Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

tygrous
25. srp 2010

Ahoj holky, můžu se k vám přidat?😉 Dnes malej poprve udelal "pápá", tak jsem se rozhodla pořádně začít se znakováním. Doteď to bylo je tak občas, když jsem si vzpomněla, že bych mohla na něj zaznakovat. Takže jsem začla se znakem pro přebalování a křupku, to je u nás teď velký hit, tak ať si o ni může říct sám😉
Dala jsem si odkaz na facebook na znakovanismiminky a spoluzak a "velky" pedagog mi to paradne zkritizoval, jak je to z pedagog.hlediska velmi špatná věc☹ No ale mě neodradí, kamarádi mají se znakováním super zkušenost a já tomu taky věřím a fandím, snad nám to půjde... Musím si vás tady trochu víc pročíst😉

blumka
25. srp 2010

@tygrous a mozem sa spytat co teda z jeho pedagogickeho hladiska je na tom zle? 😕

ja uz tiez znakujem..zatial len mliecko a tiez asi pridam chrumku, za tym sa ide juli potrhat 😀

tygrous
25. srp 2010

@blumka no to by me taky zajimalo...vsak jsem se hned ptala, ale zatim neodpovedel 😖

blumka
25. srp 2010

@tygrous aha takze len ofrflal a nic? 😅
no ja som teda tiez pedagog sice na materskej ale som, a mam na prvej dcerke odskusane znakovanie 😉 a teda znakovala od 10.mesiacov a znakuje obcas aj teraz, ked sa jej nechce rozpravat...ale ona je uz papula poriadna, to uz z nej perly vychadzaju...ale ked sa hanbi tak si pomaha ruckami 😉

blka
25. srp 2010

@luvie To je Kačenka moc šikovná, že se pejska naučila tak rychle 🙂

berenika39
25. srp 2010

@tygrous nedej se odradit, fakt, pedagogika má své místo později, teď je to o vzájemné komunikaci, nic víc, nemyslím si, že by to bylo nějaké "vzdělávání navíc". Je to hra, ber to tak, jen tak k tomu běžnému pápá a paci paci přidáš další hříčky...to je celé. Bude vás to bavit. A mimochodem, to, když dítě samozačne dělat některé znaky - pápá a tak, je jedno z kritérií, kdy je na znakování připravené. Taky to mám na talíři, od kamarádky, které stejně starý syn začal mluvit o něco dříve než náš petr, že prý to je kvůli tomu, že na něj mluvím rukama....mrzí mě to, každé dítě začne mluvit jindy, je to individuální a znakování je cesta k porozumění, tak to beru. Nakone to ej tak, že její syn opakuje slova, ale petr se vymáčkne o čemkoliv a nebrečí anevzteká se u každého svého požadavku🙂)))). Zkus, já si myslím, že cokoliv mamča dělá se svým prckem a baví je to oba, je správně.

luvie
25. srp 2010

@blka no rychle... znakuju na ni už od 6 měsíců 😀 ale to jsem brala jako že to musím nacvičit hlavně já a je fakt, že teď mi u spousty slov ty znaky chybí...

tygrous
25. srp 2010

@blumka @berenika39 On je to pedagog na vysoke😀. Ale teda sam ma 6-ti mes.dite...
jojo, ja to beru jako hru, a prijde mi super, ze pak prcek si muze rict, ze chce krupku nebo dudlik a ne se jen vztekat a vydavat zvuk "hm hm"😉

lucie.krajcarova
25. srp 2010

ahojky, tak já musím říct, že teprve znak dolů, ktrý jsem si vymyslela pro sesedání z houpačky, má fakt velký úspěch 😀 martínek si řekne, kdy už se nechce chovat, ale chce dolů 😀 no a vehementně začíná říkat ne, tak si užíváme. jinak znakujeme dál, začali jsme koukat na to jejich dvd a je to docela pěkné.

miclam
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
johanka.
25. srp 2010

ahojte znakarky, chcela by som sa opytat na znakovanie - vy mate nejake materialy, odkial tie znaky cerpate? Pochadzaju zo znakovej reci? Ze ak sa to dieta nauci, tak sa napriklad bude neskor vediet aj lahsie dohovorit s nepocujucimi? Alebo su to len nejake nahodne znaky, na preklenutie toho casu, kym sa dieta nauci hovorit? To by som si potom mohla aj hocijake znaky vymysliet, keby som chcela znakovat, a nemusim chodit na ziaden kurz. Ci ako je to?

