Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

berenika39
25. črc 2011

@hhenike na každé druhé stránce téhle diskuse jsou odkazy na weby, které jsou o znakování...videoslovníky, www.babysigns.cz, com, www. znakovanismiminky.cz a pod. Naposledy je to o stránku dozadu 😉
Co to zkusit tady pročíst? 😉

hhenike
25. črc 2011

@berenika39 🙂 jasne, diky... citam, citam. Len vies, pisem rychlejsie ako myslim 🙂

berenika39
25. črc 2011

@hhenike chápu, já někdy mluvím rychleji, než myslím a to jsou pak následky 😀 😀

zhrkz
25. črc 2011

Ahojte maminky, napisem vam nase skusenosti so znakovanim.
Nas krpec ma 13m a od malicka (3-4m) sa snazime potroske znakovat - tak svojpomocne sa ucime, precitala som si knizku Vasilovcik Sustovej: Jak se domluvit s kojencem a batoletem a zhliadla par videi na youtube.
Uz mu to celkom ide, ale je este dost obmedzeny jemnou motorikou, ked napriklad nevie vytrcit len palcek a pod. Avsak vidim aku radost mu robi, ked nas vie na nieco upozornit. Je sranda, ako sa to svojimi malymi este nesikovnymi ruckami snazi napodobnit alebo ked si sam cita knizku a pritom si aj znakuje 🙂
Niektore rozne znaky zatial ukazuje rovnako, ale kontextovo sa dohovorime 🙂 Stale vsak este artikulovanie nerozprava, ani mama ani tata. Ale vie povedat ham, a to je podstatne 🙂
Ja mu znakujem viac predmetov a cinnosti, no on si vybral a aktivne pouziva znaky: svetlo, kvet (aj zelene nekvitnuce rastlinky), prsi (tento znak sa naucil okamzite, ked som ho zobrala na balkon ked riadne lialo), slnko, vietor, psik, vtak (kura, holub, drozd, sliepka), koleso (bicykel, +vrcanie = motorka), klobuk (akakolvek pokryvka hlavy), strom, ryba (aj vodna korytnacka), motyl, mlieko, daj, papat, este, hotovo, nocnik (dokonca sa mu dari pytat sa na nocnik ak nie je moc zaujaty hrou, obcas ukaze expost 🙂 )
Tiez som si vsimla, ze niekedy by chcel nieco oznakovat, ale este nemame znak, tak chuda vsemozne mava rucickami 🙂 No a ked my nie a nie pochopit, tak ukaze na nieco, co pozna aby sa uspokojil, ze sme sa pochopili 🙂)
Niektorym znakom dlho odolaval, kym ich zacal pouzivat (psik) a niektorym odolava stale.
Uz mam aj ja celkom problem vymyslat nove znaky, lebo ako som zistila znaky ASL (american sign language na you tube casto pouzivane) su dost narocne na jemnu motoriku. Niektore pouzivam, niektore si modifikujem, hladam na nete co sa kde sustne. Nemozem sa spolahnut len na maleho, ze si nieco vymysli, lebo by ukazoval stale ten isty znak na vsetko 🙂, ale snazim sa vymyslat hlavne vtedy, ked je niecim silno zaujaty, aby sa mu to podobalo a aby si to zapamatal.
Avsak nerobim s nim opakovaciu drezuru ako v tych youtube americkych videach, kde ich maminy vyslovene skusaju znaky len tak nasucho na povel, to sa mi zda uz moc. Radsej si ich opakujeme v konkretnych situaciach alebo pri citani kniziek.

marcelkap
25. črc 2011

Teď jsem na jedněch těch stránkách o znakování zjistila, že u nás teď ve čtvrtek bude seminář o znakování a možnost tam koupit sadu (dvd, přehled znaků atd.). Sice jsem říkala, že to je zbytečný, ale teď jsem nalomená. Asi se kouknu na stav účtu a to rozhodne 😀

marcelkap
25. črc 2011

@bibap Ten odkaz co jsi sem dávala, tak to jsou pěkný stránky. Jsou tam i hezký videa. Docela by mě zajímalo jak se ti bude líbit ten balíček co máš objednaný, cena je u nás podobná jsem koukala.

