Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

luvie
30. zář 2010

Holky, ahoj, jsem unešena... Kačka znakuje jako ďas, má teda pořád některé znaky hodně podobné, takže hádám, která z těch 4 věcí to může být. Dnes kol. 3 hod. mi znakuje jídlo, to má obvykle svačinku, tak už asi měla hlad 🙂 pak se koukala na jídelní židličku, jestli už jsem jí tam něco přirpavila. Kombinuje to s obrázkama, např. ukáže maliny a pak jíst. taky už se mi zdá, že znaky kombinuje, třeba ještě jíst, ve správném kontextu, ale možná to byla jen náhoda, nevím. zdá se mi to moc brzo... Je to možné, že ba tak brzo mohla znaky skládat už za sebe?
A líbí se mi, že je to fakt přirozený jazyk - hledá si znay smaa, jak jste tu onehdá řešily bryndáček, ona si ho porstě vyřešila sama, tak jak jste popisovaly 😀 nebo že by mi četla přes rameno? 😀
Tkaže znakům zdar

Jo a k mluvení - v odborné literatuře najdete, že kluci většinou trochu verbálně zaostávájí, takže srovnávat roční sestřenici s ročním synem je vlastně biologický nesmysl... 😅 nestresujte.

blka
30. zář 2010

@berenika39 Ještě že si nevedu zápisky 😅 . Tak u nás souhlasí jen žížala a nemluvnost, jinak rozvaha žádná. Je to šídlo zbrklý 😀

@luvie To je Kačenka moc šikovná 🙂

berenika39
30. zář 2010

@blka 😉 😉

emjee
30. zář 2010

priznavam, ze my znakovanie trochu zanedbavame, pretoze krpec dost blaboce a vieme sa dorozumiet aj inak ako rukami 🙂 ale ked mu nerozumiem, poviem mu, aby mi ukazal a on ma vzdy odvedie k tomu miestu, kde pochopim 😀

maeta
30. zář 2010

@luvie Tak to mas moc sikovnou holcicku. To se pak znakuje o 106 s takovou odezvou.

sussanah
30. zář 2010

@luvie ja bych tomu verila, ze uz zacina skladat znaky. Ony ty mimca jsou nekdy chytrejsi nez se zdaji 😉 No jdu studovat znaky, at muzu zacit vic znakovat, treba jsem fakt udelala chybu v tom, ze mu znakuju jen tech par 😕
@blka tak to ja mam zbrkle sidlo, mamanka a nemeho buclika k tomu 😀 Ale zjistila jsem, ze pritomnost jinych "mluvicich" batolat mu pomaha. Vcera taky byla kamoska s holcickou o mesic mladsi a desne ukecanou a dneska rano rikal nejake babagabaga. Ale asi jen 10min a pak ho to zase preslo 😀 Takze mozna se zlepsi, v pondeli zaciname chodit do krouzku s podobne starymi detmi, tak jsem zvedava.

bobocka
30. zář 2010

@sussanah si zlata.on je celkom sikovny,no zas uplne na povel to nerobi.on znakovat vie,len sa ho nesmieme casto pytat,lebo potom znakovat nechce.predsa len nie je cvicena opicka 😀 .sme to na zaciatku prehnali a ked zamaval,tak sme chceli aby spravil papa aj 20x za den,tak sme sa tesili a jeho to prestalo bavit.nasa chyba.takto sa ho raz denne opytam ako robi konik a ako robi rybka... a len vecer pred spanim davame papa ockovi ked z izby vychadza.inak nie.a jasne,ze ked navsteva odchadza,tak vtedy,ale len tak sa ho to cez den nepytam,nech sa mu to nezunuje.dnes som zacala so znakovanim SVETLO,SUSIENKA a ESTE.je podla vas ok robit vsetky tri naraz?nemala by som len jeden znak skusat kym ho nepochopi a az potom ist na druhy?podla mna napriklad SUSIENKA a ESTE je celkom dobre spajanie.no neviem.v podstate len vcera som sa rozhodla,ze sa znakovaniu chcem venovat,tak skutocne venovat a nechcem nejaku chybu spravit pri tom 😒

