Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

martinka.pida
22. lis 2011

@berenika39 To by bylo to nejlepší 🙂. Já se právě ptala v mateřském centru, jestli neplánujou nějaké "školení" na téma znakování. Ale prý bych si sama musela sehnat nějaký počet maminek a pak by se o tom dalo uvažovat. Ptala jsem se, ale nikdo z okolí známých maminek o to zájem nemá.

betelgeuzz
23. lis 2011

@martinka.pida ono je fakt jedno, jak si ten znak utvoříš. Ono si ty děti často ty znaky přetvoří a vypadají úplně jinak, nebo si nějaký znak sami vymyslí. Můžeš si vymyslet i sama. Já jsem asi před půl rokem říkala malé, že jel táta to práce na kole a napadlo mě rukama ukázat jakoby šlapání na kole a jí se to strašně zalíbilo a při každé příležitosti to ukazovala 🙂
Já jsem si tu sadu koupila, koupila jsem použitou na MMB, DVD jsme pouštěly hodně a i ty knížky u nás byly dlouho oblíbené. Mám i knížku navíc "Znakujeme s Čiperkou venku" a tu se čteme doteď, malá už umí ty basníčky skoro nazpaměť. Ale obejdeš se bez toho.

bibap
23. lis 2011

@martinka.pida nemusis vediet anglicky, vsetko je tam ukazane na videu

martinka.pida
24. lis 2011

Ahoj, tak už od včera s Verčou znakujeme. Zkoušela jsem zatim pejska a žirafu, ale asi to dělám špatně, protože ji vždycky zajímá všechno ostatní, jen ne to, co ji zrovna ukazuju a vždycky kouká po něčem jiném 😀. Ale nepočítám, že by za dva dny pochopila, co po ní chci 🙂 . Pak zkoušíme "světlo" a to má oči navrch hlavy, když chodíme po baráku a svítíme 🙂.

betelgeuzz
25. lis 2011

@martinka.pida A jak to znakování probíhalo? Ono to nejde dělat tak, že posadíš dítě před sebe a budeš mu třeba 10 minut ukazovat znak. 🙂 Ale ukazuj ten znak při každé příležitosti. Prohlížíte si knížku, uvidíš tam psa, zaznakuješ znak. Na procházce půjde kolem pes, zaznakuješ psa a samozřejmě to vždy doplníš slovem. Bude to chvíli trvat, než pochopí, že jí ukazuješ slovo a že to může sama udělat. Dělá už paci paci, pápá, nebo něco podobnýho?

martinka.pida
25. lis 2011

@betelgeuzz Máme doma asi sto žirafích hraček. Když si vzala do ruky její nejoblíbenější dřevěnou, tak jsem zaznakovala. Pejska jsem ukazovala doma na dvorku a na procházce, když byla v kočárku, což ale stejně asi nemohla ani dobře vnímat. Světlo - pokaždé, když jsem s ní šla do nějaké místnosti, tak jsem rozsvítila a zaznakovala.
Umí pápá, děláme tanyny - to se naučila za pár dní a plác plác - rukou bouchá o zem. Paci paci ji moc nebere.

betelgeuzz
25. lis 2011

@martinka.pida tak to děláš dobře 🙂 Ta reakce nepříjde během pár dnů, může to trvat měsíc, dva, než nějaký znak zkusí zopakovat. Malá poprvé zaznakovala kolem 11 měsíců, ale nepamatuji si, kdy jsme se znakováním začaly. Mám pocit, že přibližně jak ty.

sisstin
25. lis 2011

děti obecně začínají napodobovat okolo 9.měsíce - ty hodně šikovné, může to být i mnohem déle 🙂

holky, fandim vám..znakování je super 🙂

martinka.pida
25. lis 2011

@betelgeuzz To já s tim fakt nepočítám, že by se to během pár dní naučila. Jen jsem si nebyla jistá, jak to dělat správně 🙂.
Malá je docela vnímavá, celkem dobře "komunikuje", tak to snad spolu zvládnem 🙂.

mimirinko
26. lis 2011

ahojte, znaky mate len z tej anglickej stranky, ci cerpate aj z ineho zdroja? moja dcera bude mat 10 mesiacov. nie je to neskoro na zacatie znakovania? vdaka.

chaala
26. lis 2011

@martinka.pida Já jsem začínala se znakováním na přelomu 9-10měsíce a dcera poprvé ukázala znak asi za měsíc. Některé maminky psaly, že na první znak čekaly i déle.
Tak ať se dočkáš brzy 🙂

@mimirinko Určitě není pozdě, pusťte se do toho.

zlilly
26. lis 2011

@mimirinko urcitě není pozdě. já sem na synka začala znakovat taky tak nějak v 9- 10 měsíci. šlo by to myslím i dřív, třeba paci paci dělal tak od osmého. ale byl to takovej štastnej čas - hrozně ho zajímaly světla, tak sme chodili, rozsvěceli a znakovali SVĚTLO. vrátil to asi za týden. ve stejné době sme začali dělat i JÍST, PÍT a ty ignoroval několik měsíců.

sussanah
27. lis 2011

@danteska my jsme s dr domluveni, ze logopeda zacneme resit az po 3.roce. Ze mame porad podporovat ctenim, zkouset souhlasky (jal delaji zviratka apod), ale ze pokud slysi a rozumi, tak mame byt zatim v klidu. My teda mame to stesti, ze jsme s nim byli na neurologii v 15m (kvuli jinym vecem) a eeg mel ciste, bez problemu, takze dr rikala, ze to urcite prijde samo a chtela by nas videt ve 3 letech znovu jen polkud by byl problem.
@blka dik 🙂 Ted jsme byli u rodicu a chlapec se pochlapil, vypadlo z nej neco jako "babu" kdyz volal na babicku 😵

mimirinko
27. lis 2011

@zlilly
@chaala dievcata, a odkial beriete znaky? len z tych anglickych stranok?

