Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

tikasi
5. říj 2011

Ja som taka stastna,ze znakujeme 🙂 teda uz aj rozpravame. Ked vidim tie neznakujuce deti,ako by aj chceli nieco povedat a nejde to ☹ je mi to luto. Ale hlavna vec,ze kazda mamina mi povie,ze ved ona svojmu dietatu rozumie... Rozumie,ako rozumie. Ja osobne vidim velmi velky rozdiel v 18mesiacoch mezdi znakujucimi detmi a neznakujucimi,vsimli ste si to aj vy?

wzorcek
5. říj 2011

ahojte, my sa snazime znakovat, teda zatial len tak pomalicky... skusam zatial sama, take bezne veci ze papat mliecko a tak.... je to super, lebo ked place a chudak mi este nevie povedat ze je hladny a ani ukazat znak, ale ked sa ho opytam ci si prosi mliecko tak sa na mna usmeje, zatrepe nozickami a kludne caka kym mu dam....

chcem sa opytat ci niekto viete poradit znak na vymenu plienky, neviem nic najst a ani mi nic vhodne nenapada...

tul1p
6. říj 2011

ja som skusala asi od 8 mesiaca. priznam sa, ze nie velmi poctivo. teraz, ked uz blaboce, tak znaky mama a tata su zbytocne, lebo ich vie povedat, takze nie je motivovany ho pouzit. myslim, ze podstatnejsie pre dorozumenie su znaky pre slovesa - papat, pit, papa... proste vyjadrit potreby. ja sa snazim ucit ho pomenovat zvieratka, ked citame knizky a to mu celkom ide. prve co vedel bol havo. ked ho pocul, alebo videl, tak si buchal po celom tele. teraz som vdacna za znak na pitie, pretoze viem, ze nie je hladny, ale len smedny. este by som ho chcela naucit na kakat, cikat, obliect, obut... myslim, ze je to skvela vec. vieme sa rozpravat. i ked znaky, ktore pouziva sa na seba velmi podobaju a len ja ich rozoznam ;) asi najkrajsi zo znakov je, ked poprosi, ked daco chce. a to uz mu nikto neodola a dostane co chce (ma 13 mesiacov). ja pouzivam slovnik z : http://www.babysignlanguage.com/dictionary/

tul1p
6. říj 2011

@wzorcek neviem, ci ti pomoze, ale toto je znak pre plienku: http://www.babysignlanguage.com/dictionary/d/di...

berenika39
6. říj 2011

@wzorcek ahoj, používali jsme prostě poplácání na plínku po bříškem. Mělo to výhodu, později mi tak dával na jevo,jak to děti dělají, že čůrá a potom že se mu chce čůrat, odplenkoval se brzo🙂.
@tikasi určitě jsem zaznamenala to, že jsme nemuseli řešit pláč a frustraci z toho, že se nemůže vymáčknout🙂.

sussanah
6. říj 2011

@wzorcek taky jsme pouzivali,resp. pouzivame poklepani rukou na brisko. mlady porad nemluvi, takze takto nam dava najevo kdyz potrebuje na zachod (uz je bez plenek).

wzorcek
6. říj 2011

@tul1p diky, ten znak som uz videla, len sa mi zda prilis nenapadny, hlavne teda pri mojom este ledva pol rocnom babatku... skusim to poklepavanie na brusko, to si isto vsimne 🙂

@berenika39 @sussanah diky, vyskusame 🙂 to mu klepete na jeho brusko, ci na svoje? asi zatial na jeho, ze? a on sa to potom nauci sam...
ked on tak niekedy robi s oboma rukami, ze si tak plieska do plienky, resp. do bruska a neviem co tym chce povedat, skor mi to pride take ze sa tesi alebo co... ale uprene pri tom na mna hladi a caka ze nieco urobim, len sa mi este nepodarilo vyhoviet. robieva to aj ked nema plienku.

berenika39
6. říj 2011

@wzorcek jeho ručičkou na plínku, slovo k tomu (plínka, přebalit).

wzorcek
6. říj 2011

@berenika39 diky 🙂

sussanah
15. lis 2011

holky, jsme na tom stale stejne, mlady porad nemluvi ani slovo. Zato si asi tak posledni mesic zacal sam pro sebe znakovat 😕 Normalne sedi nad knizkou a ukazuje si, co tam je sam pro sebe, tak jak si pro sebe povidaji deti. Jsem z toho trochu na rozpacich, meli jste to taky tak?

