Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

lucinka4
22. zář 2010

ahojte,chcem sa trosku pochvalit...vcera som malej znakovala kacicku, pred kupani vzdy ked jej ju podavam tak hovorim kacicka a znakujem..a vcera som zacala znakovat skor ako mala kacicku v zornom uhle a ona sa zacala tesit,proste presne ako ked uz vidi kacicku, tak ma napadlo,ze pochopila,ze dostane kacicku na hranie 🙂
stava sa aj vam taketo? predsa je Simonka este malicka na ukazovanie ale chapam moze,ci nie?
@dagmarkaaa my zatial znakujeme len par znakov,napr pri jedeni ale ked mam znakovat pred svokrovcami tak si pripadam jak debil,oni su totiz taki neveriaci...aj moja mamina minule vyhlasila,ze ved ju tym len popleties 😠

blumka
22. zář 2010

@lucinka4 jj, uz urcite chape, co jej chces povedat...u nas je takto s mliekom...Ked som este neznakovala tak stacilo ze sa pozrela na flasku s mliekom a zacala sa az triast od radosti..teraz presne ten isty prejav mame ked jej ukazem znak pre mlieko. 😉

@dagmarkaaa ja som si zo zaciatku pripadala divne...dokonca aj pred manzelom a mojimi rodicmi...ale to hlavne preto ze kazdy bol skepticky, lenze ked videli ako sa Terezka rozznakovala a ze sa pomocou tych znakovu dokazali dohovorit s rocnym dietatom aj oni, tak zrazu sa u nas znakovalo vo velkom 😀...bezne bolo ze prisiel niekto na navstevu a jemu Terezka nieco ukazala a tak navssteva pribehla ku mne ze co nam to chce pvoedat? alebo ked sme boli s mm niekde mimo a Terezku nam niekto strazil, tak sme po telefone vysvetlovali co to terezka znakuje....ono je to hlavne o zabave 😉

emjee
22. zář 2010

@lucinka4 jasne, ze to chape 🙂

@dagmarkaaa aj davanie papa alebo posielanie pusinky (co vacsina ludi s malymi detmi praktikuje) je znakovanie, takze netreba mat ziadne zabrany

labutka
22. zář 2010

hihi u svokry na navsteve preklada 10rocna neter, ktorej sa to paci.
Ja som tiez z rodicmi bojovala, ale teraz uz moja mami niecomu rozumie a nezda sa jej to take divne.
A vonku neni fajn, ze krpec ukaze ze este sa chce hupat? Alebo ze vidi kacice, leetadlo, kvety, psa? Alebo ked mi podakuje za keksik? 😵

salvinka
22. zář 2010

@lucinka4 a odkedy si zacala znakovat kacicku malej, ked uz tak chape? ste len o mesiac starsi od nas, a neviem ci uz mam zacat alebo este pockat 🙂

blumka
22. zář 2010

@salvinka zacni uz kludne teraz, len sa obrn trpezlivostou a ocakavaj aj to ze prvy znak Risko ukaze mozno az okolo roku...alebo ak patris k tym netrpezlivym zacni neskor okolo 8. mesiaca 😉
ja uz tiez znakujem, hlavne znak mlieko a mala chape co jej ukazujem...vie uz ukazat tapi tapi a kyvat papa takze pre mna to je signal ze je schopna sa uz ucit znaky 😉

tikasi
22. zář 2010

Ahojte kocky,vcera som absolvovala kurz babysigns a som tym nadsena.Chcem pomalicky zacat uz teraz,ale nie som si ista pri znaku mlieko kedze dojcim,asi bude lepsi znak pre dojcenie (potiahnutie za tricko),ci nie? Mate s tym niekto skusenost? Aby neskor nemala v tom gulas,pretoze dojcit chcem co najdlhsie 🙂

lucinka4
22. zář 2010

@salvinka zacat mozes kludne hned,ja som zacala ked mala Simonka 6 mesiacov, s prvymi prikrmami som zacala ukazovat jest a pit..to pit teraz velmi malo(moc nepije z poharika, kojim) ale zacala som po jedeni asi pred tyzdnom hotovo a kacicku ukazujem asi 2 tyzdne, okrem toho ukazujem papa a tap tap tapusky..este neukazuje nic ale vcera ma velmi potesila tou reakciou...dnes sa tak nepotesila(bola uz aj unavena) ale pozrela na druhu ruku, kde mavam kacicku 🙂
@blumka to Julianka sikulka ked uz ukazuje 🙂 inak je o den mladsia od Simonky 🙂

blumka
22. zář 2010

@lucinka4 kyvat papa zacala len vcera ale to tiez len vyvolenym zakyva 😉 ale tapka uz dlhsie..mozno preto ze s nou tapkame snad od narodenia a hlavne starsia dcerka jej to stale ukazuje a mam pocit ze ona ju tak taha v tychto veciach

salvinka
22. zář 2010

@blumka
@lucinka4
no patrim k tym menej trpezlivym, tak este asi pockam.. tiez som chcela zacat s prvymi prikrmami ale ked ani to nam akosi nejde ☹
ale nestane sa nic ked zacneme aj neskor znakovat ze?

