a striktne pouzivat len jeden jazyk voci svojmu dietatu tak najpravdepodobnejsie si to bude ulahcovat a pouzivat len jeden jazyk, teda spolocny jazyk, ktorym hovoria obaja rodicia. Ten rodic, ktory chce naucit svoje dieta jazyk, ktory neovlada druhy rodic musi byt vytrvaly a pouzivat ha aj za pritomnosti toho druheho rodica, aj v spolocnosti bez ohladu na to, ze sa velakrat citime neprijemne, ze nam ini nerozumeju. Drzim palceky aby ste to zvladli! Poznam vela trojjazycnych deti ako budu pravdepodobne tvoje a je to uzasne!

maeta
4. črc 2010

Ahoj Janocka. Dik za povzbuzeni. Jsem si vedoma, ze jsem si stanovila nelehky ukol, ale verim, ze to zvladneme. Ja s malym mluvim cesky jenom kdyz je v pritomnosti treti osoba a je nezbytne aby rozumel co rikam, jinak na neho mluvim porad madarsky bez ohledu na okoli. Vim, ze to bude boj a pride i obdobi vzdoru, kdy mne stim bude posilat nekam, ale doufam, ze do te doby v nem uz probudim ten cit k jazyku a pak si uvedomi, ze ho nechci trapit ale naopak mu venovat neco vzacneho.

Jinak jak jsem ted nabuzena na to znakovani, tak mu porad neco ukazuji, coz vnima s vetsim - mensim zajmem, ale hlavne kdyz mu nejaky znak ukazu, tak mi hned ukaze znak "svetlo", jakoze on zas umi tohle. Je to roztomile. Snad se za chvili chytne i na neco jineho.

maeta
4. črc 2010

Janocka - a jakyma jazyky se u vas mluvi? Jak se ti to dari prosazovat a jak mas stare ditko? Jestli mohu takhle vyzvidat 😕

janocka77
4. črc 2010

u nas je to slovencina a grectina. Moja mala ma 1 a 2 mesiace. Hovorim s nou len po slovensky aj za pritomnosti ludi, ktory slovencinu nevedia. Tak mi to bolo poradene a vidim, ze len takto to funguje. Zijeme v Grecku a poznam nespocetne mnozstvo roznych zmiesanych manzelstiev. Tam kde sa povolilo len trochu tak to jednoducho nefunguje. Tam kde sa trvalo na stanovenom jazyku bez ohladu na 3 osobu a pod. tak deti hovoria aj 3 jazyky naraz - napr. manzel anglicky, mama slovensky a z ulice a skolky grecky. Viem, ze je to tazke. Sama tym prechadzam..na detskom ihrisku, ked sa prihovaraju ine mamicky "aha ake krasne dievcatko, buete sa spolu hrat?" a ja na moju malu poviem to iste alepo slovensky tak samozrejme, ze na mna pozeraju ale hned na to vysvetlim situaciu a je vsetko ok. Tiez za pritonosti manzelovej rodiny to bolo divne na zaciatku ale uz si zvykli a su na nas teraz aj hrdi, ze ako krasne reaguje na oba jazyky.

lucie.krajcarova
4. črc 2010

Janočka je to úžasné 🙂

maeta
4. črc 2010

Janocka - tak to jste moc sikovni. Jak to resis, kdyz komunikujes s manzelem ty? Po jakom mluvite? Ja prave mluvim s manzele cesky a tak se stane, ze i na Matu zareaguji cesky, nebo kdyz jms eu tchyne, tak mluvim na maleho madarsky a pak mi je to blbe a nektere veci rikam i cesky, teda dvojjazycne. U nasich pak frci jenom madarstina. Snad se nam to take povede, ale budu pamatovat na tvoje slova.

Take do budoucna to bude jenom tezsi, kdyz prave pride nejake ditko si hrat, ze clovek bude muset neco rict i cesky aby to rozumeli oba, ne.

emjee
4. črc 2010

baby kapanek odbacate uz od temy 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/tema/bilingvaln...

lucie.krajcarova
4. črc 2010

emjee ok 🙂
holky, jaký znak používáte pro ptáčka, palec s ukazovákem nebo jen ruce jako křídla? co je pro malé děti snazší?

emjee
4. črc 2010

@lucie.krajcarova na vtacika palec a ukazovak a na kacku celu dlan a ukazovak - ale nikdy to po mne nezopakoval, teraz uz to vie vyjadrit zvukom

blka
4. črc 2010

@emjee Jak celou dlaň a ukazovák na kačenku? Můžeš mi to prosím popsat?

I když, já se furt snažím, ale mám pocit, že zbytečně. Mareček nijak nereaguje, i když jsem teda jednou měla pocit, že jaksi máchal rukama - nevím, co to znamenalo 😀 , ale jinak nic. I když mu něco ukazuju, tak se na mě prostě nedívá. Třeba letí pták, tak mu to chci ukázat a on se prostě dívá na ptáka a nějaký můj znak je mu ukradený ☹ . Ale zase když byla v knížce kočička a ukázala jsem mu ji, tak se mi pořád díval na ruce. Ale on sám nijak nereaguje ☹ . Myslíte, že je to tím, že neukazuju intenzivně? Že mu bude dýl trvat, než se to naučí? Nebo existují děti, které prostě neukazují?