Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

elika
9. pro 2008

ahoj, znakovanie s najvacsou pravdepodobnostou nie je dovod, prece dietatko nerozprava. znaky ho maju prave na rozpravanie navnadit, preto by malo zacat rozpravat skor... Kazde dieta je jedinecne a stretavam maminky, ktore maju 3 rocne deticky a hovoria, ze im dieta vie povedat tak max. 3 slova, ostatne nezrozumitelne. myslim, ze 14 mesiacov je este dost skoro na slova, aj ked ano, su aj take deticky, co rozpravaju aj okolo roka. a su aj take, co neskor. netreba mat z toho hrozu. zvuky vydava, tak to je dobry predpoklad toho, ze ked sa nauci ovladat svaly hlasiviek, pridu aj slova. podporuj ju v znakovani, aby ju bavila komunikacia a potom zisti, ze slovom je komunikacia rychlejsia a tak prejde prirodzene zo znakov na slova. tie znaky fakt motivuju, netreba sa ich bat... ide o to, prebudit v dietati zaujem o komunikaciu, dopriat mu zazit ten pocit, ked je dolezite a moze urcovat temy rozhovoru a pod. 😉

baileysa
10. pro 2008

lindulak, moja mala ma 16 mesiacov a hovori asi podobne ako tvoja kornelka, teda hovori vela ale sama blabotanina, ani ja jej nerozumiem, vie povedat, akurat mama, tata, baba, hau. znakovat som s nou zacala od 14 mesiacov. podla mna su deti velmi, velmi individualne v tom, kedy a ako zacnu rozpravat, takze sa netrap tym, nechaj to prirodzene plynut, uvidis, ze rozpravat urcite zacne 😉

lindulak
10. pro 2008

Diky baby 😉 Ved ja viem, ze ma cas.... Len som zacala mat nejake obavy, lebo vacsina deticiek zhruba v nasom veku rozprava nejak lepsie - teda v mojom blizkom okoli. Ale zase je pravda, ze neznakuju. Predsa tymi znakmi je to lahsie pre babo, tak to zvadza skor k tomu - je pravda, ze komunikovat znakmi ju velmi bavi, nove znaky ukazuje o dusu 😀 Teraz stale ukazuje kociarik dookola.

blumka
10. pro 2008

ahojte, hlasim prve uspechy..terezka znakuje knizku a hotovo. Obcas mame problem rozoznak knizku od tapi-tapi, lebo to ukazuje tak podobne ale hlavne ze znakuje 😉

elika
11. pro 2008

no to bola dnes sranda. robili sme kurz znakovania a deticky si tam ukazovali znak "kde je" medzi sebou. uplne spontanne. bola to sranda. jedna ma 9 a moja 11. ta mamicka 9 mesacnej si myslela, ze mala vie zatial iba znak mliecko, ale zjavne vie toho ovela viac, len to nedava najavo 😀

blumka
12. pro 2008

vcera a dnes sa pridali dalsie znaky, uz vieme aj ciapocka a kacka...a kde je neukazujeme ale rovno hovorime 😀

elika
15. pro 2008

no musim sa pochvalit. nam sa teraz dari kazdy den 1 novy znak. malej pustam kazdy den to DVD, kde sa deticky ucia znaky a fakt to zabera. okrem toho si pozerame tie leporela, pri ktorych si tiez znakujeme a je to uplne super. velmi sa tesim. vcera nove macka, dnes kniha. hura hura.... 😵

luciaj
15. pro 2008

baby a neda sa nejake to DVD alebo tie znaky stiahnut z netu? hodili by ste tu nejaky linky? dik 😉

elika
16. pro 2008

vsetko sa da, len ide o princip. aby sa ten program mohol posunut dalej, aby mohol robit pre nas kvalitny vyskum, aby mohol zostavovat leporela a ine super veci, tak je to vymyslene, tak, aby to bolo pre rodicov aj deti zaujimave ponuknu nam subor pomocok a my si ich kupime.

