Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

aajda
15. led 2012

Ahoj, taky bych prosila radu zkušenějších. Znakuju asi 10 dní, znaky - jíst, pít, jěště, hotovo, spát, světlo.
A otázka asi trochu divná, ale k tomu znaku říkáte vždy to slovo jedním způsobem? Např. ke znaku pro jíst jestli používáte jen slovo "jíst" nebo i papat, jídlo, jíš, papání... Stejně tak spát - spinkat, hajat...
A ještě nevím, jestli jsem správně zvolila první znaky, protože vlastně 4 z nich děláme jen u jídla v jídelní židličce...

lilliaan
15. led 2012

ahojte holky,, rada by som poprosila o radu. Moj maly ma 10mesiacov,, nie je to neskoro zacat s ucenim znakov? Doteraz sme to ani neskusali,, ani nemam knihu.. len o tom rozmyslam. Ja som mala vzdy ten nazor, ze ked dieta naucim znaky, zacne mi neskor rozpravat, lebo si jednoducho ukaze znakom co potrebuje a nie je motivovany hovorit..... to je moj skutocne laicky nazor 😅 Je to tak? dakujeem 😉

betelgeuzz
16. led 2012

@aajda myslím, že nevadí, že používáš různé slova pro stejnou činnost.

@lilliaan 10 měsíců je na znakování akorát. Je to právě naopak, znakující děti se rozmluví dříve. Znakování ho k mluvení motivuje, protože zjistí, že na něho okolí reaguje. U znaků nezůstane, protože zjistí, že znaky se nedomluví s každým a mluvení je jednodušší a rychlejší. Dítě ti taky nezůstane lozit, i když se tak dostane všude, ale naučí se chodit, protože je to pro něj jednodušší. 🙂

rozarka65
16. led 2012

Ahojky,potřebuji radu...jaký znak pro čůrání...znak - ruka od bříška směrem dolů - mi přijde těžký,myslím pro brzké zvládnutí...děkuji...

lilliaan
16. led 2012

@betelgeuzz jeee, dakujem za rady, mas pravdu 🙂 Tak sa pozriem po tej knihe a skusim to nejako "nastudovat" 😝 pekny den!

berenika39
16. led 2012

@rozarka65 ahoj, petr si jen tak plácal na plínku...bez směru a pohybu 😀

ellaell
16. led 2012

@rozarka65 Co takhle ho rovnou učit říkat "ee"? 🙂

Já se snažila syna asi od 8 měsíců učit znaky na jídlo, pití a čůrání, abychom se s ním dorozuměli alespoň v základních věcech. A pěkně nás převezl 😀 Všem znakům rozuměl a rozumí stejně jako když mu to jen řekněme, ale sám na ně kašle. Zato si sám ve 13 měsících začal říkat "ee" , když chce na nočník a již dříve začal říkat hamham 🙂 Takže nás pěkně převezl 🙂
Zato když jsme mu jen tak ukázali že ptáček zobe a přitom ťukali bříškem prstu do stolu, tak to hned začal opakovat 🙂
Sám od sebe si znakuje co chce, aniž bychom ho něco učili. Akorát sami musíme poznat, co tím myslí 😀
Jinak znakování je něco úžasného. Minulý týden jsem ho na vlastní oči viděla u kamarádky 🙂

rozarka65
16. led 2012

@berenika39
@ellaell Děkuji za rady...🙂 ..."ee" říká asi od 5.měsíce,tak jsem se rasdovala,že to spojím....ale tento výraz používá,když potřebuje blinkat,krcnout si...

katarinkalm
19. led 2012

Nemáte náhodou niektorá doma DVD znakovanie BABY SIGNS:
- MY MEALTIME SIGNS,
- MY GETTING DRESSED SIGNS, alebo
- MY PARK SIGNS ?
- napíšte mi tu do pošty, pls. Ďakujem.

