Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

blka
26. dub 2010

Holky, mám zase dotaz. Když se prcek naučí nějaký znak, tak vy na ně potom už jen mluvíte a ten znak neukazujete a ukazuje ho jen prcek? Nebo ho ukazujete do té doby, než ho prcek nahradí slovem?

lalus
26. dub 2010

myslím, že by sa to malo ukazovať stále...pre neho je to vlastne "reč"...to akoby si prestala používať to slovo (napr. havo), len by si naň ukázala prstom. ani ja to však 100 % nedodržiavam - ale už len teraz, keď si je v tých znakoch istý a už začína aj hovoriť, takže teraz sa s ním rozprávam už väčšinou len verbálne a použijem znaky len na zdôraznenie toho, čo hovorím, resp. ak je to niečo novšie, čo tak nemá vžité. V začiatkoch by sa však ukazovať asi malo - myslím, že ak znakuje krátko, môže sa stať, že znak aj zabudne 😖

blka
26. dub 2010

Lalus, děkuju. Mě to jen tak napadlo, znakuju teprve týden, takže Mareček ještě nic neumí, jen jsem chtěla vědět, jak to dělat, až se nějaký znak naučí 🙂

berunka
27. dub 2010

blka: naše Elinka znakuje cca od 8.měsíce a ze začátku jí to taky dalo práci.Navíc jsem zjistila,že když se naučila nový znak tak ten původní přestala používat.Po roce se to začalo upravovat a ona jakoby si vzpomínala na všechny znaky,které umí a začala si i sama vymýšlet svoje.Teď už znakuje jak divá🙂) Je to fakt legrace a hlavně na ní vidím jak je šťastná,že jí rozumím.

opica
27. dub 2010

caute kocky,
tak g ma 10 mesiacov. ked mal 7 zacal ukazovat vtaka a mlieko.
a teraz uplne prestal akurat sa na mna skeri, ked mu ukazujem znaky. vidim na nom,ze vie, co ukazujem,ale nejak sa nechta. asi to bude tym,ze zacal lozit a proste je prenho teraz dolezitejsi pohyb.
snad sa to ustali a zacne znakovat, uz sa na to strasne tesim, ze mu budem rozumiet 😉

berenika39
27. dub 2010

opica, jj, tak to je, jakmile přijde něco důležitějšího, lezení,chození, sourozenec - je se znakováním pauza. petr začal chodit celkem pozdě, na začátku 14.měsíce, do té doby už znakoval celkem dost, a najednou jak píšeš - nula. úplně ho to chození pohltilo, ale za dva, tři týdny bylo všechno jako dřív, nic nezapomněl, a jak se už nemusel držet u nábytku a měl ruce volné, šlo všechno snáz.
tak jenom vydrž.....

luciaanna
27. dub 2010

Ahojte. My sme začali znakovať od 9. mesiaca, šlo nám to pekne, ale teraz mám tiež pocit, akoby sa jej nechcelo, proste ju zaujíma strašne veľa iných vecí, len nie to, čo jej ukazujem ☹ . Ale hádam to prejde, keď začne chodiť, ako píše berenika, keďže teraz má väčšinou ručičky zamestnané držaním sa, aby nespadla.
Ale keď konečne ukáže nejaký znak, vééľmi ju teší, ak vidí, že jej mamina rozumie 🙂 . Už som si aj myslela, že tie znaky zabúda, ale vtedy, keď to najmenej čakám, ukáže sa 😉 .
Tak len dúfam, že so znakovaním sa znova rozbehneme 🙂 .

ludmilabb
27. dub 2010

nase znaky su len take klasicke ukaze aka je velka, spravi ruckou pa-pa, ukaze kde ma havo ocko 😀

ludmilabb
27. dub 2010

pouzivate nejaku literaturu alebo si vymyslate vlastne znaky?

berenika39
27. dub 2010

ludmilabb, aspon vidíš, jaké je znakování přirozené......jde to samo...kuk:

www.babysigns.cz nebo www.znakovanismiminky.cz

blka
28. dub 2010

Berunko, díky 😉 . Zrovna včera jsem potkala známou s 15 měsíčním chlapečkem, kterej na něco ukazoval a chtěl něco "říct" a ona říkala, že by tak rád něco řekl, ale neumí to. Tak jsem si v duchu říkala, že ta znakovka fakt bude super 🙂

opica
28. dub 2010

no, k tomu papa, tapi tapi...to robi aj gregor, ale normalne znaky na veci nist...nuz co...pockam si, ja som vytrvala 😀

luppita
4. kvě 2010

ahojte, moj spunt bude mat sice len 8 mesiacov ale od 6tych sa na neho snazim znakovat. vie tapi tapi a papa ale naucil sa uz aj ako sa ukazuje jest, jedlo (je to velky zrut). Alebo sa ho opitam ci si prosi papat a on hned zacne znakovat. Je to uzastna pomocka v komunikacii a totalne som tomu prepadla. 🙂

kloti
10. kvě 2010

ahojte maminky, ja som si kúpila štartovací balíček baby sings, keď mal jakubko 5 mesiacov. od vtedy na neho znakujem - samozrejme používam len základné znaky (jesť, piť, mliečko, umývať sa, umývať zúbky, vodička, prechádzka, spinkať...a niektoré zvieratká)...vlastne, pri každej činnosti znakujem a stalo sa to u nás už samozrejmosťou - nabehli na to všetci v rodine a malinký začína krásne reagovať. o chvíľu máme osem mesiacov a jakubko reaguje úsmevom na dané znaky... napríklad: keď mu ukážem a poviem, že si ideme umývať zúbky, otvorí ústočká...a to nevidí ani kefku. znakovanie má pre mňa veľký význam...stretla som sa s rozličnými názormi - niektorí to úplne odmietajú...ja som osem rokov učila v špeciálnej základnej škole - prešla som aj logopédiou - a viem, že pohyb je úplne prirodzená pomôcka k vyjadrovaniu...a je to dôležitý medzikrok, ktorým sa pomaličky naše slniečka približujú k vyjadrovaniu rečou... tak "doznakovania" 😉

