Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

zlilly
29. lis 2011

@sisstin ja pochopitelne nejsem odbornik, ale nas prcek to potvrzuje. učila sem ho AUTO - ukazovala sem jakoze volant a u toho sem delala brrmm brrm. asi tyden znakoval ten volant, pak asi dva dny oboji a pak prisel na to ze delat brrrm brrrmm je pohodlnejsi a rychlejsi a od te doby znak nepouzil. totez KOCKA. babicka mu rekla, ze kocka je čiči, tak ted misto znaku dela čiči. vlastne ma daleko radsi znaky u kterych muze delat zvuky 🙂

sisstin
29. lis 2011

@zlilly ono to tak je...dítě nejdřív znakuje - pak říká citoslovce - pak to slovo třeba nějak komolí - a až potom je z toho výsledné slovo 😉 on ten vývoj je složitej, jen rodiče dětí, které mají ten vývoj řeči normální, to nijak extra nepozorujou, páč to jde rychle... ale já to u syna vidím 😉

sussanah
29. lis 2011

@sisstin Tak my se do toho zase pustime 🙂 Mlady ma zasobu tak 50znaku a z toho tak 20-25 aktivne denne pouziva. Rad nam vyklada ruzne pribehy, ktere zazil, ukazuje hlavni znaky a my to vykladame 🙂 Tak ja ho zacne zase perovat, at to ukazuje poradne a neco noveho zaradime. Jen me teda taky prekvapuje, jak malo o tom doktori vedi, ale je to fakt skoda. Osobne si to bez znakovani u nas doma nedokazu predstavit. Nevim, jak bych se s nim domluvila

apollo11
29. lis 2011

Ahoj holky, jdu jen kolem, znakovani nepouzivame - nepotrebujeme, mala hezky mluvi, ale fandim mu 😉 Jen chci doplnit, co tu psala @sisstin, ze znakovani opravdu komunikaci podporuje, protoze jak rec, tak znakovani maji stejnou podstatu. Odborna lingvistika (znam ze studia anglistiky 😉 ) chape rec/jazyk jako system znaku - hlasky, slova, vsechno jsou to znaky fungujici v urcite hierarchii, jsou to znaky pro urcitou vec (hlaska pro pismeno, slovo pro vyznam atd.), pouze je vyslovujeme hlasem nebo piseme pismem - pro znakovani pouzivame misto toho ruce. Stejne jako pr. neslysici. A treba ruzna gesta, mimika, pohyby rukou jsou s reci propojene a z nich se rec puvodne vyvinula 😉 V mozku jde vzdy o totez - sdelit, komunikovat. Urcite je to fajn pro deti, ktere moc nemluvi, nehlede na to, jake problemy zpusobuje batolatum to, kdyz se nemohou dorozumet, sdelit neco, to je pak nekdy mazec 😀 Rec je prirozena, kazde zdrave dite (bez poruchy reci) zacne mluvit, nezustane u znakovani 😉

sisstin
30. lis 2011

ono všechno souvisí se vším, zrovna ta motorika s řečí hodně...čiže znakováním si dítě procvičuje jemnou motoriku 🙂

my jsme neznakovali, než jsem se k tomu dostala, tak syn začal mluvit..takže my hlavně podporujeme verbální komunikaci ted, on je ukecanej od přírody..ale holt ta řeč je taková, jaká je 😝

ale jestli ještě někdy budu mít dítě, tak určitě se znakováním začnu už někdy od půl roku 😵 musí to bejt suprový se domluvit už s takhle malým prckem 😵

sova33
30. lis 2011

Ahoj, my zkoušíme znakovat tak dva měsíce a konečně první úspěch. Prcek umí první znak ... STROM (na Vánoce jako když to najdu 😀 Jinak zkoušíme další znaky - světlo, auto, opice a pít, tak uvidím, jak to půjde dál.

rebelie
30. lis 2011

Ahoj, já jsem se se znakováním setkala prvně u syna své kamarádky asi před 2-3 roky a docela nás to oba oslovilo, takže se s manželem těšíme, že určitě budeme znakovat. Teď jsem zase zažila dvě podobně staré děti (asi 1,5-2 roky), jedno znakující a jedno ne a úplně jsem si užívala toho, jak je to se znakujícím dítětem lepší domluva... Tak jen právě váhám, kdy začít... nejraději bych co nejdřív s tím, že samozřejmě dítě začne reagovat později, ale zase se říká, že tak rodiče mohou ztratit motivaci (když chybí ta zpětná vazba), tak nevím - zdá se, že tady většina zmíněných dětí začala znakovat někdy kolem toho 10. měsíce... @sisstin Ty bys do toho šla už od půl roku?

