Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

lucie.krajcarova
26. zář 2010

@maeta myslím, že je to v pořádku, náš začal více znakovat tak ve 14 měsících. teď v 17 měsících má velikou chuť napodobovat vše, co mu ukážu, takže to ukáže třeba hned po mně. je to velký skok. takže to nevzdávej 🙂

maeta
26. zář 2010

@lucie.krajcarova Diky za povzbuzeni. On ted asi fakt nema cas jak objevuje svet s jineho uhlu. Manzel predevcirem rikal, ze mu rano znak pro svetlo ukazal. To je po nekolika mesicich po 1. a pak me sokoval na lesnim hristi tim, ze si docupital k parezu a kouknul spytave na mne. Ja mu na to rikam, ze to byl strom (bez znaku) a on mi ukazal znak pro strom a znak neni. Zustala jsem stat s otevrenou pusou. Tak ty znaky rostak jeden zna, jen je nechce pouzivat.

lucie.krajcarova
26. zář 2010

@maeta vidíš, to je krásné. u nás v tom věku vedla chůze, takže objevovat chození a na znakování neměl tolik času. a pak se zdokonaloval v jemné motorice, aby ho prstíčky poslouchaly. všechno má svůj čas. ale je srandovní, jak si některé znaky změní, třeba znak pro pití vůbec nedělá s palcem, spíš se to podobá pozdravu 😀

blka
26. zář 2010

@lucie.krajcarova Jej, co jsi dělala ve 3 v noci vzhůru 😅

@maeta Matyášek je šikula 🙂

lucie.krajcarova
26. zář 2010

@blka blani nějak nemůžu usnout.. asi vidím, co všechno další den musím udělat, jdou mi myšlenky, jestli to zvládnu.. si představ, že jsem v noci i žehlila! ono se říká, že když člověk nemůže usnout, tak má jít něco dělat a pak se z toho unaví. já se převalovala v posteli přes hodinu..

blka
26. zář 2010

@lucie.krajcarova Tý jo, Luci, to ti nezávidím ☹ . Ale to musí být mazec potom druhej den, když jsi nevyspalá. Bych chodila jak mrtvola 😅

lucie.krajcarova
26. zář 2010

@blka je to zvláštní, ale cítím se docela dobře. ale asi bych měla jít večer dřív spát 🙂

blka
26. zář 2010

@lucie.krajcarova Jo, to běž radši hned po večerníčku 😉

sussanah
27. zář 2010

Ahoj holky, mam na vas zvidavy dotaz. Kdyz vase mimca zacali poprve ukazovat, ukazali rovnou znak hezky? Nas pred mesicem ukazal asi "hotovo" ale pak si dal zase chvili pokoj. Ted uz se podle me zacina chytat, az na to ze, "knizka", "hotovo" a "jeste" vypada stejne a to jako "pacipaci". Vim, ze to dela v souvislostech s temi ukony, vzdycky mu ukazu znak spravne, ale on porad jen pacipaci. Meli jste to taky tak? Jo a nemate nejaky navrh pro znak ovecka? Mame taky na vesnici ovecky, kazdy den se na ne chodime divat a miluje je, tak myslim, ze je na case zaradit dalsi znak. Jo a jeste, k chytre knize psali, ze dalsi znaky by se mely zaradit, az kdyz se nejaky z tech co nezna nauci. Je tim myusleno uplne nauci v perfektnim provedeni nebo nauci tak, jako my, tj. smysl chape, ale jemna motorika pokulhava?

sussanah
27. zář 2010

@maeta jaky mas znak pro "neni"? 🙂

lucie.krajcarova
27. zář 2010

jéé tak není říká martínek rád, jedno z jeho častých slov. ale nevím, jak ukazovat houpačku? ten znak je dost těžký pro mě, natož pro dítě. a strom ukazujete oběma rukama???? já ne, jen jednu dám nahoru a točím s dlanéí..

blka
27. zář 2010

@sussanah Myslím, že ten znak je naučený i tím jejich způsobem, ale fakt nevím. To si jen myslím. Znak pro ovečku jsem četla takový, že prstama jakoby stříháš (stříhá se jim vlna) směrem třeba k bříšku.

sussanah
27. zář 2010

@blka to jsem prave taky nasla, ale prijde mi to uz trosku pokrocile. On s tou jemnou motorikou doooost bojuje, ani neumi prstem ukazovat. Sice sbira prstama (palcem a ukazovackem) drobky a podobne, ale na znakoveni mi to prijde slozite.