ale nieco si mozes pozriet na youtube alebo oficialnej stranke babysigns.com ale nie je tam komplet cely subor znakov, ani to detske video. su tam ukazane niektore znaky, ako vyzera seminar, ako vyzera kurz a pod. ale to DVD pre deticky je skvele. mala sa z neho velmi vela naucila a je to ako keby rozpravka. pozera to kazde rano 20 minut a teraz uz aj 20 minut vecer pred spanim. urcite sa to oplati. v zakladnej sade mas aj dvd pre rodica, kde je 100 znakov na dvd ako videoslovnik. a 4 leporela, knizku, magnet - rychly prehlad znakov. ked si zoberiem co teraz stoja hracky... tak mi tych 999 nepride ako nieco velmi drahe... a je tam za tu cenu toho teda naozaj dost vela. skus pozriet znakovanie.sk priebezne tam chcem pridat aj video so znakmi, ako mala znakuje

greta24
31. pro 2008

My ovladame par znakov - svetlo, cica, ta je najoblubenejsia 😀 😀 😀

trixi
1. led 2009

luciaj, uz su tu linky napr. My Baby Can Talk

http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...

precitaj si prispevky od zaciatku a urcite tam najdes dobre rady.

majana
1. led 2009

Ahojky,taky jsem byla na kurzu,už asi před 3 měsíci,zatím malýmu ukazuji jen mlíčko a pejska,ale zdá se mi,že na to zatím vůbec nereaguje,jenom se občas směje,že mu to asi přijde srandovní.A někdy si toho vůbec nevšímá a taky,když chce jíst,tak ho tím ukazováním mlíčka jen otravuju,tak netrpělivě pláče,jako ať už s tím neotravuju a přihraju radši prso 🙂
A jak jste učily světlo? To jste třeba zhasly,pak rozsvítily a ukázaly to? A pozná pak,že to světlo se vztahuje i na to denní světlo venku? A když je učíte zvířátka,tak jim je i ukazujete v knížce....aby pak chápal,že to platí pro živý zvíře i pro namalovaný?
Omlouvám se,ale nějak mi to nejde do hlavy a bojím se,abych ho nějak nemátla 😉 Asi mi příjde,že je ještě malej,aby to všechno chápal......ale třeba to jen moc řeším 😎

tanja61
1. led 2009

ahojte neviem nerozumiem sa tomu ale je to dobre pre nasich dobcov?a v com? 🙂

trixi
1. led 2009

majana, to chce klud. Znakovanie ber ako zabavu. Tvoj Matyasek bude ma skoro 8 mesiacov a to je vhodna doba na zacatie znakovania. Nic vsak nerob na silu, nasmu Matejovi tiez dlhsie trvalo kym zacal znakovat. A ked sme s nim boli na vikendovom pobyte s Baby Signs tak vedel len nejakych 5 znakov a to mal rok. Niektore deti v jeho veku, ktore tam boli, uz vedeli a krasne znakovali aj 30 a viac znakov. Ja som si s tym vsak hlavu nelamala a nelamem si ani dnes, ked par znakov pridal, ale je velmi pohodlny, on si vie vsetko ukazat a ohukat, takze mu rozumiem. Inak uplne ma pri znakovani ignoroval ked zacal chodit. A ja som tiez mnohe znaky nemohla ukazovat, ked som ho drzala za ruky (ukaz napr. motyla, ked drzis dieta pri chodzi za obe ruky 😀 )
Matej sa ako prvy znak naucil znak pre svetlo. Velmi sa mu to pacilo, ze som pochopila, ze chce rozsvietit. Dnes uz znak pre svetlo nepouziva, pretoze niekedy sa svieti cely den. Znak pre svetlo pouzivam na svetlo umele.
A zvieratka si znakujeme ked ich vidime vonku a rovnako ked si citame knizku. Napr. znak pre prasiatko neurobi, ale zacne krochkat 😀 . Posledny znak ktory minule na mna pouzil bola kocicka, pretoze chodime sa hrat so susedovie kocurom a minule kocur bol u nas na terase a Matko sa isiel zblaznit od radosti a kazdemu vykladal (znakoval) ze bol u nas kocur. A bol taky stastny, ze sme mu vsetci rozumeli a pochvalili, ze krasne znakuje. Neboj sa, dietatko vie, ze znaky platia aj pre zive a aj pre kreslene ci odfotene zvieratka. Matko ked vidi v televizii napr. kocicku, tak uz ukazuje, ze bol u nas kocur.
A Tvoj Matyasek maly nie je, chce to len cas. Niektori chlapci su lenivsi a dlhsie im trva nez zacnu znakovat (ako nas Matej 😉 ).

