Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

vorllinka
26. led 2011

Ahoj holky, Šimonovi je 6 měsíců a já už tak pomaličku začínám se znakováním. Chci se zeptat, jakými znaky jste začínaly? Já zkouším dělat papa, hotovo (vždycky po jídle) a pití. Odezva zatím žádná, ale je ještě brzy.

Jo a mandarinka by mě taky zajímala jak se dělá 😅 😀

jana776
26. led 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit 🙂 . Malicka uz ma sice rok, ale iba nedavno sme zacali so znakovanim, mliecko sa naucila po dvoch kojeniach, ukazuje "este" a skusa ukazovat dalsich par znakov. Momentalne jej ukazujem dokopy asi 6 znakov, kedze je to aj pre mna novinka a musim sa aj ja co to priucit... Ale mam otazku, malicka si v poslednych dnoch vymyslela dva nove znaky, ukazuje mi ich relativne casto a ja teda vobec netusim co tym chce povedat 😅 . Stava sa to aj vam ze deticky si nieco take vymyslia a potom musite tipovat co chcu povedat?

lucie.krajcarova
27. led 2011

@jana776 jj taky se mi to stalo a bohužel jsem nepoznala, co to bylo.. je to škoda...

nice202
27. led 2011

@vorllinka ja som robila ako prve svetielko. to sa da zapalit a zhasit. je to easy. potom vzdy ked sa slo papat, tak jedlo a caj. to vie ukazat uz aj sama. a este znak sikovna.

nice202
27. led 2011

@jana776 aj mne sa to stava. ja znakujem uz asi mesiac.

kasami
28. led 2011

Ahoj, chcem sa spytat, chodite niekam na kurzy alebo ucite babatka doma ? Kedy je dobre zacat a neviete ci su tieto kurzy aj v Bratislavea kde ?
dakujem

ibamy2
28. led 2011

@jana776 aj u nas je to tak, ze si Sandri vymysli svoj znak. potom len pozorujem a zistujem, o co ide 🙂 ma svoj znak napriklad na vysavanie, slimacika, spinkat...

@ kasami - ja som na ziadnom kurze nebola, no viem o tom, ze sa priebezne organizuju... zvycajne v materskych centrach, tak pripadne si skus preklikat nejake ich stranky
znaky odkukavam iba zo stranky mybabycantalk.com ... videla som aj jednu prima knizku s mnozstvom znakov v Panta Rhei, no, zial, nepamatam si jej nazov... viem len, ze bola pisana po cesky a stala okolo 12€. aktivnejsie znakovat som zacala, ked mala Sandra pol roka. jej prvy znak bolo mliecko a vedela ho asi o 3 tyzdne... ostatne zacala znakovat ako 9mesacna, v 12mesiacikoch ovladala 23 roznych znakov 🙂

kasami
28. led 2011

@ibamy2 ano 🙂 co som pozerala vacsina kurzov bola v cechach 😅 skusim mrknut tu stranku co si dala 🙂 a aj ja som videla uz davnejsie aj take detske knizky o znakovani .... boli o nejakom dievcatku ... ze isla do ZOO a tak ... skusim ist mrknut
Sandrika je sikulka ...ze 23 znakov 🙂 wao

divoska
28. led 2011

dotaz, kedy ste presli na rozdelenie pojmov jest a mlieko? mam z toho dilemu. jasne ze najprv by bolo fajn aby zvladol aspon znak jest /aj ked sa jedna o kojenie/, a az vtedy mozem vymyslat, no potom ze kedy to rozdelit na mlieko a ostatne jedlo. vyjadrujem sa jak pako, ale dufam ze chapete 🙂 ma to uz dlho zaujima

kasami
28. led 2011

@ibamy2 a ty si tie DVD kupovala ? ci je tam aj nieco free ?

kasami
28. led 2011

@divoska a vy od kedy znakujete ?
viem som zvedava 😝 pardon 😉

lucie.krajcarova
28. led 2011

@divoska jestli zatím jen kojíš, tak bych začala právě tím mlíčkem, ať v tom malej nemá zmatek.