blumka
27. zář 2010

@sussanah za nauceny sa povazuje ked uz ukaze v takej podobe ako sam zvladne..velakrat si deti skomolia tie "originalne"znaky ale to nevadi, lebo je dolezite ze vy viete co to znamena a dorozumiete sa nim 😉
my sme na ovecku ukazovali takto http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary... akurat ze prsty terezka davala opacne, ze nie chrbtom prsta ale bruskami hladila ruku 😉

sussanah
27. zář 2010

@blumka nejak nemam spravny prehravac, muzes mi ten znak prosim popsat? dik 🙂

blumka
27. zář 2010

@sussanah ukazovak a prostrednik pravej ruky hladia chrbat lavej ruky (alebo opacne 😉 )

sussanah
27. zář 2010

@blumka dik moc. Tak zitra pujdeme sledovat ovecky se znakem 🙂

luppita
27. zář 2010

@sussanah moj maly si znaky prisposobuje, ja na neho znakujem , jediny znak originalne vie svetlo 😀 hotovo robi ,ze da ruky pred seba (akoby ma odtlacal), sikovny mame tlieskanie (vzdy ked sa mu nieco podarilo zatlieskali sme) teraz si tlieska aj sam 🙂
neviem ako bude pokracovat, lebo velmi rad rozprava. velmi ma rad auta a znak nikdy neukazal, zato povie ,,auto,, tiez mi neukazuje ,,jest,, (zato ja to ukazujem uz automaticky) ale povie ham. Aj si vypita ,, mama ham,, . je to maly kecal 🙂
@sussanah znak neni ukazuje tiez, neviem ci tak ako ma vyzerat 🙂 otoci roztvorene ruky dlanami hore pozre na ne (ale on to k tomu aj povie, ze ,,neni,,. 🙂

sussanah
27. zář 2010

@luppita taky jsem tuhle variantu pred chvili uvazovala, asi to vyzkousim. No proste zavedeme par znaku navic. Ukazovala jsem ze zacatku svetlo, ale pak jsem zjistila, ze to je hodne na silu, ze vlastne v nasi prirozene komunikaci se ke svetlu behem dne nijak nedostaneme, ani vypinace ho neberou. Takze vyradime svetlo a zavedeme jine znaky 🙂 Teda ale mas ukecanehpo kluka, jen o 2 tydny starsi, nas jen obcas rekne neco, co pri trose dobre vule bych mohla povazovat za ham, ale chce to fakt fantazii. Ale jinak piska a vyska o 106 🙂

Jo a dneska behem vecere jsem konecne poznala znak na piti - strka si palec do pusy. Uprostred vecere odlozil rohlik, strcil si palec do pusy, vyzname se na me podival a zahucel a mama pochopila 🙂 Doufam, ze se znakovani ujme, ono to s tim mluvenim u nas bude asi fakt na dlouho 😒

berenika39
27. zář 2010

ovečky - petr si nějak zamiloval berana (nevím, jestli vůbec pochopil, že je to manža od ovečky 😀 😀 ), a toho ukazoval prstíčkama kolečka u spánků, jakože ty rohy 😀 , nevím, jestli je to orig., ale ukázala nám to instriktorka na kursu a pak jsme to začli používat.

luppita
27. zář 2010

@sussanah podla mna nemusis vyradit svetlo, ked vecer zasvietis, tak proste urob znak, ja som to tak robila, vzdy som mu to ukazala, najprv len pozrel na svetlo, potom natiahol ruku k nemu (ja som stale znakovala rovnako) a teraz ked uz vie ovladat prsteky krasne ukaze ten znak.
Ja som nevedela, ze sa ma znakovat tak, ze ked sa nauci jeden znak pridam dalsi, ja znakujem stale (ako ked je clovek nemy), jasne, ze len slova, nie vety, ale vsetky mozne a on si vybera ktore sa kedy nauci 🙂 len jemu sa asi viac paci rozpravat, ako ukazovat 🙂
super sikulka, si prisposobil znak a pochopili ste sa 🙂

sussanah
27. zář 2010

@luppita ja jsem prave vybrala na zacatek 7 znaku a ty delam a cekala jsem, az zacnou nejake reakce a teprve budu pridavat. Chytra kniha rika, ze by melo byt vzdycky cca 5-7 znaku, ktere mimco neumi. Kdyz se nejaky nauci, tak pridat dalsi. No uvidime, jak to pujde dal. ono tenhle zpusob je trochu dobry i pro nas s mm, ze si alepson pamatujeme, co mame znakovat. MM se snazi taky, takze zas nechci ja neco znakovat, co mm nebude, at v tom maly ne,ma gulas. U vas znakujete taky oba nebo jen ty?

