Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

emjee
4. črc 2010

@blka blbo som to napisala - palec vodorovne s podlahou, naproti palcu zvysne styri prsty - otvaras, zatvaras

lucie.krajcarova
4. črc 2010

Blani, venku je to trochu těžší i u nás. doma u knížky je to lehčí. ale teď malý taky tak divně rozhazuje rukama, nevím co to má být 😉 Dej mu čas, ono to přijde. kolik znaků mu teď ukazuješ? klidně jen dva tři, ať v tom nemá zmatek. my umíme 4, tak teď přidám asi 3 nové. Záleží i na tom, jak on sám používá ručičky, umí paci paci? vařila myšička? papaá? jako ne na povel, ale jestli to prostě udělá. jestli jo, tak by neměl být problém začít je používat i na znaky.

blka
5. črc 2010

@emjee Děkuju 🙂

Luci, umí jenom pápá. Paci paci ho nebere, u toho se vzteká, takže to ani nedělá a myšičku mu děláme my. Ale on ne 😕
Ze znaků ukazuju tak, co mě napadne 😅 . Takže ptáčka, kočičku, rybu, začala jsem i to světlo, auto, jíst, ještě, hotovo.

janocka77
5. črc 2010

maeta, poslala som Ti IP aby sme tu neotravovali 😉

Moja mala ma 14 mes. Zaujali ma tieto znaky a zacali sme prve skusky 🙂 no ale ona sa snazi skor vyslovit to co jej ukazujem ako ukazat! Vie ukazat kalsicke pa pa, tapi tapi, varila myslicka.., klobucik. Nezaciname neskoro?

maeta
5. črc 2010

Janocka - ja si myslim, ze ne. Vsude se pise, ze i u castecne mluviciho ditete ma znakovani vyznam. Co neumi rict ukaze. Tvoje mala se znaky teprve zacina a doposud se soustredila jenom na to aby se to snazila rict slovy. Co nevidet pride na to, ze kdyz ji to nejde, tak to muze ukazat. Chce to zrejme trpelivost. Pak se ale bude sikovneji ucit nove znaky, nez ty nase batolata 🙂

Matu jsme ted intenzivne ucili znak pro strom, ze jsme byli v lese, kde nebyla zadna lampa a tak se mohl plne soustredit. Ke konci prochajdy nam uz znak ukazoval 🙂 Jinak mu ted ukazuji co se da: jeste, pit, jist, jednotlive zviratka, tata, mama ... uvidim co pochiti.

maeta
6. črc 2010

S malym jsem dnes rano procvicovala znaky pro zviratka a pro konika ma svuj vlastni znak! Do ted jsem mu spivala takovou rikanku o konikovi a pri tom mi sedel na kline a houpali jsme se dopredu a dozadu a ted kdyz uvidel konika, tak delal ty pohyby, takze nas znak pro konika je tim padem jasny 😀

labutka
6. črc 2010

mate nejaky tip na znak pre Lod? dik...

emjee
6. črc 2010

@labutka tuna http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi si najdi ship-vessel sa mi to celkom lubi

maeta
6. črc 2010

My mame tohle: http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...
-tento slovnik je vylozene pro deti

luvie
6. črc 2010

Ahoj holky, začínám na našeho drobka znakovat, už asi od 6 měs. jen pár znaků, spíš ať si to procvičíme my, rodičové, takže zatím nečekám žádné velké věci... Ale chci se zeptat, jestli máte nějakou zkušenost s tím, když znakujete něco jednou rukou, třeba ptáka, ale jednou ho ukážete levou, podruhé pravou - má to nějaký vliv na dítko nebo je to dětem jedno? Díky

lucie.krajcarova
6. črc 2010

čau Luvi, četla jsem že vliv to nemá, dítě taky ručičky střídá, preferovat jednu ruku bude snad až ve 3 letech a později. znakuji tou rukou, kterou mám volnou. jo a držím ti palce 🙂 já znakovala od 10 měs. a přece jen to trvalo víc než měsíc než byla odezva.

luvie
6. črc 2010

@lucie.krajcarova Ahoj Luci, dík. myslela jsem si to, jen jsem si nebyla jistá. Kačku zatím hodně nosím a tak taky používám ruku, kterou zrovna mám volnou 🙂 a dík za palečky,

maeta
6. črc 2010

Lucko - pouzivas nejake DVD? Ja nasla tohle: http://www.amazon.com/Sign-your-Baby-Language-C... a hledam jestli ho uz nekdo nema a nebyl by ochotny mi to zkopcit a poslat 😅

lucie.krajcarova
7. črc 2010

Maeta, bohužel nemám žádné dvd. občaś něco stáhnu z youtube, ale malý na to zatím nemá trpělivost - jen buší do klávesnice. takže znaky hledám velice různě 🙂

berenika39
7. črc 2010

@luvie ahoj, já si taky myslím, že je to jedno, i děti znakujou, kterou rukou majíí volnou. když si pak stoupají, začínají chodit, a ještě znakovat, mají těch rukou stejně málo 😀 . petr do ted třídá ruce, kreslí oběma, znakuje oběma. nad jenom jídlo - jí pravou, ale to si myslím, že je spíš tím, že mu lžičku dám do pravý.