sussanah
1. říj 2010

ak jsem prave zjistila, ze se maly zacina ve znakovani fakt chytat, ale jen kdyz mu reknu "ukaz mi". to mi ukaze knizku, hotovo, jeste, jist i pit. Jakoze ne uplne presne, ale snaha tam rozhodne je. Myslite, ze je to nejake predstadium nez to zacne sam pouzivat?
@bobocka ted jsme tu nedavno resili, s kolika znaky zacit. Chytra kniha rika, zacit tak s 5-7 znaky a kdyz nejaky pochopi, tak pridat dalsi. Ale hjolky tady znakuji proste co jim prijde pod ruku a dite si vybere. Coz se mi libi trocu vic, takze jsme dneska pridali dalsich asi 8 znaku a uvidim 🙂

maeta
1. říj 2010

@sussanah jasne, ze to je uz pokrok. Mata sam od sebe ukazuje tak tretinu veci, ostatni jenom kdyz to po nem chci jinak jen ukazem prstikem a rekm "ohm" (nebo tak neco) a ceka na znak ode mne.

Jeste jsem si vzpomnela jak jste se tady bavili o znaku pro auto. Tak od zacatku Matovi ukazuji krouceni volantem a on to chudacik pochopil az nedavno, jak se zacal v aute vozit po smeru jizdy a ted vidi na tatinka a na ten volant 😀 Kozicku take zacal delat az po te, co videl kozu na vlastni oci a slysel ji mekat.
Jinak delat brm, brm prstikem na rtech je fajn, kdyz to dite umi. Nas Mata s necim takovym zacal az ted, takze vse se ma prispusobit diteti. Jeho schopnostem a dovednostem + nakolik vnima sve okoli. U nas se na jidlo a piti vubec nechyta ale na zviratka mi uz nekdy dochazi fantazie. Takovy hroch, leguan, leopard jsou orisek a jeste nemam pro ne znak.

sussanah
1. říj 2010

@maeta kdyby ten muj aspon ukazoval prstem, on spis jen se na me vyzname podiva a zakrici 😀 Ja taky prave uvazuju nad nekerymi znaky, za jako ano, ma to pripominat to zvire, ale kdyz nevidel berana, ale zna jen ovci, tak tezko si spoji berany duc. O psovi a prilovavani k noze, to taky nevim (spis budem delat to s vyplazenym jazykem, kdyz pes dycha). No a ostatni zvirata, to mi ani nemluv, tak uvazuju jak ukazat hrocha, kuratko a medveda..

maeta
1. říj 2010

@sussanah U nas je pes take vyplazeny jazyk a dychani. Trvalo to dost dlouho, ale uz to umi a dela to rad. Dokonce za to jedine nas doktorka pochvalila, ze je to vyborne dychaci cviceni 😀
Kuratko je jako kacenka, jenom to ukazuji palcem a ukazovakem. Je to u nas znak pro vsechny ptaky.
Medved je kolibani se celym tele ze strany do strany, jako kdyz stary medved tezko jde po 2nohach. Berana a ovci nerozlisujeme. Je to proste beee a duc hlavickou 😀 😀

sussanah
1. říj 2010

@maeta nojo, jenze jak resit medveda, kdyz v drtive vetsine pripadu sedime na dece a ukazujeme si ho v knizce, hmm.. Toho psa tak zacneme delat, uvidime, jestli se chytne.
jo a ovce, dneska jsem zjistila jak se ty ovecky, na ktere se chodime divat, jmenujou. Jedna se jmenuje Bob a druha Marley 😀 😀 😀