lenka47
25. črc 2011

ahojte babule, precitala som si par stranok zo zaciatku a tuto poslednu, velmi ma tato tema zaujala a uz dlhsie mi vrta v hlave 🙂 preto sa chem spytat vas, co uz mate nejake tie skusenosti, moje dievcatko bude mat cochvila 7 mesiacov, ci uz je vhodne zacat so znakovanim alebo to este nema vyznam, a ci je nutne absolvovat ten kurz alebo seminar alebo staci objednat tie materialy a zvladneme to aj sami? dakujem krasne za odpovede 🙂

marcelkap
25. črc 2011

@lenka47 Ahoj, já myslim, že zvládnout se to dá bez jakéhokoliv kurzu, ale nějaký ten materiál asi je třeba. Buď nějaká knížka, sada pro znakování nebo internet. My jsme prvně začali v 10 měsících a nemělo to žádný efekt, bylo neuvěřitelně těžký přinutit malou, aby se na mě vůbec podívala, když jsem jí chtěla nějaký znak ukázat. Tak jsme přestali a teď v roce začali znovu a během dvou týdnů máme úspěchy. Každé dítě je jiné, ale všeobecně si myslím, že začít by se mělo, až když je na to to dítě připravené - tzn., že je schopné tě plně vnímat a je schopné fyzicky ten znak provést. Přijde mi zbytečné ukazovat dítěti znaky např. od půl roku, kdy ono na tebe bude s prominutím jen blbě zírat a znakovat začne třeba až v roce. Kdežto když bys začala znakovat až v tom roce, tak dítě to pochopí hned a znakovat začne např. do měsíce. To je ale náš případ, že nemělo cenu znakovat brzo, protože bych jí půl roku ukazovala znaky a spíš by mě to odradilo, že nic nedělá. Ale jak říkám, každé dítě je jiné. Vyzkoušej, jak tě tvoje malinká vnímá, jak tě pozoruje, jestli má nějaký náznaky, že by chtěla znakovat - určitě bych začala něčím nejjednodušším a nebo jen klasické paci paci a jak jsem veliká.

lenka47
25. črc 2011

@marcelkap dakujem krasne za odpoved, tak som si objednala nejake materialy a budeme skusat, uvidim ako to mala bude vnimat, a ked nic ine aspon si tie znaky najskor osvojim ja bude to pre mna potom jednoduchsie 🙂

zlilly
25. črc 2011

Já se musím pochlubit s naším znakovacím úspěchem. 😀 náš Honzík dělá SVĚTLO, skutečně ho vědomě dělá, týden poté, co sem mu znak začala konzistentně ukazovat. myslím, že sme se se začátkem trefili do šťastnýho období, spolehlivě už dělal paci paci a k tomu se začal intenzivně zajímat o všechny lustry v okolí, ukazoval na ně prstíčkem, tak sem mu je rozsvěcela, zhasínala a dělala mu SVĚTLO a už tomu rozumí, myslím, že sme i dobře vybrali do začátku to co ho zrovna zajímalo. ráno na mě znakoval, když sem nezhasla v koupelně. 😀
(jesště taky dělal znak, když jsme na procházce šli kolem pouličních lamp, ale byly vypnutý, takže myslím, že to byla náhoda a né jeho genialita 😀 )

zhrkz
25. črc 2011

@zlilly Nas maly znakoval svetlo na auto a tak sme si vdaka nemu vsimli, ze majitel zabudol zhasnut svetla 🙂) tak sme ho upozornili a vratili spat zhasnut 🙂)

zhrkz
25. črc 2011

@zlilly Jo a este, nas maly ukazuje znak SVETLO na akekolvek svetlo, aj na zhasnute. Proste oznakuje SVETLOm akykolvek svetelny zdroj, aj hukacku na auticku, aj svetelnu tabulu v autobuse, proste cokolvek, co ma potencial svietit alebo blikat. Podla mna to je tak vporiadku, logoped nie som, ani lingvista, ale ti by to urcite fundovane vysvetlili.

berenika39
25. črc 2011

@zhrkz petr jednou zuřivě znakoval v bazénu světlo. bylo dopoledne, nikde nic nesvítilo...skleněná hala. ale jak dopadaly sluneční paprsky na hladinu vody, tak se to lesklo, že se na to nedalo ani dívat - to bylo to světlo 😀

zlilly
25. črc 2011

@zhrkz užasný, jak sou chytrý, že?

zhrkz
25. črc 2011

@zlilly neuveritelne, clovek az zira co vsetko si vsimnu a ked maju prostriedok na vyjadrenie, tak o tom aj povedia. Znakovanie je super.