luvie
7. črc 2010

@berenika39 díky, já si taky někdy říkám, že by se mi ještě aspoň jedna ruka navíc hodila 🙂 dělám si legraci, že jsem se všechno musela naučit dělat maximálně jednou rukou... No, jsem zvědavá, až narazíme na znak pro obě ruce . třeba medvěd - to už to s Kačkou v náručí nedám 🙂 No, ale zatím nás to s taťkou baví, uvidíme, kdy se chytne i to naše dítko.

maeta
9. črc 2010

Tady je vzdy takhle "zivo" nebo je to jenom diky dovolenym? Procitavam tyto stranky od zacatku a trochu mi chybi ta nadcenost, jaka je citit z prvnich stranek. Kazdy si tam zdeloval jednotlive pokroky a uspechy... Mam mozna jenom smulu, ze jsem se zapojila ve spatnou dobu 😒

blka
9. črc 2010

@maeta Já jsem taky začala číst diskusi od začátku a musím říct, že právě ty pokroky a to nadšení mě nakoplo to zkusit. Ale prostě asi to dělám špatně nebo málo nebo nevím, ale Mareček se vůbec nechytá. A to ukazuju už tak 2 měsíce. Ale jak už jsem psala několikrát, ne intenzivně. Tak nevím, jestli je problém právě v tom 😔

emjee
9. črc 2010

@blka treba ukazovat co najcastejsie, vlastne vzdy ked o danom znaku hovoris, vidis ho, pocujes (v pesnicke), ... zo ze nie je ziadna odozva nic neznamena, uvidis, ze znak pouzije, ked to budes najmenej cakat a jedneho dna sa to rozbehne 😀
aj ked moj tomu znakovaniu moc nedava, pretoze uz dost blaboce, tak je lenivy pouzivat ruky

blka
9. črc 2010

@emjee Tak Mareček nebude mluvit asi dlouho. Říká akorát mňam a potom na všechno hmmmmmmmmmm a u toho natahuje ruku ☹ .
A můžu ukazovat těch znaků víc než jen těch 5 (nebo kolik jich je doporučovaných)? Na začátku diskuse holky píšou, že určitě ano, ale já teď nevím.
Nejhorší je, že na to ukazování zapomínám i já 😔

emjee
9. črc 2010

@blka mozes aj viac ako 5, zacni s niecim co si casto pyta a ked ukaze a hmmm tak povedz, ze nerozumies, nech zaznakuje 😀 pripadne potom zaznakuj to co myslis, ze chce a spytaj sa ho, ci mysli to; trebars ukazuje prstekom - ty zaznakujes a sucasne sa spytas jabko? a das mu ho - ak sa trafis dobre, ak nie, rovnakym sposobom triafaj dalej

maeta
9. črc 2010

blka - ja myslim, ze muzes ukazovat vice. Ja take ukyzuji vic. Jak to holky psali na zacatku: vzdyt i mluvit mluvime porad a vse pojmenovavame. Take lidi, kteri znakuji, ze jsou neslysici znakuji porad. Ja jenom se pak ptam na par znaku o kterych se jiz domnivam, ze si je osvojil. A jak je Marecek stary? Deticky do roku potrebuji delsi dobu, nez zacnou ukazovat. Ja Matovi zacala znakovat v 6mesicich a to bylo hodne brzo, tak jsme toho docela nechala a zustala jenom u znaku svetlo, ktere ted nedavno (v 9mesicich) zacal ukazovat. Ted se mu jiz snazim ukazovat vse co umim. Sam umi ukazat strom a na ostatne znaky, ktere ukazuji pouziva porad svetlo🙂 Je to pry proto, ze vim, ze pro tu vec existuje znak, ale jeste si to nedokaze vybavit jaky nebo neumi to ukazat, tak to nahrazuje znakem, keter umi. Takze ted je vse svetlo a k tomu rika "hm".

