Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

skobrt
3. únor 2013

@novazena 🙂 diky, tak snad to malou taky casem chyti...

elika
8. únor 2013

Ahoj skobrt. nepises ako dlho znaky ukazujes (teda tie okrem nie 🙂. ja osobne by som vsak volila ine znaky pre tak male dieta a ked este len zacinate. ale ak sa tvojej malej paci nie, tak sa jej urcite bude pacit napr. aj znak no-no-no 🙂

a ci to jej nie pri jedle respektovat? no ja som deti do jedla nikdy nenutila. obe boli kojene, jedna do 1,5 druha do 2 r. takze ak jej do roka staci len tvoje mlieko, asi by som to moc neriesila. ale skor odporucam, aby ste ranajkovali, obedovali, vecerali spolu. kazda mate svoj tanier a riesite si jedlo na svojom tanieri. ona ma svoju lyzicku, ty jej s jedlom pomahas (dalsou lyzickou)ak si necha. ak nie, tak jej das moznost, aby to skusila sama.ak jej davas rozok, alebo chlieb, nakrajaj to na kusky tak, aby to mohla jest rukami sama. mozes jej dat hryzt cele jablko, ak mas obavu, daj z neho supu dole. dala by som jej ho cele, aby si sama odhryzla male kusy, ak jej das nakrajane, vie si odhryznut privelky kus.
a ked hovori nie, tak zopakovat NIE. uz si neprosis? mas hotovovo? odsunies kusok strannou tanier, ale pri stole ju nechas sediet a jedlo tiez nech dociahne. ty si riesis svoje jedlo. a zas si mozno da, zas bude trenovat nie. zasa si da lyzicku, zasa nie, a tak dookola. 😝

yellowbanna
9. únor 2013

@skobrt ahoj, mame deti zhruba ve stejnem veku...maly taky vrti hlavou, hlavne u jidla a i kdyz mozna ze zacatku to byla legrace, ted uz to pouziva opravdu ve vyznamu, ze uz nechce. Protoze jsem na to jeho vrceni reagovala tak, ze jsem se zeptala, jestli uz ma dost, ukazala znak pro 'hotovo' a hlavne to brala vazne a respektovala, ze dalsi lzicku nechce a zkousela - je to proto, ze se chce napit a pak bude jist dal nebo protoze ma jeste jidlo v puse, tak chvili pockam a pak nabidnu znovu a nebo uz opravdu nechce. Jinak zacal ukazovat znak pro "jeste", ale nevim, jestli to mysli vazne nebo jestli se jen tak placa do ruky 😀

@elika muzu se zeptat, proc myslis, ze ty znaky, ktere @skobrt pouziva pro malou jsou jeste narocne? Nebo jak jsi to myslela? Ze bys znakovala jina slova? Ja pouzivam Jeste, hotovo, mleko, jist, pit, dobry (chutny), ahoj... na Jeste a hotovo uz mam odezvu - bud usmev jakoze ano nebo odmitave vrteni hlavou kdyz se netrefim 🙂
Jinak naprosty souhlas s pristupem k jidlu 🙂

skobrt
9. únor 2013

@elika ahoj, diky za nazor, ona jeste nesedi, takze ji do zidlicky ke stolu dat nemuzu, krmim na stole v autosedacce...znak pro hotovo jsem taky zavedla, no uvidim, jak se to vyvrbi🙂

hvz
9. únor 2013

Ahoj, máme třináctiměsíční holčičku, se kterou znakujeme, zároveň na toto téma píši svoji bakalářskou práci. Součástí práce bude anonymní dotazník, chtěla bych Vás touto cestou požádat o jeho vyplnění - pokud by jste mi poskytly Váš e-mail, tak bych Vám tam dotazník během čtrnácti dní zaslala. V případě zájmu bych vám pak poskytla zpracované výsledky. Předem Vám moc děkuji, e-mail na mě: dotaznik.znakovani@seznam.cz. Pokud máte jakékoliv otázky, ráda zodpovím. Ještě jednou díky, Hanka

