Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

berenika39
21. dub 2012

@vbrnka
petr používal znak, který ho naučila nevědomky babička, když courali ve městě, ještě na sporťáku. ukazovala mu tramvaje, jak je tam pan průvodčí, než tramvaj odjíždí, tak "zacinká" - zatahá za zvonek na šňůrce - prostě jak to bylo dřív🙂))). takže petr znakoval tramvaj pohybem vedle hlavy rukou v pěst, jako když tahá shora za nějaký provázek...to asi neumím popsat...pak si k tomu přidal i citoslovce, takže tahal plus cink cink 😀 .
Asi to není žádný ofic znak podle babysigns, ale petr ho používal snad rok a půl.

baklik
21. dub 2012

maminy, v akom veku je najvhodnejsie zacat so znakovanim?

betelgeuzz
21. dub 2012

@vbrnka znak neznám, u nás ani nejezdí 😅 Ale co píše @berenika39 je fajn, případně zkus vymyslet něco sama. Důležité je, abyste znaku rozuměli vy dva.
@baklik Doporučení jsou různá, může se hned od narození, ale to pak znakuješ a je to bez odezvy. Nebo kolem půl roku, nebo ve chvíli, kdy dítě začne dělat třeba pápá, nebo nějaké podobné gesto. Já jsem první pouštěla asi od půl roku občas DVD babysigns, ale víc znakovat jsem na ni začla, až dělala to pápá. Pak už se to dítě učí rychleji a vidíš tu odezvu.

katarinkalm
21. dub 2012

@vbrnka
na stránke http://www.spreadthesign.com/cz/
si zadaj tramvaj a keď klikneš na jednotlivé vlajky, tak sa ti zobrazí video daného znaku. V každom jazyku ho však naznakujú inak, najľahšie mi pripadá v španielčine.

vbrnka
26. dub 2012

@berenika39
@betelgeuzz
@katarinkalm dakujeem 🙂 uspesne zavadzam ten cinkaci znak aj ked ho este vypilujeme🙂

berenika39
26. dub 2012

@vbrnka tak to jsem ráda, ono to asi nemusí být realistické - jako aby každý pochopil, podstata je, abys ty věděla, co on ukazuje a naopak🙂))

vbrnka
26. dub 2012

@berenika39 jj len v poslednej dobe Mam pocit ze kazdy znak sa podoba na jeho milovane mliecko;)))

berenika39
26. dub 2012

@vbrnka to se vykrystalizuje, kolem roku je takové období, kdy oni potřebují ruce na všechno - sedání, stoupání, udržování rovnováhy, jištění pádů, zkoumání....takže znakování trochu může jakoby ustoupit nebo se omezit, opravdu si to pamatuji, že jsem si říkala (v 14 měsících, petr začal chodit docela pozdě), že je po znakování...a pak najednou jak blesk z čistého nebe z něj padalo všechno, co kdy viděl🙂))))

vbrnka
26. dub 2012

@berenika39 presne to robil max mesiac dva dozadu🙂
Teraz celkom pekne nabera nove znaky len mam niekedy pocit ze na niektore este motoricky uplne nestaci

berenika39
27. dub 2012

@vbrnka to vůbec nevadí, nejdřív je to jen náznak - ty to pochopíš, ale k přesnému ukázání to má daleko - a jak se motorika lepší, i znak vypadá srozumitelněji🙂. tak at vás to baví i dál🙂

