Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

berenika39
17. dub 2010

lalus, no původně jsme měli taky takovýho zajíce jako vy, ale peta ještě nezvládnul zvednout dva prsty a ostatní nechat schovaný, vžddycky vystrčil je ten jeden a ohýbal ho 😀 😀 😀 , tak jsem ho u toho nechala, a ted se nám to motá s housenkou, žížalou. 😀 😀 .
je to fakt veselý, ted se naučil, co je jeden a co jsou dva. a když chce ukázat, že je na obrázku zajíc a já se ho zeptám, jestli je tam jeden zajíc nebo dva, tak má strašnou honičku - přemejšlí a všelijak montuje ten prstíček, chce najednou ukázat jeden a zajíc.. 😀 😀 😀 . Slovo dva se naučil říkat, tak to neukazuje 😀

lalus
17. dub 2010

berenika, tie viditeľné mozgové pochody si viem predstaviť. Jakubko sa naučil odpoveď na otázku: Koľko budeš mať rôčkov? "da" akože dva a ukáže pri tom dva...ale furt na ňom vidno, že sa pasuje s nervami ovládajúcimi rúčky, kým tie dva prsty našteluje do žiadúcej polohy 😀 😀 😀

berenika39
17. dub 2010

😀 😀 😀 😀 , jj, úplně je vidím, jsou sladký, já se vždycky musím držet abych se mu nesmála, diskutujeme spolu úplně vážně a já se dusím smíchy. naše nejnovější debata se točí kolem policajtů, viděl je na výletě na náměstí. nakukala jsem mu, že když bude podstrkovat ruce pod pásy v autosedačce (trochu zkoušel, jestli by se nevyvlík), uviděj to policajti a budem platit pokutu a nebudem mít korunky na papání..... no a on to reprodukuje: strčí ruku pod kšandy od kalhot, řekne nene, ukáže policajty (točí rukou nad hlavou jakože houkačka), ukáže korunky (normálka špetka mezi prsty), následuje NE a řekne mnam mnam. No chápu to jen já, ale on tvoří dlouhý věty 😀 😀 😀 😀 😀

Docela mám problém s tím, jak petasovi vysvětlit, že auto není brmbrm, ale auto. že pes není hafhaf, ale pes. vajíčko říkal "tototo", a prostě vajíčko neřekne. Jak se zbavit těch zvukových označení? Naučí se to později?

shupolienka
17. dub 2010

berenika: tak ta veta v podani tvojho maleho je uzasna 😅

berenika39
17. dub 2010

😀 😀 , já si myslím, že to děti mají v hlavičkách mnohem víc srovnaný, než si myslíme, jen to neumějí dát najevo, prostě chápou, rozuměj, přemýšlej, ale nemohou se vymáčknout, aby nám to daly najevo. znakování k tomu aspon trochu pomáhá🙂)))).

a docela bych řekla, že tím, že se bavíme "povídáním" a komunikací, tak pak nějak nemáme čas řešit to "nepapá,nespinká,kňourá" a jsme v pohodě (spinká,papá, nekňourá🙂))).

myschka
autor
17. dub 2010

berenika 😀 to je šikulka, Aduš měla taky "věty" které mi připadaly úžasné ale kdo nevěděl souvislosti tak nechápal. Ale vedly jsme spolu normálně hovory 😀 😀 😀 člověk má tendenci ty děti podcenovat a ono jim to fakt myslí neuvěřitelně

berenika39
17. dub 2010

jj, mě právě vždycky zaskočí, že z něj vypadne něco, co jsme ho jakoby "neučili" ( ježiš aby se toho zas někdo nechytil, že učím batole), on si ukládá všechno, co s náma zažije, a pak to použije - bud ukáže, nebo řekne.
třeba ukazuje brejle, protože je nosí babička. doma nikdo brýle nenosí. doma o brýlích ani ň. jakoby nebyly. jen já si je fakt výjiměčně musím vzít na luštění nějakých písmenek....jednou za měsíc. a nedávno jsem nadávala - čistila jsem něco octem, slzely mi oči, říkám mu - počkej, já ted nic nevidím, ani tebe, prďolo....a on zaznakoval brýle. chápe. jen neumí ještě mluvit.
tak dobrou, už končím, jen aby měly maminky, který chtěj znakovku zkusit, motivaci - fakt to funguje výborně.

