Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

carlisse
12. dub 2008

myschko 😀
no my máme zatím pár znaků. které jsem jí vyloženě ukízala - světlo, ňamka (křupka, sušenka), ptáček, knížka, ještě, jídlo a pití. Snažím se dělat při mluvení i ostatní - máma, táta, pes, spát, velký, malý apod., ale to jsem jí zatím neukazovala, aby toho nebylo moc, ty jen používám s tím, že bud se později sama chytne, nebo jí je později naučím.Moc mě to baví, není to vlastně nic navíc a už se mi povedlo zlanařit i babičku a tatínka 😀 Chci pak ostatním členům rodiny udělat knížečku s používanými znaky, aby rozumněli, přípADně a to bych nejradši se naučili...

myschka
autor
12. dub 2008

A nechceš vypalit dvdčko? jedno je přímo pro děti, tam je jen 6 znaků, je to udělaný pro úplně malé děti, malé to pouštím když potrebuju vařit. sedí a kouká a některým věcem se i směje. tohle a sezame pojď si hrát na minimaxu u nás vede😉
a na tom druhém je povídání pro rodiče a videoslovník se 100 znaky. kdyžtak písní do IP 😉

petamarketka
14. dub 2008

Ahoj Myschko, už tuto středu jdu na ten kurz, pak hned začnu a budeme se vyměňovat zkušenosti. Už se těším. Hlavně jsem zvědavá na ta dvd. A taky, jestli se mi podaří zlanařit i babičku.... u které jsme relativně často!
Hodně úspěchů přeji!!!!

Carlisse: s ňamkou - křupkou - chci taky začít. Ona je takový jedlík, že tohle by mohla zvládnout hned 😀 😀

carlisse
14. dub 2008

Ahoj holky,
peto tak pak musíš povyprávět😉
Nejčastěji používám znak ještě jídlo, ještě ňamku, tohle spojení. Vždy při jídle se nechává vším děsně rozptylovat, tak počkám, až se začne zas soustředit a koukat hladově na misku s jídlem a udělám znak ještě a jídlo a Adélka se začne řehtat a ví, že bude ještě jídlo. Myslím, že tohle zmákneme nejdřív, prostě jak se jedná o žrádlo...😀

petamarketka
16. dub 2008

Ahoj holky, tak za hodinku odcházím na kurz. Večer vám povyprávím. Už se těším 🙂
Jsem zvědavá, jak mi to půjde.... Ta paní má 14ti měsíční dceru - kurz probíhá u ní doma. Tak jsem zvědavá, jak to půjde její dcerce 🙂

Mějte se krásně a pa večer 😉

myschka
autor
16. dub 2008

Je, Pet to jsem zvědavá, My umíme znak pro mlíko 😵 😵 😵 a rybu 😎 😎 😎 je to moje šikulka

petamarketka
16. dub 2008

Tak jsem tu 🙂 Markétka usnula a tak mám chvilinku čas.

Takže ohledně kurzu. Bylo to určitě dobré, na druhou stranu si myslím, že v knize bych se dozvěděla to samé. Fajn to bylo v tom, že ta instruktorka měla s sebou i dcerku (14 m) která znakovala a tak jsme to viděli v praxi. Taky je fajn, že se na ni mohu kdykoliv a s jakmýkoliv problémem obrátit. Že mě bude dál informovat o různých kurzech atd...
Náplň kurzu byla (mimo jiné) i to, že nám pustila to dvd, které jsme zároveň dostali domů a koukali chvílema na něj. To mě trošku mrzelo - tenhle čas jsme mohli podle mě raději věnovat nějakým otázkám atd. NO ale možná je to moje nemoc z povolání (učitelka 😀 😀 ) Já bych si tu přípravu udělala jinak 😀 😀 😀 😀
Každopádně, jsem jinak spokojená. Markétce jsem hned pustila to dvd pro děti a byla nadšená - četla jsem myschko, jak jste se o tom bavili na červnu s Mací a musím říct, že Markét to taky zaujalo a moc se u toho smála 🙂