prsky
22. zář 2010

@salvinka nestane sa niec, ak zacnes neskor, je mozne, ze skor zazijes uspech, ale skor si vzijes znakovanie, ked ho budes praktizovat dlhsie. a tiez je babo zvyknute, ze sa okrem hovorenej reci aj cosi robi s rukami - patri to potom ku komunikacii akosi prirodzenejsie. ale to je z mojej skusenosti, ja som ani nezacinala iba jednym znakom, zaradovala som znaky postupne tak, ako som sa ich naucila ja a vdaka tomu som si ich aj zafixovala. tiez inak nepatrim k trpezlivym ludom a moja dcerka ma nechala dlho cakat, kym zacala znakovat, ale zato teraz znakuje o 106 + sa jej rozvazuje jazycek

labutka
22. zář 2010

@tikasi my ukazujeme dojcenie ako "mlieko" aj mu to tak hovorim, myslim ze hlavne na verejnosti je to lepsie, ked ukaze znak mlieko (ako ked sa dojí) ako by ma mal tahat za tricko.

lucinka4
23. zář 2010

@salvinka jooj,s prikrmami sme si uzili aj my...a v podstate to stale nie je uplne idealne ale uz to tak neriesim(teraz posledne dva dni nejedla vobec lebo jej vysiel horny zub a proste nic nechcela okrem chrumiek a prsa samozrejme 😀 )...neviem,ci varis alebo davas kupovane ale kupovane nam chutilo viac,teraz som sa vratila k vareniu. a tiez mi ide o to aby som znakovanie naucila hlavne seba 😀 , proste si zvykla aj ukazovat.. mala som konzultaciu s kockou co robi baby signs kurzy v nitre a ona ma varovala,ze podla jej skusenosti naozaj az okolo roka zacnu deticky znakovat..

salvinka
23. zář 2010

@lucinka4 jooj normalne si ma potesila ze nie som sama co im nejdu prikrmy 😝 skusala som aj varit aj mliecko odstriekat do toho aj kupovane, zajtra skusim polievocku zeleninovu, dufam ze viacej chuti naraz zaberie..
asi teda zacnem popri komunikacii pouzivat znaky, ale viac menej len pre seba, je pravda ze bude trvat kym si to osvojim..
len asi budem chodit do tejto temy na motivaciu aby som neprestala, pretoze moja trpezlivost ma velkost jednocentovej mince 😀 😀 😀

tikasi
23. zář 2010

@labutka dakujem 😉
A ja sem tiez urcite budem nakukat castejsie,aby ma to nadsenie neopustalo 😀

maeta
23. zář 2010

Ahoj holky. Nakukuji po delsi dobe.
Malemu jsem zacala znakovat kolem 6.mesice coz bylo hooodne brzo, takze jsme zustali u znaku pro svetlo, ktere mi po 1. ukazal v 9. mesicich. Ted mu je rok a hodne znaku chape, ale malo ukazuje. Kdyz mu ukazu znak treba pro pejska a zeptam se kde je, tak nan ukaze. Je to tak s inyma vecma, ale samotne znaky ted ukazuje aktivne 3 pricemz ty predhcozi, kter ukazoval drive jiz nepouziva. Jo a zatim ani nemluvi jenom mamama, bu (pro kravu, bum, auto) a zavtla si svoje.
Jsem z toho nejak zklamana. Podkopava to moje snazeni mu ty veci ukazovat. Nevite, jestli je to normalni reakce, nebo na to jenom neni? Diky za cokoliv, co by jste dokazali poradit.

lalus
23. zář 2010

matea, vydrž ešte aspoň dva-tri mesiace - to už by sa mohol rozbehnúť...až potom uvidíš, či ho to jednoducho netrápi, alebo sa chytí.