hvz
20. únor 2013

Ahoj, chtěla bych moc moc poděkovat maminkám, které se mi ozvaly! Kdyby jste měla ještě některá chvilku času, prosím o vyplnění dotazníku, který je na adrese: http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/znakov... . Za každý vyplněný dotazník budu ráda. Děkuji. Hanka

hvz
20. únor 2013

Naše holčička si některý znaky přebírá a ukazuje po svém, horší je, když ukazuje znaky stejně. Snažíme se vždycky uhádnout podle situace, co má na mysli, když to poznáme, pochválíme ji a znak zopakujeme správně, ale už pár týdnů bez žádného efektu. Máte s tím některá zkušenosti? Dá se vůbec znak "přenaučit"?

aajda
21. únor 2013

@hvz Dotazník vyplněný. A přenaučit asi jde, ale spíš bych řekla, že s vývojem jemné motoriky bude lepší i v rozlišování znaků... Zatím hádejte podle okolností, ono se to vytříbí 😉 Já když jsem třeba nevěděla, co konkrétně zrovna znakuje (hvězdičky nebo světýlko např.), když byla ta situace, že obojí bylo možné, tak jsem jí podsunula obě varianty - "Ano, svítí hvězdičky (a správný znak pro hvězdičky) a ano támhle svítí světýlko (a správný znak pro světlo). "

hvz
22. únor 2013

@aajda Děkuji. Ona například ukazuje stejně kočičku, pít a jíst a to tak, že se dotkne nosu. 🙂 Je ale skvělé, co nám ty děti můžou už tak brzy povědět.

dudlikarnacz
4. bře 2013

Ahoj holky, jako mamka jsem se chtěla podělit s ostatními taky o naši zkušenost se znakováním a třeba to bude pro někoho inspirací, až se bude rozhodovat jestli ano nebo ne. Naša prdelinka uměla jako první světlo a pak dlouho nic, v roce jsem si říkala, že asi potřeba rozvoje chůze a poznávání světa je důležitější než potřeba komunikovat. Pak jsem jí pouštěla videa a myslela, že je nevnímá, najednou jsme byli u babči a ona na zdi viděla fotku s holčičkou, která měla něco jako čepici a naše malá nám zaznakovala čepici. A pak to začalo. Strašně rychlý posun a ze začátku vždycky když se nučila něco nového, tak to používala na vše, ale během týdne jakoby se to usadilo a už to zůstalo u konkrétní věci. No a teď už se nový znak naučí strašně rychle. Některé znaky si udělá úplně jinak než jí ukazujeme a největší překvapení pro nás byla kočička, protože máme doma dva kocoury, mysleli jsme, že to bude její první znak a prostě na něj nebyla motoricky zralá, začla ji znakovat teprve nedávno a místo fousků si tahá vlásky na hlavě 🙂 Já jsem z ní ale nadšená, myslím z celé té komunikace, protože vím co se jí honí v hlavě a když hlídáme nějaký jiný mimčo, tak mi to chybí, protože nemám odezvu od dítěte. Některé znaky jsme si udělali po svém a některá zvířátka jsme si pospojovali, ale začala to spojovat už i do větičky, jako např., že kočka sedí, nebo pejsek spí nebo ptáček jí 😀 😀 😀 Ale zpočátku to bylo vážně na dlouho, jsem ráda, že jsme nepolevili, protože já měla pocit, že se na mě ani nedívá 😀 😀

hancibanci
6. bře 2013

Ahojky holky, Jeste nez se rozepisu o svych baby znakovych zazitcich, mam velikou prosbu. Jestli z vas nektera vi kde se da sehnat DVD na uceni znakove reci pro deti (podobny jako muj posledni link tohoto clanku dole, ...aby to bylo i pro deti na divani se, zabavne), ale v CESTINE, budu vam moc vdecna. At hledam jak hledam, toto je jedine, co jsem nasla http://shop.gokids.cz/baby-signs-znakovani maji tam jedno detske DVD v sade completniho znakovani, snad sezenu to video pro deti samostatne.
Bydlime ted v Tasmanii, takze deti jsou prilis vystavene anglictine, a malo cestine. Cokoliv ceskeho zde ma pro nas vahu zlata, dikybohu za vecernicky na youtube🙂

