Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

maeta
10. črc 2010

Blka - ja ho nemam celem ke mne. Oba koukame stejnym smerem a mame pred sebou ty obrazky nebo hracku a ja u toho ukazu ten znak aby videl najednou tu vec a take znak. Samozrejme to jde u veci, ktere se daji ukazat jednou nebo dvema rukama.
Rybu napriklad nacvicujeme ve vane. To si tu rybku dam vedle pusy a tak ukazuji jak tu pusu ta rybka otevira. Take vidi najednou rybu i znak. Naramne se tomu smeje (musim vypadat smesne).
Znak pro spani zas ukazuji cestou do postylky v zrcadle. Matu mam v naruci a stojime pred zrcadlem a ja ukazu znak a rikam mu, ze se jde spinkat a pak ho ulozim v loznici do postele.

blka
11. črc 2010

@maeta Já jsem myslela v kočárku čelem k sobě 😉

maeta
11. črc 2010

To jo, tam ano. Ovsem, kdyby na neho melo celou cestu svitit slunicko, tak ho otocim a to pak ukazuje do "luftu" a kolem jdouci si mysli, ze jim mava, takze mu vsichni mavaji 😀

sussanah
14. črc 2010

Ahoj, chtela bych zacit s nasim malym znakovat, ale tak nejak nevim jak na to. Mate tip na nejakou dobrou knizku nebo clanek na netu o znakovani, kde by byly i nejake znaky ukazane? Resp. jedna seo znaky jako u znakove reci nebo jde spis o znaky mezi matkou a ditetem, tj. libovolne? Diky 🙂

@blka Ahoj 😉

blka
15. črc 2010

@sussanah Ahoj, kde my se všude nepotkáme 😉
Stránka se znakama je tady http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary... a je knížka od Grady Jak se domluvit s kojencem a batoletem.
Znaky jsou to mezi matkou a dítětem, takže někdo může mít pro danou věc jiný znak, než vy 😉

maeta
15. črc 2010

Sussanah: kdyz ds do vyhledavace babysign, ak ti toho vyleze spoustu. Mimo jine: http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... nebo http://www.signwithme.com/002_browse_signs.asp

luvie
15. črc 2010

@sussanah ahoj 🙂 o stránku dříve doporučovala emje stránky přímo se znakovou řečí pro neslyšící, od které jsou znaky pro děti v podstatě odvozeny. Ale znak si mžeš uzpůsobit podle svého a čekej, že i tvé dítě si je převede k obrazu svému, případně vymyslí nové 🙂 to nemám z vlastní zkušenosti, ale z chytrých knížek a zkušenosti mé známé, která znakovku používala se svou dcerou.

sussanah
15. črc 2010

diky moc za odkazy, poradne to prostuduju. Kdy se ma tak zacit? Nekde jsem cetla, ze kolem 8mesice, ale to mi prijde hrozne brzo, nas maly nedela jeste ani paci paci, na nic neukazuje, zacina se trochu chytat v jedne basnicce, ale to je vsechno 😅 Mam pockat, az se zacne nejak aktivne projevovat v tech nasich normalnich rikadlech nebo uz zacit zkouset znaky? A kdy muzu cekat, ze je treba zacne pouzivat?

maeta
16. črc 2010

@sussanah Ja zanacala Matovi znakovat v 6mesicich, ale to byl fakt maly a zustala jsm epouze u znaku svetlo, ktere v 9 mesicich zacal ukazovat. Ted mu je cerstvych 10mesicu a ukazuje svetlo, strom, pejska, konika, kytku. Klidne muzes zacit uz ted, ale odezva si na sebe necha pockat. Proste to ty deti vnimaji, jenom nedokazi hned ukazat. Jo a Mata, paci-paci a pa-pa taky nedela. Ted zacal ukazovat jak je veliky.

blka
16. črc 2010

@sussanah Já znakuju od 10 měsíce a stále nic ☹

shaula
16. črc 2010

@sussanah Ono je dobré začít třeba o něco dřív, hlavně proto, aby si znakující rodič zvykl znaky používat a bral to automaticky. Navíc ty děti strašně moc jen pasivně absorbují, takže znak si třeba bude pamatovat a pozná ho, i když ho sám ještě používat nebude.
Já na kluky znakovala asi od 6 měsíců, ale u nás kluci moc o znakování zájem neměli (což mě mrzelo, docela dost jsem si od toho slibovala), aktivně používali jen pár znaků. Teď už neznakujeme, protože hodně věcí už umí vyjádřit zvukově a ukazováčkem 😀

maeta
16. črc 2010

Mohu potvrdit, ze ty znaky si fakt uvedomuji. Pokazde, kdyz Mata uvidi (nebo uslysi) neco, proco mame znak, tak je hned v euforii a ukazuje na to prstikem + kouka na mne jestli budu ukazovat znak. Pak ma z toho radost 😅