awalancha3
6. kvě 2012

som ja jedina, ktorej sa vidi cele to znakovanie zbytocne? kurzy za X euro, karticky za X euro.... a to vsetko kvoli- 4-5 mesiacom preklenovacieho obdobia....... hm, som ja jedina, ktora rozumie svojmu dietatu aj bez znakovania? Dobre viem, napriklad, ze chce jest, ato uz od casu kedy bola schopna dat to akymkolvek sposobom najavo......Nedava mi to cele zmysel, rovnako ako mi to dava zmysel pri nepocujucich detickach. Pripada mi to, ze si zase niekto nieco (a roztomilo zbytocne vymysel a hlavne zarobil na tom).
Vyhodu to ma, ze sa maminy venuju svojim detom.
V ziadnom pripade, to neberte ako nejake vyryvanie alebo zaznavanie alebo nieco strasne negativisticke (myslim svoj prispevok). len sa mi to zda subjektivne zbytocne, mozno preto, lebo JA OSOBNE naozaj dietatu rozumiem. A vobec nepotrebujem, aby dieta znakovalo, ryba, prší a podobne hluposti....... zdvihne zrak na uprsanu oblohu, ukaze rucickou a zahuhle nieco nezrozumitelne (samozrejme ze to zakvikanie znamena, sucasne, co to je, aha prsi, aha kvapky, pozri mama co to je, ake mokre a pod...), presne viem co ktory plac mojej dcerky znamena.....MOzno by som nad znakovanim premyslala, keby nedajBoze mala utrpela nejaky uraz a musela by mat znehybnenu celust na dva roky alebo take nieco, vtedy by som vyznam toho aj u pocujuceho videla.......... Pre mna je cely ten humbuk okolo znakovania len vyssi level tap tap tapusky a tani tani...... je to taka hra a ziadna hra ako taka nie je zbytocna- len znakovanie pre znakovanie je take samoucelne.
Pointa je: ak vas to uspokojuje robte to, preco nie, snad sa tym nic nepokazi.

imima
6. kvě 2012

@awalancha3 na margo tvojho prispevku uryvok z knihy "Jak mluvit s detmi od narozeni do tri let" od kolektivu troch logopediciek:
Vyrazove prostriedky, napriklad gesta (znakovanie) mimika a pohyby tela su prirodzenou sucastou komunikacie. Kazde dieta vo svojom vyvoji prechadza stadiom, kedy pouziva ku komunikacii viac giest nez slov. Je to prorodzeny vyvojovy stupen, ktory sa neda preskocit. Gestá sú pre vývoj dietata dolezité, lebo mu umoznuju komunikovat s okolim skor, nez je pripravené pouzivat slova. Preto podpora pouzivania giest znamena podporu vyvoja reci.
Tu teda nejde len o to, ci svojmu dietatu rozumies aj bez giest, ale o komunikaciu. Aj to, ze tvoja dcerka ukaze rucickou na oblohu je vlastne znakovanie 🙂

berenika39
6. kvě 2012

@awalancha3 tak ale na tom tvém názoru nic zvláštního není, každý si o tom myslí něco jiného, to nevadí, vždyť se tím vůbec nemusíš zabývat 😉 . Je to hra, je milá, je pro ty, které to baví 😉

betelgeuzz
6. kvě 2012

@awalancha3 máš pravdu, že kurzy a různé pomůcky jsou drahé, ale znakovat se dá i bez nich. Stačí si přečíst pár rad na netu, znaky tam taky najdeš, případně si každý může vymyslet svoje. Jak píšeš, že je to vlastně vyšší level paci paci atd, tak je to přesně tak. Znakovat učí v podstatě všichni rodiče, jenom někteří se tomu věnují více 🙂 Jeden náš zážitek: šla jsem s dcerou, začala znakovat psa, já se rozhlížela, chvíli mi teda trvalo, než jsem psa našla, ale fakt tam byl. Kdyby neznakovala a jenom někam ukazovala, vůbec bych nezjistila, co mi chce sdělit. SAmozřejmě, že jsem rozuměla, když chtěla dcera jíst, nebo pít, ale znakováním mi mohla sdělit i něco navíc. Mě znakování bavilo a budu znakovat i s druhou dcerou.
Ale jestli tě znakování nezaujalo, tak to neřeš. Nemusí znakovat každý, stejně jako nemusí každý chodit plavat s miminky, učit miminka anglicky, chodit na cvičení a spousta dalších aktivit, které se dnes s dětmi dělají. Dělej jen to, co tě zaujme 🙂