petamarketka
16. dub 2008

Gratuluji k prvním znakům 🙂 Já se taky těším až budu mít první úspěchy.
Ještě nám říkala, že děti (její dcerka taky) začínají znakům rozumět už cca po týdnu. Pak trvá, než ho sami předvedou. Její dcerka předvedla první znak cca po měsíci. (Začala s ní tuto metodu v 10 m).
Dále nám říkal, že by se mělo začít s 5-7 znaky a jakmile se jeden naučí, ihned další přidat. Tak, aby bylo stále 5 - 7 nových znaků, které ještě neumí....
My začali s kočičkou (máme doma), jíst, pít, hotovo, spát, světlo, ještě 😀

Světlo je prý pro děti nejjednodušší znak a znakují ho jako první. Jsou prý světlem fascinováni 🙂

petamarketka
16. dub 2008

A taky jsou prý většinou nejjednodušší znaky ty, které se dělají jen pusou - viz třeba ryba - jestli ji teda děláte tak, že otevíráte a zavíráte pusu 🙂

petamarketka
16. dub 2008

Tak to asi vše ohledně kurzu. V září se plánuje nějaký víkend, kam pojedou maminky se znakujícími dětmi. Je to nějaká osada s chatkama. Zatím neví ani cenu, ani jiné podrobnosti... Tak uvidíme 😎

myschka
autor
16. dub 2008

Tak to je fajn, světlo nemáme, přidáme 😉 😀
Já jestli nám to půjde tak bych se chtěla zapsat jako instruktorka pač kolem Plzně nikdo není. No uvidíme jestli to zvládneme zatím nás to obě baví 😉 🙂
Tak znakování zdar 🙂

petamarketka
16. dub 2008

Myschko, ta instruktorka mě taky napadla!!! Taky bych to ráda dělala... Uvidíme... Ale je pravda, že v Praze jich je asi dost. V podstatě to není až tak daleko od mé původní profese, tak si i myslím, že by mě to bavilo 🙂 Mějte se holky a pá pá 🙂

carlisse
16. dub 2008

Peto tak to je supr, že se ti tam líbilo. Světlo taky děláme, to je doporučeno v knize co mám jako první znak🙂
S tím, že mimi po týdnu rozumí souhlasím, Adélka se po necelém týdnu okamžitě začne smát když udělám znak ještě + pít, +jídlo.
myschko taky o tom uvažuju, máme nejbližší kurzy na Kladně, tady je mateřské centrum, ak bych to mohla dělat tam, zkusím se na t zeptat a hlavně uvidíme, jak to půjde🙂

petamarketka
16. dub 2008

Carlisse, ta paní vedla ten kurz u sebe doma!!!!! V naprosto obyčejných normálních podmínkách - uklizený pokoj, tam sedačka před ní stolek s televizí..... úplně obyč malý obývák. Takže s prostorama je to ten nejmenší problém 😉
Já ohledně té instruktáže chci nejdříve počkat, až na úspěch u Markétky - abych ji mohla mít s sebou jako pomocnici 🙂

Carlisse: koukala jsem, že už jste vyrazili na kole? Jak se to Ádě líbilo? Stále plánujeme koupi, ale zatím jsme se k tomu neodhodlali

carlisse
16. dub 2008

peto já vím, ale říkám si, e pod záštitou mateřského centra by to bylo lepší🙂 Stejně nejdřív uvidím, jak o Adélce půjde...
na kole se jí moc líbilo, po cestě tam (jeli asi 8km, já s nimi nebyla) koukala vykulen kolem sebe, když stáli tak frfňala a po cestě zpátky tahala manžela za zadek a pořád mu vykládala🙂