berenika39
28. led 2011

@divoska ahoj, počkej se znakováním, až bude i jíst🙂)))). fakt. po půl roce je to i tak bych řekla dost brzo, v osmém měsíci už bude něco předpokládám jíst lžičkou. tak to bude pak jasný🙂). at vám to jde🙂)).

divoska
29. led 2011

ahojte, jo mi je jasne ze je skoro, ale v podstate celu dobu co sa kojime som mu mimovolne hovorila ze ham ham ked sa nahodou otocil prec napriklad. no tak ma napadlo poslednu dobu mu zacat pri tom ukazovat znak ked ideme jest ze to bude ham ham akoze jedlo. tak som koza a zmatiem ho sama 😀 asi to teda este zmenim. aj ked slovo je podla toho co som citala nie az tak podstatne, a znak ma spojeny s jedlom uz teraz predpokladam.

prsky
29. led 2011

@divoska podla mna nie je nikdy priskoro...my sme (ako som pisala vyssie) znakovali od narodenia, aby sme si znakovanie vzili aj my sami, naucili sa znaky atd atp
ale ukazovala som mliecko a papanie zvlast ... to mliecko som znakovala malej castejsie, jedlo bolo take vseobecne, ked sme isli s muzom vecerat a pod, takze Lala bola ucasna nasej komunikacie a znak videla, i ked nebol urceny priamo jej 😉

ibamy2
29. led 2011

@kasami dvd som nekupovala ziadne, na tej stranke je tusim pod zalozkou s nazvom dictionary ukazka jednotlivych znakov. Postacia ti iba zaklady anglictiny 🙂

marielik78
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
permonik7
14. únor 2011

Ahoj 🙂 Znakujeme na malého od jeho asi 10m a to cca 5 znaků. Začal sám znakovat asi před měsícem a to 2 znaky úplně jiné než jsme na něj znakovali my. Co myslíte, mám si pořád valit svou a znakovat to "svoje", nebo to nějak měnit? Když on si stejně znakovat to co sám bude chtít... Fakt teď nevím 😕

lucie.krajcarova
14. únor 2011

@permonik7 ahoj, určitě bych pokračovala 🙂
holky, mám tady jedno dvd oblíbené znaky, dětem se to moc líbí, tak kdybyste měly zájem, napište mi do IP:

sasikas
14. únor 2011

ahojte kocky....
mame 10 mesiacov, so znakovanim sme zacali asi pred 2 t..len sa chcem opytat ze ci je lepsie malu ucit postupne 2-3 znaky a az ked ich zvladne pridat dalsie, alebo je mozne ucit aj viac napr 10 naraz?....nebude mat z toho v hlavicke gulas?.... 😀

dagmarkaaa
14. únor 2011

@lucie.krajcarova Naše oblíbené znaky to od baby signs? taky to máme chvilku a supr malá to žere 😉

@permonik, taky bych vytrvala a nějaké znaky přidala třeba Lukyho zaujmou nějaké nové...

@sasikas asi bych jich znakovala víc, mezi 5 - 10 , uvidíš co ji chytne, některé znaky bude třeba dklouho ignorovat a některé si osvojí brzy a bude je používat. akorát musíš zjistit jaké tak ať má z čeho vybírat 😉 to mi říkala lektorka znakování že je to tak lepší...
u nás třeba Týna dlouho ignorovala znak pro Ještě a Hotovo - to mi přišlo důležité pro domluvu tak jsem je hodně používala a myslela že by to mohla vědět hned, ale nepřišlo jí to nutné, důležitější byly znaky jako světlo, ptáček, miminko, jablíčko, knížka .... 🙂 😀 tak si sama vybrala a časem přišla i na ty abstraktnější jako Ještě... Hotovo mi furt bojkotuje třeba a to bych zrovna chtěla aby mi dokázala říct že už má dost, nebo na nočníku, to musím pochopit holt nějak jinak....