chomik
19. led 2012

Ahojte, máte niekto možno skúsenosť s knihou Joseph Garcia - Sign With Your Baby? Pochopila som to správne, že on je autorom tejto metódy? chcela by som začať znakovať (teda nie hneď, ale postupne, malý má zatiaľ 3,5 mesiaca) a dostala som sa k tejto knihe, tak že sa spýtam na vaše skúsenosti 😉

zlilly
21. led 2012

Naše současné zážitky se znakováním: žáneček začal znakovat LEV a tygr (uaaaa) a HODINKY. jenže se to naučil znakovat na reflexu, kde byl obrazek miloše zemana s hodinkama. tak ted znakuje hodinky, když vidí zemana.

lolelole
26. led 2012

holky mám dotaz - asi trochu blbý ale nejak nevím..s malým znakujeme od 9 měsícu, asi po 3 týdnech se chytil a začal ukazovat - uměl opičku, pes, hotovo, čepice, pálí , indián, svetlo a jeste pár dalších - nyní mám pocit, že se mu proste znakovat nechce. Když se ho zeptám 5x tak znak ukáže, ale jinak ignorace. Pořád má něco na práci..máte nějaký tip jak na něj ? Je to děsný neposeda, pořád pobíha, takže nějaké ukazování v knížce a znakovat k tomu u nás vůbec nefunguje 😒 Znakujeme za "pochodu" 😀 dík za rady

ivkaj
26. led 2012

@lolelole Nám zankovací teta radila, že když bude prstem ukazovat na něco, co umí zaznakovat, tak dělat že nerozumím a dítko brzo znak ukáže.
Mě takhle začal fungovat znak pro pití - na stole je i jídlo (ale to už se mrňous naučil říkat ham) a pití a když ukazuje prstem na stůl, tak se ho zeptám, jestli ham nebo pití a on buď odpoví nebo zaznakuje.

qitecek
26. led 2012

Ahoj, dopředu upozorňuju, že mám asi hodně blbý dotaz, ale omluvou mi budiž, že jsem v okolí nikdy žádné dítě neměla a netuším, jak jsou na tom v tak nízkém věku... 😅 To třeba roční dítě, které umí chodit, neumí nějak vyjádřit svou potřebu? Třeba že chce napít, nebo najíst.. ukázat na něco apod.? Vážně nevím, jak se takové roční dítě chová, tak se ptám.. jak to dělají rodiče, co neznakují? Nebo všechny své potřeby stále vyžadují křikem jako miminka? Díky 😉

mandragora22
26. led 2012

nuz, ja som svoje dieta tieto veci neucila, kedze to pokladam za zbytocnost a ani by som nemala pri nom cas, napriek tomu musim napisat, ze mu rozumiem od minimalne roka jeho zivota 90% veci, hoci dodnes (2 r.) absolutne nerozprava. takze podla mna cas studovanim knih o znakovani, pripadne drtenim deti, aby sa to naucili, je podla mna strateny. ja som tieto veci nerobila a so svojim dietatom si rozumiem uz rok hoci nevie poriadne povedat takmer nic.. 😉

rebelie
26. led 2012

@lolelole A nebylo by praktičtější používat znaky, které v praxi užijete a usnadní vám komunikaci? Jíst, čůrat, ještě, hotovo a podobně... Tyhle znaky by se nemusely učit s knížkou, ale při běžných činnostech a mohl by mít i motivaci je používat... ale možná se mýlím, jsem zatím pouze teoretik...

sova33
26. led 2012

@lolelole Ahoj, my jsme na tom stejně. Asi má jinou práci 😀

sova33
26. led 2012

@rebelie Jenže u nás třeba největší úspěch měly znaky, které ho zajímaly (opice, světlo, velbloud, klokan apod.), čůrat a kakat - na to je v roce strašně brzo, jídlo a pití taky umí.