sova33
7. kvě 2012

@awalancha3 Souhlasím s ostatními reakcemi, nikdo tě ke znakování nenutí. Pro děti je to přirozené a umožňuje jim to komunikovat. Jenom pár příkladů od našeho syna, je mu 15,5 měsíců, zatím používá 3 slova a spoustu zvuků pro zvířátka a některé, umí znakovat. Chodíme ke kamarádce se dívat na králíky, když se blížíme, začne znakovat králíka a má radost, když na to zareaguje (kdyby ten znak neuměl, ukazoval by třeba rukou na dům a dělal eee, ale já bych nevěděla, jestli ukazuje dů, těší se na králíka, vidí letícího práka apod.) Když jdeme za dědou, začne ukazovat hodiny, protože je s dědou natahují, znakuje čápa, kterého za chvilku uvidí, stejně jako začne říkat vava, když se blížíme k zahradě, kde mají u jezírka žábu. Prostě mi může "říct", na co se těší, nejen naznačit, co vidí.
Ale jak už tu zaznělo, je to určitý druh hry, takže je nejdůležitější, že ho to baví. A kdo nechce, tuhle hru s dětmi hrát nemusí.

awalancha3
7. kvě 2012

@sova33 ...no isteze ma nenuti a isteze..... na mna sprchla zaplava reakcii, lebo som napisala svoj skromny nazor..... moja ma 17 mesiacov a u babky mame kralikov....... a asi od 14 mesiacov si "prirodzene znakuje" kralika, kruti nostekom ako zajacik...... ona sama si vytvara znaky, ak to potrebuje... ale vacsinou aj ked skomolene ale proste rozprava.....pia äpipka- sliepka), cic (macka), pa, neni...... ja jej rozumiem....viem presne na co sa tesi a na co nie, preco place, coho sa domaha..... naozaj nevidim zmysel znakovania pre samotny rozhovor, ale len ako hru s mamou, ktora je fajn lebo je to hra s mamou
Rovnako ako ja nepresvedcim a nechcem presviedcat vas o mojom nazore, tak ani vy nepresvedcite mna a dufam ze ani nechcete o vasom nazore...
ja som si povedala, vy ste si povedali a tym to hasne.......... 😀

chomik
9. kvě 2012

Mamičky - s malým začíname znakovať, má 7 mesiacov a cca 1,5 mesiaca mu ukazujem 2-3 základné znaky - mliečko, papať, viac...a teraz začal robiť znak pre mliečko, ale robí ho aj keď sa hrá a tak, tak neviem, či si uvedomuje, čo ukazuje a fakt chce mliečko (aj 20 krát za deň) alebo je to len taký nevedomý pohyb 😒 lebo keď mu znak mliečka ukážem ja, tak sa hneď začne vytešovať a ťahá sa mi na ruky, tak vtedy mám pocit, že vie o čo ide 🙂 a ako to robíte, keď napríklad ukáže mliečko a vy ho nemôžete nakrmiť (napr. v aute)? vysvetliť mu, že teraz nie? ale veď to on ešte asi nechápe..

maova
17. kvě 2012

@chomik naše Nelinka začala první znak ukazovat až v 11 měsících a to pro blikající světýlka na stromečku a dřív než znak pro jídlo, začala říkat ham. Takže u nás tohle odpadlo, tak bohužel neporadím. Asi bych prostě vysvětlovala, že teď není časo pro mlíčko, ale že ho dostane později. I když to třeba úplně nechápe, ale třeba ještě ani úplně nechápe, že to ukazuje a že nutně musí dostat mlíčko. Nelinka má ráda koupání a taky když jsem jí ukazovala, že se jde koupat, tak byla úplně nadšená, takže oni tomu brzy rozumí, ale myslím, že takhle brzy ještě nedokáží úplně dobře pochopit, co to znamená, když ten znak ukáží.

maova
17. kvě 2012

A mě znakování přijde super věc, už podle toho, co jste psaly vy ostatní. Myslím, že nám toho sdělí o dost víc, než kdybychom neznakovali. Nijak to nepřeháníme, nebyli jsme na kurzech, nemáme plno knížek, prostě přidáváme znaky podle toho, co nám přijde, že by bylo užitečné 🙂 Už se těším, až bude znakovat i druhá naše holčička 🙂

ducci
19. kvě 2012

my mame videa baby signs a male sa to strasne jedno obdobie pacilo (asi v 9 mesiacoch) a nevedela som ju od toho odtrhnut 🙂.. prve znaky zacala ukazovat okolo 11 mesiacoch a uz v 12 sa s nou dalo normalne "pokecat" 🙂.. velmi sa mi to paci, len ma mrzi, ze nie som prilis originalna aby som vymyslala nase vlastne znaky a co sa tyka slovnika, tak vela znakom sa mi nepozdava, ako sa ukazuje :(... musim pozriet este nieco ine , ale podla mna je to super vec 🙂