berenika39
1. říj 2010

@sussanah víš jak ukazoval - ukazuje🙂)) peta hrocha?
má lžičku s obrázkem, hrocha🙂. na tu si vzpomněl, když jsme hrocha našli v knížce. a udělal jako že olizuje lžičku, jako abych pochopila, že ví, že hroch je i na lžičce. a už mu to zůstalo, hroch je jakoby olíznutí lžičky. 🙂))
určitě je to jedno, jak kdo co ukazuje, musí to být přrozené pro ty dva komunikující, jediný problém by nastal, kdybychom daly znakující děti k sobě a ony se nemohly domluvit🙂)))

sussanah
1. říj 2010

@berenika39 tak to je krasny priklad tvoreni novych znaku 😀 😀 No budu muset na neco prijit.

Jo a myslite, ze mam pouzivat i grimasy, pohyby, ktere maly umi, i kdyz zatim nic nevyjadrujou? Si rikam, ze kdyz uz ten pohyb zna a ovlada, tak mu ho akorat nasmeruju spravnym smerem a vyuziju, aby se to spojilo s nejakym slovem 😅 Akorat si rikam, aby to potom nedelal bez ohledu na smysl slova, ktery mu k tomu pohybu/znaku priradim 😕

berenika39
1. říj 2010

@sussanah jj, určitě, neboj, on si tím poradí. už jsme to tu psala, petr má znak "máma,táta, brácha..bude koukat, až to uvidí". vyvalí oči, řekne áááááááchch a dodá kdo....používá to naprosto smysluplně, když třeba něco postavíme z dupla, když něco namalujem, vytvoříme, když má novou hračku....

luvie
1. říj 2010

holky, nestíhám moc všechno číst, ale my jsme začínali asi s 5 znaky už v 6 měsících, postupně jsme si přidávali dle potřeby další, tj. co zrovna Kačka měla jako oblíbené věci. Jedním z prvních znaků byl zvoneček a šátek, ale třeba tyhle znaky, i když se mi zdály jednoduché, nedělá. Na zvonek si prostě ukáže, šátek najde na zemi 🙂 Dneska neřeším už vůbec, kolik znaků už umí, prostě, když mám pocit, že "potřebujeme pro něco znak, začnu ho používat - pokud mám volné ruce 🙂 neberu to tak, že Kačka se za každou cenu musí naučit používat všechny znaky 🙂 je to pro nás faktspíš zábava, která nám teď hezky vychází 😀

luvie
1. říj 2010

@sussanah souhlasím s @berenika39 - Kačka třeba začala vydávat takové brmbrm, připomíná mi to traktor, tak se jí ptám, jestli dělá traktor, asi rozumí 🙂 ale na opravdový traktor to zatím neudělla...

sussanah
1. říj 2010

diky za rady 🙂 Ja se porad tak vyptavam blbe, ale dneska uz konecne s mm chystame valecnou poradu, abychom vymysleli zbytek znaku na veci, na ktere to chceme pouzivat, tak at mam nejakou inspiraci 😉

lucinka4
1. říj 2010

ahojte,tak ja len na skok ale chvalim sa,uz robime papa 🙂 a neviete mi poradit znak pre chrumku?mala ich teraz zuje o stosest tak by som to chcela zacat pouzivat..diky

luvie
1. říj 2010

@lucinka4 náš drobek dělá ještě 🙂 je to totiž jediná věc, kterou jí dávám postupně, protože jinak je všechny sní a pak už nic 🙂