blka
18. dub 2010

Berenika, tak to je super s těma policajtama 😀 😉

lalus
18. dub 2010

berenika, ja myslím, že to slovné označenie príde samo...on určite počuje, že hovoríš "auto, vajíčko, pes" a keď na to bude pripravený, tak to povie. Jakubko zas naopak - najskôr vedel auto zaznakovať, potom povedať "auto" a až naposledy sa naučil, že robí brmbrm 😉 ale je to tým, že ja sama som brmbrm nikdy cez ústa nevypustila...neviem, nejak mi to neprišlo potrebné...vždy to bolo jednoducho auto a tak sa to aj naučil...ale keď už všetky tetky a babky do neho hučali, že nech povie, ako auto robí, tak sme ho pre ich radosť naučili, že "brmbrm" 😝

berenika39
18. dub 2010

dík, tak snad jo. tyhle zvuky ho učil brácha - peta to hned opakoval a míša měl radost🙂)). my na něj taky mluvíme normálka, ale tomu se nevyhnem. klasika - příbuzenstvo, však to znáš. ukaž, jak dělá.....(a petr vetšinou ted zarytě mlčí, asi ho to taky štve.. 😉 ). určitě na něj mluvíme víc než dost, chce to čas. a samozřejmě jsem se nevyhnula poznámkám -to má z toho znakování, mluví rukama....

lalus
18. dub 2010

jáj a ešte som chcela zareagovať na tie "súvetia" našich drobcov. My keď sme boli v januári na plávaní, malý mal 18 mesiacov a nemal svoj deň...nič sa mu nechcelo, bol umrnkaný, nervný...vtedy vedel povedať ani nie 10 slov...a v bazéne na mňa prosebne vysúkal: "nie....mama.....auto....papa"....na to, že to bola polovica jeho slovnej zásoby tiež celkom jasný odkaz, nie? 😀 😀 😀 😀

angeela
19. dub 2010

ahojky maminky znakujících miminek..
mám prosbičku.. bydlíme na vesnici a při našich procházkách potkáváme traktory.. můžete mi poradit, jak znakovat traktor?
předem díky..

lalus
19. dub 2010

angeela, pozri sem do slovníka pod písmeno T...tu je "tractor" http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi

ale u nás až donedávna boli všetky autá väčšie od klasických osobných jednoducho "veľké auto" 😀 😀 😀

angeela
19. dub 2010

lalus: moc díky.. koukala jsem na ten slovník a je super..

berenika39
19. dub 2010

lalus, kluci jsou jak bráškové...tak\y máme každé větší auto než osobní "znak pro veliký" a k tomu brmbrm....momentálně když tohle zahlásí tak jdu do vývrtky a zkouším: ne, to není...to je VELIKÝ AUTO . no zatím bez úspěchu. ten traktor super, taky ho potřebujeme často, tak zkusíme
dík