Kdyz se koukame na zviratka a ukazuji jejich znaky tak umi vybrat pejska podle znaku i podle zvuku. Takze to chape, jenom to zatim neukazuje. Byli jsme dnes na prochajde a potkali mnoho pejsku, tak na kazdeho s radosti viskal a maval oba rucickama. Beru to tak, ze pejska uz zna a cekam kdy se mu podari i ten znak.

blka
9. črc 2010

@emjee Děkuju 🙂

@maeta Mareček měl rok.
Tak to je Matyášek šikovný 🙂 . Mimochodem v pase máš napsané Matášek 😉

A nepřipadáte si na veřejnosti "divně" když takhle mácháte rukama? Já mu venku výjimečně ukážu auto, ale nesmí být nikdo v dosahu 😅 . Zatím si připadám divně 😔

maeta
9. črc 2010

Dik za upozorneni 🙂
Ja si uz divne nepripadam. Staci, ze na kluka mluvim jinym jazykem uz jenom proto jsem exot 😅 Na ty divne pohledy jsme si zvykla, kdyz jsem ho jeste nosila v satku. Mame tady velikansky panelak s postizenyma lidma, tak si mozna mysli, ze patrime take k nim 😀

Mata dnes zacal znakovat kytku. "Cetli" jsme si Krtecka a kdyz spatril pampelisku, tak k ni pricichnul. To je totiz nas znak pro kytku. Jsem moc rada 😵

Blka - kasli na okoli a vydrz. Marecek se chytne 😉 My vetsinou vypadame docela zabavne. Mame tady hodne zelene a stromy, takze mame porad zvednute ruce, ze jednou znakujeme strom a druhou lampy, kterych je tady take pozehnane 😀

emjee
9. črc 2010

@blka @maeta ja tiez satkujem, takze za exota som uz davno 😀 tiez mame znak pre kvetinu taky hlboky nadych; strom este neznakuje; auto vedel povedat este pred prvymi narodeninami, takze ani to neznakujeme - viacmenej co vidime vonku uz vie skoro vsetko povedat, takze ja zase ani tak moc rukami nemacham 😀

blka
9. črc 2010

@maeta To je dobrý s těma postiženýma 😀 😉
A jak upoutáváš jeho pozornost venku? Nebo i doma? On se na mě prostě nedívá, dívá se za tím, co ho zajímá a já ho můžu volat, jak chci, ale prostě se dívá pořád na to, co ho zaujalo nebo co chce.

@emjee 😀 . To ti ale krásně povídá 😉 . To nevím, kdy se já dočkám 😔

luvie
9. črc 2010

jo, s tím upoutáváním pozornosti mám taky problém 🙂 Kačka je zatím celkem malá, i když už vnímá hodně věcí, ale i tak mě mrzí, že furt kouká kolem sebe a na mě neééé 🙂 vnímají to ty děti nějak podvědomě?

maeta
9. črc 2010

blka - no, venku ho mam v kocaru vetsinou cele ke mne a kdyz uvidi strom, tak hned zvedne ruku a rekne hm (aby upoutal moji pozornost) pak jeste na mne koukne, jestli se divam, takze ja ho pochvali a take ukazu znak.
Auta ho take zajimaji, otaci se za zvukem, takze ho otocim k silnici, drepnu vedle neho a natahnu ruce dopredu aby je videl: ukazu znak a pri tom tam jedou ty auta. Venku je to tezsi, to uznavam. Dnes ho zaujali kacenky na rybniku ale jenom diky tomu, ze se honili a litali - proste mu upoutalo pozornost a tim byla prilezitost mu ukazat znak.

Doma to delam tak, ze mame knizecku s obrazky (na kazde strane pouze jedna vec) ve keter mu kazuji obrazek a u toho znak te veci nebo zvirete. Posadim si ho na zem mezi sve nohy a ob akoukame do knizky + ja natahnu ruce dopredu aby je mel ve svem zornem poli a tak vidi obraz i znak + slysi zvuk odemne. Kdyz pak koukame jine knizky a neco se tam vyskytne, cehoz znak cvicime, tak se zeptam jestli vi co to je a pak to ukazu sama. Mam vypozorovano, ze po porbuzeni ma n auceni naladu, takze cvicime rano a po odpolednim probuzeni. To na to dbam aby daval pozor. Jinak na neho mluvim a ukazuji aniz by koukal na 100% cely den. Nekdy mu zaklepu na raminko a oslovuji ho i 3-4x, nez se raci na mne podivat 😕

maeta
9. črc 2010

luvie - ja myslim, ze to vnimaji i podvedome

blka
10. črc 2010

@maeta Aha. Já ho mám taky čelem ke mně. Ale ho něco upoutá a ukazuje a dívá se na to. Na mě ne 😀 . To je dobré s tou knížkou takhle, to mě nenapadlo 😅