luvie
23. zář 2010

Ahoj holky, dlouho jsem vás tu nečetla a asi ani všechno nestihnu přečíst...
Kačka už se celkem hodně chytá, je fakt, že používá jeden znak třeba pro tři věci, ale věřím, že si je vědoma toho, že to dělá správně+, vidím na ní, jak jí těší, když jí rozumím. Horčí je to, když mi chce říct něco, co ještě neumí - použije pak všechna gestakterá zná, dokud to prostě neuhádnu 🙂 na můj mozek je to teda zápřah .- pracuje na 150% 😀

@maeta nehroť to tak. Já třeba na kačku znakuju taky od jejího půl roku, bylo to hlavně proto, že jsem si chtěla zvyknout. Neznakuju vždycky, spoustu věcí mi Kačka ještě neukázala, a to se snažím, ale beru to jako hru, když nám to usnadní komunikaci, jen dobře. Kluci jsou navíc verbálně pomalejší, myslím, že tobude platit asi i na znakování, takže zkus vytrvat v rámci svých možností, nestresuj, když bude chtít, začne, když nebude mít potřebu, nevadí, vždyť už teď ti toho spoustu řekne pusou 😀 Držím pěsti

@salvinka taky jsem začínala brzo, hlavně kvůli sobě. zvykla jsem si 🙂 a nemusíš přece ukazovat pokaždé, prostě jak si vzpomeneš 🙂 Ohledně příkrmů - Kačka taky jedla zpočátku hrozně málo, pak jsem jí začala dávat kousky jídla, ať si s tím podarí sama a teď jí krásně. Viz taky diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/baby-led...

maeta
23. zář 2010

Holky diky. Hrotit to rozhodne nechci a taky porad ukazuji, jenom uz ne s takovym nasazenim coz mozna neni ani na skodu, ze se v tom Mata lepe vyzna.
Ja jenom nevim co ty znaky, ktere uz ukazoval a ted je jiz neukazuje. Delal ukazkove svetlo, strom, konik, ham a ted na ty veci ukaze jenom prstem. Naopak ukazuje znaky pro psa, kacenku, ryba a kone ma take za psa 🙂 Jedine co mu zustalo je voda.
Ja jenom nevim jestli je to nejaky normalni prubeh a po case se k tem "zapomenutym" znakum vrati nebo ne.
Diky za podporu. Krom manzela me moc lidi nerozumi i doktorka rikala na rocni kontrole, ze s tim mam prestat a pouze na neho mluvit, coz samo sebou delam taky, ale madarsky a manza cesky, takze to je dalsi brzda.
Jsem jinak porad optimisticka jenom ted trochu down.

luvie
23. zář 2010

@maeta no, možná, že si potřebuje trochu víc utřídit vlastně celkem 3 jazyky 🙂 když nebude znakovat všechno, to přece nevadí, možná už to uměl tak dokonale, že teď nemá potřebu, nebo ho prostě zajímají zase jiné věci 🙂 mně taky nebaví vařit maso, tak o otm moc nemluvím 🙂 ad lidi kolem včetně doktorky - je to tvoje dítě, pokud se s manželem shodnete, to jediné je důležité 🙂

blumka
23. zář 2010

@maeta nezacal ti maly chodit? vela deti prestane znakovat prave v tom obdobi ked zacnu chodit, ale akonahle si to uz osvoja, ked to uz pre nich nie je nic nove tak sa k znakovaniu vratia...ja by som ti poradila znakovat dalej, ale nie z povinnosti ale len tak pre zabavu..pozerajte si knizku a znakuj co je v nej..a tu knizku si pozerajte kazdy den, urcite mate nejaku oblubenu..proste ako forma hry..alebo na prechadzke...a znakuj ty, maly urcite pozera a fixuje...a raz ti to ukaze ked to budes najmenej ocakavat 😉

maeta
23. zář 2010

Je fakt, ze chodi tak 10dnu a kyzdy den to piluje. Kdyz jsme venku, tak ho zajima vse kolem, ukazat to nechce jenom k tomu dotapat. Na tohle jsem zapomnela a pritom jsem o tom cetla. Jinak uz jsem si na ty znaky tak zvykla, ze znakuji podvedome: na prochazce, u jidla a samozrejme pro cteni. Knizky jsou ted u nas hodne v kurzu. Taha je zamnou i na wc 🙂)) Mam i to znakovaci video, ale kouka na to jenom chvili a pak ho zaujme nejaka hracka a uz se venuje ji. Ma sve oblibene pasaze kdy zvedne hlavu a zavrti jako opicka v telce nebo predvede toho psa a pak jde od toho.
Rozhodne vydrzim, to jo. Ja bych uz ani nevedela co jinak delat s rukama 😀 Tak se budu tesit na to prekvapeni a dam vam vedet. Diky za podporu.