sova33
26. led 2012

@qitecek V roce některé děti umí pár slov, jiné už pomalu dvouslovné věty (ale rozuměj mama pápá = maminka jde pryč), ale většina skoro nic. A i tak trvá strašně dlouho, než regulérně mluví. Znakování jim dává možnost komunikovat, sdělit, nám, co je zaujalo, co vidí apod. (malý třeba stojí u okna a znakuje, že vidí auto, strom, ježka apod.) O Vánocích každé ráno v obýváku zaznakoval strom (líbil se mu stromeček). Prohlíží si knížku a dělá zvuky pro krávu, sovu, lva, zaznakuje opici, velblouda, žirafu, čápa, řekne vá vá=kvá kvá, prostě komentuje, co vidí. Bez znakování by to bylo pár zvuků a samé ee ee ee.
@mandragora22 Takže já to nepovažuju za ztracený čas. Myslím si, že děti si tím v hlavě řeč pěkně urovnají a plynule ze znakování přejdou na mluvení. Já bych mu bez znaku prostě velblouda, tučňáka nebo slona nerozuměla, a on je má tak rád.

berenika39
26. led 2012

@lolelole kolem roku (podle toho, jak je na tom dítě motoricky - jestli už chodí nebo ne) fakt nastane útlum - oni prostě veškerou svojí energii a pozornost musí přenést na to rozejití se 😉 😉 😉 , znakování na nějakou dobu opravdu jako zapadne, ale pokud se ukazuje pořád dál, oni si to ukládají, a pak, když už ruce přestanou mít pořád před sebou - ve střehu, pro případný pád, nepotřebují je na vztyčování a držení u nábytku, jakmile už je nepotřebují jako oporu, zase začnou znakovat.
Jinak nám taky víc vyhovovaly takové ty praktické znaky, to, co se dělo ...tak asi do roka a půl, a pak teprve přišlo takové poznávací období - na obrázku, pasivně, ukázal, kde je krokodýl, ale na otázku Co to je? nebyl schopný odpovědět....neuměl vyslovit jméno žádného zvířete. A znakem řekl 😉 plno zvířat....

sova33
26. led 2012

@berenika39 No, my používáme praktických jenom pár (jíst, pít, ještě, hotovo - to nám zatím moc nejde), zato zvířat už umí spoustu, má je opravdu rád a ješt raději má knížky, takže je tam pořád hledá. Vidí třeba knížku krtek a kalhotky a už znakuje čápa, protože ví, že tam je 😀

berenika39
26. led 2012

@sova33 jinak pro zajímavost, petrovi je tři a půl, mluví úplně normálně - myslím jako člověk 😀 - od dvou a půl, znaky přestal používat asi ve dvou letech, postupně, jak přicházela řeč, a včera!!!!!! uviděl na ploše u mě v práci na pc tapetu - žábu, kouk na mě a zaznakoval 😀 . samozřejmě jsem hned zkoušela, co si pamatuje, a ta nejfrekventovanější a nejmilejší zvířátka umí🙂. sranda.

mandragora22
26. led 2012

@sova33 asi sme sa nerozumeli. ja som tym chcela povedat, ze moja dcera si vymyslela SVOJE vlastne znaky, ktorym som ja porozumela bez toho, aby som stracala cas citanim nejakych kniziek alebo pozeranim videa 😉 😉 proste ona si vymyslela do dnesneho dna snad tisic znakov a zvukov, na zaklade ktorych povacsinou viem, co chce, a ja som tym nemusela stracat energiu ani cas 😉 😉 takze vlastne znakujeme, ale neucili sme sa podla tzv. "mudrych knih" 😀 😀 😀

berenika39
26. led 2012

@mandragora22 super, z toho logicky plyne, že je to naprosto přirozené. ono to "učebnicové" znakování je stejně jen berlička, původně vytvořená k tomu, že by si děti mohly rozumět navzájem - tak aby ukazovaly to samé tím samým znakem, ale praxe? něco vymyslel petr, něco knížky, něco já, něco se upravilo...taky jsme měli dost svéráznou verzi , ale fungovalo to🙂))

