Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

lalus
28. únor 2010

zuza.m aj môj malý znakuje aktívne - podobne ako u blumky 😉 strašne veľa vecí mi "porozpráva" čo videl, čo sme zažili, čo chce, na čo myslí a tak

no a obdobie "nie" neexistuje "akoby" ono existuje skutočne 😀 začína sa tesne po roku...klasický príklad: "ideme von?" nieeee "zostaneme doma?" nieeee 😀 no a vyberaj si.

Ale posledné týždne už u nás je počuť aj áno - občas, keď niečo naozaj chce, tak na otázku odpovie áno. Včera si napríklad vybral, s čím chce na večeru chlebík. na Med mi povedal nie a na maslo s mrkvou áno - a aj ho celý a s chuťou zbaštil 😉

shaula
28. únor 2010

Tak já mám pocit, že naši kluci vůbec nechápou význam slov ano a ne 😀
Jinak aktivně sami od sebe znakují světlo, ptáček, prosím, křupka, bubliny (mají hrozně rádi bublifuk 😉 ). Pak když v řeči zachytí slovo některá slova, tak ukážou znak, ale sami od sebe ne (čepice, botičky, mám tě rád).

lalus
28. únor 2010

no asi je to individuálne....Jakubík fakt používa znakovanie tak ako my reč. Jasné, že toho nevie vyjadriť toľko ako my, ale má slovno-znakovú zásobu cca 80 znakov (počítala som to dávnejšie) a rozpráva do zblbnutia. Už samozrejme začína aj hovoriť, ale máličko - tak to jednoducho kombinuje 😅

shaula
28. únor 2010

Lalus, to ti závidím 🙂 Naši jsou na to znakování nějací leniví, už jsem si tu několikrát stěžovala 😀 😅 Asi nemají potřebu komunikovat, i s tím mluvením si dají asi načas, zatím říkají táta, auto, bác a umí napodobit pár zvířátek 😀

lalus
28. únor 2010

shaula nezúfaj 😀 Krpec ešte pred dvoma týždňami nevedel povedať ani "tata". Potom ho pridal a za pár dní aj "teta" a "ujo" (skomolene samozrejme, ale rozumieme sa). Teraz hovorí (niektoré čisto, niektoré tak svojsky): mama, tata, bába, teta, ujo, auto, bunda, dudka, bunker (😀 ten miluje), lampa, tma, kocka, hopa (lopta i skákanie), ham, bác/bum, au (keď niekoho niečo zabolí 😀 )...a možno ešte niečo, ale teraz si nespomeniem, oproti niektorým detičkám vo veku našich, ktoré už pomaly skladajú vety, je to však žalostne málo....zvukov zvieratiek vie však dosť veľa 😅 ...ale to je už do inej debaty...niekde tu je také, že kedy začne rozprávať 😉

goga03
2. bře 2010

zuza.m. - u nas je to tiez ako u blumky a lalus. Vela veci opisuje znakom, co vidi.

ale ked je smadny tak pride a ukaze znak pit. no a z jedal vie znak na jablko, tak to chodil a ukazoval, ze chce jablko, povedal mnam mnam a ukazal znak jablka. potom som ho naucila znak syr a uz chce len syr. jablko si uz nevypyta.

no a "povedal" svoju prvu zlozenu vetu - ukazal znak zajacika,povedal mnam mnan a ukazal znak jablka. to mi prisiel povedat, ked sa vratili s tatikom, co boli pozriet a krmit u suseda zajace 🙂

naivuli
4. bře 2010

ahoj maminky, taky chci zkusit znakování. je nám sice teprve 6 měsíců, ale jak jsem četla na začátku diskuze, taky maminka začala zhruba v půl roce. které slovo jste se učili nejdříve?

berenika39
4. bře 2010

světlo. všeobecně nejoblíbenější znak 😀 . ale v půl roce budeš asi spíš jen ty znakovat....jestli máš trpělivost na pár měsíců, tak do toho 😀 😀 😀 , at vám to jde.

blumka
4. bře 2010

nas prvy znak bola kniha...lebo tie Terezka mala ako najoblubenejsie hracky...ale svetlo bolo v prvej patke 😉

naivuli
4. bře 2010

díky za radu , zatím jen tak zkoušíme, možná ještě měsíc dva počkám, uvidme 🙂

lalus
4. bře 2010

naše prvé boli svetlo, mlieko, ešte 😉

naivuli
4. bře 2010

a ještě jsem se chtěla zeptat, jestli mám učit jen jeden znak dokud ho sám malej neukáže a pak teprve přidat další??

