Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

zdeniii
6. lis 2010

@luciebx jjo přesně tak, mám stejný názor! 😉

dlabinecka
10. lis 2010

@chaala Ahoj, chtěla bych se zeptat. Chtěla bych s malou začít znakovat, ale zajímalo by mě jestli je nutné navštívit kurz nebo bych si vystačila s knížkama a internetem? Nedokážu si představit, že bych s malou někde trávila dvě hodiny, když mi tak max. ty dvě hodinky vydrží vzhůru....

prsky
10. lis 2010

@dlabinecka nie je vobec nutne ist na kurz..staci si cosi o tom precitat a hlavne zacat...s chutou do toho a ono to pojde 😉

chaala
10. lis 2010

@dlabinecka Ahoj, taky si myslím, že kurz vůbec nemusíš navštěvovat...na netu si můžeš najít spoustu znaků a dohledat i nějaké základní informace 🙂 Tak ať se vám daří 😉

zdeniii
10. lis 2010

@dlabinecka ahojky, taky si myslím že není nutné jít na kurz, ale já tam chodím moc ráda, co taky pořád dělat doma 🙂 a takhle jsme mezi lidma a hlavně dětma 🙂 Mimochodem trvá hodinu, pro děti se delší ani nedělají 🙂

dlabinecka
10. lis 2010

@chaala
@prsky Díky!! A máte nějaké rady do začátku?!, Malé je 5,5 měsíce 😉 Třeba nějaké tipy na swebové stránky? Nebo osobní zkušenosti?

dlabinecka
10. lis 2010

@zdeniii Když já bydlím na vesnici. A nevím, kde by byli v dostupné vzdálenosti nějaké pravidelné kurzy 😖 jinak by mi to taky tak nevadilo. S malou plaveme atp, to je v pohodě...

prsky
10. lis 2010

@dlabinecka odporucam stranku a knihu (Jak se domluvit s kojencem a batoletem od Mgr. Terezie Vasilovčík Šustovej) http://www.znakovanismiminky.cz/
na znaky su fajn stranky (mozes pouzit kludne na inspiraciu, alebo prevziat cele znaky) http://www.spreadthesign.com/cz/
http://www.babysignlanguagedictionary-mysmartha...

dlabinecka
10. lis 2010

@prsky Ježiš! Moc děkuju!!!!! určitě to nastuduju a vrhnu se na to, co nejdřív!!!! Už se těším. Měla jsem začít dřív ☹ Jen budu muset drobek oprášit angličtinu - ups 😀

chaala
10. lis 2010

@dlabinecka ještě přidám jedny stránky http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary... (našla jsem na ně odkaz tady na dizkusi a hledám si i na nich)
První znaky, které jsem začala zkoušet, byly např.každodenní činnosti-jíst, pít, koupat. Ještě jsem zařadila znak pro světlo (četla jsem o něm, že ho děti brzy ukazují) a pejska (venku ho vidíme každý den).

zdeniii
10. lis 2010

Zkoumala jste některá jaký je rozdíl mezi českým znakování a baby sings?

shaula
10. lis 2010

@zdeniii V používaných znacích 😀 Ne, vážně: Baby Signs používá jednotný systém znaků. "Znakování po česku" (píšu v uvozovkách, protože oficiálně nic takového jako "české znakování" není) znamená, že si můžeš používat naprosto jakékoli znaky, které ti pomohou dorozumět se s dítětem 😉 Všechny slovníky znaků, které najdeš, jsou pouze doporučením a inspirací, nikoli dogmatem.

zdeniii
10. lis 2010

@shaula však jo 🙂 jen mi zajímalo jestli je v tom znakování nějaký větší rozdíl 🙂 je mi jasné že každé dítě a rodič si znaky upraví po svém 😉

dlabinecka
10. lis 2010

@chaala Super!! Moc děkuju, nastuduju to a hned zítra začnu. Pejska máme doma a Elí se sním celkem kamarádí, tak to zkusím. ještě nejíme a nepijeme 😀 Jsem na to zvědavá, jak to půjde. kdy můžu očekávat nějakou odezvu?

chaala
11. lis 2010

@dlabinecka U každého dítěte je to odlišné. Většinou píší, že tak kolem prvního roku začínají děti ukazovat. Já jsem začala znakovat ke konci srpna a první znak(světlo) Vanda ukázala asi v půlce října(na 10,5měsících) a chvilku po něm koupání i pejsek.

