Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

blumka
30. led 2009

ahojte, hlasim dalsie nove znaky..vcera sa Terezka naucila ukazat este a zajaca a neviem ci to je znak ale vie poslat pusu :D

parybka
31. led 2009

tak jsme tu dneska měli paní na kurzík... přišla ještě kamarádka, tak tu byli dvě děti. Ke kurzu bych řekla, že mě nepřekvapil.... Asi proto, že jsem toho měla dost načteného a dost znaků znám. Takže peníze byly hlavně za materiály. Myslím, že 100 znaků je dost málo, protože některé nevyužijeme vůbec, ale potřebovali bychom jiné. Zatím jsme mrkli na CD pro děti nám s MM se docela líbilo (i když je určeno pro děti do tří let 😀)
MM byl trochu zklamán, protože čekal lektorku, kdežto přišla maminka, která o tom něco ví, ale spíš je to dealerka, než profesionální lektor. Možná to byla lektorka, ale rozhodně tak nepůsobila.
A taky si mohla dát aspon čaj... 😒
Kdybych viděla ty CD a leporela, tak bych se rozhodla do toho nejít. A bez nich bych se obešla taky. Takže jsme kupovali zajíce v pytli.
Kamarádka početla jenom teorii na netu a praktické zkušenosti ještě neměli žádné. Takže pro ně to byl určitě větší přínos než pro nás.

A O. taky umí asi tři dny nové znaky... čepici, ptáčka a poslat pusu. Toho pipi do něj hustíme nejdýl, byl to víceméně první znak, který jsem na něj ukazovala. Ale je fakt, že to je těžký znak, jenom ty dva prstíčky 😀

biela
2. únor 2009

ahojte,
chcela by som sa opýtať na tie 4 leporelá ktoré sú v tej sade. sú tiež v češtine? to dvd je v češtine, to mi nevadí.
chcem si to objednať a začať so znakovaním.
máte aj tie dve ďalšie leporelá, ktoré k tomu predávajú, myslím "v zoo" a "vonku"? mám si ich hneď priobjednať?
ďakujem za odpoveď 🙂

pikkumyy
2. únor 2009

ahoj, chci se zeptat, jestli vsechny jedete podle kurzu a pomucek, nebo jestli si vymyslite vlastni znaky atd.?

denisocka
2. únor 2009

ja si vymyšlam,kedže nemám tu sadu,dnes sa hned naučil pavuka 😀 a včera pri rozpravke macko uško zakaždým,ked zajačik zakričal na macka že Uškooo,uškooo -tak zaujato pozeral a krutil si ucho , takže zvieratka napadobnuje jedna radosť,predvčerom sa naučil rybyčku,tak ju chodi každemu ukazovať . Ale rada by som ho naučila take ako-boli,ešte,viac- take bežne každodenne,samozrejme cikať,kakať, a papať aby vedel ukazať,ale neam DVD ani leporelo,tak si budem musieť vymyslieť,občas to u nás vyzera jak debata hlucheho so slepim 😅

trixi
2. únor 2009

biela, tie leporela su malicke knizocky a su v cestine: napr. leporelo: Moje prvni znaky: Pred spanim - ked ho otvoris tak na jednej strane je obrazok, kde je naznacene ako mimi znakuje a je tam napisane Hvezdy a na vedlajsej je mimi ako pozera dalekohladom na hviezdicky a je tam napisane Chytrulka vidi hvezdy a tak pod. Pisaneho slova je minimum. V zakladne sade nie su leporela "v zoo" a "vonku". Zakladna sada su 4 leporelka, 1 knizka (taky pokec), magnetka-tahak so vsetkymi znakmi, a 2 DVD-jedno pre rodicov a druhe pre mimi.

parybka
2. únor 2009

Zeptám se technicky k DVD pro děti (slovník DVD jsem ještě neotevřela). Když to spustím, tak se mi na přehrávači to posouvátko, co jde s časem (snad rozumíte 😅) posune jenom velmi malinký kousek. To DVD má 20 min, takže za 20 min by to posouvátko mělo doběhnout na konec, ale ono je pořád skoro na začátku. Když DVD doběhne, tak začíná hrát znova a posouvátko pokračuje. To vypadá, jako by to tam bylo nahrané za sebou několikrát.
To je mi celkem jedno, že to tam je třeba 8x. Pro mě je důležité, že se nemůžu posunovat a přeskočit znaky, které zná, nebo které nepoužíváme. ??? 😒
Zajímalo by mě, jak to vypadá u vás.

minea
2. únor 2009

Holky, poraďte prosím, potřebuju znak PAPRIKA

minea
2. únor 2009

a BANÁN (mi to ujelo 😅 ) - používáte je? Já už nemám fantazii a ve slovníku, co je na netu, jsem je nenašla.