lalus
19. dub 2010

u nás to v súčasnosti kombinujeme: znak pre veľký (ruka zdvihnutá hore nad hlavu)+ slovo "auto". Veľa vecí už takto kombinuje znakovanie+reč......len niekedy hádam sloveso medzi tým, či význam vety. Lebo ak povie "ua-ujo" a zaznakuje gitaru, tak to môže znamenať, že tú gitaru ujo má, alebo na nej hrá, alebo mu ukázal...takže sa ho postupne pýtam všetky možnosti a on odpovedá: "nie", "nie"...."ANO" 😀 😀 😀 Už viackrát sa mi stalo, že som pekne dlho hádala, čo mi chce povedať...aj s traktorom podobne. Má doma hračkársky a jedného dňa zo seba vysypal: "tkatoo"...a mne spadla sánka. Skúšala som slovká, ktoré sa mi na to podobali a on furt, že "nie"....tak mi napokon ukázal, že veľké auto a vtedy som pochopila, že je to traktor 😅 So slovkom "gjeja-diera" to bolo podobne - kým mi nezavrčal ako vrtačka, tak som nemala šajn, čo chce. Ten deň sme totiž boli vonku a bolo počuť vrtačku, tak mu vysvetľujem, že to ujo asi vrta nejakú dieru...tak mi tá "diera" aj vrátila 😀 Ale sú múdručkí tí naši krpčekovia, že?

berenika39
19. dub 2010

víc, než si myslíme......lalus, malej už hezky mluví, taky se těším, bude to ještě veselejší🙂. jsem přesvědčená, že znakování doprovázené normálním mluvením nemá s vývojem řeči nic společného, v negat.slova smyslu, už jen aby to uvěřilo okolí.

blka
19. dub 2010

Berenika, já si myslím, že okolí tomu nikdy neuvěří, pokud si o tom nic nezjistí.

sisstin
19. dub 2010

znakování umožnuje komunikaci, rozhodně nebrzdí řeč...mluvit je vždy jednodušší než znakovat, takže pokud je možnost mluvit..dítě bude mluvit 😉

bohužel takové názory, že dítě radši bude znakovat než mluvit..nebo že roční dítě není schopno znaky vyjádřit své potřeby mají stále i psychologové 🤐

lalus
19. dub 2010

ja tiež vidím, že je pre Jakubka ľahšie hovoriť ako znakovať. Veci, čo už vie povedať prestal znakovať v tom okamihu ako ich vyslovil. Ak sa ho napríklad teraz opýtam ako sa ukáže autobus, tak na mňa pozerá, že čo od neho chcem a povie "apupu-autobus" a pritom to bol znak, ktorý používal fakt xkrát denne, lebo bol autobusmi fascinovaný. 😉

sisstin
19. dub 2010

jinak zdravím Bereniku 😀 u nás už se začly znakovat základní znaky: veliký, prosím prosím, paci paci...tak snad se to rozjede 🙂 znakům rozumí, ale to už rozumí i slovům...ale bohužel zatím sám ty znaky moc nedělá, takže vyjadřování potřeb je furt na bázi ukazování, "eeee" a pištění 😝

škoda, že nemám miminko...zajímalo by mě, jak rychle se zdravé dítě na znaky chytne 🙂

lalus
19. dub 2010

sisstin, Jakubko ukázal prvý znak 1,5 mesiaca po tom, ako som začala na neho znakovať (mal 11,5mesiaca) a potom to už fakt šlo pekným tempom

sisstin
19. dub 2010

lalus: to je úplně super 🙂 musí bejt bomba se dorozumět už s takhle malým dítětem.... 🙂 já doufám, že Tygr na ty znaky najede nakonec, páč řeč u nás bude zřejmě běh na dlouhou trať...a ta nemožnost, aby mi řekl, co chce..je dost frustrující 😖 jinak on je mi schopný zahrát takovou scénku, že z toho pochopím i souvětí 😅 😅 😅 ale pro cizí lidi je to ne vždy srozumitelné 😝

lalus
19. dub 2010

verím, že sa aj vy rozbehnete. keď malý skutočne pochopí, že toto je cesta, ako sa Ti može povedať, na čo myslí, tak to pojde. Ja som tiež mala pocit, že Kubík znakuje fakt kvôli sebe - že je spokojný, čo všetko vie vyjadriť a nebol frustovaný z večného "eeee" a mojho "hm???"...
možno škoda, že ste nezačali skôr ☹ videla som dvd, kde znakujú možno dvojročné deti s downovým syndromom...určite to bola pre ich maminky dobrá drina a venovali tomu kooopec času a nervov, ale teraz musia byť šťastné, že to funguje a vedia sa so svojim dieťaťom dorozumieť. Teda nie som odbornik na DS, ale predpokladám, že aj tieto detičky začínajú hovoriť o dosť neskor ako uplne zdrave.

