Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

kkomtesa
13. pro 2011

@ivkaj 🙂 🙂 Děkuju, tak takhle nějak to taky dělám🙂 Josífek zatím žvatlá jen bababa vavava a eje eje🙂

sova33
15. pro 2011

Náš prcek dlouho znakům odolával, ale teď jsme na tom tak, že už si vymyslel i sám svůj znak pro hřeben (který jsem ho ani učit nehodlala 😀 A dělá ještě jeden znak, ale já nevím, co to znamená 😒
Jinak to opravdu teď jde mnohem rychleji, během týdne zvládnul AUTO, TUČŇÁK, JÍST a ty dva svoje.

zdeniii
17. pro 2011

N8s nejvíce bavilo znakovat zvířátka a malou to baví doteď 🙂 teď k tomu začíná říkat i slovo 😵

zdeniii
17. pro 2011

@kkomtesa králíčka taky znakujeme prstama na hlavě jako ouška králíčka 🙂 malou to hned chytlo a začala znakovat raz dva 🙂 prostě když je ten znak baví tak ho používají

kkomtesa
18. pro 2011

@zdeniii Děkuju🙂 A koukám konečně někdo z blízka🙂

zdeniii
18. pro 2011

@kkomtesa namáš zač, pak u nás frčí gorila (bouchám pěstičkama do hrudníku), čáp (natažené ruce tleskají před sebou), žirafa (ukazujeme na krk jako že ho má dlouhej), zebra (má pruhy tak jako děláme pruhy na ruce) prostě se toho dá vymyslet spousta 🙂

sussanah
19. pro 2011

ahoj holky, tak my jsme dneska byli na vysetreni ohledne vyvoje reci starsiho syna. Nastesti vse dopadlo perfektne, vypada to jen na spozdeny vyvov, je to resitelny problem. Chtela jsem ale napsat to, ze nas pochvalili za znakovani, ze jde videt, ze se rec v mozku rozviji a ze mu diky znakovani umoznujeme komunikovat a rec dale rozvijet. Takze ano, znakovani ANO! Ted uz jsme teda dostali doporucene, postupne znaky eliminovat a "nutit" pouzivat alepson citoslovce, ale jde videt, ze ten rozvoj tam je, takze pred nastupen do skoly by se to melo spravit, kdyz na tom zapracujeme spolecne s dr.

blka
19. pro 2011

@sussanah To je super zpráva 🙂 . A jak se nutí používat aspoň citoslovce? Protože Mareček když nechce, tak ne. A když mi hodně chceme, tak on o to víc nechce 😀 😝

sussanah
19. pro 2011

@blka no to jeste nevim, ale musim zjistit 😀 Ne jakoze on uz ze sebe vypusti neco jako "mnau" obcas, tj. to je signal k tomu prestat reagovat na znak kocicka, dokud nerekne mnau. No uvidime, jak to pujde.
Jak jste na tom s mluvenim vy?

blka
19. pro 2011

@sussanah Aha, tak to jo. No, teď se "rozmluvil", tzn. že k těm jeho asi 10 citoslovcům přidal další možná 3. Ale smysluplné je jen tata, baba, mnam, haf a bů. A pak řiká no, ne, na, au ... 😅 . On znakuje, co se naučil, já jak on značal ten znak ukazovat, tak já jsem neznakovala, takže znakuje jen on, to co chce. Ale moc toho není. Možná tak 10 znaků.

sussanah
19. pro 2011

@blka Tak to my mame tak 40znaku, ale ja na neho uz skoro rok neznakuju. vyjimecne pridam nejaky novy (ted aktualne znak pro strom kvuli vanocum 😉 ) Maly ma taky par tech citoslovcu, ale jsou to spis jen zvuky ruzne intonacne. Jedine srozumitelne je bu jako krava a bububu kdyz je neco schovaneho. A nejake mama, tata, babi, to si muzeme nechat leda tak zdat 😅

blka
20. pro 2011

@sussanah To jich máte hodně 😉 . Mareček je v tomto taky trochu vyčůránek, naučí se jen to, co chce. Třeba krtka se naučil hned, ale když jsem mu ukazovala třeba šneka, tak nic.

blka
22. pro 2011

Holky, aktuálně, nemáte některá znak pro ježíška? Už jsem přemýšlela, jak ho udělat, ale nic mě nenapadá. Jen miminko ☹

berenika39
22. pro 2011

@blka ahoj a klidné svátky🙂
a co třeba naznačit rukama krabičku - kostku, jako dárek?