lalus
4. bře 2010

odporuča sa 5 znakov a keď začne niektorý z nich ukazovať, tak potom pridať ďalší - aby bolo 5 nových...ja som to tak spočiatku robila, keď sa rozznakoval, tak som to už nesledovala a znakovala som, čo prišlo - čo sme potrebovali, s čím sme sa stretli a pod. Stalo sa mi napríklad, že sme boli vonku, ukázala som znak napríklad pre list - asi 2x a potom mi to niekoľko dní ani nenapadlo. A po takmer 2 týždňoch ma malý prekvapil tým, že si ho pamätal a sám ho použil.

naivuli
5. bře 2010

lalus díky moc a v kolika měsících jste začali? V šesti je asi ještě opravdu brzy, že?

lalus
5. bře 2010

6 mesiacov je podľa mňa fakt skoro 😅 My sme začali v 10 mesiacoch a prvé znaky ukázal v 11,5....potom sa to asi mesiac rozbiehalo pomaličky a potom to už šloooo 😀 doteraz malý veľa nehovorí, neviem si znakovanie vynachváliť a určite budem znakovať so všetkými mojimi budúcimi deťmi 😵

berenika39
5. bře 2010

naivuli, nevím, jen sama za sebe - i když se třeba někde píše, že to jde v půl roce, nebo někdo někde napsal, že znakuje od půl roku, prostě z vlastní žkušenosti si myslím, že to opravdu je brzo. jistě že to ničemu nevadí, možná si miminko ty znaky ukládá do hlavičky, ale v té době mají moc práce sami se sebou, v 9-10 měsících už jsou to šikulové, potřebují na znaky mít trochu zmáknutou jemnou motoriku. A hlavně - znakování je a měla by asi být zábava pro oba - a ty když neuvidíš reakci, třeba tě to odradí? Nevím, jen píši svůj názor. Ukazuj klidně mlíčko, světlo, máma...jen asi budeš muset počkat, než to ukáže i prcek.
Každopádně držím palce at vám to jde a bavíte se.

naivuli
6. bře 2010

jj bereniko, já ještě počkám, máme čas 🙂

renulem
6. bře 2010

ahojky holky,máme 5 měsíční miminko a před pár dny jsem se dočetla o znakování..tak jsen nakoukla na vaši diskuzi..Plánuju že si koupím tu bržuru od baby sings..Máte ji některá??jste sní spokojený??v kolika letech můžu začít se synem znakovat???a čím mám začít??Děkuju za odpověd...Renča

lalus
6. bře 2010

renulem...stačí, ak si prečítaš len túto stránku diskusie a nájdeš tam odpovede minimálne na dve svoje otázky 😉

naivuli
8. bře 2010

renulem, já jsem si koupila "jak se domluvit s kojencem a batoletem" od Terezie šustrové

emjee
8. bře 2010

dnes sa M. naucil prvy znak z dvd - cepice 😀 som kukala jak puk, lebo dvd pozerava uz dost dlho aj ked ho to akotak zaujimalo, nikdy neopakoval, co tam predvadzali, no dnes sa to zlomilo 😀 a potom celu cestu na vychadzke nam ukazoval capicu 😀 😀 😀
su este taketo nejake dvd na trhu? lebo na tom to originali je pre deti len pat znakov a to sa mi mali 😀

berenika39
9. bře 2010

emjee, taky hledám nějaká další dvd, snad někdo poradí. petr se ještě nekouká na telku,dvd,pohádky...nebere ho to, ale tyhle batoláky miluje, je to udělaný moc hezky, v klídku, pomalu mluví, stíhá to, už předem ví, která postavička co udělá a hlásí to předem. jediný problém je ta opice, jak kreslí kočku a dá si tužku do pusy. on to totiž ted dělá jako ona a nemůžu mu vysvětlit, že se maluje tužkou v ruce 😀 😀 😀 .

tak kdybys něco vypátrala, dej vědět, prosím.

elika
9. bře 2010

ahojte, teraz je v ponuke 6 tematickych DVD od babysigns - su ale v anglictine. pozriet si ich mozete aj na mojej stranke - nazov poslem cez IP. pre deticky anglictina nie je vobec problem, skor je to pre nich velky prinos. tak hura na znakovanie.