pikkumyy
2. únor 2009

denis - ja si prave taky vymyslim, ale je to trochu drina, protoze v Simonove podani jsou si ty znaky dost podobny🙂 - dela si je dost po svym... ale to je asi i pri znakovani podle knizek
a taky si Simon nektery znaky vymysli sam 😉
Simon taky radsi znakuje svoje oblibeny veci (i kdyz treba umi i jidlo a piti, tak znakuje jenom, ze chce susenku - myslim, ze vi, ze najist a napit dostane stejne, ale ze na susenku bych si treba nevzpomnela 😀 )

parybka
2. únor 2009

paprika - podle znakovky - levá dlaní dolů a pravá pohyb od levé směrem dolů, otevřená dlaň i prsty stáhneš do špičky. V podstatě jako bys kopírovala tvar papriky.

banán - L v pěst (jako držíš banán), pravá palec a uk. do špety a jako ten banán loupeš 😅 je to pochopitelné?
(alternativa - L v pěst, vysrtčíš palec nahoru - jako banán)

já bych potřebovala poradit se znakama: hroch, pexeso a tu sušenku. To "O" (jako opravdu písmenko o) se mi znak pro sušenku nelíbí. Jestli máte nějaký jiný znak... 🙂

denisocka
2. únor 2009

baby,dajte nejaky link na netu odkial čerpáte ešte znaky?

entik
2. únor 2009

Parybko, uz mas za sebou Kurz? a dobry?

My mame hodne radi knizku "venku".

Banan- jako ze loupes banan, misto nej vsak je ukazovacek,

Hrocha si matej vymyslel sam, mame na pexesu obrazek, kde ma dva takove zuby, tak je napodobuje. susenku delame jako piskot. Pro pexeso znak nemame, ale mohla bych vymyslet, hrajeme ho casto - mozna delani ctverecku na podlaze, jako obkreslovani tvaru, ctverce???

parybka
2. únor 2009

entiku, psala jsem o kurzíku dříve... koukni nahoru.
piškoty se u nás nejí... 😉
ad pexeso.. čtverečky na zem by šly 🙂 zkusím, jestli se ujmou

ale O. si vymyslel slona.. pokud jsem dobře pochopila. Hladí si uši odzadu dopředu.. 😀 takže ne chobot, ale uši

denisocka.. já když nevím, kouknu do slovníku znakového jazyka. Hloub se mi nechce hledat (svoje poznámky z kurzů)

minea
2. únor 2009

parybko, entik díky 🙂
Já sušenku dělám stejně jako piškot - nevím, jak je to podle baby signs, ale Šustová to dělá: L otevřená dlaň, P ukazováčkem malý kroužek uprostřed dlaně

petruna
2. únor 2009

ahoj holky,
synovi je 10,5 mesice. Od 6 mesicu mu znakuju (nejdriv 3 slova), i kdyz jsem klidne mohla pockat, ale me to nevadilo a vedela jsem, ze musim byt trpeliva, ze takhle maly deti vetsinou neznakuji.
Jenze ted uz mi pride docela velkej a porad nic...tak nevim.
Kdy vase deti zacli znakovat ? Zajimaji me hlavne chlapecci, protoze srovnavat se s holcickama nema cenu, jsou sikovnejsi a vnimavejsi avubec.
Ja jen, jestli mam byt dal trpeliva nebo jestli se mam smirit s tim, ze na to syn proste moc neni.
Pride mi ze uz docela rozumi, ale zadny znak proste neudela. Mozna mu ukazuju pro zacatek spatne znaky, nevim.
Driv jsem ho ucila jist a mama a tata, ale casem mi to prislo zbytecny, protoze to jsou ted slova ktery umi rict.
Tak jsem si rekla, ze zkusim nejaky zviratko (pes, ptacek) a znak "jeste" a proste na me jen kouka 😅

trixi
3. únor 2009

petruna, niektori chlapci su lenivsi, hlavne nas Matej 😉 . Tomu sa znakovat vobec nechce, ale ked sa robim, ze mu nerozumiem tak znakuje o dusu. Nam zacal znakovat az ked zacal chodit. Ked sa ucil chodit uplne stagnoval, vobec ho znakovanie nebavilo. Taraz sa rozznakoval a zacina znaky aktivne pouzivat.
Ale su aj usilovni chlapci, napr. entik Ti moze napisat, ze maju doma velkeho sikulu. Vsak entik 🙂 . Ich Matej je tak stary ako nas a je veeelmi sikovny. Ale kazde dieta je ine, to nase je veeelmi pohodlne 🙂 .