qitecek
26. led 2012

@mandragora22 Asi tak nějak jsem myslela, že to funguje v realitě.. že to dítě má nějaké své specifické "znaky", kterými se snaží něco naznačit... stejně tak jako jsou různé druhy pláče u miminka.. a třeba když je rodič bedlivý, tak tomu jeho znakování porozumí a bude to i pro to dítě přirozenější 🙂

rebelie
26. led 2012

@sova33 Jak říkám, jsem teoretik...

sova33
26. led 2012

@mandragora22 Aha, tak to jsme si opravdu nerozuměly 😀 Ale pro mě to ani tak nebyla ztráta času, já jsem tomu zase tolik času a energie nevěnovala a bavilo mě to.
@berenika39 U nás je to stejně, některé znaky si vymyslel prcek sám (třeba hodiny), některé jsem vyčetla z moudrých knih a některé jsem si tak trochu vymyslela 🙂

mandragora22
26. led 2012

@sova33
@berenika39
@qitecek tak tak, my sme sa naucili svoje znaky 😉
@sova33 u mna by to bola strata aj casu aj energie, mam velmi narocne dieta 😉

lolelole
26. led 2012

@sova33 @rebelie @ivkaj
máme to stejný jako @sova33 - na praktický znaky se mi vyprdl úplně 😠 jen to co ho zaujme..ale je fakt že ted pořád líta kolem jako splašený, objevuje chůzi ( nyní bohužel již úprk 😀 ) tak snad se k tomu vrátime.
Snažím se to dělat tak, že když si hrajeme s míčem - znakuji míč, když s autem zankuji auto..jenomže on se na mě hajzlík již ani nekouká jak je zabraný do hry. Ty slova 100% zná jak je slyší, všechno na požadání přinese, ale znak neukáže ani za nic 😲
Měl minulý týden vysoké horečky a je fakt že jsme v tú dobu znakování neřešili vůbec, tak doufám, že znovu začneme.

Holky ještě mě napadla taková věc..nevím, je to jen můj pocit a asi to ani nepatří do tohohle tématu. Malý na Vánoce od příbuzenství pododstával mraky hracích hraček, autíček a podobných blbostí s melodii...a přijde mi, že od té doby si jakoby víc vystačí jen s hračkami, míň si mě "vyžaduje" ke hře, myslíte , že je to možný, nebo jen magořím 😅 ? Přemýšlim, že mu je "zabavím" nebo alespoň vyselektuji 😨

blka
27. led 2012

@lolelole My to máme taky tak. Mareček se naučil znaky jen které chtěl. Znak, který chci já, aby se naučil, např. hotovo, světlo, tak to mi nikdy neukázal. Teď, jak říkáš, už se na mě ani moc nedívá. 😀 . Vymýšlí si svoje znaky, ale všechny jsou dost podobné a mám pocit, že je ukáže párkrát a hotovo.
Syn trénuje úprk, jo? Ten je u nás už dost natrénovaný a chůze se téměř nekoná 😀
@qitecek Můj syn má 2,5 roku a téměř nemluví. Jeho slovník čítá asi 10-15 slov (nemám je momentálně spočítané 😀 ) a to ti znakování pomůže. Kdyby neznakoval, tak se asi vyjadřuje jen nějakým "pazvukem" eeee. O víkendu tu byl kamarádky chlapeček, který bude mít 2 roky a mluví stejně jako náš kluk a ten neměl ani snahu znakovat. Buď to je v dítěti, nebo tím, že se mu pár znaků ukáže, tak ví, že se dá takhle komunikovat. Nevím, těžko říct, co se jim v těch hlavičkách honí. Ale on se vyjadřoval pouze hmmmm, když to bylo něco, co neuměl pojmenovat.