luppita
27. zář 2010

@sussanah u nas len ja 🙂 tatik na to kasle, respektive aj tak je vela vela, skoro furt v praci, a ked je doma tak sa len jasia a na to znaky netreba 🙂
hmm ja som ziadnu knihu necitala 😒 ale tak mozem to skusit, vytipujem len 7 znakov a uvidime co to spravi 🙂 odzajtra idem na to, ale uz som si na to zvykla, ci nebude problem pre mna vynechat niake znaky 😀

sussanah
27. zář 2010

@luppita ja bych vas zpusob uz asi nemenila, uz jste zykli nejak fungovat, tak proc menit neco, co funguje 😉 U nas je tatka pro kazdou spatnost, presvedcila jsem ho na latkove pliny, bezplenkovku i na znakovani 😎 Sice je taky dost v praci, ale kdyz neni, tak drtivou vetsinu casu travi s malym, coz je super 🙂

blka
28. zář 2010

@sussanah Škodolibě su ráda, že nejenom my nemluvíme 😅 . U nás se říká akorát mňam, ale kdo neví, tak si myslí, že říká mama. Jinak říká akorát hm a s tím si vystačí.
Ten znak pro ovečku je takový těžší, to máš pravdu.

@luppita Šimonek je šikulka, jak tak krásně mluví 🙂

sussanah
28. zář 2010

@blka ty nase deti jsou si nejak moc podobne 😉 😀 taky jsem rada, ze v tom nejsme sami 😅 Ale co, vsak on jednou mluvit zacne. V necem jinem je zase sikovny, na doma uz je jen ve slipech a na vychazky ma treninkovky nebo teda plinku 😎 Proste kazdy je sikovny v necem jinem 🙂

blka
28. zář 2010

@sussanah Tak my nejsme šikovní ani na to ☹

maeta
29. zář 2010

Ahoj holky. Byli jsme pryc, tak jsem nemohla na net.
Mata ukazuje neni tak, ze krouti hlavou. Ovecku mu ukazuji jak to delame v berany duc. Rikam bee a priblizuji se k jeho hlave se svoji, pricemz trochu kroutim hlavou. O vikendu videla ovecky na vlastni oci a byl z nich pryc a ten znak ukazoval 🙂 chtel si ducnout s ovci 😀 😀 😀
Cestou domu jsme se zastavili v restauraci na jidlo a byl strasny neposeda a tak tatka s nim musel chodit sem a tam. On nasel ptacka namalo vaneho na zdi a po 1. ukazal znak. Zretelne s prstikama. Hodne me s tim dostal, ze tu jemnou motoriku jeste take nema dobre zvladnutou.
Jak jste tady vedli diskusi ohledne zarazovani znsku a jejich zvladnuti, tak ja mu ukazuji skoro vsechno, bez ohledu na to, co jiz zna nebo ne. Vzdyt i mluvene slovo "chrlime" na to dite neustale bez rozmysleni, jestli uz to slovo slyselo nebo ne. Za zvladnuty znak povazuji to, kdyz se to snazi ukazat sam, nemusi to byt presne. Tpo pride casem, az se v tom zlepsi. Je docela dost znaku, ktere chape, ale neukazuje, tak ty take beru na pul zvladnute. On to v te hlave ma, jenom jeste neprisl na zúpusob, jak to ukazat, ale kdyz ukazu znak a zeptam se kde to, je, tak mi na tu vec ukaze nebo prinese to.
Proste mame vsechny mooc chytre deticky 😀 😀

sussanah
29. zář 2010

@maeta noj, to me nenapadlo s tou oveckou jako berany duc 🙂 Diiiiky 🙂 Taky jsem nad tim rpemyslela, ze mu dam vice znaku, mas pravdu s tou mluvenou reci.. No uvidime, treba se chytne vic 🙂

maeta
29. zář 2010

Ja, jak jsem se sem pridala do diskuse, tak jsem si ji citala od zacatku a tam to holky take resili a nakonec se dohodli, ze pouzivta vice znaku neni na skodu, ba naopak. Je tezke uhadnou na blind co zaujme dite. Ja bych take byla rada, kdyby mi Mata ukazal znak na piti a jidlo, ale on se na to nechyta. Naopak znam prpady, kde to deti znakovali jako prve. Mata ma zajem o zviratka a prirodu, takze znakujeme hlavne to. Take se snazim vybirat znaky ktere si myslim, ze by mohl zvladnout a spis se ridim ceskou znakovou reci. Ty anglicke mi pridou nektere hodne slozite.
Neni take na skodu pozorovta dite a da se tak odchytit par znaku, ktere pouziva samo od sebe. Mata kdyz ma radost tak mava obema rukama. Vymyslel to sam a mi ho v tom podporili, takze to je ted znak pro radost, mam te rad. A kdyz je unaveny a chce jit spat, tak to take nechce ukazovat dle knizky, ackoliv jsem se snazila at si ten znak osvoji, ale stavi se na hlavu-dela strechu. Ma to z toho, ze se chce zaborit do polstare. Takze on jde spat a dela strechu 😀