Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

vedmicka
7. led 2011

ahoj holky, nepredate niekto to dvd pre mimca so znakmi? Dakujem, Daniela

kativka
8. led 2011

diky moc, to jsem chtela slyset, ja uz jsem se desila, protoze jsem o tomhle nikde necetla, tak mi to bylo divny.

elinka27
8. led 2011

ahojte,som laik,ale mala by som zaujem zacal, mala je este babatko a tak neviem odkedy sa vlastne ma zacat a ci uz mozem aj teraz, a dalsia vec, tie znaky su nejak dane, myslim ci na to existuje nieco podla coho sa to uci,alebo si proste vymyslime svoje vlastne znaky ktore potom priradime k jednotlivym slovam?Dakujem

prsky
9. led 2011

@elinka27 mozes zacat kedykolvek, lebo aj ty si "musis" pouzivanie znakov vzit - my sme znakovali od narodenia a nasa zacala az okolo roka, ale uz viac znakov naraz. znaky si mozes vymyslat, ale ked uz si nejaky vyberies, tak ho pouzivaj. mozes sa inspirovat znakovacimi jazykmi napr tu. http://www.spreadthesign.com/cz/ alebo tu http://infosluch.sk/signs/ . fajn je aj kniha Jak se domluvit s kojencem a batoletem...autorka ma aj stranku http://www.znakovanismiminky.cz/ - toto je take nam blizsie ako tie americke systemy.
zacni niecim, co ma mala rada, pripadne vacsina deticiek dobre reaguje na znak svetielko - tak skus vzdy, ked pojdete zaznut/zhasnut svetlo, ukazat znak zaroven so slovom (mozes pouzivat vsetky synonyma/zdrobneniny/narecove vyrazy - cize napr. zazneme svetielko/zizu/svetlo a ukazes zaroven znak - pre svetlo sa zvycajne otvara a zatvara past smerom k svetlu)

elinka27
9. led 2011

@prsky dik,skusim tym a skusim aj mliecko 😀 to ma urcite najradsej 😉

sussanah
9. led 2011

@elinka27 my jsme zacinali znakova kolem 9-10m (driv se mi zdalo, ze maly na to neni zraly), ale docela jsem to flakala. Vice znakovat jsem zaclaa asi v 11m a maly se kolem 12m chytl uplne bezvadne. Nase prvni znaky byly hotovo, pejsek, svetlo, jeste, zaba, curat, jist a pit. Napr svetlo se ale dlouho nenaucil, to zacal pouzivat az nedavno 😉 Jako prvni znaky umel jist, pit a hotovo (to se behem dne pouzivalo asi nejcasteji) a pak uz to slo strasne rychle. Dneska kdyz ho neco zajima, tak mu staci ukazat znak jen parkrat a uz ho aktivne pouziva. Vetsinou jsem znaky odkoukala ze strane, co davala prsky + mam knizku. Ale stejne jsem si nektere znaky upravovala pro maleho, protoze jenma motorika u znakovani ho nijak netankuje (i kdyz jinak je ok), tak abych to od sebe rozeznala 🙂

miskatn
9. led 2011

@elinka27 tu knizku, co pise prsky tiez mam, cituje sa tam nejaky iny zdroj, ze zacat so znakovanim je vhodne, ak dieta splna niektoru z podmienok ako napriklad: (str. 38)
- je dieta stare aspon 6 mesiacov?
- zacina ukazovat na veci?
- zacina s mavanim pa-pa?

cim skor zacnes, tak tym to pomalsie ide, my nad tym tiez spekulujeme, ale asi este pockame

prsky
9. led 2011

@miskatn ja som rada, ze som zacala znakovat velmi skoro, lebo mi dlhsie trvalo, kym som si zvykla znaky zaradit do beznej komunikacie a tiez som sa naucila kopec znakov...ono tie zaciatky byvaju zo strany rodicov trochu rozpacite, takze stoji za zvazenie znakovat uz ovela skor, ako je dieta motoricky schopne ich napodobnit...dcerka ale nezacala znakovat nejak extra skoro, az okolo 12m, v 14m sa to rozbehlo tak odrazu, ale ona je typ, ze dlho nieco sama akoby potajomky skusa a vyrukuje az s hotovou dovednostou..nema pri uceni sa rada "obecenstvo"

@elinka27 inak na zaklade skusenosti musim povedat, ze mi je sympatickejsi koncept znakovania neprisposobujuceho znaky dietatku (aj ked vacsi zmysel to ma pri nepocujucich) - ono to, ako dieta znak ukaze, ma urcity vyvoj, zavisi to od miery vyvinutosti jeho motoriky...podstatne je, ze ty ukazes spravny znak, ono ukaze svoju prisposobeninu, ktorej ale ty a jej najblizsi budete rozumiet..ako sa motorika vyvija, tak sa aj znaky zdokonaluju..ono nase gestikulacne schopnosti su aj tak obmedzene, takze sa, ak chcete znakovat vela veci, neda vsetko zjednodusovat, lebo by sa potom lahko dalo znaky zamenit a mohlo by dochadzat k nedorozumeniam v komunikacii (comu sa chceme vdaka znakovaniu vyhnut v co najvacsej miere)..kedze ide ale o znakovanie s batolatami, nie je nic tragicke na tom, ak si znaky vytvorite sami, pripadne ich budete casom menit/zdokonalovat 😉

