Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

rebelie
27. črc 2012

@aajda Podle naší lektorky to ty děti rychle zapomínaj... má teď druhé a první holčička si pprý teď trochu začala vybavovat, ale ze začátku to prý vypadalo, jako by znaky viděla poprvé...

aajda
27. črc 2012

@rebelie Nás to tam učili jako znak pro nočník, ale já myslím, že to je fuk... my znakujeme jen nočník, na čůrání říká ččč, na kakání bobo, takže to už nemá význam a znakuje jen ten nočník...

aajda
27. črc 2012

@rebelie Já bych právě chtěla znakovat ty věci i když je bude umět říct, ale teď jde o to, jestli je bude chtít znakovat i Agi 😀 Teď třeba pejska ještě zaznakuje a zároveň řekne Haf haf...

rebelie
27. črc 2012

@aajda Znakování současně se slovy je prý přechodné období, a pak znaky přirozeně a docela rychle vymizí (dítko potřebuje volné ruce na jiné věci - třeba si držet hračky, aby mu je nesebraly ostatní děti 😀 😀 😀 ).

aajda
27. črc 2012

@rebelie Néééé, to doufám néééé... Agáta si hračky zase rychle sebere zpátky 😀 Ale asi jo, asi to vymizí... já trochu doufám, že si to udrží díky dětem kamarádek, které často vídáme a jsou mladší a znakovat teprve začínají nebo budou.

rozarka65
27. črc 2012

@aajda jj, většinou jak znak nahradí slovo,tak se znak vytrácí...Ale třeba Aninka znakuje s námi... 😉

betelgeuzz
29. črc 2012

@rebelie já zase naopak četla, že dítě přehltit nemůžeš. Vždyť při mluvení taky na něj mluvíš souvisle a ne s 5 slovy. a v neslyšících rodinách taky nepřestanou znakovat. Ali si taky některé znaky pamatuje a ukazuje je.
Však si zkus vymyslet nějaký svůj znak na nočník, mě napadlo (vzhledem k tomu, že používáš číňák) spojit ukazováčky a palce jakoby do kroužku. nebo nakreslit prstem kolečko do vzduchu nebo nad druhou dlaní.

rebelie
29. črc 2012

@betelgeuzz Nad tím jsem zrovna včera přemýšlela, když jsem na něj mluvila, že slova taky používám bez omezení a on tomu časem porozumí a některá se naučí, některá bude znát jen pasivně... takže asi není nutně potřeba začínat se 4-5 znaky... na druhou stranu, pokud člověk chce, aby se naučilo právě tyto, možná je to lepší dávkovat to postupně...

sisstin
29. črc 2012

@aajda pokud dítě začne určité slovo říkat, tak už ho znakovat nebude 😉 to jedině, že by byla ve styku s někým, s kým se jinak nedorozumí 😉

abecedka
9. srp 2012

holky nemáte někdo odkaz na to video se znakováním, co se dává do té sady?

tichackova
24. srp 2012

Ahoj holky, hodně mě tahle metoda zaujala. Vím, že je ještě brzo, Elišce jsou teprve tři měsíce, ale říkala jsem si, že na ty nejzákladnější slova jako je hlad, spát, čůrat... bych mohla začít už teď, za to nic nedám. A proto jsem se chtěla zeptat, kde bych sehnala nějaký materiály? Nebo co byste mi doporučily? Moc děkuju😉

klara.jas
24. srp 2012

@tichackova Ahoj, mám knihu "Jak se domluvit s kojencem a batoletem" od Terezy Šustové, vydala Grada. Knížka je praktická, obsahuje dle mého vyvážený poměr teorie a praxe a příběhy ze života. Nečte se úplně nejlépe, paradoxně kvůli těm příběhům, protože jsou to celkem tematické skoky, ale všechno podstatné jsem se z ní dozvěděla. Takže bych ji doporučila, vracím se k ní pravidelně, jak se malá rozjíždí. Ona teda znakovala dost brzo mlíko (kojení), ale nějak aktivně se začala chytat až kolem roku. Asi není úplně ten typ, ale teď ji to už hrozně baví🙂

tichackova
25. srp 2012

@klara.jas Jéé, moc děkuju. Hned dneska mi jí manžel přinese z práce (pracuje v knihkupectví🙂 ), tak už se těším, co tam z ní vyčtu. Jak říkám, mě zatím bude stačit pár základních znaků, tříměsíční mimčo tím nebudu zbytečně zahlcovat, stejně by z toho nic neměla. Tak uvidíme🙂

zlilly
25. srp 2012

@tichackova držím palce. znakování je hrozně fajn. jen bacha, aby tě to nadšení nepřešlo. 3m dítě je jěště maličký, dlouho budeš znakovat "naprázdno" neuvidíš odezvu. na většinu dětí je brzo i v 6m, ony samozřejmě vnímají, ale aktivně samy začnou znakovat až tak v těch 8m. takže jestli ti to nevadí tak směle do toho 😉

tichackova
25. srp 2012

@zlilly Jj, já vím. Trpělivosti moc nemám😀 Ale uvidíme🙂 Mě celkově znaková řeč hodně zajímá, už od 14ti říkám, že se jí naučím a budu pracovat s neslyšícími. Ale ještě nějak nebyl čas, posledních pět let jsem si dodělávala školu, pak hned přišla Eliška... Ale já se do toho jednou pustím!!!🙂

juranka
25. srp 2012

Ahojte, mna by zaujimalo ci znakovanie u pocujucich deticiek neovplivnuje normalny vyvoj reci? ja som ucila malu este ked mala 9 mes. a teraz bude mat 1,5 a v podstate stale nerozprava nejako aby som jej rozumela. len takou ako cinstinou rozprava 😀

betelgeuzz
25. srp 2012

@juranka Podle průzkumů ne, je to prý spíš naopak, že děti, které znakují, mluví dřív a mají větší slovní zásobu. Ono těžko říct, jak by byl na tom s řečí, kdyby jsi neznakovala 😉 A v těch 9 měsících si se znakováním přestala?