Jak jsme se znakovanim zacali? Kdyz jsem byla tehotna, koupila jsem si knizku a znakovou rec jsem zkousela uz u sveho prvniho kluka, ten se prvni, tak kolem 8. mesice naucil "jeste", "svetlo", "vodu", "mleko"a jeste nekolik dalsich znaku, ale zacal brzy mluvit a nejak ho znakovani preslo. Zato o 17 mesicu pozdeji narozena holcicka znakuje o 106, i kdyz uz trochu mluvi (obe deti umi cesky i anglicky, takze stebetaji trochu min nez kdyby mluvily jen jednim jazykem).
Dcerku ze vseho nejvice bavi znakovat zviratka, kdyz ji kojim tak ji rikam (velice pomalu a klidne) ze je moje beruska, mysicka, pejsek, konicek, slunicko, kyticka,... asi 30 ruznych milych veci a zviratek ktere zna.... a ona znakuje co rikam, nemuze mluvit kdyz pije mleko, hehehe. Zacala jsem znakovat od narozeni, prvni znak (svetlo) udelala v sedmi mesicich. Samozrejme ze ze zacatku je trochu ukazovala po svojem, ale znakovani ji moc bav a ted se snazi znaky ukazovat spravne. Nekdy se ji u toho zamotaji rucicky nebo prsticky, ale ma radost ze ji to jde. A ja mam zase radost ze rozumim co mi chce rict.

Mam dobrou kamaradku, kde se stejne starou holcickou jako mam ja kluka zacal znakovat tatinek. Nevedeli o znakovani ani jeden, ale zacali se ucit a hned to vse ukazovat miminu. Vzdycky kdyz prisli na navstevu, tak jsem cucela jak oba super znakovali s malou a jak ji to slo. To me dodavalo odvahu a popohanelo se naucit dalsi znaky.

Podarilo se mi do toho zapojit i meho manzela, ktery byl uplne "zamilovany" do sveho iPhone, nasel tam application na znakovou rec, tu jsme si oba ztahli a hned se to ucilo lepe a zajimaveji. Z te knihy mi to moc neslo ucit, neni nad to videt na videu jak se znaky delaji/tvori. Obrazky, popis a sipky smeru ruky jsou OK tak na zopakovani.

Ted uz je hodne ruznych videi na youtube (anglicky), pred 3-4 roky jeste moc ne.
Tady

https://www.youtube.com/watch?v=7gSZfW4gVhI


je odkaz na video ktere jsem videla uplne jako prvni a nadchlo me to (jeji dcerka tam ma kolem 1 roku), ta pani je super znakova expertka, napsala to application co jsme si ztahli, mysmarthands.com je ta stranka, moc krasne to ukazuje (si myslim) a taky k tomu dava mnemotechnicke pomucky aby se znaky lepsi pamatovaly.... a tady s dcerkou uz starsi znakuje abecedu. Libi se mi jeji pristup.

https://www.youtube.com/watch?v=snCzzbnV9mc


Je to vlastne dalsi jazyk, ktery se dite nauci, jestli ve znakove reci pokracuje.

Mnoho z vas se pta kdy je vhodny vek na znakovani, myslim si ze od narozeni pokud jsi do toho nadsena. Nikdy neni pozde zacit, nejlepe pred nebo aspon kolem jednoho roku. Znakovat "jeste" kdyz udelate znovu neco co se diteti libi, "mleko" pred kojenim, "koupel" pred mytim ve vanicce, "kniha" kdyz si spolu prohlizite latkove knihy ci reporela, "svetlo" pred zhasnutim nebo kdyz se rozsviti, "kocka" nebo "pes" jestli je mate doma, "auto" kdyz jedete autem, "vymenime" a "plinku" kdyz davate cistou plenu, atd. Diteti to muze nekolik mesicu trvat nez ukaze prvni znak, ale deti jsou "houby", nacucavaji do sebe informace, a pak najednou (nam se to muze zdat ze z niceho nic) nam ukazou co umi a my jsme z toho uple vedle🙂