mandragora22
19. kvě 2012

@ducci vidis to... a moje dieta v 9.mesiacoch ani netusilo, co to video je 😀 😀 😀 😀 😀

ducci
20. kvě 2012

@mandragora22 to sa mi paci 🙂, moja okrem znakovania tiez nepozerala vobec TV ani videa 🙂... ked sme jej ale ukazali nejake ine video napr. aj spievankovo tak nic... iba video znakovania..a to som jej pustala len chvilocku... 🙂

rozarka65
20. kvě 2012

@awalancha3 však ti taky nikdo nic nenutí...tady ta diskuze je pro ty,co o tom slyšeli a rádi by věděli víc a pro nadšence....😀

mandragora22
20. kvě 2012

@awalancha3 nuz, v tomto ti ja davam za pravdu, ja ta "sprchovat" nebudem, mam ten isty nazor, tiez som neucila tieto veci a od utleho dietata som nielen ja, ale aj ludia, ktori s dietatom boli v castom kontakte, rozumeli jej vlastnym "znakom", kedysi davno sme o tom nechyrovali a vyrastli sme v normalnych ludi, takze ja v tom tiez nejaky vyznam nevidim 😉 no ale sto ludi, sto nazorov, kto na to ma cas, tak sa tomu venuje

nensyke
22. kvě 2012

...ahojte...mám syna s autizmom/ nerozpráva/ a potrebovala by som ho naučit jednoduchu znakovu reč... Možte mi dat link aleboo nejaké video...? Dakujem...

berenika39
22. kvě 2012

@nensyke ahoj. otázka je, jestli by to mělo být to tzv. znakování s batolaty, které je přizpůsobené omezeným možnostem vyjadřování a chápání dětí cca do dvou let nebo případně klasická znakovka, která už je vyšší level - využívá se pro neslyšící - ke kompletní komunikaci, je prostě sofistikovanější, slouží ke komunikaci lidí s nějakým hendikepem....Mám dítě, které se vesele proznakovalo xxxx měsíci a neslyšící maminku, které znakování batoletštinou moc pomohlo v komunikaci 😀 Ono se to prolíná....
Pokud bude tohle vyhovovat, je to česká klasika, kterou používal Petr s babičkou 😀
http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...

nensyke
22. kvě 2012

@berenika39 Dakujem za odpoved, totiž ešte ani sama neviem..ale asi by bolo dobré začat znakovaní s batolaty ☹/ aj ked máme už tro roky/ ale pozrem videa čo si sem dala.. 🙂

pajusa
22. kvě 2012

toto je zajímavé, já jsem chtěla hrozně znakovat se starším synem, začala jsem kolem 8 měsíců podle české knížky Jak se domluvit s kojencem a batoletem, která hodně doporučuje si vlastně znaky vytvářet sami a vnímat dítě, jaký znak samo nabídne. Takže jsme začali, naučili jsme se nejprve světlo a pár dalších slov, ale když bylo synovi cca 18 měsíců, tak už používal tolik slov bez znaků, že jsem vlastně nevěděla co ho dál učit znakovat. určitě by se tedy něco našlo, ale nějak to najednou nebylo potřeba, dobře jsme se dorozuměli i v těch jemnějších nuancích.

No a s mladším jsem ještě nezačala, má už 10 měsíců, dělá paci paci, takže asi už je i ready, takže jak to bude tentokrát? Každopádně je to skvělý pocit, když vidíte, jak má dítko radost, že vám může něco říct a vy mu opravdu rozumíte...

boska79
22. kvě 2012

my budeme mat rok.. zatial ho ucim pit, papat ale zatial sa moc nechyta... uz ked ukazem, tak sa tesi, ze bude nieco do bruska...ale to pride...

stredny syn vedel par znakov,mal vyse roka..alejemu sa dost skoro rozviazal jazycek, tak znakovanie moc sme nepotrebovali.... ale tentokrat si hovorim, ze si to musim vychutnat...