sussanah
27. lis 2011

@sisstin diky moc, supr clanek 🙂 Docela me potesilo, ze spoustu veci s mladym delame, aniz bych vedela, ze ho pritom podporuju v rozvoji reci 😵

chaala
27. lis 2011

@mimirinko Já jsem koukala i sem http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... nebo na ty anglické stránky. Později jsem si některé znaky vytvářela sama, když nebyl čas někde hledat, jak se to ukáže a znak jsem potřebovala hned. 🙂

jitulik4
27. lis 2011

@mimirinko v celé republice učí BSings instruktorky Baby klubu Kenny, nevím odkud jsi, ale dělají se i semináře a celou odbornouliteraturu si můžeš objednat, učila jsem to taky, super a lehké a velká pomoc lumpíkům

zlilly
28. lis 2011

@mimirinko z internetu, z baby signs a neco sem si vymyslela. a neco si melej vymyslel sam.

mimirinko
28. lis 2011

@chaala
@jitulik4
@zlilly vdaka dievcata.
som zo slovenska, neviem, ci tu take nieco je, nejake seminare alebo tak, ale aj tak by som nemala moznost ist. nejako nemam cas moc citat a hladat vsetko mozne. ako zacat znakovat? vysvetlili by ste mi v skratke system? diky holky 🙂

lliillii
28. lis 2011

@mimirinko My sme zacinali asi v osmych mesiacoch, prve vysledky v jedenastich. Zacinat sa ma tak ze si vyberies na zaciatok napr. pat slov, aby toho nebolo na nu vela. My sme zacinali s PIT, JEST, PROSIM SI, KDE JE a jej najoblubenejsim KLUCIKOM, ktory zaposunkovala ako prvy. Posunky neucis, ale pouzivas ich vzdy s danym slovom. Cize niekolko krat za den nenutene, ked sa jej opytas ci chce PIT, tak k tomu rovno ukazes posunok. Ked uz nasa chapala o co ide, zacali sme pridavat dalsie. Momentalne ovlada asi 40 znakov aktivne a velmi sa z toho tesi. Opisuje nam co vidi ked sme vonku, co vidi v rozpravke, v knizke, vypyta si bananik, cajik, cumlik, maca atd. Ked nevie nejake slovo zaposunkovat, opyta sa nanho. Bola to najlepsia vec ktoru sme s nou mohli zacat robit. Zacinali sme objednanim baby signs, ale nie je to potrebne. Stacia Ti tie spominane stranky kvoli znakom a potom uz iba trpezlivost. Drzim palce 🙂

mimirinko
28. lis 2011

@lliillii diky. objednala som si leporela dve a este tie znaky. uvidim, ako sa nam bude darit 🙂 ty si si co objednala?

ducci
28. lis 2011

aj my sme prave zacali 🙂 som zvedava, kedy sa zacnu dostavovat vysledky 🙂) mame 8 mesiacov teraz

zlilly
28. lis 2011

taky je fajn knizka Jak se dorozumet s kojencem a batoletem.

lliillii
28. lis 2011

@mimirinko ja som si objednala sadu baby signs. Obsahovala knihu s vysvetlenim, CD so sto znakmi pre nas rodicov, jedno CD s rozpravkami a znakovanim pre deti, pat malych knizociek pre deti tiez s obrazkami a znakmi a magnetka na chladnicku s abecedne zoradenymi znakmi pre rychle nahliadnutie (tam je ich tiez sto). Osobne som do toho ale nahliadla len par krat. Znaky su jednoduche a logicke, takze to nie je nejake namahave sa naucit. Mam aj zaklady klasickej posunkovej reci a tieto detske znaky su vymyslene ovela jednoduchsie.

mimirinko
28. lis 2011

@lliillii a to ta kolko stalo?

lliillii
28. lis 2011

@mimirinko nepamatam si to presne, ale objednavala som to z Ciech a myslim cca 35eur

sussanah
28. lis 2011

@sisstin jak jsem to cetla, pises tam, ze znakovani podporuje rozvoj reci, My teda uz na mladeho neznakujeme skoro rok, jen vyjimecne neco, on jen znakuje nam to, co se do tech 14m naucil. Obcas ho teda nejaky znak opravim (hodne je smichava dohromady), tak premyslim, jestli bychom nemeli zaradit vice znaku a naopak podporovat ho ve zakovani vice? My jsme teda prestali pridavat znaky na zaklade doporuceni na neurologii

rebelie
28. lis 2011

@mimirinko Popisovaná sada + 2h kurz stojí myslím asi 900Kč...

sisstin
29. lis 2011

@sussanah no pokud mluví málo (nemluví), tak bych určitě znakovala...holky, co mají děti s vadou řeči začly znakovat třeba až ve třech letech a fakt to té řeči napomáhá 😉 Oni doktoři a bohužel i nějaký psychologové znakování odmítaj, že pak dítě nemá potřebu mluvit, což je prostě kravina 😝 zdravý dítě (nebo dítě, které má o komunikaci zájem) vždycky radši bude mluvit než znakovat. Znak je jenom přechodná "stanice", než se prostě dítě naučí to slovo říct a pomáhá mu se vyjadřovat. Děti, který tuhle možnost nemají a začínají mluvit třeba až později, jsou pak frustrované, protože ta potřeba komunikace je velká, ale ony nemají možnost se nijak pořádně domluvit (mimo ukazování na předměty, dovedení tebe k té věci atd.) 😉