lucie.krajcarova
14. únor 2011

@sasikas asi je lepší mít více znaků, ono si pak dítě vybere,co ho zajímá. mně malý dlouho ignoroval slona a kytku 😀
jj je to od baby signs naše oblíbené znaky, malý pořád křičí mimi, že se na to chce dívat 🙂

sussanah
14. únor 2011

@sasikas urcite je lepsi mit vic znaku, my zacinali zhruba z 5-7, kdyz si nejaky osvojil, pridali jsme dalsi. 2-3 jsou podle me malo, protoze se fakt zrovna muzes trefit do neceho, co ji proste nezajima a znakovat ti to nebude 🙂 U nas mezi prvnimi znaky bylo prave jeste, hotovo, jidlo, piti (z tech potrebnych) a pak to, co ho zajimalo. A rozhodne se driv naucil ty "nepodstatne" a az kolem roku zacal pouzivat i jeste, hotovo, nocnik, prosim a ted nedavno zacal i krasne dekovat 🙂

sasikas
14. únor 2011

@sussanah
@lucie.krajcarova
@dagmarkaaa dakujem kocky...takze jej skusim este nieco pridat a uvidime ako nam to pojde.... 😉 😎

betelgeuzz
14. únor 2011

@sasikas zkus si všimnout, co malou zajímá a taky s čím se hodně setkává. dětem se hodně líbí světlo a taky se dobře znakuje. Nebo ryba a žába se dělá dobře. Taky se podívej, jaké má třeba hračky, s kterýma si často hraje, nebo jaké obrázky ho zajímají v knížce a tyhle věci začni znakovat. To, co ho zajímá, se naučí rychleji. Až se naučí pár znaků a začne chápat, že se s tím dá domluvit, tak bude mít i větší motivaci učit se další znaky.

sussanah
14. únor 2011

@sasikas jj je to hodne individualni, ja taky zavedla jako prvni znaky svetlo, ale na nem nevidel nic zvlastniho a naucil se ho az jako jeden z poslednich znaku 😀

sasikas
14. únor 2011

@sussanah no nasu to svetlo ucim 2 tyzdne a tiez sa nan nechyta.....zato papat vedela hned.... 😀 😵

sussanah
14. únor 2011

@sasikas ano, u nas bylo taky jist jeden z prvnich znaku 😉 Nektere deti holt maji priority naprosto srovnane 😀 No nas svetlo ukazuje az tak fakt posledni 2-3m

jankahanka
14. únor 2011

@kativka my sme mali to iste s prvym znakom, co sa naucila - "este" - chvilu ho pouzivala na vsetko a stale. Interpretovala som si to tak, ze objavila caro zamernej komunikacie 🙂 - je super, ked zrazu dokaze "ovladat" maninu tym, ze na nu spravi znak. Ale velmi rychlo zacala diferencovat, pochopila, ze na niektore veci su aj ine znaky a naucila sa ich pouzivat.
Doteraz vzdy, ked sa nauci novy znak, chvilu ho pouziva na viacero veci a niekedy ho pletie s inymi znakmi. Napriklad ked sa naucila "nocnik" (ja to robim tak, ze pokrutis zavretou dlanou, ako keby si isla tancovat), zacala na chvilu ukazovat "mliecko" (otvaranie a zatvarania oboch dlani) tak, ze nimi krutila.
Inak, prve slova deti tiez casto generalizuju (trebars havo znamena vsetky zvieratka), takze je asi prirodzene, ze to robia aj so znakmi.

dugyna
14. únor 2011

@jankahanka tak toto poznam ...mala ked sa naucila prvy znak svetlo..pouziaval ho sale..ale hlavne ked nechcela spat aj v noci mi zacala ukazovat svetlo..kukam na hodiny to este tuha noc..teraz ho nejak upustila ale pouzivala znak pre psa vyplazeny jazyk...a teraz skusa nejake nove veci ktore este neviem prelozit...ale dnes povedala havo miesto na psa ale ked kukala n apapagaje...takze nieco na tom bude 😀
jas om vyrobila z kartnovu karticky a na to nalepila obrazky zvierat..posadim malu oproti sebe..ukazem vzdy obrazok a zank,.a uz caka niekedy ich chce kukat aj niekolkokrat dokola 😝
a inak dobra je kniha Jak se domluvit s kojencem a batoleteme