Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

trixi
4. únor 2009

ahojte, tak nas Matej si pre znak "boli" zasa vymyslel svoj znak 🙂 . Je nim znak pre medveda a vykrikuje mca-mca, pretoze ked sa udrie tak mu z chladnicky vyberam taky vankusik v tvare ladoveho medveda (kupila som to v DMku) a prikladam mu to na udrete miesto a vzdy mu hovorim, ze ladovy medved mu to vylieci 🙂 . Znak pre boli teda uplne ignoruje. Ked je z babkou tak na "boli" prstekom ukazuje na kolienko, pretoze babka si casto svieti Bio lampou na koleno a tak to je pre maleho symbol bolesti, to vsak pouziva, len ked je z babkou.

entik, zdravime Matejicka sikulu.

entik
4. únor 2009

taky zdravime Matyska ze Slovenska, taky je sikulka, musis ho dokazat ocenit, vsak spojit si bio lampu a boli je supr😀
i to , ze si to spoji s medvidkem, je jedno jaky znak pouzije, hlavne ze si rozumite a ty vis, o co mu jde!!

mne se nejlip pocitove znaky ukazuji na knizkach, pribehy, kdyz nekdo spadne, tak ho to boli, krtecek ma radost, ze .. vcelka maja je smutna... deti jsou borci, vse chapou a vnimaji, i kdyz si myslime, ze nevnimaji!

minea
4. únor 2009

Našla jsem ještě pár videoslovníků, nevím, jak se budou líbit vám, ale já jsem nadšená! 🙂
(nejedná se o baby signs, ale spousta znaků je podobných)

http://www.britishsignlanguage.com/
http://commtechlab.msu.edu/sites/aslweb/browser...
http://library.thinkquest.org/10202/asl_diction...

čerpala jsem odtud, možná tam ještě něco najdete:
http://www.translatum.gr/dictionary/sign-langua...

entik
4. únor 2009

ty slovniky jsou dobre, zrovna resim barvy, tak kuknu

parybko, s tou cepici, u nas funguje a nejen na znakovani, ze mu reknu: Hele, maminka dela cepici takhle, a jemne mu zatukam na hlavu. A pak reknu UKAZ JESTLI TO TAKY UMIS a to u nas fakt funguje, strasne se chlubi a pak musim jasat a chvalit a tleskat jaka je sikulka, ze umi jemne ukazat cepici...

denisocka
5. únor 2009

mna dnes maly potešil,rno ako išiel muž do roboty tak on že DE JE TATA ... a ja mu,tata šiel po KORUNKY a on s usmevom mi znakuje penoaze.neviem ani kedy to polapal,par krat som mu to ukazala ale neučila 😝

garbage
6. únor 2009

Ahoj holky, tak mě znakování taky vzalo 😲 , tak doufám, že se můžu připojit 😅 Malej bude mít teď 13. rok takže jsme mohli začít i dřív ale myslím že pořád je dost času. Su na něj fakt zvědavá. Jen jsem se chtěla zeptat jeslti má smysl učit ho znaky třeba na zvířátka, který umí dělat zvukem. Třeba umí lva, hada, kočku, sovu, prasátko, králíka i když to je vlastně znak, protože krčí nosánek a jako posmrkuje či jak to popsat 😀 . Protože podle těch rad by se něměli učit znaky na věci které už dítě umí říct, ale jak je to se zvuky????

Jinak i když jsme se ještě přímo neučili znakovat, tak umí Sebík takovou tu klasiku, jak si veliký, jak se máš, a ještě si zamiloval u babičky zvoneček takže když ho vidí tak napodobuje rukou pohyb zvonečku 🙂 . Jo a ještě máme znak pro naši domácí pekárnu 😀 tu malej miluje takže napodobujeme ten zvuk a točíme rukou tak jako ty metle. Je to zajímavý, nevím jestli je to náhoda nebo jestli si to opravdu uvědomuje,ale třeba když přijdeme z venku a doma se zrovna dopíká chlebík a voní celá kuchyn tak okamžitě začne dělat znak pro pekárnu aniž by ji viděl či slyšel, protože u peční už žádný zvuk nevydává 😝 .
No jsem opravdu zvědavá jak nám to půjde, ode dneška začínám se znaky pro mlíčko, spát, pít, jíst, světlo, pes, ještě...
tak pak napíšu jak nám to jde 😎

syrael
6. únor 2009

Ahoj, ja jsem pouzivala s prckem Makaton, ze ktereho Baby sings vychazi a musim rict, ze jsem se rozhodla pro rozvijeni verbalniho zpusobu reci. Znakovani je fajn, ale hlavne u lidi, kteri jinak komunikovat nemuzou - Mentalne retardovani, sluchove postizeni atd. To je vec nenahraditelna a lja sama jsem ji leta v praci pouzivala a nedam na ni dopustit..Nedavno me ale trochu vydesila kamaradka, jejiz ditko zacinalo spontanne mluvit a v momente, kdy zacali pouzivat B.S. se uplne zaseklo a nevyda hlasku 😉 sice znakuji obdivuhodnych cca 70 znaku, ale prdola si zvyknul, ze znakovanim se v pohode domluvi a neni potreba namahat se s jinym zpusobem. Pochopitelne ze se v zasade nic nedeje, dite se samozrejme bude uzasne rozvijet atd. Jenom nastup verbalni reci se muze celkem protahnout...Ale to je jenom jedna z moznosti...