sussanah
11. lis 2010

@dlabinecka ja jsem zacala znakovat v jeho cca 9m (driv se mi zdalo, ze na to neni jeste zraly) a prvni naznaky byly asi za mesic, poradne zacal znaky pouzivat az po roce, ted uz se s nim i vcelku domluvim, i kdyz je docela hodne planta ty znaky, tak snaha tam je 🙂 Ale myslim Luvie mala zacala znakovat pomerne brzy, kolem 10m a docela hodne. Je to hodne individualni

dlabinecka
11. lis 2010

@chaala @sussanah aha, a tak myslíte, že je ještě brzy, když Elišce není ani půl roku? Ja ted nějak váhám kdy, a čím začít... 😝

sussanah
11. lis 2010

@dlabinecka ja jsem cetla v chytre knize, ze zacit se muze v podstate kdykoliv, ale proste prvni znaky zacne ditko ukazovat az po nejake dobe, az k tomu motoricky dospeje (mezi 8-10m). Doporucuje se treba zacit o fous driv spis proto, aby si zvykly rodice znakovat automaticky, dite to vnimat urco bude. Ja jsem na to proste byla lina, on mi zacal i pacipaci delat az asi v 10m, takze ja bych se mohla od 6m uznakovat a nic 😉 Ale myslim, ze nekdo na diskuzi o bezplenkovce rikal, ze znakuje od 4-5m a kolem 6m zvladla mala prvni znak na curani 😕

dlabinecka
11. lis 2010

@sussanah o bože, bezplenkovka, to by byl taky muj sen, ale to už bysme asi fakt nedaly 🙂 Tak jo, Elí zatím vypadá motoricky poměrně zdatná. Chodíme na plavčo a tam doháníme mnohem starší děti, tak to zkusím, asi spíš opravdu abych si na to zvykla i já. Mám objednanou knížku, tak ta mi snad poradí s čím začít...

chaala
11. lis 2010

@dlabinecka můžeš začít znakovat už teď třeba 2-3znaky...ale může se stát, že Eli začne znakovat až za 2,3 i 4měsíce. Tak jen aby jsi nebyla smutná, že to třeba trvá tak dlouho a vydržela jsi 🙂 Já jsem třeba potřebovala tu zpětnou vazbu a skoro po těch dvou měsících jsem měla ohromnou radost,že se zadařilo...hned mě to zase nakoplo znakovat dál 😉

dlabinecka
11. lis 2010

@chaala Toho se právě taky tak trochu bojím, abych vydržela bez odezvy. No, ale jsem odhodlaná to zkusit, tak to zkusím. Počítám s tím, že to bude chvilku trvat, než eli odpoví, tak snad vydržíme 😉

sussanah
11. lis 2010

@dlabinecka hlavne vydrzet, ja jsem z toho naseho byla trosku zoufala, ale i on se nakonec chytl a ted se uplne lacne diva, kdyz mu ukazu neco noveho, hrozne chce komunikovat 🙂

dlabinecka
11. lis 2010

@sussanah No, snad to teda zvládnem. Už jsem s ní vydržela lecos🙂 A mám motivaci. Mám 15ti měsíční neteř a je opravdu dost problém se s ní nějak domluvit...

sussanah
11. lis 2010

@dlabinecka ja to fakt zacinam ocenovat az ted, kdyz vidim, jak roste a chce komunikovat, je to super. Dokonce i takovy rvoun jako muj uz zacina mene kricet a snazi se mi radeji ukazat, co chce 🙂

dlabinecka
11. lis 2010

@sussanah 😀 Myslíte, že to má vliv na mluvení? Tak jo, jdu do toho, utvrdily jste mně v rozhodnutí 😉

lucie.krajcarova
11. lis 2010

@sussanah jaký je znak na čůrání? my ukazujem plenku..

sussanah
11. lis 2010

@lucie.krajcarova to je takove to dvemi prsty na boky? my pouzivame poplacani na podbrisek (resp maly si proste placa na telo 😀 ) , ale na bezplenkovce jsem cetla, ze nekdo pouziva ruku v pest, ohnuta v lokti nahoru a pohyby doleva a doprava. To mi ale prislo divne, maly stejne si sahal mezi nozky, kdyz potreboval curat nebo se pocural, tak jsme to poupravili na to poklepani na podbriske a celkem rychle se chytl a pouziva

sussanah
11. lis 2010

@dlabinecka ja osobne si myslim, ze to vliv nema. cetla jsem "nejstastnejsi batole v okoli" od Karpa a ten pise, ze to vliv nema a kdyz tak pozitivni, protoze se u znakovani zapojuji udajne stejna mozkova centra jako u mluveni, tj dite si spojuje objekt se slovem/znakem/pojmem. Spise deti znakujici potom zacnou rychleji mluvit vety, protoze chapou skladani pojmu uz ze znakovani. Ale ja nemuzu posoudit z vlastni zkusenosti (to ti odpovi jine holky 😉 ) nas maly momentalne nerika ani jednu slabiku, ale on byl malomluvny vzdycky, jeho jediny projevbyl krik, nejake broukani, brumlani zacal az koelm 9-10m, doted spis jen piska a vyska a vydava podobne hrdelni zvuky apod 😅

dlabinecka
11. lis 2010

@sussanah já četla jen "nejšťasnější miminko v okolí", batole má zatím půjčené kámoška, tak si to vyžádám a načtu 😉 Tak jo, už se na to těším. Myslíte, že se takhle nechá naznakovat právě i to čůrání atp.?

lucie.krajcarova
11. lis 2010

@sussanah a to je tvůj znak? malý si stejně poplácá celou rukou po zadečku, takže si to upravil. ale ukazuje jen na požádání, ne když chce čúrat..