fliacik0103
25. črc 2011

ahojte, nemate naaahodou niekto skusenosti s go kids! english? rozmyslam to kupit pre dcerku, bude mat onedlho pol roka, no neviem, cena je dost vysoka, tak ci sa to vlastne oplati....zaujima ma to najma z oblasti znakovania a anglictina je len plus🙂

miska_zv
2. srp 2011

Ahoj, chceli by sme začať znakovať, ale nevieme či musíme navštevovať nejaký kurz alebo kúpiť niečo náučné, alebo ako to je?? 🙂 Ďakujeme za rady.
@zhrkz
@berenika39
@marcelkap

prsky
2. srp 2011

@miska_zv nemusis nic speci navstevovat ani kupovat..staci si cosi nacitat na nete, inspirovat sa znakmi v niektorom zo slovnikov znakovania na nete a hor sa do toho 😉

miska_zv
2. srp 2011

@prsky A keby som ťa veľmi peeeeekne poprosila, pošleš mi nejaký dobrý link ako vlastne na to :D či mu to mám ukazovať a ešte nejaké znaky kde sú 🙂

berenika39
2. srp 2011

@miska_zv je to hezky česky, ale třeba se hodí...nejpoužívanější linky:
www.znakovanismiminky.cz a www.babysigns.cz

prsky
2. srp 2011

@miska_zv tato baba napisala o tom aj knizku (je to take blizsie ako americke baby signs), je tam aj slovnik znakov a vysvetleny princip http://www.znakovanismiminky.cz/
tu su slovniky:
slovensky http://infosluch.sk/signs/
vela jazykov http://www.spreadthesign.com/

hhenike
3. srp 2011

@miska_zv ahoj. Pozeram, ze mame skoro rovnako starych chlapcov 🙂. Tiez sme zacali prednedavnom. Zatial na mna len divne pozera, co mu to ukazujem, vobec sa nechyta. Ale obcas mam pocit, ze z mojho znaku uz rozumie, co asi chcem, ale k tomu, aby mi on ukazoval nieco, mame este asi velmi daleko 🙂. Ale nevzdavame to....
Co sa znakov týka, ja som sa inspirovala hlavne tu: http://www.babysignlanguage.com/
Nekupovala som nic, tak snad to pojde aj takto... Mozes mi potom napisat, ako vam to ide 🙂

bibap
3. srp 2011

@marcelkap Ahoj, tak dnes som si prevzala balicek. Je to fajn su tam 2dvdcka, kniha pre rodicov, 4ks kniziek pre deti so znakmi a slovnicek s magnetkami.
ako dobry zaciatok sa to oplati. Potom uz len pouzivat znaky bud z DVDcka alebo zo stranky babysignlanguage.com

marcelkap
4. srp 2011

@bibap Díky 🙂 Já jsem zjistila, že to má doma kamarádka, tak že to od ní odkoupim, tak to budu mít aspoň levnější.

anastrianna
29. srp 2011

Holky vyplati se kupovat tu sadu z babysigns.cz? Nebo spis jen tu tabulku se znaky a pak ukazovat v knizkach, v leporelu atd. Diky moc

slniecko103
29. srp 2011

@anastrianna no my to mame doma .tabulka je super ale podlamna je lepsie k tomu aj dvd.niektore znaky som nepochopila ako napriklad ze HOTOVO...to idu rucicky od seba a tam je nakreslene ze ruky pri sebe a potom taky tah a su od seba.ja som to nepochopila ale ked som kuk na dvd tak v poho.a ked som nevidela to dvd tak som si to aj tak podla seba ukazala takze v poho.a su tam aj tachzie znaky ale kazdy podla seba to urobi ...ja som blond tak mi to nepali 😀 😀 😀 😀 😀 😀

anastrianna
29. srp 2011

Ale to dvd spis pomaha tobe ze? Takze tereticky, kdyz pojedu podle tohoto: http://www.babysignlanguage.com/dictionary/ a jen si vytisknu seznam znaku, tak to by melo stacit. Me jde o to, ze se chystame do kurzu a jestli jsou ty znaky vsude stejne. Abych tomika neucila doma neco a v kurzu bylo neco jineho.

berenika39
29. srp 2011

@anastrianna záleží na tom, kdo kurs pořádá, tady je to většinou orig. babysigns, takže jejich dvd,knížky a kurs logicky souvisí. ale pokud někdo zkusí sám, bez pomůcek, kursu, jen pro sebe a prcka, je jedno, jaké znaky se najdou a vymyslí a použijí.

ibamy2
5. zář 2011

@anastrianna tiez som povodne planovala ist na kurz babysigns, ale z casovych dovodov som znakovanie napokon vyriesila internetom a jednou knizkou... ja som isla podla stranky www.mybabycantalk.com ... a tuto knizku som si kupila az trosku neskor: "Zaklady znakove reci pro miminka" od autorky Monty Z. Briant . Znakujeme dodnes a je to paraaaada 🙂

minix
22. zář 2011

ahojte, ak by ste chceli sady na znakovanie Baby Signs, mám ich aj ja. 🙂