sisstin
19. dub 2010

Lalus: ono u toho Ds jde trošku o něco jiného, k tomu se pojí lehká až středně těžká mentální retardace 😉 takže jim to trvá trošku déle se to naučit a mluví, jak píšeš později a ta slovní zásoba je asi omezenější 😉 Syn má intelekt v pořádku, ale zřejmě má narušenou komunikační schopnost. Máme problém jak v recepci řeči(porozumění)- ten už je teda malý, tak v expresi řeči( vyjadřování)- ten je větší 😉 Pro něj bylo donedávna nepředstavitelné, že se dá vykomunikovat to, na co jenom myslí 😉 on se řídil zejména tou neverbální komunikací- oční kontakt, gesta, výraz tváře atd. 😉

Řeči začal rozumět celkem slušně až od toho druhého roku, ted je v porozumění zhruba na 20-24m 😉 (má skoro 30m)..v expresi je opožděný středně těžce, žvatlal začal nedávno...aktuálně máme 3 slova s významem 😉 Děti s dysfázií se rozmlouvají zhruba okolo toho 4.roku, takže ted snad, když už pochopil, že se dá vykomunikovat i to, na co se jenom myslí, tak se to znakování rozjede víc 😉

berenika39
19. dub 2010

sissitin, ahoj, moc ráda tě čtu, samý dobrý zprávy....neboj, tolik snažení se prostě musí objevit....tygr bude jednou ředitel zeměkoule 😉 😉 .
jsem ráda, že jste znakování zkusili, rozhodně to není nic proti ničemu, každej krůček k lepší komunikaci mezi tebou a malým, kterej uděláte, vás povzbudí, abyste pokračovali...šikulky jste.

sisstin
19. dub 2010

berenika: čauvec 🙂 u nás byl fakt zlomovej ten druhej rok, najednou začal dělat pokroky skokama 😉 rozumí už fakt dost, a on ukazuje v knížkách, ukazuje části těla( jako i složitější- pata, koleno, rameno atd 😉 ), na všechno ukazuje, sdílí neustále pozornost....konečně začíná bejt taková ta sranda 😉 začal si hrát na něco - např. dneska lítal s letadlem, dával tam pasažéry a tak 😉 jako až na tu řeč je už "skoro normální"..tak trošku tajně doufám, že by ani tu dysfázii mít nemusel...že ten vývoj je prostě takovej pomalejší 😉 (otec Tygra byl opožděnej v té komunikaci do 3let, a pak pohoda)...no uvidíme, rozhodně je to ale tak o 1000% lepší, než to bylo mezi prvním a druhým rokem 😉

berenika39
20. dub 2010

paráda. to je děsně důležitý, že na to máš ted takovej pohled - určitě se ti líp s tygrem pracuje, když víš, jak moc to pomáhá. všechny tyhle poruchy mají strašně tenké hranice, opravdu nemusí být později po nějaké dysfasii ani stopa.....moc ti držím palce, ale to ty víš. tak sem do znakovek napiš občas, jak pokračujete, at mám přehled🙂))))

labutka
24. dub 2010

ja sa tiez po dlhsej dobe hlasim, koencne sa aj u nas znaky trosku rozbehli. 🙂 teraz sme na tom tak, ze kazdy tyzden sa maly nauci mozno 2 znaky. tesim sa.
a zacina ich pouzivat aj sam od seba, ked som ho predvcerom v materskom centre prebalovala, polozila osm ho na zem a on hned ukazal Svetlo. potom som si vsimla, ze na stene su stropne okna a cez ne svieti dovnutra. 🙂

emjee
24. dub 2010

labutka mozno si s matejkom v stredu "pokecaju" 😀 😀 😀 aj ked on sa teda nepretrhne s tymi znakmi