sisstin
30. lis 2011

@rebelie tak v půl roce určitě dítě reagovat nebude, nicméně na ten znak by už reagovat mělo (jako že bude chápat jeho význam, a tím se zlepšuje i porozumění řeči) 😉 kdy se začne dítě "chytat" záleží na tom, kdy bude mentálně připravené na nápodobu 😉

jako se synem by nešlo znakovat do dvou let, u něj prostě celková nápodoba nula nula prd...ale my měli ze začátku těch problémů víc, které se teda podařily naštěstí do tří let odstranit 🙂

dagmarkaaa
30. lis 2011

@rebelie já už se taky těším až budu znakovat s malým, líbí se mu teda když mu ukazuju ruce nebo tak, ale myslím že by moc nevnímal nějaké konkrétní znaky.... I když je fakt že takový znak mlíčko by ho mohl zajímat rychle 😉 ale co se týče ostatního na zpětnou vazbu by se čekalo dlouho a to by mě asi demotivovalo. Však uvidíš když se ti do toho bude chtít brzo proč ne 😉 S dcerou jsem začla kolem 8 měsíců, asi v roce měla znakovací boom a po 18 měsících co se jí začal rozvazovat jazyt téměř úplně přestala znakovat, prostě nezájem takže to trvalo krátce ale pomohlo nám to s domluvou výborně.
Jinak přeju pohodový porod 🙂

sussanah
30. lis 2011

@rebelie my jsme zacali znakovat nekdy v 8m, ale reakce temer zadna. Kolem 10m jsme zacli trochu intenzivneji a odezva byla tak do 14dni a pak v nasledujicich 2-3m se naucil tech 50znaku. On ale byl s jemnou motorikou na stiru docela dlouho, az nekdy v 13m zacal konecne delat pacipaci 😅

@sisstin Dneska jsme zacali trochu ipravovat znakovani, naucil se 2 nove znaky a velky uspech mame, ze uz konecne umi udelat jak dela ovecka "meee" a ovecka "beee". Dokonce i poprve vypustil neco jako mnau, kdyz videl kocku, tak snad to s nama nebude tak horke 🙂

rebelie
30. lis 2011

Tak je mi jasné, že k aktivnímu znakování musí dítě mentálně dozrát a že je to taky otázka jemné motoriky a těžko dopředu předvídat, jak na tom naše dítko bude... ale říkám si, že když začneme dřív, mimčo si bude rychleji osvojovat znaky v momentě, kdy na to bude mít... no, uvidíme, jak to všechno bude - zatím mám od Ježíška slíbenou základní sadu materiálů + 2h kurz, tak až se trochu oklepeme, tak tam s manželem zajdeme, a pak třeba postupně budu zkoušet úplně základní znaky a víc až ve chvíli, kdy na to dítě bude víc reagovat...

sussanah
30. lis 2011

jen upravuji, ze syn teda umi ovecku "beee" a kozu "meee" 😀

rebelie
30. lis 2011

@sussanah 😀 😀 😀

ivkaj
1. pro 2011

Ahojte, my jsme na znakovacím kurzu byli asi před 3týdny a první znak co nám malý začal ukazovat, je "hotovo" u jídla. Na radu lektorky zkoušíme základní znaky - ham (jídlo), pití, mlíčko, ještě a hotovo. Pak občas znak pro bolí když mě mrňous bouchne.
Každopádně už se moc těší, až si pokecáme 🙂

lhotakan
1. pro 2011

Ahoj na znakování jsme chodily od asi 9 měsíců a mohu doporučit. Brzy začala mluvit a znaky vypustila. Ttřeba to bylo tím jak jí nadchla možnost komunikace znakováním. Velmi si dcera oblíbila dvd babysigns. Je úžasné vidět radost dítěte, když mu porozumíte, co vám chce sdělit.

martinka.pida
4. pro 2011

Ahoj holky, máme první úspěch - SVĚTLO. Znakujeme necelých 14 dní, přijde mi to nějak brzo, ale dneska mě malá přesvědčila, že je to opravdu "ono". Už tak dva dny zpátky se pokoušela opakovat, když jsem rozsvítila a zaznakovala. To jsem si řikala, že je to náhoda. Dneska jsme byli u babičky, babča rozsvítila a Verča hned koukla na lustr a zaznakovala 🙂. Doma mi udělala to samé v jídelní židličce. Už teda bylo rozsvíceno a ona se jen tak otočila hlavičku směrem ke světlu a zaznakovala a krásně se u toho na mě smála 🙂.
Ještě zkoušíme jídlo a hotovo. Pak žirafu a psa, ale tyhle znaky vypustim a nahradim je něčím jiným. Malá ještě nesedí, takže ze znakování psa ještě stejně nemůže nic pochopit, když jí mám na ruce, ukazuju psa a u toho si bouchám do stehna. A žirafa mi zase přijde dost podobná jako pápá a světlo - už by to byl třetí znak s rukou nahoru, nechci jí to motat.