PS: teším sa, že som našla fórum na túto krásnu tému 🙂

lucie.krajcarova
10. kvě 2010

ahoj holky, ahoj Blani, ráda se k vám přippojuji. náš roční prcek dělá světýlko, víc mu zatím nejde.

labutka
10. kvě 2010

baby, ja vas len chcem povzbudit do znakovania. na krpca znakujem od jeho 4 mesiacov, dlho nebola ziadna odozva, potom sa to pomalicky rozbiehalo, ale posledny mesiac sa znaky uci dost rychlo. a zacina ich aj sam pouzivat, nie len na poziadanie. a o to predsa ide. 😵

blka
10. kvě 2010

Ahoj Luci 🙂

Mareček ASI 😀 dělá rybu. Ale takovou trošku sobě modifikovanou. Pusinka mu jde otvírat krásně, akorát u toho vždycky říká mňam 😀 . Takže když jdeme k akvárku, já mu řeknu ryba, tak on začne otvírat pusu a u toho říkat mňam 😀

berenika39
10. kvě 2010

asi je chce krmit, ne? 😀

blka
10. kvě 2010

Bereniko, a nebo sež.at 😀

danielasr
15. kvě 2010

ahojte, objavila som tuto temu ale moc sa nechce docitat tolko stranok, toto znakovanie ma zaujalo a chcela by som sa spytat, kedy sa s tym moze zacat, my mame 8 mesiacov,a ci viete kde sa tieto kurzy konaju, zaujimala by ma napr. trnava, prip. ci sa daju len objednat nejake knizky a kde, dakujem pekne za odpovede 🙂

lalus
15. kvě 2010

daniela, už môžete začať, malá by sa Ti už čoskoro mohla chytať....Kurzy neviem, či v Trnave sú...ale silne predpokladám, že áno, lebo v BA je to pomaly na každom rohu, aj materské centrá si také organizujú a Trnava je dosť veľké mesto. Materiály sa dajú objednať aj tu: http://www.znakovanie.sk/...no ale asi nebudem jediná, čo Ti odpíše, že znakovanie sme zvládli so svojimi detičkami na výbornú (čo nás všetky potešilo, lebo dohovoriť sa s ročným drobcom je úžasné) aj bez akýchkoľvek kurzov, či materiálov 😅 treba len chcieť a začať...aj dnes 😉 http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...

blumka
17. kvě 2010

ahojteeee...hlasim sa po mensej odmlke. mne znakovanie strasne chyba, tak ja svihnuta ukazujem mojej trojmesacnej Juli znak pre mlieko ked ide papat. uvidime kedy sa chyti 😀

labutka
18. kvě 2010

caute, ja by som uvitala nejaku hernu z beebom v BA, svojho casu to robila Elika v MC oblacik, ale kedze caka druhe babo, uz nerobi .
na babysigns.sk som nenasla nic... neviete o niecom?
uz sme boli na jednom kurze, a na ten druhy, pre pokrocilych zatial nechcem ist.

opica
18. kvě 2010

baby, ja sa zblaznim, gregor zacal ukazovat svetlo. sme dost dlho nepochopili, co to uz asi 2 tyzdne ukazoval...strasne sa tesim 🙂

berenika39
18. kvě 2010

opica, super, o tom to je....taky se nám to stalo, petr mával nataženou rukou a my byli paf...nikdo nevěděl, co tím myslí. mával sem tam, doma, v obchodě, u auta...byly to dveře...jeho vlastní znak a používá ho dodnes.
tak at vám to jde🙂

blka
19. kvě 2010

Holky, a jak zjistíte, co to znamená 😕 ? Mareček zase skoro pořád dělá pápá. Ale dělá to, ať jdeme ven, někdo odchází, jdeme spát. Prostě často.

luppita
19. kvě 2010

Cafte, Aj moj spunt robi stale papa, aj ked ide spat, ale to bude tym ze on zaspava sam a ked odchadzam urobim mu papa a ze sa vidime rano.... on mi odpapa a spi. 🙂 A na nasho psa si nasiel sposob volania, ked je na koberci tak zacne buchat rukou o zem a kricat ,, ba ,, a ked sedi, a chce ju zavolat bucha si do nozicky a krici ,,ba,, , tak to robime mi, ze ,,k nohe,, (a bucham sa do nohy) a ona pride.
Aj ked som ho to priamo neucila, odkukal to od nas a je to uzastne - az na to ze nas pes mu stale nerozumie 🙂

emjee
19. kvě 2010

blka aj nas to robi 😉 znamena to proste, ze niekto (on alebo niekto iny) niekam ide alebo sa ide spat, nic ine v tom nehladaj 😉

blka
20. kvě 2010

Emjee, díky 🙂

hena55
20. kvě 2010

dievcata dnes ma mala prekvapila. Chcela este chrunku a intenzivne znakovala znak este. Je to sranda lebo som ju ho nikdy neucila. Ma ho z DVD. Takze super. 🙂