blka
22. pro 2011

@berenika39 Klidné svátky i vám 🙂 . No, to je zase spíš jako ten dárek a ne ten ježíšek ☹

ivkaj
22. pro 2011

@blka ahoj není to sice znak pro ježíška, ale pro santa clause, ale aspoň něco http://www.babysignlanguage.com/flash-cards/s/s...

blka
22. pro 2011

@ivkaj Díky 🙂

sova33
25. pro 2011

Ahoj, mohla byste mi některá poradit znak pro VELBLOUDA?

sariss
25. pro 2011

Ahoj holky,o znakove reci pro batolata jsem jednou videla dokument a bylo to zajimave, prckove si umeli rict o vymenu plinky, ze chteji jist to a to, ze maji hlad...ted nastala doba kdy by to pripadalo v uvahu pro nas...ale vaham. Nase mala vyrusta v trilingvnim prostredi takze je dost mozne a spis pravdepodobne ze zacne mluvit pozdeji nez obvykle deti zacinaji a tak by nam znakovka mohla usnadnit komunikaci, ale bojim se ze by pak zacal mluvit jeste pozdeji, ze by bylo pro ni snazsi znakovat dal...ale nemam ni cnacteno, ciste laicka uvaha.
Mate tu nekdo zkusenost? neexistuje i nejaky web na toto tema?

betelgeuzz
26. pro 2011

@sariss pro dítě není snažší znakovat, je to pomalejší, domluví se tak jen s blízkým okolím, nedá se vždy použít, např. ve tmě, nebo když na dítě není dobře vidět. Takže dítě zjistí, že mluvit je lepší. JEště jsem neslyšela o dítěti, které by u znakování zůstalo 😉 Tady je pěkný článek http://www.znakovanismiminky.cz/other/znakovani... a tady jsou přímo stránky autorky knížky Jak se domluvit s miminky a batolaty http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...

sariss
26. pro 2011

@betelgeuzz dekuju 🙂

sussanah
27. pro 2011

@sariss osobne si naopak mysli, ze by to ve vicejazycnem prostredi mohli byt uzitecne. Ditku to pomuze si vyrazy v ruznych jazycich spojit a navic znakovani opravdu podporuje rozvoj reci (viz muj prispevek vyse). Takze ja jsem za, pokud dite bude mluvit pozdeji, mluvilo by pozdeji i bez znakovani, ale vyhnes se tim te frustraci z toho, ze si neumi samo rict co chce a nikdo mu nerozumi.

sariss
28. pro 2011

@sussanah Jo tomu vsemu verim a znakovka pro deti nez se nauci mluvit mi prijde super, ale asi pouze v kontextu ceske materske dovolene, nebo kdyz dite hlida nejaka chuva, ne kdyz dite chodi do jesli. Zijeme v zahranici a tady je materska 3 mesice, pak se zarid jak chces/umis. Ja byla doma 8 mesicu a pak uz jsem musela zpatky do prace, neslo to jinak. Mala tudiz chodi do jeslicek a rikam si jestli by to nebylo pro ni spis jeste vic zmatecne kdyz bych ji naucila nejake znaky a ona to pak aplikovala v jeslickach kde by ji to stejne nerozumneli. Nevim jestli to dite dokaze pochopit ze mu rozumi jen nekdo. Ale stejne jsem ji chtela naucit jen nejake zaklady aby dokazala dat najevo z ema hlad, zizen, ze je unavena, ze si chce jeste hrat, jit ven...a chodi do soukromych jesli kde jsou vstricni, urcite kdyz bych jim to ukazala tak by se snazili ji porozumnet. Objednala jsem si knizku tak to zkusime a uvidime treba ani nebude chtit...kazdopadne dik za nazor 🙂

blka
28. pro 2011

@sariss Za zkoušku nic nedáte. Synovi většinu znaků rozumím jen já, pár manžel a trošku víc jedna babička. Každopádně pár znaků vyzkoušel i na jeho kamarádku ve stejném věku (která mimochodem mluví), a když po čase zjistil, že mu nerozumí, tak je na ni neukazuje. Zdá se mi, že ty znaky na cizí lidi ukazuje jen v mé přítomnosti, jinak na ně neznakuje. Možná tuší, že mu nerozumí. Protože i na holčičky maminku neznakuje. Takže možná ta jejich hlavička tomu rozumí a ví, že jim rozumí jen někdo 😉