petamarketka
16. dub 2008

Carli: no supeeeer 😀 😀 😀

S tou záštitou MC máš velikou pravdu! 😉

lenchita
16. dub 2008

ahoj holky! to je hrozně zajímavý, tohle téma! škoda, že jsem na to nenarazila dřív - malá má už skoro 15 měsíců a snaží se celkem komunikovat verbálně, tak nevím, jestli by to ještě mělo smysl se znakováním začínat - ale je fakt, že takový slova jako "ještě, hotovo, bolí, víc" apod. neumí - spíš používá výrazy pro jídlo, pití a pojmenovává zvířata a lidi kolem sebe, výborně rozumí tomu, co jí říkám - verbálně...myslíte, že by to ještě mělo smysl s tím začít? dnes jsem koukala na ty odkazy hned na začátku téhle diskuze a Julinka mi seděla na klíně a koukala na znakující děti úplně fascinovaně a občas se snažila mávat ručičkama jako ony 😀 😀 😀 ale moc jí to teda nešlo 😝

makelka
16. dub 2008

Ahoj, tak já jsem to tu u vás pochytila téměř nedávno ale mám už dost velkýho lumpíka, kterej mluví, tak nevím nevím, jak říkala Lenchita zda to má ještě smysl. Ale za týden jsem ho neučila znak pro hlavu a pití 🙂

Holky dají se ty základní znaky sehnat na netu i jinde, než jen v knížce?????

petamarketka
16. dub 2008

Ahoj lenchi a makelko 🙂

já myslím, že pozdě není. Moje švagrová má 21 m starou holčičku. Velmi málo mluví (máma, táta, míč, ham....) dnes jsem u ní po kurzu byla a sdělila jí vše, co jsem se na kurzu dozvěděla. Dnes začala na dcerku znakovat a po hodině mi volala, že už umí 3 znaky!!!!!!!!!!

Doufá, že jí to pomůže v rozvoji řeči.
Ta instruktorka říkala, že pozdě není nikdy. Jen se nemají vymýšlet znaky na slova, která už dítě říct umí - tam se mají používat slova......

Lenchi: gratuluji k těhu 🙂

lenchita
16. dub 2008

peto, díky za gratulaci🙂

teď jsem brouzdala a našla ještě trochu jiný znakování než baby sings - www.znakovanismiminky.cz - nevím, jestli to znáte? jako materiál ke znakování tam nabízí knížku, koukala jsem na cenu - za 179,- Já právě nevím, jestli má smysl pro měinvestovat do výukových pomůcek baby sings, i když ta dvd jsou určitě super😉, nejdřív asi zkusím koupit tuhle knížku a kdybych měla pocit, že tam je málo informací, asi přitlačím🙂 ale pro začátek nám to bude snad stačit🙂

koukala jsem na tom webu na videa - česká videa - a je to naprosto úžasné! 13ti měsíční holčička tam nejen s přehledem znakuje, ale i se snaží ta slova vyslovovat - třeba slovo pavouk, což u nás zatím fakt nehrozí, předpokládám, že je to i výsledek aktivního znakování 😵 😵 😵

petamarketka
16. dub 2008

Lenchi: tyhle stránky, co píšeš ty, jsem objevila jako první. Tu knížku má Carlisse a myslím, že je s ní spokojená. (Jestli to je Jak se domluvit s kojencem a batoletem) Já šla do kurzu jen pro to, že byl blizounko. Ale teď po absolvování opravdu můžu říct, že knížka stačí. Ta dvd jsou dobrá a pokud bys chtěla, mohla bych ti kopii poslat. Písni do IP.

Té švagrové holčička začala dnes venku ukazovat znak brouk, strom - prostě to, co ještě neumí říct a její maminka byla nadšená!!!!!!! Do teď spolu nemohli moc "komunikovat" Vše se naučila během hodinky 🙂 To je výhoda, děti vám už rozumí a tak je to pro ně jednodušší....

petamarketka
16. dub 2008

Jé, teď si to po sobě čtu... a to jak píšu, že jsem je objevila jako první neznamená, že jsem je objevila první z vás všech, ale jako první ze všech stránek - tady jsem se poprvé dozvěděla o znakování. (To jen že mi to zní jako vytahování: Já je objevila první 😀 😀 😀 😀 Ale tak to myšleno není 😝 😀 😀 )

natalie77
16. dub 2008

Ahoj,
sice je to v angličtině, ale stačí si vybrat písmenko a je tam několik slov...na běžnou komunikaci to stačí

http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...