berenika39
25. srp 2010

@johanka. čti diskusi odzadu dopředu a dočteš se odpovědi na všechny tvoje otázky....
www.babysings.cz (sk), www.znakovanismiminky.cz

blka
26. srp 2010

@luvie Tak to jsi měla trpělivost znakovat už od 6 měsíců. To bych neměla 😅 . Mně stačily ty 3 měsíce bez odezvy a už jsem to chtěla několikrát vzdát.

@tygrous Jé, naši slovní zásoba je taky hm hm 😀 . Akorát jsme podstatně starší 😒

@lucie.krajcarova Super 🙂

tygrous
26. srp 2010

@blumka @berenika39 Holky, tak mi ten spoluzak odpovedel tohle: "ze se nema urychlovat vyvoj a vnucovat nahradni komunikacni prostredky tam, kde jsou prirozene"... No, je videt, ze je uplne mimo a o znakovani vi prd😀

lucinka4
26. srp 2010

@tygrous tak si mu mala odpovedat,ze ci on svoje deti nebude ucit papa a tap tap tapusky a podobne..ja ked som mojej mame prvykrat povedala o znakovani tak na mna skepticky pozrela, ze si ci myslim,ze to mala zvladne..tak som jej povedala,ze vsetky deti sa ucia papa a tapusky a podobne..a toto je to iste,myslim,ze problem je skor u nas,a to zvyknut si znakovat ked nieco hovorime/ukazujeme

berenika39
26. srp 2010

@tygrous asi budu potřebovat link, abych to spolužákovi vysvětlila.... 😀 😀 . dotaženo do absurdna, my vývoj neurychlujeme, my ho zpomalujeme, domluví se i bez mluvení..... 😀 😀 😀 .
jako u všeho, najdou se odpůrci i příznivci, tak to je, ale zrovna znakování není nic zásadního, co by mohlo vývoj dítěte negativně ovlivnit, k pápá a paci paci se přidá pár podobných hříček...

tygrous
26. srp 2010

@lucinka4 😀 No ja mu hned odpovedela, jestli nahodou na sveho 6-mes. syna nedela papa, kdyz jde pryc...a jestli jo, tak vlastne znakuje😀

salvinka
26. srp 2010

@tygrous a ako je prosim ta znak na prebalovanie?? neviem ci som to prehliadla v tej knizke ale myslim ze to tam nebolo 😕

tygrous
26. srp 2010

@salvinka Nevim, jak je znak v knizce, ja ho mam od kamosky😉 - poplacat obema rukama v mistech v pase, kde se zapina plinka😉

luvie
26. srp 2010

@johanka. Ahoj Johanko, já mám sice půjčené materiály od kamarádky, kde je mj. videoslovník pro rodiče, ale spoustu znaků si zatím jakžtakž pamatuju právě od té kamarádky... Asi je mám trochu posunuté, protože každé dítě si občas nějaký znak upraví, my jsme si taky vymyslely třeba vlastní znak pro strom, perotože prostě něco takového ukazovala... Záleží to hodně na vás dvou. Pokud ti jde jen o to, dorozumnět se, klidně si znaky vymysli, stejně já mám třeba problém na tom videu najít znak, který by se mi hodil. POkud ale chceš, aby měla Miška základy jazyka pro neslyšící, asi by to chtělo cílenější přístup.... Jinak taky můžeš využít třeba http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi

salvinka
27. srp 2010

@tygrous jeej dik, to zacnem medzi prvymi asi praktizovat 🙂 samozrejme ked bude nejaka odozva 😀 😀

berenika39
29. srp 2010

ahoj, přidám jeden domácí🙂)) znak, třeba se bude někomu hodit, petr ho začal používat krátce před druhým rokem.

