Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

maeta
29. zář 2010

@sussanah Docitavam a zjistuji, ze jste strasne sikovni s tema plenkama. Rika se, ze v tomto obdobi to je spis zasluha maminky, nez ditete, lec ono jeste neni schopno princip vymesovani pochopit. Tak jste oba sikulky.
Ja tohleto nejak nezvladam. Mata se sedet naucil trochu pozdeji a pak hned stal, takze na nocniku jsem ho nebyla schopna udrzet a nechtela jsme aby z toho mel trauma, takze jsem ho do toho nenutila. V lete behal i nahaty, ale moc to nepomohlo. Ted uz tam vdrzi sedet, ale malokdy neco vyprodukuje. Jakmile mu ale dam plenu, tak to tam hodi 😒

sussanah
29. zář 2010

@maeta nas maly prve ze obecne moc neukazuje ani tak nejak normalne, ted alespon jsem vtom nevysledovala zadnou logiku 😅 s tim odplenkovavanim, to zas nemuzes brat jako klasicke uceni na nocnik, my jsme bkm. A teda podle me ma na tom zasluhu hlavne nas maly, ja se jen vezu a prizpusobuju 😎 😀

maeta
29. zář 2010

@sussanah Co je bkm?

sussanah
29. zář 2010

@maeta jj jak pise luppita, je to bezplenkova komunikacni metoda, no proste cura a kaka mimo plinu cca od 2m 🙂

sussanah
29. zář 2010

@maeta jo jeste jsem se chtela zeptat, pises ze se ridis ceskou znakovou reci, to jako pouzivat jejich znaky? Kde jsi je nasla? Dik 🙂
jenom takova malinka poznamka, jak pises, ze tak male deti jeste nedokazi princip vymesovani pochopit, tak to si teda pis, ze to nas maly chape zcela jasne 😉

maeta
29. zář 2010

@sussanah Ohledne toho principu vymesovani, tak to mam z vyvojove psychologie a nerikam, ze neexistuji vyjimky. Na ten odkaz bkm se pozdeji mrknu.
Ceskou znakovku mam ve smes odsud: http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...

bobocka
29. zář 2010

naaadherna tema 🙂.ja znakovanie uplne zboznujem.este ako tehotna som to objavila na youtube.podla mna kazde dietatko ma tu svoju istu znakovu rec.len to musi maminka zachytit 😉 my uz par znakov ovladame.ale to skor tie klasicke,papa,aky si velky,asi si silny,ako robi jezko,ako robi rybka, ako robi konik,urob halo halo...ale chcela by som maleho zacat trosku aj viest k takym ako je susienka,este,svetlo,mesiacik,papat,...tie videa riadne k tomu pomahaju.joj,kiezby u nas v meste niekto robil kurz znakovania s detickami.hned by sme tam sli 😉

blka
30. zář 2010

Holky, chci se zeptat, jak znakujete máma a táta? POkud vůbec? Já jsem našla ťukání do čela nebo do brady, ale hlavně ten znak pro tátu (ťukání do čela) mi přijde divný 😅

berenika39
30. zář 2010

@blka já jsem petrovi tyhle dva znaky vůbec neukázala, mě přišli zbytečný, jednak se to naučej brzo říkat, a jednak jsme bud oba nebo jeden z nás pořád na dosah, může ukázat, koho chce....spíš pak později jsem přidala pán-paní (teta,strejda), prostě aby neříkal všem lidem TETA.

blka
30. zář 2010

A ještě, můžu začít znak ukazovat jinak, než jsem mu ho doteď ukazovala? Ukazovala jsem auto tak, že jakoby točím volantem, ale našla jsem, že se dá ukazovat i tak, že si prstama brnká o rty a dělá to zvuk auta, tak mi to přijde lepší. Navíc točení volantem je i pro znak autobus, tak že by to tak bylo rozlišené. Ukazuju ten znak zatím jen já, Mareček ještě ne.

blka
30. zář 2010

@berenika39 Mareček se to asi tak brzo říkat nenaučí 😅 . Naše slovní zásoba je nulová. Navíc máme v ložnici fotku a on na ni vždycky ukazuje, tak by mohl ukázat, že je tam táta.
A jak ukazuješ pán a paní?