danteska
15. lis 2011

no moj maly tiez nic nehovori..
@sussanah nad knizkami sedi,pozna zvieratka,takmer vsetko mi rozumie,ale blaboce si ako keby mal 11 mesiacov 😖 tak neviem..ked sa snazim aby povedal havo,alebo auto alebo hocico tak ani prve pismenko po mne nezopakuje. ☹ a tiez si obcas ukazuje v knizkach..

lolelole
15. lis 2011

ahoj holky nemáte nejaký tip jak malého naučit ukázat znak "bolí to"..vím jak znak vypadá, ale v jaké situaci mu ho ukazovat, aby to pochopil ? díky

sussanah
15. lis 2011

@danteska no my jsme na tom tak, ze spis mi rekne a ukaze pismenko, ale slovo ani omylem.. Me spisdorazi to "samoukazovani"

divoska
15. lis 2011

@lolelole u nas to bolo "lahke" - ked kusal pri kojeni ked mu isli prve zuby 🙂 to som ani nemusela rozmyslat a kricala som ze au a ukazala a odtiahla sa ze kojenie sa nekona a potom dovysvetlovala ze au to boli. takze velmi rychlo pochopil ze au je nedobre. a potom som zacala ukazovat au aj ked sa niekde buchol a rozplakal. ze asi ho to boli. ale bud ho neboli alebo si to este nespojil, lebo to nezvykne ukazovat ked sa niekde zrube - to je asi skor ulaknuty /zato to ale ukaze vzdy ked sa v okoli povie au, cize rozumiet tomu rozumie/. problem mam ale ze to kvazi zacal pouzivat aj na banan 🙂

danteska
15. lis 2011

@sussanah maly dost ukazuje,nejak si sam urcil znaky ked ho nieco pali,ked ma "bibinku"..,ale on ani prve pismenko nepovie..nic..tak neviem..budem cakat lebo asi je este zbtocne utekat na logopediu ale neviem teda..

blka
21. lis 2011

@sussanah Ahoj 🙂 . Gratuluju k druhému chlapečkovi 🙂 . To mě hodně překvapilo, jak píšeš, že si prcek začal sám pro sebe znakovat. To je zajímavé, ale třeba s tím má někdo zkušenost. Je tady jedno téma o poruchách komunikace. Založila ho @sisstin , tak třeba by ti ona poradila.

sisstin
21. lis 2011

@danteska že začal sám znakovat je dobrý 😉 to značí, že má velkou potřebu komunikace...v tomhle věku je úplná nemluvnost ještě fyziologická 😉 znakování vývoj řeči nebrzdí, ale naopak podporuje....takže zkus ještě vydržet....pokud ti malej normálně rozumí a i vývoj má v pohodě...nemá žádný zvláštnosti a tak, tak má fakt ještě čas.... kdyby ve 2-2,5 pořád neříkal fakt NIC, ani citoslovce atd., tak už je na čase navštívit KLINICKÉHO logopeda...ale zatím je ještě čas...

a v podstatě děláte i alternativní komunikaci, takže super 😉

danteska
21. lis 2011

@sisstin no on ma svoj znak na nieco co páli-to si tak mädli rucicku,ked nieco smrdi si chyta nostek,ked poviem ze ideme papat si da prst do pusy a kyva hlavou ano (ale aj tak potom neje ale to je ina tema) ked mu poviem co nesmie ze ho to bude boliet tak si chyti hlavu,ked pohrozim ze dostane hned si ukaze na zadok a podobne znaky..neviem ci su to take znaky ozajstne ale to si nejak sam urcil.a tak si "rozumieme"...co povie je len mnam,be-ako neco spinave,bibi je boliestka-poranenie,mama a dost..nechce ani samohlasku zopakovat-napr poviem aj 15x ze tam je havo a on nic..usmeje sa a nepovie ani H..ale tak ja dufam ze sa to rozbehne,kazdy den cakam ci nieco z neho vypadne,nejake normalne slovo....

sisstin
21. lis 2011

@danteska jj, takže fakt komunikuje i rozumí zřejmě v pohodě 😉 on ten vývoj řeči jde tak, že dítě nejdřív říká citoslovce (zvuky zvířátek, když něco spadne, tak řekne "bum" atd.). Takže auto je nejdřív "brm brm", pak třeba říkají počáteční slabiky, takže to je "au", pak to slovo nějak zkomolí a vyleze z toho třeba "auo", pak se ho naučí říkat normálně a přidají k němu další slovo, takže "auto jede" atd.