berenika39
16. črc 2010

@sussanah my jsme s petrem začali v deseti měsících, nejsnáz se to učil a používal znaky kolem 14 měsíce a později, když spolehlivě chodil a nepotřeboval ruce k držení. každý dítě je jinak šikovný - ale ručičky mají připravený až tak po osmém, devátém měsíci . musej doladit jemnou mototriku, takovej zajíc a kachna v podání petra vypadali cellkem dost dlouho stejně 😀

blka
16. črc 2010

@shaula Já si od toho taky slibuju hodně a pořád se nic neděje ☹

sussanah
16. črc 2010

Diky moc vsem 🙂 uz jsem neco prostudovala a rovnou si objednala i knizku (pribrala jsem to malemu rovnou i k nejakym jeho knizkam 😀 Jeste mam dotaz, znak ukazujete pred nim nebo ten znak delate jakoby jeho rukama?

maeta
16. črc 2010

@sussanah Ja to ukazuji pred nim, ale napriklad znak hotovo nebo auto delam jeho rukama a moc ho to bavi. Nektere znaky ani moc nejdou delat jeho rukama, si myslim 😕 Strom mi nejdriv ukazoval jenom zvednutou rukou a ukazovackem, ted jiz otevre celou dlan. Je prav espojene s tim vyvojem jemne motoriky a aby si uvedomil, ze ma dlan, prstiky a daji se ovladat. Strasne se mu libi znak ti-tak, ale to je pro neho tezky, tak ma rucicku v pest a jenom mava 🙂

sussanah
17. črc 2010

@maeta diky, taky jsem si prave rikala, ze nevim, jak bych nektere znaky jeho rukou delala 😅 A jeste s kolika znaky tak zacit? Je lepsi si treba vybrat si cca 5 a ukazovat dokud nezacne reagovat nebo rovnou treba 20?

blka
17. črc 2010

@maeta To je dobrej nápad, dělat to i jeho rukama 😉 . Udělala jsem hotovo já, pak jeho rukama a zase já a řekla jsem mu hotovo, tak to udělal 😎 . Ale za pár minut teda už nevěděl, co po něm chci 😀 . Ale to nevadí, třeba tohle bude cesta 🙂

@sussanah Ono je doporučováno těch 5 znaků hlavně kvůli tobě, aby sis je zažila ukazovat. Ale můžeš ukazovat, kolik chceš. Já jsem teď znaky eliminovala, kdy ukazuju pár, výjimečně nějaký navíc, ale stejně si pokaždé nevzpomenu ☹

luppita
18. črc 2010

@blka ja kazdy znak malemu ukazem a potom to skusam jeho rukami.... teraz sa naucil take to vrtenie rukov ,, ej tak tak vseliak....,, ale trvalo to asi 4 dni, tak asi 5 krat za den a teraz uz len ukazem a zabasnim a hned to ukazuje. Ale napriklad sa sam nacil robit ,,halo,, ze si da ruku k uchu a to videl raz reklamu ,,haloo dede,, zopakoval a odvtedy si to pameta (som skoro odpadla ). Takze asi ide aj o to o ake znaky ide, tie co sa detickam pacia viac sa naucia skor, tie ktore ich moc nebavia trvaju dlhsie.....

lucie.krajcarova
18. črc 2010

ahojky, malý se naučil znak pro ptáčka, je to super. na to, že jsem tři dny nebyla doma, tak to bylo pěkné překváplko.

luvie
18. črc 2010

ahoj holky, tak já hlásím, že zatím děláme znaky jen my s taťkou, Kačce nepomáhám, čekám, až to na ni přijde samo. Už zvládá pápá, to ale děláme každý den mnohokrát, a je to takové spíš máchání rukou 😀. Ale mám veselou příhodu, každý den chodíme po bytě a hledáme různé věci. U některých jí ukazuju znaky, např. ryba - máme ji v kalendáři na stěně. no, a včera u jídla kačce říkám musíš to pořádně rozkousat, takhle 🙂 a ona jak viděla moji pusu, koukla směrem k rybě 🙂 no hned jsem ji pochválila, jak je šikovná, já si to ani neuvědomila 😀
@sussanah my jsme začali celkem brzo, s pár znakama, ale už jich používáme asi 10-15, i když Kačka ještě žádný. myslím, že ona si z nich vybere co bude potřebovat a pro nás je to praxe 🙂

blka
18. črc 2010

@luppita To je Šimonek šikulka 🙂 .
Já to budu zkoušet ukazovat jak mýma, tak jeho rukama 😉 . Asi to je i pro prcka lepší, že ví, jak s těma rukama "máchat" 😀

Luci, to tě musel Martínek potěšit, šikulka 🙂

meri
21. črc 2010

Ahojky, včera jsem byla s malou na 18m prohlídce a zmínila jsem se, že trochu znakujeme, tak mi doktorka málem vynadala. Prý na co všechno maminky naletí, že je to krok zpátky, že mluvila i s psycholožkama a taky to zavrhly. Jak prý se má rozmluvit, když to má ulehčené znakováním....no byla jsem v šoku.
Máte někdo zkušenost, že by vám děti kvůli znakování pozdě mluvily?