sova33
7. pro 2011

@martinka.pida Tak to jste fakt šikovné 🙂 My jsme teď zvládli 3. znak (Světlo). Už umí STROM a OPICE. Teď zavádíme AUTO a PÍT.Psa jsem ani nezkoušela, arotože už asi měsíc pro něj má svůj zvuk, takže znak je zbytečný.

martinka.pida
7. pro 2011

@sova33 Děkujem 🙂. Na jiný znak mi ale nereaguje vůbec. Jen to světlo, to jí fakt šlo hned a taky ho teď hodně moc používá a krásně zdokonaluje pohyb ručičkou podle mě 🙂. Sama si ještě zavedla svůj znak, když už nechce jíst, to jsem teď vypozorovala. Myslim, že se takhle ukazuje znak "STOP". Já jí pořád ukazuju "hotovo" a ona si potvůrka vymýšlí svoje znakování 😀.
No vidiš, na znak stromu se musim podívat, ty malá miluje a mě to vůbec nenapadlo 😉 .
Za jak dlouho se malej naučil strom a opici 🙂?

sova33
8. pro 2011

@martinka.pida Strom byl první a trval přes měsíc, ale pak ty další dva docela rychle (do týdne). Problém je, že třeba ten strom ukazuje zvednutou rukou se zavřenou pěstí a vypadá to, jako když ukazuje, jak je veliký. Správně by měla být ta ruka rozevřená, ale snad k tomu dospějeme. Stejně tak to SVĚTLO, umí ho už pár dní, ale já jsem si pořád myslela, že dělá pápá 😅, zatím to u něj totiž takhle vypadá. Jedině ta opice se nám zatím s ničím neplete 😀

vbrnka
8. pro 2011

ahojte, chcela by som sa spytat ako ukazujete znak hotovo? uz som nasla asi tri rozne tak skusam, ktory mate overeny 🙂

ivkaj
8. pro 2011

@vbrnka my používáme znak tak, že před sebou spojíme ruce a mávneme s nimi do stran. Mrňous s nimi jen mává horizontálně před sebou (nějak nevím jak to líp popsat).
Pak se mi podařilo najít i tohle http://www.babysignlanguage.com/dictionary/f/fi...

vbrnka
8. pro 2011

@ivkaj dakujem..ja pouzivam tu istu strnaku, len ma nenapadlo hladat finished kukala som all done 🙂

betelgeuzz
8. pro 2011

@vbrnka používám stejný znak, jako ivkaj

bibap
9. pro 2011

HURAAAAAAAA po 4 mesiacoch znakovania dnes dcerka prvy krat zaznakovala "svetlo" 🙂))

sussanah
9. pro 2011

@bibap ted to pujde jeden znak za druhym, ani nebudes stihat cist slovnik 🙂

vbrnka
9. pro 2011

@bibap mne sa tiez vcera zdalo ze sa snazi urobit svetlo :D ale mozno len tak dvihal ruku 🙂)

sussanah
9. pro 2011

@vbrnka ja pouzivam zna z http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... malikova hrana jedne ruky klepe do dlane druhe ruky. Znak co psaly holky je u nas pro "neni", mlady si to tak nejak vymyslel sam.

vbrnka
9. pro 2011

hm tak neviem ktore z toho skusit

kkomtesa
11. pro 2011

Ahoj, líbila se mi vaše diskuse, tak jsem si podle napsaných angl a českého odkazu napsala pár znaků. Dnes jsem hledala, jak se řekne "nočník" a "ještě" jednou rukou. Mrňousovi je 7M, a zatím používám: stačí, ještě, jídlo, mlíčko, a občas máma, táta, ty mi přijdou trochu legrační, a pak ještě "králíček" - dělám uši oběma rukama, nikde jsem králíčka nenašla, je to naše oblíbená hračka🙂

ivkaj
13. pro 2011

@kkomtesa jo jo, znak pro tátu je zábavný, ale náš táta nám ho "zakázal" přijde u to jako paroháč;o) A táta už mrňous stejně žvatlá.
Králíček se tuším znakuje tak, že uděláš z prstů V (znak pro vítězství) a ukázovaček s prostředníčkem ohýbáš.