lenchita
16. dub 2008

natalie,to je výborný odkaz!

peto, jo, to je přesně ta knížka, kterou jsem myslela, jsem si pořádně přečetla začátek téhle diskuze a jsem doma 😀 😀 zítra skočím do knihkupectví😉 já mám veškeré kurzy dost z ruky, takže se na ně asi nevypravím...

mám jen trochu strach, jak to Julce půjde, ona na ty ruce není moc šikovná 😅 😅 např. teď už umí jakoby kroutit otevřenými dlaněmi na otázku: jak se máš (jako tak tak všelijak - nevím, jestli to s váma vaši rodiče taky dělali, se mnou asi jo😉), ale strašně dlouho jí trvalo, než přišla na princip, jak s těma rukama otáčet...no uvidíme 🙂

petamarketka
17. dub 2008

Nám dávali na kurzu následující odkaz http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi

Je asi jedno, který používáte 🙂

carlisse
17. dub 2008

Ahoj holky, rozhodně není nikdy pozdě, dokud děcko nemluví tak, že by používalo téměř všechna slova🙂 avíc jak píše peta máte tu výhodu, že děti už jsou ve vyšším věku a začnou okamžitě reagovat.
S těmi znaky - myslím, že je nakonec nejlepší si znaky tvořit sám, alespoň některé specifické. My jsme třeba zadali úkol dědečkům a babičkám, aby si pro sebe vymysleli znak a ten teď Adélce ukazujeme spolu se slovem babička, děda. Děda nám ještě vymyslel znak pro žirafu, jak ho to chytlo🙂

carlisse
17. dub 2008

a lenci taky se přidávám ke gratulaci. Ty to alespoň na starším dítku natrénuješ a na mladší už budeš vědět jak na to, navíc spolu budou moci sourozenci krásně komunikovat, to je myslím paráda😉

lenchita
17. dub 2008

carlisse, to by bylo moc pěkný, kdyby spolu takhle dokázali komunikovat 😵 😵 😵

dnes jsme si prohlíželi knížku a já jsem chtěla jako zkusit nějaký první znak, ale máme problém - ona se na mě vůbec nekouká 😀 😀 😀 ! v knížce byla mašinka, jak leží a spí, tak jsem jí chtěla ukázat znak pro "spát", ale teda vůbec se mi nepodařilo natolik upoutat její pozornost, aby si toho všimla 😅 ale pak jsem jí šla dát do postele a zastavila jsem se s ní před zrcadlem a ukazovala jí, že jdeme spát, několikrát a říkala jsem jí, ať to taky zkusí ukázat - no, hrozně se tomu řehtala, asi jsem u toho byla legrační 😝 nakonec to trochu zkusila, ale nepodezřívám jí z toho, že by o tom něco věděla, až se probudí 😀 😀 😀

včera jsme o znakování mluvili s MM a jemu se to taky líbí, třeba bychom se od ní konečně dozvěděli, proč se sakra nechce koupat a jiné věci, které nám v jejím chování nejsou moc jasné... 😕 😕 takže pak budeme veselá rodinka, až budeme všichni znakovat 😝

minea
17. dub 2008

Ahoj holky, knížku Terezie Šustové jsem si koupila před pár dny, zkoukla jsem videa na youtube a odkazy www.babysigns.cz, www.miminkovstina.cz a www.znakovanismiminky.cz a jsem už chycená pro věc 😀 . Miminko mám ještě dostatečně malý, takže zatím promýšlím strategii. Než mi dcéra doroste, budu zatím hltat vaše postřehy 😉 .

makelka
17. dub 2008

Holky díky moc za odkazy, my to tedy zkoušíme, dneska jsme se naučili znak pro čepici 😉 je to fajn 🙂

Nač používáte znak pro "stop"????? jako stačí???