Tady

https://www.youtube.com/watch?v=PtYv1AL-CkQ

je nekoik znaku (anglicky) pro rodice, kteri se chteji naucit znaky, aby je ukazovali svym detem. Trochu NUDNE zpracovane, ale kdyz neni nic jineho, tak to ujde. Nevhodne pro deti na divani, je to jen pro rodice.

Me osobne se libi "Baby signing time", kde i male deti ukazuji znaky, jsou tam pisnicky, obrazky, a pani uci jak se znaky delaji.

http://www.babysigningtime.com/watch-previews/ tady jsou ukazky z tech DVDcek, nebo na youtube zadejte "baby signing time" ... ty jsou super na uceni pro deti s rodici, velice zabavnou formou, velice nazorne.

A jeste par povzbuzujicich slov na zaver .... nebojte se ze deti nebudou dostatecne mluvit kdyz budou umet znakovat. Pri kazdem znakovani nejen ukazte ale i REKNETE co to je. Nejlepe je ukazovat znaky prubezne v situacich, ktere se prirozene vyskytnou...pokazde, kazdy den. Nevzdavejete to, naucte se par znaku (svetlo, mleko, voda, jidlo, jeste, cepice, kocka, pes, ptacek, kacenka, balon, koupel, kartacek na zuby...) a ty detem ukazujte. Uvidite ze to nebude nadarmo🙂

eva1_k
12. bře 2013

Ahoj, myslím, že na těch stránkách, co zmiňuješ, lze koupit DVD i samostatně, zkus jim napsat.

evening_star
12. bře 2013

Ahojte, ženy, odkedy je vhodné začať znakovať? Môj malý princ má 7 a pol mesiaca, a strašne rada by som začala, ale neviem kde. Nemohli by ste mi poskytnúť nejaké odkazy na knihy so znakmi a ako znakovať, alebo videá, z ktorých sa to môžem naučiť? Ďakujem!

ava
12. bře 2013

@evening_star začni hned, ze začátku znakuješ a znakuješ a pak se jednoho dne, třeba za pár týdnů, dočkáš odpovědi 😉
Pokud jsi z většího města, vyhledej si kurz baby signs nebo znakování s miminky. Dále je dostupná literatura a v když do googlu zadáš baby signs, uvidíš, kolik dostaneš odkazů.
A dále dporučuji vymýšlet znaky vlastní, protože např. koncept baby signs je z USA a některé znaky pro nás jsou vzdálené, méně srozumitelné. Fantazii se meze nekladou! Hodně radosti přeju...

eva1_k
12. bře 2013

@evening_star Ahoj, podívej se na stránky www.babysigns.cz - dělají asi dvouhodinové semináře, kde se o znakování vše potřebné dozvíš a k tomu máš i materiály. Odkud jsi? Já z MB, tam přímo je centrum, kde se semináře pořádají, ale určitě něco najdeš v blízkosti svého bydliště.

hojda
12. bře 2013

Má cenu začít ve 13 měsících, nebo už je pozdě?

ssassi
12. bře 2013

@hojda není

hojda
12. bře 2013

@ssassi super už jsem objednala knížky a dvd🙂

maly_prcek
25. bře 2013

Ahoj holky,
píšu diplomku o znakování s dětmi a ještě bych potřebovala pár maminek, které by byly ochotné se se mnou podělit o zkušenosti, jak u nich pobíhalo znakování...

Potřebuju maminky, které mají minimálně 2 děti a aspoň s jedním znakovaly nebo znakují.