juranka
25. srp 2012

@betelgeuzz ja som v podstate ucila malu len podla baby signing time ( 1 a 2) to co ucili deti tam vie mala tiez, viac mi nebolo treba 🙂 rozumiem jej a to mi staci, vidim, ze ona rozumie vela veciam sama ked s nou rozpravam ale rozpravat sa jej zatial nechce 🙂 jasne, ze deti zacnu rozpravat individualne, nie podla nejakej sablony 😉

katarinkalm
14. zář 2012

Mamičky, v bazáriku mám na predaj SING AND SIGN - DVD o znakovaní. My už veselo kecáme, tak posúvame inej mamičke.

jemi
26. zář 2012

Mám dotaz, malé bude 8m, už dlouho znakuji (kachnu, pít, jíst a koupat se) a teď z ničeho nic pořád ukazuje něco mezi nakem kachna, pápá... prostě jednu ručku svírá do pěstičky , ještě to může být z písničky co spíváme a tam taky svírám ruce do pěstičky.... Jde o to že nevím jak reagovat? prostě stojí má ruku u nohy a najednou svírá pěstičku, občas mi ručičku strčí pod obličej abych to viděla a svírá pěstičku..

trinka
26. zář 2012

dievcata, chcem sa opýtať- tých dvdečiek je viac? My mame len jedno a neviem zohnať ostatne- poradíte?

betelgeuzz
26. zář 2012

@trinka nevím, jak ostatní programy, ale babysigns má podle mě 2 DVD, jedno v té sadě, kde je kniha, pes, kočka, čepice, kachna a hotovo a pak DVD Moje první znaky http://shop.gokids.cz/store/goodsdetail.asp?str.... Právě jsem našla, že existuje ečasopis o znakování, dá se objednat na mail, nebo tady jsou k přečtení starší čísla http://www.babysigns.cz/batolacek.html

anulicek
26. zář 2012

Dievčatá..pomóoooc prosím. Malá má 10 mesiacov a tak pred mesiacom začala znakovať svetlo .. som teraz ale zmätená, lebo kedykoľvek začne znakovať a ja žiadnu lampu nevidím.. Ešte aj ráno, keď vstane tak zviera pästičku.. ešte znakujem kačku, a tú keď vidí na jazere, tak znakuje tiež "svetlo" 🙂 (to pochopím, že jej to proste ešte tak nejde)..
Čo robiť? Má zle priradený znak a znakuje mi aj na svetlo a aj náhodne? A ako sa pri tom správať? Potvrdiť.. (vidím, že mám podobný problém ako @jemi ) ..Ďakujem maminky za rady...

katarinkalm
26. zář 2012

@trinka
- v angličtine sú DVD - jedlo (znaky - jesť, piť, viac, hotovo, mlieko, cereálie, podbradník), spanie (znaky - spať, svetlo, hviezdičky, mesiačik, knižka, ľúbiť), kúpanie (znaky - kačka, kúpať sa, voda, umývať si zuby, bubliny, žaba), v parku (strom, kvet, hojdať sa, šmýkať sa, lopta, motýľ), obliekanie (čiapka, plienka, topánky, ponožky, kabát, hrebeň), zvieratká (pes, mačka, vták, ryba, korytnačka, zajac) .... predávajú to pod názvom Go Kids! English - sada k výučbe angličtiny ... my sme to používali najprv na znakovanie, ale keď sme začali chodiť na angličtinu, tak nám to veľmi pomohlo - malá už veľa slovíčok poznala a vôbec vtom nemala chaos, že to bolo po anglicky
- v češtine sú Moje prvé znaky ( jesť, pes, čiapka, kvietok, kúpať, spať), Hurá na nočník (znaky - na nočník, ešte, umyť si ruky, hotovo, šikulka)
- okrem týchto DVD BABY SIGN sú aj 2 časti DVD SING AND SIGN aj tie sú iba v angličtine

olusenka
26. zář 2012

Tak jsem koupila na MMB sadu Baby Signs a začínáme. Znaků už umím docela dost. Jen je těžké vybrat 2-3 nebo 4 znaky, které mám od začátku malého učit. Přijde mi jich užitečných mnohem víc.

trinka
1. říj 2012

@katarinkalm mne anglictina nevadí. My máme len to prve dvd, čo sucastou balíčka.... a chcem pozhanať dalsie

danniellitta
30. říj 2012

Ahojte ja mam asi tzden BS a chcem sa opytat ako zacat znakovat a kedy sa ukazu prve uspechy

danniellitta
30. říj 2012

A mala ma 8 m

samayka
30. říj 2012

@danniellitta rozprávaš sa s malou? ak áno, tak jednoducho začni k niektorým slovám pridávať gestá. ani to nemusia byť hneď špeciálne znaky z drahých dvd. my sme si dokonca znaky vymýšlali a naše žabky - teraz už aj tá menšia si ich vymýšlajú, respektíve upravujú podľa seba. dlllho sa ti bude zdať, že sa bavíš zbytočne, že to nemá význam.. ale neboj. deti nasávajú, nasávajú a v pravý čas to zo seba dostanú 🙂
skús ju naučiť pá-pá, pošli pusu.. veď aj to sú vlastne znaky 🙂

danniellitta
30. říj 2012

Ano rozpravam stale a znakujem pri kazdom co viem ale musi sa na mna aj pozerat niekedy ju musim volat vela krat aby na mna pozrela