maeta
1. říj 2010

@sussanah tak se kyvej v sede na medveda 😀 My to tak take delame. Nekdy vezmu plysoveho medu a kyvam s nim. Jinak ty grimasy, pohyby vyuzivej a maly se bude lepe chytat. Ja nekdy delam, ze vezmu ruku Mati a udelam znak s jeho rukama (kniha, hotovo atd) Nebo ten znak udelam na nem: zebra - prouzky na hrudniku.
@berenika39 mas velkeho sikulu s tim hrochem. Ten nas hroch bude zrejme dupat 🙂 Jinak toto znakovani je pro komunikaci ditete a jeho bezprostredne okoli ne mezi batolaty navzajem 😉 Dokonce ani ofiko znakovky nejsou stejne a narodnostne se lisi. Mam sestrenku z druheho kolena, ktera se vdala za kluka jine narodnosti. Oba neslysici a museli si vytvorit rodinnou znakovku. Maji 3deti z toho 2slysici.
@lucinka4 u nas veskera mnamka ma znak piskot: ukazovak jedne ruky tuka do otevrene dlane druhe ruky. Nabizim prave krupku nebo piskot a to udelam v dlani kruh pro piskot nebo ukazovakem "zakvedlam" ve vzduchu jako zizala pro krupku. Mata si pak vybere. Vetsinou jasanim na jeden ze znaku.

Musim se take pochlubit. Dnes Mata ukazal znak pro brouka aniz by mu to ukazala jako prvni. Cetli jsme si krtecka a on tam uvidel berusku tak ukazal znak a pak berusku v kizce prstikem. Zopakoval to i pro tatinka. Udelal mi tim velkou radost.

sussanah
1. říj 2010

@maeta tak problem medved je vyresen, nechala jsem se inspirovat na "MyBabyCanTalk" Jsou to ruce krizem na ramena a prstama se skrabat jako drapy. To mi prijde pomerne hezke i jednoduche (minimalne prekrizeni rukou). Tak jeste co na to maly 😝
Teda Mata je fakt sikula, koukam 😲 🙂

berenika39
1. říj 2010

@maeta jj, já vím, že nehrozí, že by to bylo esperanto pro děti🙂))). někde jsem ale četla, že se sešly maminy, které učí děti přesně s babysigns a v těch základních znacích (děkuji,prosím, pít, jíst, mám tě rád....) si rozuměly. to muselo být vtipné....jasně že to není třeba, děti v batolecím věku si stejně hrají každý na svém písečku, moc nekooperují, takže to není potřeba, aby se nějak zvlášt dorozuměly. spíš je to pro maminky a děti.

maeta
1. říj 2010

@sussanah jj, ten znak znam, ale to je u nas mam te rad. Nejak k tomu doslo samo, takze se to neda zrusit nebo prepsat necim jinym
@berenika39 deti si vzdy poradi. Uz jsem videla komunikovat dite s baby sings a dite bez znakovani a rozumeli si, takze by si to ty znakujici rozhodne rozpletli 😀

sussanah
1. říj 2010

@maeta tak to u nas znak pro mam te rad ani nema cenu zavadet. Kdyz mi chce dat vedet, ze me ma malyu rad, tak ke mne rijde, otoci si moji hlavu k sobe a da mi takovou pusu, ze se potom musim cela otrit, jaka je to libacka 😀 😀 😀

berenika39
1. říj 2010

@maeta určitě, pořád to říkám, že je podceňujeme, je v nich víc, než si myslíme 😀

berenika39
1. říj 2010

@sussanah petr znak pro mám tě rád používá i pro jídlo, jako rajče - cpe se a znakuje mám tě rád, jakože mu chutná....

sussanah
1. říj 2010

@berenika39 mozna casem na to prijde rada, zatim si vystacime s pusinkovanim 🙂 Je to ale super sranda, maly vzdycky strasne zarli, kdyz ho mam na rukach a mm mi da pusu, tak ho hned odstrkuje a cpe se mi taky jednu dat. Takze potom stojime a davame s pusy do trojuhelniku, kazdy s kazdym 😀 😀

berenika39
1. říj 2010

@sussanah to je sladký, něžností není nikdy dost, tak se pusinkujte, co hrdlo ráčí 😉 😉

sussanah
1. říj 2010

@berenika39 jj ted si to uzivam, jak rika sestrenka, mam byt rada, ze ted jeste chce, az mu bude tak 7, tak mi bude rikat "mami, nebud trapna" 🙂