majana
2. led 2009

Trixi:Děkuju 😉
Náš Matyášek trochu lenivější je a taky má svou hlavu,ale nedáme se odradit a budeme dál zkoušet 🙂 🙂

luciauk
2. led 2009

lindulak ,určite to nie je znakovanim. ved 14 mesiacov je málo na rozprávanie, i ked moje dievčatá už hovorili zrozumitelné slová. venuješ sa dieťatku a to je len a len dobre. vyčítať by si si mohla, keby si ju posadila pred telku a nestarala sa 😉

mám syna vo veku, keď sa s baby signs začína, tak rozmýšľam, či to neskúsiť. vidím tu nejaké linky, tak idem na to. 🙂

margot80
2. led 2009

ahoj a vetsi deti se to taky uci?Vidim ze diskuze je o detech tak kolem roku ale my uz asi zaspali uceni....nebo v jakem vekovem rozmezi se deti na kurzech pohybuji?

minea
2. led 2009

Margot, smysl to má u dětí od cca 8 měsíců, kdy jsou některé už schopny chápat význam a opakovat znaky, do doby, než začnou mluvit - pak dítě začne znaky automaticky nahrazovat slovem, protože už je toho schopno a zjistí, že mluvit je jednodušší než znakovat 🙂.

Tak se taky hlásím do klubu! Ale trvalo to. Byla jsem teoreticky vybavená už od 6 měsíců, všechno nastudované, ale dcera znakování zcela ignorovala. Když neopakovala pápá ani paci paci, začala jsem se se znakováním loučit. A pak se to stalo: Pár dní po narozeninách udělala paci paci, o pár týdnů později zopakovala HOTOVO a pokouší se i o další znaky. Dělá BOTY, NOS, UŠI, KOUPAT a další znaky přibývají. Máme z toho obě radost. Nejskvělejší je, když v určité situaci zapomenu (nebo nestihnu) znak udělat a ona ho udělá sama. Je to vážně legrace, určitě budeme pokračovat.

denisocka
2. led 2009

baby,malý ma rok a tiež by som chcela začať...neviete mi niečo jednoduche na začiatok poradiť -nejake linky,nejaky zakladny pojem,pár slov,čím začať ......... maly sa rýchlo učí,teda zatial zvieratka vie skoro všetky...ale trebalo by mi vedieť nejake veci bežnej komunikácie.ako smäd,hlad, ešte ... no chápete asi 😝

minea
2. led 2009

Denisocka, doporučuju web http://www.znakovanismiminky.cz/. Jíá jsem si přečetla knížku od stejné autorky - Jak se domluvit s kojencem a batoletem, úplně to stačí, kurz není nutný.

minea
2. led 2009

Holky, opravujete děti, když znak opakují nesprávně? Malá ještě tu motoriku nemá tak zvládnutou, takže znaky dělá trochu jinak, ale zatím ji neopravuju. Máte třeba zkušenost, že dítě postupně znak samo zdokonalilo?

myschka
autor
2. led 2009

Já Adélku neopravuju, prostě některé znaky dělá trochu jinak ale i tak si rozumíme 😉 teď je užásné, že jí stačí znak ukázat jednou a ona ho hned zopakuje a pamatuje si to 🙂 některé znaky jsme vypustili jak začíná víc mluvit ale i tak stále znakujeme.

minea
2. led 2009

Znakujete i MÁMA a TÁTA? Jsou to vlastně první slova, která dcera začala říkat, tak nevím, jestli k tomu mám znaky vůbec přidávat...

luciauk
3. led 2009

minea, nie som odborník, ale z toho, čo som videla na nete, tak žiadne mimi to nerobí dokonale, ale po svojom a mamička mu rozumie, to je hlavné.