miskatn
10. led 2011

@prsky moj maly ma v utorok 4 mesiace, cize uz by som aj mozno mohla zacat, nie? kolko znakov si dala na zaciatok a ktore? (ale v 31. tyzdni by si uz mala byt davno v posteli 🙂 )

prsky
10. led 2011

@miskatn juj, ja som nocny ftacik 🙂 so znakovanim mozes pokojne zacat..ja som zacala hlavne kvoli sebe a muzovi, aby sme sa zacvicili a zvykli si na znakovanie...v podstate som hladala kade tade po internete rozne znaky, zaujimali ma hlavne jedlo, zvieratka, bezne cinnosti dna, veci, ktore by mohli malu zaujimat, ked bude vnimavejsia ..cize som sa v podstate ucila znaky a snazila sa ich zapracovat do kazdodennej komunikacie...netusim, kolko znakov to bolo, niektore som mozno dodnes ani nepouzila v aktivnej komunikacii, ale mna to zas strasne pohltilo, isty cas som mala velku chut si dat nejaky kurz slovenskeho znakovacieho jazyka, aj ked by som ho asi nikdy nevyuzila. potom som narazila na program signing time (je to americky znakovaci jazyk) a dostala som sa k 12tim dvd (maju toho viac)- a z nich mi ucenie sa znakov islo uplne bez namahy a hlavne je to ovela lepsie spracovane ako baby signs...je to robene pre deti pocujuce aj nepocujuce a pre ich rodicov ...tie novsie dvd su take viac afektovane, zo zaciatku mi to aj trochu vadilo (Rachel Coleman sa tam tak prehnanejsie usmieva a artikuluje), ale od kedy tie dvd vnima aj moja dcera, vidim, ze to je ucelovo tak robene, lebo deti reaguju viac na prehnanu mimiku a gestiku. moja dcera dokonca pouziva niektore slova po anglicky (tie, ktore sa jej lahsie vyslovuju, pripadne teraz uz podla chuti pouzije bud anglicky alebo slovensky variant, cim si je ale istejsia slovenskym slovom, tym menej oznacuje danu vec po anglicky - ale podstatne je, ze ma uz cudzi jazyk trochu v uchu. teraz uz tak casto tieto dvd nevyhladava, ale prekvapuje ma niektorymi znakmi, ktore nepouzivala, ale zrazu ich z toho dvd zaradila a ja som si pritom myslela, ze to si tam ani nemohla vsimnut - napr. taky friend, share a pod. - hlavne slovnik okolo socialnych vazieb, pripadne zaraduje slova - znakuje uz pomenej).
cize ak mas chut, sadni si k tomu, pozri si videoslovniky znakov, poskusaj si znaky, ktore ta zaujimaju...hlavne nech to je zabava aj pre teba..a v komunikacii so syncekom mozes kludne zacat pouzivat znaky, na ktore si spomenies a ktore budes prave robit (napr. ides prebalit, tak mu povies a zaroven ukazes, ze idete prebalit, pripadne papat mliecko, alebo ze tato ide do prace, tak mu dame papa a pod)..ono sa to nezda, ale uz novorodenci su male spongie a vnimaju nielen nas hlas, ale aj nasu mimiku, gestiku a posturiku, takze aj ked nezacne mozno znakovat v 6 alebo 8mesiacoch, ale neskor, neznamena to, ze uz dany znak nema v pasivnom slovniku v hlavicke ulozeny...aj ked je to naozaj trochu frustrujuce, ked znakujes dlhodobo a dietatko ti na to zdanlivo kasle, ako moja mala...prave preto je fajn, ak ta znakovanie bavi aj kvoli tebe samej, nielen kvoli komunikacii s dietatkom

miskatn
10. led 2011

@prsky dakujem, zajtra zaciname teda 🙂
mam len tu knizku, celkom sa mi pacila, popozeram tie web-s co si nechala elinke, ale 12 dvd by sme uz asi nezvladli 🙂

elinka27
10. led 2011

@miskatn @prsky,tak ja som rozmyslala ze tiez zacnem zhruba tak od pol roka,ale aj tak sa tie znaky musim naucit,takze je dobre uz teraz sa pripravit,a kde sa da kupit tak zazracna knizka? 🙂

prsky
10. led 2011

@elinka27 aj v martinuse alebo gorile a nie je zazracna..a nenajdes tam nejak vela znakov, pretoze v nej sa razi skor teoria vymyslania si znakov 😉

elinka27
10. led 2011

@prsky a ty ako pokrocilejsia znakujuca tak mi ju odporucas kupit si,ci da sa to aj takto cez material na webe nastudovat?myslim ze je tu toho naozaj vela

betelgeuzz
10. led 2011

@elinka27 já bych ji nekupovala. Měla jsem ji půjčenou z knihovny a jedno přečtení stačilo. Podívej se na http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=..., to jsou stránky autorky té knížky. Všechno podstatné tam najdeš a navíc i spoustu znaků, které v knížce nejsou.