berenika39
30. zář 2010

neboj, naučí, to přijde samo. u nás je jakýkoliv chlap-muž-strejda jakoby natažená dlaň u čela - prostě kšilt kšiltovky, a ženská-paní-teta je prsty pod bradou (myslím že původně ten znak měl ukazovat jako zavázaný šátek pod bradou - asi to měla být babička), ale my tak děláme všechny baby🙂))).

blka
30. zář 2010

@berenika39 😉 . Díky, ty znaky jsou dobré 🙂

betelgeuzz
30. zář 2010

@blka a používá Mareček nějaká slova? Píšeš, že zásoba je nulová. Co na to doktorka? Ali taky zatím nic neříká, vydává jenom spoustu zvuků. V listopadu máme jít na kontrolu na neuro, tak se začínám obávat, aby nám to dr nevytkla.

A nemáte tu někdo zkušenost, že byste na neurologii řekli, že používáte znakovku? že bych řekla, že sice nemluví, ale umí znakovat psa 😀 NEvím, jak by dr reagovala, je taková zvláštní. Ale prý fakt odborník.

blka
30. zář 2010

@betelgeuzz Používá mňam, které ostatní identifikují jako mama 😅 , ale používá to na jídlo. Dr. na roční kontrole říkala, že to zatím stačí.
A i kdyby ti to vytkli, co ty s tím máš dělat? S tím přece nic neuděláš, že dítko nechce mluvit.
O znakování jsem se nezmiňovala a ani nepředpokládám, že se zmíním.

berenika39
30. zář 2010

nám myslím na 18ti měsíční řekla, že by měl umět pět,šest smysluplných srozumitelných slov. a znakování jsem taky zatloukala. ted v červnu jsem byla ale u mudry pro nějaké potvrzení a peta chtěl z poličky nad jejím stolem želvu a ukázal znak. tak se to provalilo, ptala se mě, co to ukazuje...no nekomentovala to, nejásala, ani nějak nejevila nadšení, profesionálka🙂))

betelgeuzz
30. zář 2010

@blka no to máš pravdu, že s tím asi nejde nic dělat. Já jsem s malou 8 měsíců cvičila vojtovku a z těch kontrol jsem byla vždycky nervozní, jestli umí, co má, jestli nám ji třeba nedají cvičit znovu a tak. Ale na mluvení asi vojtovka nepůsobí 🙂

sussanah
30. zář 2010

@bobocka tak to teda uplne koukam, mas moc sikovneho kluka, ze uz tak znakuje 😕
@blka vidim to stejne, jak chce jako prinutit dite mluvit? Ja jsem porad v klidu, nmame v rodine dost pripadu, kdy deti nemluvili treba az do 2,5roku, jen cca 5 slov a pak najednou cele vety, basnicky, pisnicky a tak 🙂 Takze ja jeho mluveni hodlam resit nejdrive ve 2letech. Vidim, ze rozumi a to je hlavni 😉
@maeta no ono se to sice obecne rika, ze deti nejsou schopny ovladat sverace a uvedomovat si potrebu atd, ale ono ta bezplenkovka je v podstate zalozena na tom, ze uz od zacatku umoznujes diteti vykonavat potrebu jinam, nez do pliny. A presne jak byvaji problemy s detmi starsimi, kdyz se uci na nocnik, ze nechteji do nocniku nic udelat, ale jak dostanou plinu, tak je tam hned naloz, protoze jsou na to zvykle, tak u nas je to presne opacne. Do pliny nechce a nechce a radeji i hodinu pocka na nocnik. Takze uvedomeni tam asi nejake bude 😉 Ale to jen tak na vysvetlenou, rozhodne to neni na tohle tema a ani bych to tu nerada probirala. Kazdopadne pokud se chce dozvedet vic, tak na tematu BKM jsi vitana 😉
Jo a diky za odkaz 🙂

maeta
30. zář 2010

Tata je u nas dlanem ruky ukazuji ksilt u cela a Mama je otevrenou rukouprejdu z jedne tvari na druhou pricemz opisuju jakoby usmev. Babicka je to stejne, ale se zavrenou dlani v pest a deda je u nas prst po vousy, ze ma deda vousy a mame jenom jednoho. Ze zacatkku jsem tyto znaky hodne ukazovala, ale ted se soustredujina jine, kde se Mata lepe chyta. Uz se i stalo, ze rekl tata a vedel co to znamena.