chiwule
9. bře 2010

ahoj holky, přidám svou zkušenost se znakováním - zhruba v 1/2 roce jsem zkoušela ukazovat první znaky, no nijak to dceru nezaujalo, nic neopakovala. Tak jsem si říkala, že asi na to není nebo to já neumím 🙂 Pak dcera začala říkat první slovíčka a mě to přišlo takové zvláštní vymýšlet si znaky pro něco co nazývá slovama, i když třeba zkomolenýma, protože je ještě neuměla sama říct dospělácky. Párktár jsem to zas zkusila a nic. Třeba znak pro jídlo nebo pití jsme skoro nepoužili - začala dost brzy říkat sama ham a pít, resp. brm-brm. No a pak jsme pokračovali dál - učili jsme se třeba jak dělá to či ono zvířátko, a třeba pro žirafu nebo zajíce jsem nic nevěděla - tak jsem naznačila dlouhý krk nebo dlouhé uši... No a jednou jsme byly na ukázkové hodině jednoho kurzu v MC a tam se vedoucí kurzu divila, jak malá super znakuje a jestli jsme se to někde učily. Já koukala jak puk 😀 Takže znakujeme ani o tom nevíme 😀 😅 Je to prostě přirozená věc, děti si pomůžou rukama, když něco ještě neumí říct a u maminek si myslím stačí trocha vnímavosti a představivosti 😉 Tím nechci říct, že zatracuju kurzy znakování nebo tuhle metodu jako takovou, ale dcera vždycky dala přednost slovům před ukazováním. Musím ale přiznat - znak pro světlo je snad jediný, který skutečně znakuje a používá podle brožůrky.

emjee
9. bře 2010

ved vsade pisu, ze kopec znakov si deticky vymyslia same - aj my mame kopec "svojich" znakov a vobec to neriesim, dolezite je ze si s krpcom rozumieme - mas pravdu chiwule, je to uplne prirodzena vec pomoct si "rukami-nohami" a nielen pre deti 😀 😀 😀
inak tiez na niektore veci znaky nepouzivame, lebo M. ma pre ne svoj zvuk a znaky ignoruje

berenika39
9. bře 2010

jj, to se přidávám se stejnou zkušeností, to co už uměl říct v roce (auto,jídlo,pití,máma,táta,bába..) to jsme ani neznakovali. spíš jsme znaky použili u krkolomných slov, zvířátek, a ted teprve zkoušíme takový ty abstraktní, hotovo, mám tě rád, bojím se, bolí to.....
A vlastních znaků máme asi tak stejně jako těch originálních, sám něco začal mávat rukama, když jsem pochopila, co to je, začala jsem mu to ukazovat taky. takhle si vytvořil dveře,pračku,kamínky (stejně ukáže i všechno drobný malý-korálky,korunky,těstoviny v kuchyni...), vrtulník - ten je zase stejný s větrákem na stropě v obchodě - to je logický, že?, a nebo traktor ukazuje naprosto stejně jako "veliký", prostě je to pro něj veliký auto.

melpomene
11. bře 2010

baby az teraz som vas objavila...ja som zacala s malym znakovat asi na konci 8 mesiaca (teraz mame 10) a vcera mi prvy krat ukazal na obed pri krmeni, ze hotovo 😀 😀 😀 taaaaaak som ho za to vycmukala....no a dnes som mu ukazala znak kniha a hned si po nu doliezol...neviem ci to bola nahoda ale to dvd s tymi batolatami nam asi pomaha 😀 ja mu ho pustam vzdy ked papame a velmi ho bavi...normalne ma tieto dva uspesne znaky nakopli...tak len tolko som chcela 😅

ava
11. bře 2010

ahoj holky, nečetla jsem diskusi, ale na spontánně znakujeme a umí zatím jen "světlo", naučil se ho asi v 8měs. Mám CD s písničkami z Baby Sings, ale nelíbí se mi, jsou šíleně vlezlé a některá slova se mi zdají k ničemu (např.bryndáček apod.). Máte s písničkami nějakou zkušenost?

zuzi118
11. bře 2010

Ja som tiez sprvu ani nevedela ze znakujeme 🙂 Prvy znak bola ryba (otvaranie zatvaranie ust). Potom sa skor ucil zvuky a napodobnovat zvieratka. Az teraz posledny mesiac zacal viac ukazovat. Napr. vcera sa naucil znak otvorit. Myslim, ze cim je dieta vyspelejsie a viac moze aktivne pouzivat znaky a teda, ze nimi aj nieco dosiahne, tym rychlejsie sa ich zacne ucit. Lebo pochopi, ze je pre neho efektivnejsie ukazat, ze chce napr. otvorit krabicku ako mi ju len podavat a pritom mrncat.

blandik
11. bře 2010

Já jsem mrkla na stránku - znakovanismiminky.cz a tam jsou obrázky a znaky s popisky - třeba u některých zvířátek mě nenapadalo, jak znakovat a tak jsem si tam šla pro inspiraci. Některé znaky si malý sám vymýšlí - třeba světlo a rozvítit dělá tak, že mrká očima - na to si přišel sám. Ale chci se mrknout na takové znaky jako - mám rád, bojím se - prostě na ty abstraktní. Pro mimi je to určitě hodně přirozené používat znaky a vytvářet si je.