sussanah
21. črc 2010

@meri no ja nevim, asi bychom meli prestat delat i paci paci a papa a varila mysicka kasicku, ne? Sice se na to teprve chystame, ale prijde mi to jako fajn vec. A ja si mysllim, ze kazde zdrave dite zacne driv nebo pozdeji mluvit. Syn od sestrenky neznakoval, ale dorozumival se pouze ukazovanim a jakoby vlastnimi "znaky" az skoro do tri let a bez komentaru dr 🙂

lalus
21. črc 2010

@meri je to blbosť, never tomu...ja som s malým znakovala od 10 mesiacov, prvé znaky prišli v 11,5 mesiacoch (a potom to išlo fakt z rýchlika), prvé slová prišli v 16 mesiacoch - čo síce nie je práve najskôr - ale potom v 20 mesiacoch jeden rečový skok (stále znakoval to, čo povedať nevedel) a teraz v dvoch rokoch sa zase posúvame dopredu skokom.
Sú samozrejme detičky, čo hovoria oveľa lepšie, ale to je dané už génmi - niektoré už v roku začínajú pekne rozprávať, iné sa nerozkecajú do troch...a mne všetky maminy starších detí hovoria, že na dva roky rozpráva pekne (i keď stále používa dosť veľa svojej hatlaninky 😀 )- a to mi ako merítko stačí 😵

blumka
21. črc 2010

@meri ak sa mozem zamotat do debaty...moja dcera znakovala od 10. mesiacov a v roku a pol uz rozpravala skoro vsetko, teraz ma 2, 5 a rozprava tak ze sa vsetci divia ako vie krasne kecat...
aj mne vela ludi povedalo ze to je krok spat, ale ako to moze byt krok spat, ked este dieta nezaclo hovorit...praveze to je krok vpred, lebo to co nevie ESTE vyjadrit slovami, vyjadri znakom...ktore dieta v 10. mesiacoch vie povedat ze si chce citat knihu? moja dcera to vedela povedat znakmi 😉
mne to pripada ako keby niekto pvoedal ze nech deti nechodia po 4 lebo sa nenaucia chodit

emjee
21. črc 2010

@meri aj dospeli ludia pouzivaju znaky, ked nemaju na jazyku potrebny vyraz (napr. sa dorozumievaju "rukami-nohami" v cudzine 😀) alebo z istych dovodov nemozu v danom case rozpravat (napr. prst na ustach - pssst, ticho bud; tiche mavnutie na pozdrav niekomu v miestnosti, ked mam pri uchu telefon, ...)

neviem, ci je to znakovanim, my sme mu moc nedali (par oblubenych znakov a koniec), ale mne krpec od ca. roka rozprava a pomerne vela - sice svojou hatlaninkou - opakuje prve slabiky; vie si vypytat co potrebuje a chce, komunikujeme o tom co vidi, referuje co pocul a podobne - myslim, ze neznakujuce deticky komunikuju ovela menej (lebo nevedia ako a rodicia im malokedy rozumeju) cim je aj nastup reci posunuty na neskor

meri
22. črc 2010

Holky děkuji, stejně si nemyslím, že by to byll krok zpět, já jsem ráda, že se s malou dorozumíme a předse ji taky k znakům říkám slová, tak se taky snaží opakovat alespoň první slabiku...

berunka
22. črc 2010

My znakujeme cca od 7 mesicu a muzu rict,ze jsem hrozne rada,ze jsme zacly.Nejen ja,ale i okoli se s Eli krasne dorozumi.Znaky se naucili takze vedi,co po nich chce.A hodne se mi znakovani vyplatilo ve chvili,kdyz byla Eli nemocna.Plakala,ja uz jsem nevedela jak ji mam uklidnit a kdyz jsem prisla po nekolikate do pokojicku ukazala mi znak pro piti a rekla ta - coz znamena ja.Dala jsem ji napit a pak krasne chrupala.To same se znakem boli,kdyz ji rostly zoubky,porad si ukazovala na bradu a ukazovala boli.Je to fakt super,kdyz muzete s prckem komunikovat.Je na ni videt,jak je stastna,ze ji rozumim.

maeta
22. črc 2010

@meri Ja na 10mesicni kontrole tak erikala mudrine, ze znakujeme a ona to naopak ocenila. Maly tam s velkou euforii predvadel "svetlo" az prijmul i sestricku, aby mu zapinala svetlo 🙂
Take to nepovazuji krok zpet, ba naopak. Ktery rodic se dokaze v tomto veku se svym ditetem dorozumivat. Mata aktivne pouzova jenom 3znaky, ale zna ich vice, jak mu je porad ukazuji a jeho rozzareny oblicej mi je odmenou a zaroven povzbuzenim abych neprestala. Pro tento zpusob komunikace ma velke nadseni i on a jeste vic nas to spojilo. Vubec neni knourave mimi jak to slysim ve svem okoli a pripisuji to prave te komunikaci.