lucinka4
24. zář 2010

ahojte kocky, mate skusenost s helen doron anglinou? boli sme na ukazkovej hodine a celkom sa mi to pacilo ale je to hrozne drahe. Pouzivaju aj znakovanie cize je to akoby dva v jednom takze sa neviem rozhodnut 😒

shaula
24. zář 2010

@lucinka4 Zkušenost nemám, ale osobně to považuji za naprostý nesmysl - vyhazovat tolik peněz doslova oknem ven. Ale zas se musí nechat, že je to geniální podnikání - učit anglicky mimina, které ještě neumí mluvit - taková služba je nereklamovatelná 😀 😀 😀

maeta
24. zář 2010

Ja bych do toho take nesla. Kdyz chces mimi - male dite navyknout na cizi jazyk, tak na neho mluv doma. Tech par slov a fraz urco zvladnes a vic zatim neprotrebuje. Pak se uvidi jestli se chyta nebo ne, jestli ma na to cit. Uz jsou i skolky, kde se uci anglicky, takze bych radsi dala penize na to, nez na anglicke znakovani. Jinak u toho DVD si clovek muze vybrat jazyk (An nebo Cj).

sussanah
24. zář 2010

@lucinka4 taky bych do toho nesla. Pokud je i tvuj muz cech, tak tu aj uslysi cca 1tydne, co je opravdu o nicem. Pokud chces zacit hodne brzy s anglictinou, tak treba zkusu anglicke knizecky, pohadky. To deti pomerne dobre prijimaji a obrazky jim pomuzou pochopit pribeh. Ja takhle v detsvi docela sedela na cartoon network a musim rict, ze jsem teda anglictinu mela potom docela naposlouchanou. Ted to vidim na synovci, ktery miluje pana prstenu, porad se na to diva v aj a vubec mu to nevadi, spis zacina tak nejak intuitivne rozumnet.

luvie
24. zář 2010

@lucinka4 holky už to řekly, já bych ještě přidala, abys sis uvědomila i to, že ve chvíli, kdy své dítě přihlásíš, nemůžeš z toho vlaku vystoupit, talkže je to 10 tis. každý rok... dokud nenajdeš něco jiného. Kdž přestaneš, jsou to v podstatě vyhozené peníze... Já jsem na ukázkové hodině taky byla, ze zvědavosti, a myslím, že sice jsou asi celkem dobří, ale výslovnost tam má fakt úžasnou jen málokdo. a u těch nejmenších je právě výslovnost to nejdůležitější. Naučíš dítě ted šišlat a už se toho nezbaví, naučíš ho špatně vyslovovat v aj, je to to smaé... Ale rozhodnutí je na tobě 😀


Jinak, hlásím další úspěchy, Kačka dnes začala dělat zajíčka, ukázala jsem jí ho předevčirem, pak dneska a už ho dělala sama. Dělá teď hrozně velké pokroky, říká táta a gaga na husu, jsem z ní úplně paf 🙂

lucinka4
24. zář 2010

dakujem za nazor kocky..aka vzacna zhoda 🙂 som sa rozhodla,ze zatial este pockame..kamoskina mala tam chodi takze mi pozicia cdecka aby sme s malou pocuvali..mne sa paci system ucenia cudzieho jazyka ako "druheho materinskeho" ale ak som to pochopila spravne tak je dolezitejsie aby hlavne pocuvala tie cdecka doma..lektorka hovorila,ze by mali byt pustene 2x za den..

@luvie inak,neskromne mozem povedat,ze viem dobre po anglicky a bola som velmi milo prekvapena vyslovnostou tej lektorky..hoci tato by nas asi nemala

luvie
24. zář 2010

@lucinka4 asi to mají fakt podchycené, ale dle mého to není ani zdaleka téměř dokonalé 😎 určitě lepší, než kdejaký hejsa, co byl rok v anglii... no, ale jestli umíš anglicky sama - nechceš se zapojit do diskuze? https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/mluvim-n...

lucinka4
25. zář 2010

@luvie urcite sa pridam, ja som totiz myslela,ze dva jazyky na dieta sa da skor pri bilingvalnych rodicoch..cize jeden rodic,jeden jazyk ale na to som si netrufla kedze to by bolo o drzku..no,mam kopu otazok,prejdem k vam 🙂