U takhle malýho dítěte ho hlásky nijak nenaučíš, tak řeč prostě musí přijít spontánně, pokud nepřichází okolo 2-2,5roku, tak už by se rodič měl tomu dítěti trošku více intezivněji věnovat, a hlavně by to dítě už mělo jít nějak na diagnostiku - klinický logoped (psycholog), zda jde jenom o opožděný vývoj řeči nebo už o nějakou vadu řeči, popř. jinou komunikační poruchu.

Ještě bych mu dala trošku času, vypadá to, že vývoj má jinak v normě 😉 průměrný 24m dítě má 10-250slov (spodní hranice širší normy a vrchní hranice širší normy), takže ten rozptyl je okolo dvou let fakt obrovskej 😉

danteska
21. lis 2011

@sisstin dakujem za odpoved..vela rozumie,je sikovny-teda doteraz bol 😀 ale nejak sa mu uz nic nechce-ani si ukazat na nocnik,ani sam papat,ani to rozpravanie tak som z toho uz troska nervozna..

martinka.pida
22. lis 2011

Ahoj maminky odbornice 🙂. Chtěla bych vás poprosit o radu k znakování. Se kterými znaky začít u osmiměsíčního prcka? Louskám stránky Znakovanismiminky, ale než se tim prokoušu, tak mi to chvilku potrvá.

bibap
22. lis 2011

@martinka.pida ahoj, nauc sa zakladne ako mama, tato, pit, papat, svetlo, spinkat...
tie ukazuj stale a stale dokola
ked sa chyti, pomaly pridavaj dalsie

betelgeuzz
22. lis 2011

@martinka.pida já bych znaky táta, máma nepoužívala, to jsou první slova, která se naučí. Zkus pozorovat, co malou zajímá. JEstli se zajímá o zvířátka, nebo co je v knížce, kterou si často prohlížíte. Taky je dobré začít znaky, které jsou jednoduché motoricky. Děti mají rády např. světlo (dáváš prsty od sebe a k sobě do špetky směrem ke světlu), nebo ryba (otvíráš pusu), u nás byl první znak pes (plácání do stehna, jako když přivoláváš psa k noze) - malá měla psy ráda.

chaala
22. lis 2011

@martinka.pida já jsem znaky máma a táta taky neučila, protože je dcera už říkala, když jsme začali znakovat. Naše první znaky- světlo, jídlo, pití, pes a koupání. 🙂

berenika39
22. lis 2011

@martinka.pida nauč ho něco, na co reaguje s radostí, fakt jsme se tu shodly, že to bývá světlo a zvířátka - tím znakováním si pomůžeš - naučíš - slova, které dítě nebude jen tak umět říct a přitom se je naučí znakovat ´= bude se umět vyádřit. petr měl rád všechna zvířátka, krokodýla, žábu, rybu, psa, kočku a tak.

martinka.pida
22. lis 2011

@bibap
@betelgeuzz Děkuji 🙂. Malá už říká táta, bába, papa, teta, ale ještě neví, co to znamená, takže tohle bych jí do toho nechtěla motat ještě znaky. Zkusím to světlo a pejsky má taky ráda, takže to bude další znak a zkusim najít ještě nějaké jednoduché znaky, které by jí mohly zajímat :-*.
Když jsem se o znakování zajímala v těhu, tak jsem si řikala, že to bude paráda, přišlo mi to tak jednoduché a teď vůbec nevim, jak do toho 😠

martinka.pida
22. lis 2011

@betelgeuzz Hledala jsem si nějaké znaky a na psa jsem našla vypláznutí jazyka a zrychlené dýchání...Ale ono je to asi jedno, jaký znak si vytvoříš?

Ještě jedna věc. Kupovaly jste nějaké ty sady (knížku, leporela, dvd) k znakování nebo je to zbytečné? Kde se dají sehnat? Omlouvám se za takové otázky, ale čas je můj nepřítel, tak se radši rovnou ptám na zkušenosti 😉

bibap
22. lis 2011

@martinka.pida perfektna pomoc je tu na stranke http://www.babysignlanguage.com/
psik je ked si buchnes do stehna ako "pod sem"
zakladne slovicka tu http://www.babysignlanguage.com/dictionary/firs...

martinka.pida
22. lis 2011

@bibap Já angličtinu bohužel neovládám, umím jen německy a rusky 😠

berenika39
22. lis 2011

@martinka.pida objednat můžeš na www. babysigns.cz, ale za mě - využili jsme dvd a jinak nic. ale chodila jsem s petrem jednu zimu do herny se znakováním, to bylo fajn, byli jsme mezi lidmi a odtamtud jsme měli plno znaků.