petruna
7. únor 2009

ahoj,
tak Toník predevcirem poprvé znakoval neco jineho nez pá pá apod. 😵
Ukazal znak svetlo. Ten jsem mu ukazovala uz driv, ale pak mi Elika pres IP poradila ruzny figle a ten den jsem to ukazovala podle ni a druhy den Tonik poprve sam znakoval 😵 , nebyla jsem si ale jista, protoze nekdy podobne jako "svetlo" mava, ale rano to bylo jasne, Kdyz jsem rozsvitila lampicku, tak ten znak zase ukazal.

a dnes poprve ukazal, kde ma vlasky (chytil se za ne, kdyz jsem mu rekla : kde mas vlasky? 😵

jsem z toho nadsena a tesim se na dalsi znaky.

petruna
7. únor 2009

garbage : to by me taky zajimalo, jeslti dite ucit znaky na veci na ktere umi zvuk. Tonik teda zatim neumi zadne zviratko, ale ucim ho i ty zvuky, tak nevim.
my jsme vypustili znak mama, tata a jidlo, protoze to umi rict (na jidlo rika Ham)

petruna
7. únor 2009

minea : ja vim, ze mu znak "boli" nemuzu ukazovat kdyz ho nic neboli. To mi je jasny ! 🙂 Zas tak mimo nejsem 😀 😀 😀
jen me zajimali ty situace, kdy se ten znak da delat. Me pride, ze kdyz upadne, tak mu je sumak, ze mu neco ukazuju. A kdyz by to nahodou vnimal, tak me pride zahadny, jak by to pak mohl umet sam pouzit, ale kdyz to umi jine deti, tak to asi jde. jen mi tyhle znaky o pocitech, strachu, bolesti, pridou tezke.
Proste nevim, jestli jde, aby znak udelal treba na bolest briska nebo zubu, kdyz mu ho budu ukazovat pro padu nebo tak....A ukazovat mu to pri bolesti zubu, no nevim, jestli jsem schopna na 100 procent poznat, ze breci kvuli zubum....asi by to muselo byt fakt jasny, ze by se treba drzel za pusinku nebo tak...no nevim.

holky, a kdyz jste zacinali, kolik znaku jste ukazovali najednou (myslim treba behem dne, tydne)

parybka
8. únor 2009

hlásím pokroky 😵 😵 😵
O. začal znakovat žábu a dneska bublinky. Žasnu, čemu všemu už rozumí. Má obrovskou radost, když může ukázat na něco a ukáže i znak a já tomu rozumím.

Když si hrajem, něco si povídáme, tak k čemu znám znak, to zaznakuju. To, co umí říct - zvířátka, auto, tak neznakuju. Snažím se rozlišit jeho habn (= ham) - říká tak všemu, co jde do pusy, jídlo, pití i dudlík. Tak se snažím, aby ukázal přesněji, co chce.

elika
9. únor 2009

ahoj parybka.... zda sa, ze maly od toho seminara znakuje ako divy... tak neviem ci na seminari pocuval on, alebo ty 😀 tak ale hlavne je, ze ste sa pohli ku predu. uz to pojde jeden znak za druhym.

parybka
11. únor 2009

Eliko, taky se mi zdá, že ten seminář byl hlavně pro něj 😀
můžeš se prosím podívat, jak velké je to DVD pro děti? kolik mají ty dva velké soubory?

martina46
11. únor 2009

prosim vas, aky znak je (mate) pre cikat a kakat? dakujem 🙂

elika
14. únor 2009

ja pouzivam na cikat znak plienka a pre kakat ten znak z filmu foter je loter 2 🙂

sibule
16. únor 2009

Holky, jak hodnotite knihu "Jak se domluvit s kojencem a batoletem"? Nebo mi ke znakovani staci info z Mybabycantalk.com..Diky

minea
16. únor 2009

Sibule, ta knížka je velmi dobrá, po přečtení jsem usoudila, že seminář nepotřebuju 😉. Mybabycantalk.com nestačí, je to super jak slovník, ale v té knížce je toho přece jenom víc - vysvětlení podstaty, spousta konkrétních (a vtipných) situací, které zažila autorka se svojí holčičkou, kreslený slovník znaků atd. Mezi námi, nevím, co obsahujou materiály Baby Signs 😅.