hodně často někam cestujem, jsme pořád někde..používáme frázi: ještě ne, ještě musíme jet, jít kousek, budeme tam už brzo, je to kousek, nebo mu říkám, že je to kus, že pojedem dlouho...
prostě to slovo "kus,kousek" - označení vzdálenosti blízko-daleko, si popletl nebo spojil se slovem kousat. a najednou když jsem řekla, že je to kousek, se kousnul do prstu - jako, trochu 😀 . mě než to došlo...pak jsem se tomu chechtala, a už mu to zůstalo. ted se mě tak i ptá, kdy už bude hopačka, jestli je to kousek...a prst v puse 😀 😀 😀

rivatha
29. srp 2010

Ahojte! My sme tiez zacali pomalicky. Ukazujeme Davidovi "mliecko". Tak krasne sa pri tom usmieva, akoby to uz chapal 🙂 Pozera sa na mna, parkrat to zopakujem a ide sa papkat veselo 🙂 A kedze kojim a chceme do znakovania aj ocinka zapojit, tak aj "kniha" ukazujeme. Velmi ma rad, ked mu mm alebo ja citame a ukazujeme obrazky, tak preto kniha. Neskor asi dame "jedlo", lebo zatial sa zdal, ze mu bude chutit 😀

Odteraz mame obaja vzdy, ked s tymito "slovami, vecami" pride do kontaktu, pouzit aj znak, vsak? Snazime sa, dufam, ze budeme coraz menej zabudat 😅

@tygrous Podla mna je to len jeho nazor, nema isto ziadne statistiky alebo vyskumy, ktore by mu davali vo velkom za pravdu. Ci ano? 😅

chaarleene
31. srp 2010

holky, jak znakujete "máma" a "táta"? našla jsem si to na mybabycantalk.com, ale manželovi se ty znaky hrozně nelíbí - prý aby pak malá neukazovala místo toho dlouhý nos 😅

lucie.krajcarova
31. srp 2010

ahoj kočky, tak musím říct, že pozorování dvd se vyplatilo, malý začal znakovat kniha a kačenka 🙂 dál se učí boty a naučil se bryndák, to je sranda.

charleene, náš kluk táta a maáma říká, takže není třeba znakovat..

mám super zážitek. malý šel se mnou na wc a pak nechtěl odejít. tak abych ho donutila, tak jsem zhasnula světlo. furt nic. tak jsem zavřela dveře. ozval se řev. otevřu, vidím řvoucího Martina, který znakuje SVĚTLO no nemám já hloupého kluka že?

fem
31. srp 2010

@chaarleene
musim sa pridat k vam, my mama a tata neznakujeme...to su prve slova, krasne...skor sa ucime emocionalne znaky...to staci, mam dost...prosim, boli ma...jemne...atd. tie pomozu pri problemovych situaciach...

fem
31. srp 2010

@berenika39
takto je mile...mudry je

fem
31. srp 2010

@johanka.
johanka existuju znaky pre nepocujuce deti...existuju znaky pre pocujuce deti, u nas to ma pod patronatom baby signs, oficialny nazov, erudovane ako...cize je to ako odobrele, podporovane vyskumami a psychologickymi studiami...
ale aspon, co ja som pozerala na internete..tak niektore znaky su totozne...daj si do googla...baby signs
ale nie som si ista, mozno ma niekto opravi
a co sa tyka tych ustalenych znakov pre pocujuce deticky, tak tie su niektore dost prirodzene...napr. ciapka..to maly robil ked chcel ist von, a nemal este klobucik....psa tiez tak znakoval a pritom som ho tie znaky neucila
podobne znak... kde je...mam dost....viac...velmi su podobne gestikulacii prirodzenej
alebo som smutny...tiez lepsie by som si to nevymyslela...
ale je to na tebe ..ta sloboda...urcite jestvuje

berenika39
31. srp 2010

ani my jsme nepoužívali moc znaky pro slova, která jsem čekala (někdy marně), že bude říkat mezi prvními...zrovna máma,táta - to říkal - jsme nikdy neznakovali.
@fem nevím, jestli je moudrý, to se pozná ve věku pokročilejším, ale každopádně jsem si jistá, že podceňujeme způsob a úroveň jejich uvažování, a to hodně. díky znakování jsem objevila, co všechno se mu honí v hlavě, co všechno umí říct, jak přemýšlí.

berenika39
31. srp 2010

@fem tak tak, znak mám rád petr začal používat taky spontánně, bez učení, mazlil se s jakoby s něčím, někým...pak to začal používat i u věcí neživých, mc chtěl broskev, poprosil a přidal "mám rád".