Nase doktorka vi, ze znakujeme coz v 10 mesicich pokladala za hodne zajimavou vec a v roce mi rekla at s tim jiz prestanu a ucim dite pouze mluvit. Ja ale neprestanu, ze jo a stojim si za svim, ze tohle ho rozhodne v mluveni nebrzdi.

sussanah
30. zář 2010

@maeta to nechapu, jakoze v 10m te v tom podporovala a od roku uz toho nechat, at se mu nezabrzdi rec? Hmm, zajimava teorie 🙂 Libi se mi nazor nasi Dr, ze zdrave dite ve vyvoji proste nezabrzdis, takze k latkovkam se mi treba nijak zvlast nevyjadrovala. Ale co povi na znakovani, to teprve uvidim 😅

maeta
30. zář 2010

Ja ji ma jinak moc rada, ze je i pro homeopatika a tak. Na latkovky take nekoukala skrz prsty, ale znakovani je ji zrejme cizi. Chyba byla zrejme v tom, ze kdyz se zeptala kolik slov Mata mluvi, tak jsme ji rekla, ze se orave naucil par novych znaku a ze tech uz docela umi, ale zretelne slovo nic-moc. Pak mu ukazala obrazkovou knizku, on uvidel kacenku a nadsene rikal ha-ha, coz ji stacilo. Jsem zvedava na ockovani v 15mesiccich. Ted me nabadala na vynechani veskerych vyrobku od kravy, kdyz jsme ji rikala, ze maly zvraci zloutek a v posledni dobe ma prumovitou stolici tak 6x denne. To jsem take neuposlechla a stolice je jiz OK a zlotek nesnasim ani ja.

maeta
30. zář 2010

@sussanah Psala jsem na BKM. Mrkla bys na to? Diky

blka
30. zář 2010

@berenika39 To je opravdu profesionální dr. 😉 .

@betelgeuzz 😉
@sussanah Já jsem kolem roku byla trošku v panice, když Mareček nic neříkal, protože manžel má 2,5 letou sestřenici a ta po roce mluvila v krátkých větách 😅 . Takže jsem myslela, že to je normální a děsilo mě, že Mareček nic neříká. Ale už su dávno v klidu.
Ty dr. o znakování řekneš? Tak pak napiš, co na to říkala.

@maeta Díky 😉 .

berenika39
30. zář 2010

@blka petr mluví až teď, je mu dva a měsíc a začal fakt až těsně před druhým rokem, předtím měl svůj stálý repertoár slovíček, zkratek a slabik a znaků, takže kliiiid. ani ted nemluví ve větách jako člověk, skládá slova za sebe, ale jak mu to vyjde 😀 , sklonuje a časuje lehce, ne vždy na správném místě.....každopádně je to moooooc milý a krásný, a vtipný

blka
30. zář 2010

@berenika39 Děkuji 😉

berenika39
30. zář 2010

mě hlavně dlouho trvalo se s tím prostě nezabývat, vyprdnout se na hlášky okolí, že jejich dítě už v roce půl recitovalo a podobně, že místo toho mluvení rukama by měl mluvit normálně, vyprdnout se na denník staršího syna, který byl asi o rok napřed 😀 😀 😀 , prostě neřešit. sám začal, když byl na to připravenej. zbytečný stres.

sussanah
30. zář 2010

@berenika39 nojo, clovek se proste sam musi dostat do stadia to neresit a trochu se na to povznest 🙂 Tak snad to me povzneseni prijde brzy 😅

blka
30. zář 2010

@berenika39 Byl o rok napřed 😀 . Naštěstí to nikdo nekomentuje, to jen já, co vidím na okolních dětech 😉 .

berenika39
30. zář 2010

@blka no, fakt, ted už to není tak markantní, ale petasek je klidas, rozvážnej a opatrnej, narozenej o měsíc dřív, naopak míša byl extrem rychlík, lezl v půl roce, chodil sám a v pohodě v deseti měsících, petasek chodil v 14ti měsících, mluvení - minimálně 8 měsíců rozdíl. jen ty plíny si bráškové asi smluvili na stejnej měsíc🙂))). mě právě deptalo čtení těch zápisek.....jo a to nemluvím o váze, to byl míša taky v jiný kategorii, petr žížala, míša baculka....