sussanah
1. led 2012

@sariss hm, tpo je potom jina. Nas mlady se teda snazil znakovat na vsechny a bud rozumneli nebo ne. Pokud je to ale soukroma skolicka, tak myslim, ze pokud jim reknes, ze pouziva znaky a jake (napr jen 5 nejdulezitejsich), tak by mohli vyjit vstric. U nas se teda velice rychle znaky naucili oboji prarodice a tety. Ono treba kolem uz toho 1,5r uz ten znak neni stezejni, dite si eventuelne i ukaze prstem co chce, pripadne nekoho zavede k pozadovane veci.

sisi0211
14. led 2012

Ahojte, zacala som vas citat, ale je tu velmi vela popisane a ja nemam vela volneho casu. My sme tento tyzden zacali so znakovanim. Chcela by som sa spytat: ak idem dcerku dojcit mam jej ukazovat znak papat a mliecko, alebo len mliecko? Ked ideme papat prikrmy ukazujem len papat... A ako sa ukazuje nieco take, ze ju idem prebalit? Alebo kakanie? Od akeho veku sa ona moze zacat dozadovat prebalenia? Ako jej mam vysvetlit, ze teraz ukazujem ocko a teraz mamka? Mam jej ukazat prstom na ocka? Knizky som necitala a nemam doma ani dvd, preto teda take zakladne otazky, soraaaac 😉

adrianai
14. led 2012

@sisi0211 ahoj, ja som sem len náhodou zablúdila, ale skúsim ti aspoň trošku odpovedať, aj keď určite nemám toľko skúseností so znakovaním ako maminky tu...ja som s malou začala znakovať okolo 8-9mes., chvíľku to trvalo, kým začala aj ona...teraz už znakuje jedna radosť 😀 mne veľmi pomohla kniha Jak se domluviť s kojencem a batoletem od Terezie Vasilovčik-Šustovej a tiež dobrá stránka je http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=..., je tam aj veľa znakov, ešte aj teraz si beriem inšpiráciu...a znaky si kľudne prispôsobujte ako vám bude vyhovovať, to neskôr uvidíš na malinkej 😉
inak my máme na kojenie zvlášť znak - pred hrudníkom otváram a zatváram dlane (akokeby si dojila 😀 ) a zvlášť na papanie...prebaliť - poklepem si na podbrušku-akokeby na plienku - to sa ale stále nechytá, síce rozumie, čo to znamená, ale nevie sa vypýtať...

betelgeuzz
15. led 2012

@sisi0211 já bych ukazovala na kojení jen 1 znak. No přebalení se nedožadovala dcera, i když uměla mluvit 😀 Neměj přehnaně velké nároky 🙂 Děti se spíš ze začátku naučí znaky, které je zajímají, zvířátka, hračky apod. Znak vždycky doprovázej i slovy, dítě si to spojí. Ta stránka, co doporučuje Adrianai je dobrá, tam se dočteš spoustu věcí a nemusíš shánět knížky.

blka
15. led 2012

@sisi0211 Když chceš ukázat taťka nebo mamka, tak ten znak ukazuj při vyslovení slova. Např. Táta přišel. Tak u táta ukážeš příslušný znak. To samé u maminky 😉 . Třeba spousta dětí, co jsem tu četla, jako první znak použila světlo. To můj syn vůbec. Vůbec ho to nezajímalo a ani teď ho nepoužívá. Náš první znak byla čepice a vlastně všechny takové jednoduché znaky.

sussanah
15. led 2012

@sisi0211 nejdulezitejsi je (jak uz pisou holky) abys u kazdeho znaku VZDY rekla i to slovo. Mimco si casem spoji objekt-znak-slovo. Na zacatek si vyber asi 5 znaku, kterymi chces zacit a s kazdym osvojenym znakem pridej jeden novy, at toho najednou neni hodne.
Nas prvni znak byl hotovo a potom hnedka jeste (oboje se naucil v souvislosti s jidlem 😀 ). Znak prebaleni-curat mame taky poklepani rukou na podbrisek, maly si zacal sam rikat nekdy v 12m.
Kazdopadne knizku Jak se domluvit s kojencem mam doma, muzu jen doporucit.