elika
20. únor 2009

Mam kamosku, co si tu knihu kupila, precitala, nieco z toho vyskusala a nakoniec presla na produkty Baby Signs, lebo tie ponukaju uceleny system toho ako (seminar +kniha) a pomocou coho (leporela, DVDcka, Cdcka s pesnickami a ine) ucit dieta znakovat. 😉 Okrem toho, ze je to system komplexny, je aj vedecky podlozeny, prisposobeny potrebam rodicov, ale najma deti a vsetky produkty su vytvorene odbornikmi v oblasti psychologie, vychovy, tvorby detskych TV programov a pod. Takze vysoka kvalita za rozumnu cenu 🙂

sibule
20. únor 2009

Minea: díky za odpověď. Už posílám manžu do knihkupectví 😉

Elika: systém znakování a systém Baby sings je ale na stejným základě, ne? Pouze se liší některý znaky, který jsou daný odlišností americký a středoevropský kultury nebo se mýlím? V čem je tedy ještě rozdíl?

Holky, neposlala byste mi některá vypálený DVD se znakováním pro děti? Děkuju, napište please do IP

parybka
21. únor 2009

Sibule.. to se Elike nebude líbit 😀 😝

bublinkajasminka
21. únor 2009

my znakujeme dva týždne a po týždni začala malá používať znak "ešte" a to stále opakuje - lebo stále "ešte" chce 😀 😀

elika
22. únor 2009

Sibule, system nie je ten isty. skus si o tom precitat viac na www.babysigns.cz
a parybka ma pravdu 🙂 . nejake nelegalne napalovanie sa tu asi nebude pacit viacerym 😒 Okrem ineho, ceny su uz ovela priaznivejsie, takze skus pozriet tu stranku a urcite zistis, ze takato "cinnost" nie je riesenim.

a este co sa tyka americkych a akoze stredoeuropskych gest, tak je to vraj tak, ze znakova rec sa lisi aj v ramci krajiny, ze je to ako s jednotlivymi nareciami, takze delit gesta na americke a europske asi nie je riesenie. a baby signs vychadza z reci nepocujucich, ale gesta su prisposobene tak, aby davali zmysel a zodpovedali vnimaniu veci detmi do troch rokov. to je jeden z rozdielov od inych programov. Program Baby Signs to vsetko prisposobil v prvom rade detom. 😉 a to na zaklade odbornych a vedeckych znalosti. ok. uz koncim. 😉

trixi
23. únor 2009

elika, neviem ci sa znakovanie lisi aj v ramci krajiny, boli sme na znakovacom pobyte v CR a znaky boli take iste ako u nas 😉 . Zato jednoznacne viem, ze nas Matej znaky pouziva, ale velmi dokladne si ich prisposobuje a meni, ako on chce 😀 . Asi nema rad "uniformitu" 😀 .

parybka
23. únor 2009

Co se týče znaků pro neslyšící, tak některé znaky jsou různé pro kraje i v zahraničí. Ale neslyšící se spolu domluví 🙂

elika
25. únor 2009

Ja som myslela znakovu rec pre nepocujucich. dcera maminky, ktora je profesorkou a venuje sa nepocujucim mi tvrdila, ze niektori nepocujuci maju problem rozumiet si navzajom v ramci jedneho statu. napr. Slovenska. ze je to ako s nareciami. nieco sa vyrozumiet da, a nieco nie.
Znakovanie programu Baby Signs sa nelisi. Je tak univerzalne a vychadza z prirodzenych znakov, ktore su jasne vo vsetkych jazykoch. Napr. znak spat. prilozenie oboch ruk k licu a naklonenie hlavicky... 😉

jjaanca
25. únor 2009

Holky, taky bych prosila jestli byste mi některá neposlala DVD se znakováním, napište mi od IP.

elika: ceny jsou možná příznivější, ale pro mě je to stále moc peněz.

pikkumyy
26. únor 2009

stava se vasim detem, ze znakujou ze spanku? ja jsem tuhle videla Simona, jak ve spani dela ptacka a kyticku, tak si rikam, jestli si jen procvicoval motoriku, nebo jestli se mu o tom zdalo? 😉

petusaaa
27. únor 2009

ahojte, ma niekto ten prehlad znakov na chladnicku? http://www.babysigns.cz/sk/produkty.html

ja by som potrebovala vediet, ake velke su tam tie znaky. ide mi o to, ci to moja mama bude vidiet, ak to kupim 😅 dakujem

sibule
28. únor 2009

Petusaaa: Kazdy obrazek (=znakujici dite) se znakem meri na vysku asi 2,5 cm, ale jednotlivy znak na tom obrazku (o ktery jde hlavne) ma jen nekolik milimetru. Moje mamka by to bez bryli neprecetla, s brylemi asi jo.