sussanah
10. led 2011

@elinka27 ja knizku mam, ale taky myslim, ze vsechno podstatne se da precist na tech strankach. Jakoze knizka je prijemna, jsou tam zajimave zkusenosti autorky a obcas nahlidnu do toho slovnicku, ale fakt staci jednou precist a pak net a uplne v pohode 🙂

mirka73
10. led 2011

@prsky ja som sa tiez uplne nahodou dostala k baby signing time dvd - teda mam iba jedno, ale mala ho zboznuje, stale si pyta pustit [beebi] - to ako baby 🙂 a tiez sa to na nu lepi ako na spongiu, ja ju to neucim a ani to nepouzivam, ona sama mi hockedy ukazuje a rozprava pri tom slova po anglicky - no je to podla mna super 😵

kikaku
10. led 2011

Ahojte, aj ja sa chystam na znakovanie, aj ked teda casu mam este dost..ale uz sa pomaly nejake tie znaky ucim 🙂
Dlho som hladala material z coho by sa dalo ucit a nasla som knizku "Zaklady znakove reci pro miminka" ...je to taka knizka do ruky, kde je viac ako 300 znakov ASL a podla mna na tie zaklady je super...ale tiez je to niekedy tazke vycitat z tych obrazkov, tak pozeram aj na nete.

prsky
10. led 2011

@elinka27 ja som ju mala kupenu este v tehu a nedavno som ju posunula dalej, je to tam pekne polopaticky vysvetlene (teda jedna moznost ako pristupovat k znakovaniu s dietatom). ale nie je uplne nutne studovat teoriu okolo toho..podla mna staci vykasat rukavy, kuknut si nejake znaky, co ta zaujimaju, na nete a zacat ich pouzivat. ked ta to chyti, tak to pojde dalej same.

elinka27
10. led 2011

dik baby tak som si par znakov pozrela, skusim pouzit v praxi,kym mala zacne opakovat nech to uz viem,a vytvorila som si este jeden novy znak ktory znamena "satka" aby vedela ze ju pojdem nosit v nej,mozno blbost ale tak ma to napadlo 😝

jankaciz
10. led 2011

Ahojte chcela by som sa opýtať mamičiek ktoré znakovanie už praktizujú, začali ste s učením a ukazovanmí 1 znaku alebo ste zaviedli hneď viacej pri reči s bábätkom. Predtým som nejak nad touto možnosťou nerozmýšľala ale pri čítaní tejto diskusie ste ma navnadili tak by som to rada skúsila.

sussanah
10. led 2011

@jankaciz chytra kniha rika, ze se ma zacit s 5-7 znaky a za kazdy znak, ktery se ditko nauci, pridat nejaky novy znak, tak, aby melo vzdy tech 5-7 znaku na uceni. Ja se toho drzel ze zacatku, abych si i ja za sebe zvykla znakovat, ale pozdeji uz jsem znakovala, co mi prislo zajimave 🙂

blka
11. led 2011

@jankaciz Já jsem ze začátku taky znakovala více znaků, ale osvědčilo se mi mu ukazovat jen 1. Teď už můžu víc, ale stejně se naučí jen to, co ho zajímá.

vlnovkaa
11. led 2011

@prsky ahojky, vdaka za vycerpavajuce info. 🙂 Prave sa zamyslam nad tym ze moja 9 mes dcerka sa nejako zatial nechyta. Prosim ta mas nejaky linka na tie DVD kde by sa dali stiahnut resp. kupit?

vlnovkaa
11. led 2011

Ja som zacala znakovat s dcerkou asi od 5 mesiaca, zatial bez vaznej odozvy ale neprestavam, tak uvidime. 😅

sn
13. led 2011

Ahoj, cetla jsem tu o nadseni ze znaku mandarinka, poradite mi prosim, jak se dela?

yellowbanna
13. led 2011

tak jestli se pocita za znak i "papa" (a to pocita, ne?) tak hlasim v deviti mesicich prvni aktivni znak 😀 Zda se mi ale, ze uz mnohem pozorneji pozoruje, co to delam s rukama, kdyz na nej mluvim - driv ho to nezajimalo...tak se treba brzy dockame... 😵

tikasi
14. led 2011

Ahojte kocky,neviete nahodou niektora poradit znak somarika?

berenika39
14. led 2011

@tikasi ahoj, česky je to oslík? nebo velbloud? oslíka ti poradím, ale velblouda nevím...
měli jsme osla, co hrál písničku, když ho chtěl, dělala jsem jakože osel hýká hlavou, jako kývá, a petr si z toho udělal znak - prostě kýval hlavou nahoru dolů....vypadalo to divně, ale fungovalo......

shaula
14. led 2011

somárik = oslík, velbloud = ťava 😉
Já bych pro oslíka vymyslela něco, co by připomínalo jeho dlouhé uši...