my sme dnes teda začali so znakom mlieko. aké máte skúsenosti, kedy by sa mohol chytiť? rátam, že to bude aspon mesiac.....ale čítať 15 strán vašich postrehov nemám čas 😒

zdenallicka
3. led 2009

Holky, ctu vas a az budu mit mimi, jdem do toho taky!! Budouciho tatku sjem taky zlanarila, tak to bude fajn.. Pujdem na kurz oba dva...
Babicky lanarit nemusime, pac se u nich skoro nevyskytujem.. Ale budou cucet, az si prdola rekne o mliko... 😀
Tak znakovani ZDAR, ZDAR, ZDAR a zas nekdy.... 😉

trixi
4. led 2009

lucia, je to velmi individualne, kedy sa ktore batola chyti znakovania. Niektore su usilovnejsie a niektore lenivsie ako nas Matej 😉 . So znakovanim sme zacali cca ked mal 9-10 mesiacov a na zaciatku sa naucil asi 5 znakov, potom sa ucil chodit, takze znakovanie odmietal (vraj je to normalne) a teraz zacina znakovat a zacina pouzivat znaky, ktore sme mu ukazovali a zrazu z nicoho nic ich zacina pouzivat. U nas boli prve znaky svetlo, kniha a ciapka. Mlieko neznakuje ale ukaze mi na prsia a zacne strasne mlaskat 🙂 .
Znaky mama a tata maly ignoruje, pretoze mama si zamrmle "mmmm" a tata vzdy ukazuje pa-pa, pretoze tatino casto odchadza z domu a robime mu pa-pa 🙂 .

luciauk
4. led 2009

trixi, no, ved si len vytvoril vlastný znak na mliečko 😉 to asi robí viac deti, nie? ved aj slová si tvoria po svojom, tak prečo nie znaky. my sme začali včera s dvoma znakmi. myslíte, že by sme mali pridať viac? staršia dcéra má skoro 10 rokov a je nadšená. možno viac ako ja 😒 z tvojho príspevku som vyčítala, že to potrvá aj niekolko mesiacov....pochopila som? 🙂

evitek
4. led 2009

minea: Ohledně znakování dětí - znaky používají tak, jak to zvládnou v rámci své motoriky. Já byla ze začátku nešťastná, že všechno vypadá úplně stejně. Malý ukazoval všechno jako světlo a já jsem v tom měla zmatek. Znaky jsem ukazovala ale pořád stejně a jednoho dne mě překvapil, když ptáčka ukázal tak jako já. Trvalo mu to ale asi tři měsíce, než to dokázal. Taky některé znaky začal používat hned, některé mnohem později. Prostě si počkal, až to zvládne.

minea
4. led 2009

Evitek, malá taky ukazuje znaky podobně, BOTY dělá pěstí do dlaně, HOTOVO vlastně jenom tleská. Tak uvidíme, jak bude techniku vylepšovat, vlastně první znak zopakovala teprve před dvěma týdny, takže to není tak špatný 🙂. Tvůj Vítek už určitě říká slova, dělá přitom i znaky? Nebo něco jenom znakuje a něco jenom říká?

trixi
4. led 2009

lucia, chce to cas, nas Matej zacina az teraz skutocne znakovat. Ja pouzivam dost znakov ale nie systematicky, skor ako ma napadnu. Ja som zacala jednym znakom a postupne som pridavala dalsie, potom som v znakovani polavila, pretoze to maleho nebavilo a vobec mi nevenoval pozornost, ale v tychto dnoch ho to naozaj chytilo a znakujeme. Myslim si, ze len treba vydrzat a brat to ako zabavu. Moj poznatok je, ze vacsina deti zacina skutocne znakovat okolo toho 14-15 mesiaca, samozrejme cest vynimkam, medzi ktore nas Matko nepatri 😉 .
A co sa tyka presneho znakovania, je to ako pise evitek, zo zaciatku su tie znaky u deti nepresne, ale casom sa to zlepsi, ako sa zlepsi ich motorika, ich ovladanie ruciciek.