Budu vám moc vděčná. Pokud máte zájem, písněte prosím IP. Díky moc. Ivča.

hrasiak
2. dub 2013

@hancibanci ako sa vola ta aplikacia pre iPhone, co ste si stiahli ? My sme zacali s dcerkou znakovat, ked mala 7 mesiacov (teraz ma 9,5). Zatial ukazuje len papat, ale uz rozumie aj "vtacik" a "kacicka", lebo ona miluje vtaciky 😀 Cakam, kedy pride ten zlom a zacne ukazovat zrazu toho viac 😉 Ale tiez mam pocit, ze teraz je pre nou prioritou lezenie a objavovanie novych miest a skrys v byte, a znaky preto iba vstrebava a jedneho dna to na nas "vybali" 😀

hancibanci
3. dub 2013

@eva1_k No vypadá to dobře, díky moc za ten odkaz. Az budu v létě česku , tak si to objednam. Je tam such jen šest znaků, a všechny je umíme I ukazujeme, ale aspoň je to česky a ne anglicky. I tak se na to malá určitě bude ráda dívat.

hancibanci
3. dub 2013

@hrasiak stáhla jsem si jich několik, zvláště ty zadara, ale nejlepsi z nich je My Smart Hands, tu jsem vyzkoušela free trial a pak si koupila plnou verzi. Můžeš si dat do favoritů co se ti líbí, a nebo si zkusit kvíz.. Moc.mi to pomohlo v učení se znaků...z tech knížek s obrázky a se sipkama mi to vub ec nešlo. I moje děti se na to ted rádi dívají, a to mají 2.5 a 4 roky. Kluk si s iPhone rad hraje, tak macka co jde,objevuje a diva se.
Hodně štěstí. Znakuj na dítě co nejvíce, a uvidíš že to nebude nadarmo.

hancibanci
3. dub 2013

@maly_prcek ráda ti pomuzu. Kluka mám 4 letého a holčičku 2.5, znakovala jsem s oběma, I pokračujeme s malou. Děj vědět jestli ještě potřebuješ někoho či ne. Pa.

miskamaj
8. dub 2013

ahojte baby, mam 3 mesacne dieta, ktore je od 9- tich tyzdnov len na umelom mliecku. Ked bol kojeny, tak si pytal mliecko tak, ze krutil hlavku zo strany na stranu (hladanie prsnika), ale teraz, ked uz kojeny nie je to uz nerobi a ja neviem rozoznat, kedy pyta papat. Nemame este v papani rezim, niekedy uz po hodine ide zhltnut flasu a niekedy ani po troch hodinach este nechce. Vdaka za rady.

ivkaj
10. dub 2013

@miskamaj znak pro mléko, je rozevřít pěst a zase zavřít http://www.babysignlanguage.com/dictionary/m/milk/
Ale obávám se, že takhle malý človíček jako je ten tvůj ti to hned tak nezaznakuje.

zapka21
12. dub 2013

Mile zienky, vytvorili sme skupinu "Baby Signs" https://www.modrykonik.sk/skupina/2191/ Pridajte sa a poskytnite nasim clenom rady a skusenosti s vasimi detickami 🙂

eva1_k
19. dub 2013

Ahoj holky, tak jsem doma prohlížela Ženu a život a v její příloze píšou o znakování. Cituji: "Baby boom způsobil, že se vyrojilo mnoho kurzů. Ne všechny jsou ovšem ku prospěchu. Například v kurzu znakování si matky platily za to, že se jejich dítě naučí mluvit se zpožděním..." Dost mě to rozčílilo. Už jste se někdy setkaly s takovým přihlouplým názorem??

zapka21
22. dub 2013

@eva1_k To je u ludi, ktori do toho nevidia, dost rozsireny nazor, bohuzial. Akoby lezenie dietata po styroch znamenalo, ze zacne chodit s oneskorenim.. 😠 😠 😠 🙄

eva1_k
23. dub 2013

Ale přece když něco někam píšu, tak si musím nejdřív zjistit fakta!! Ještě bych pochopila, kdyby to byl článek, kde je názor pro znakování a názor proti. Každý může mít nějaký názor. Ale vydávat názor za fakt?? To je vrchol neprofesionality. Člověk opravdu nemůže věřit ničemu, co se v médiích píše..