parybka
3. únor 2009

já bych nemluvila o lenivosti, aspon v tak brzkém věku.. On dokud to nepotřebuje, tak nebude znakovat. A dověděla jsem se, že se rozznakují, až začnou chodit. Protože ted se soustředí na chození, až to zmáknou, budou mít obě ruce volné a můžou znakovat.
O. začal znakovat až po roce. A začlo to velmi nápadně, zničehonic. Když nepočítám znaky jako papá, jak jsi velký, ryba - otevírání pusy (které ke znakům jistě patří), tak jeho první znak byl knížka. Protože ji nemá volně k dispozici, ale je na stole.. Přišel ke stolu a začal tleskat. Když jsem se ho zeptala, jestli chce knížku, tak se se začal smát a tleskal dál.
Petruno, trpělivost 🙂 já si taky myslela, že se to nikdy nenaučí. Ted na mě znakuje čepici, ptáčka, i když ho přebaluju a má radost, že mu rozumím. A líp mu jdou konkrétní znaky - zvířata, věci. Ty abstraktní = ještě, konec, to taky zatím nedělá.
Těším se na další nové znaky.. 🙂

petruna
3. únor 2009

trixi : ja si prave rikam, ze nevadi, kdyz zacne pozdeji, protoze kluci zacinaji i mluvit pozdeji, takze to znakovani mame sanci jeste vyuzit.
V dobe, kdy holcicky budou mluvit, on bude znakovat 😀 doufam. 🙂
ja se prave bojim, aby vubec nekdy zacal, kdyz uz jsem utratila penize za pomucky 😉

minea
3. únor 2009

Petruno, každé dítě je jiné a nejde tak moc o to, jestli je to chlapeček nebo holčička - já mám holku a jak už jsem psala výš, do roka neudělala ani paci paci, taky jsem to už skoro vzdávala... No a zato teď je to super. Ráno slyšela, že táta pustil sprchu a hned na mě dělala KOUPAT 🙂. Je to úžasný, jak ty děti mají potřebu se vyjádřit.

trixi
3. únor 2009

petruna, nas Matej si znaky vymysla. Napr. znakujem mu vlacik, ale on ma svoj znak pre vlacik, fuka pusinou, take pfu-pfu a na moj znak kasle, pretoze vie, ze mu rozumiem. A znak pre kravicku neurobi ani nahodou, kravicka je kch-kch a hotovo. Zato znak hotovo dokonale ovlada ked uz nechce papat, ked uz nechce sediet na nocniku tak sermuje rucickami, ze uz je hotovo 😀 . Skor miesto znakov pouziva zvukove symboly 🙂 .

petruna
3. únor 2009

minea, parybka : je to rada slysim. Ja mam porad pocit (asi by se to dalo nazvat predsudky), ze co se tyce komunikace, tak s chlapeckem nemuzu cekat "zazraky" 😀
Cetla jsem, ze jsou deti pripravene znakovat kdyz napr. umi takove ty standartni veci jako paci paci, coz Tonik umi, taky jak je velikëj a pá pá, ale ostatni znakovani ani naznak... I kdyz zda se mi, ze zkousi hodiny (ukazuju mu je ale jinak nez v knizkach)
Tak uvidime po roce nebo az zacne chodit..... 🙂

je fakt ze na jidlo znak taky nepouziva (ten jsem mu ukazovala snad od pul roku), protoze umi rict vyrazne ham.

pikkumyy
3. únor 2009

petruna - nas Simon zacal znakovat asi pred 2 mesicema - hodne dlouho delal jen "svetlo" - to ma nejradsi🙂, ale chvili pred tim zacal delat jak je velikej a paci paci - a tim nejak pochopil, ze kdyz neco udela rukama, ze na to reagujem... ted umi asi 10 znaku, ale dost casto si vystaci s ukazovanim prstem...

parybko - my delame susenku taky ukazovackem prave na dlan leve

entik
3. únor 2009

parybko, tim lip, ze piskoty nejite, tim spis to nebudes plist a muze to byt znak pro susenku🙂
vratila jsem se a docetla o tom kurziku, nejak jsem to preskocila, skoda, ze jsi nebyla uplne spokojena ☹ ale parada, jak maly znakuje, co? ted pises stale nove znaky 🙂 videla jsem te na AP, ja tam ted nemam cas chodit.
Petruno, neblazni, maly ma teprve deset mesicu, vyckej, a uvidis, hlavne kolem roku se to rozjede. a s tim chozenim je to vetsinou pravda, ale taky ne vzdy.

Ja to ted pocitala, matej umi 110znaku a 26 slov (mozna jsem na neco zapomnela) 😵 mne to znakovani tak bavi, hihi

entik
3. únor 2009

jo a znak HOTOVO je dobre ucit pri vsem co konci, nejen jidlo. Dohraje pisnicka, skonci vecernicek, prestanem cistit usi, jdem z vany, proste vse co konci.

parybka
4. únor 2009

entiku, moje "spokojenost" asi souvisí s tím, že znám znakování a o baby signs jsem už taky něco věděla. Ale pro někoho, kdo o tom sotva slyšel, myslím byl hodně přínosný 🙂
To znakování je fakt rozkošné.. ale ted mi poraď, jak malého naučit, at se netříská do hlavy, když dělá čepici, to jsou někdy rány 😀

petruna
4. únor 2009

entik : ja neblaznim 😉 , jen vsude slysim a ctu, jak deti zacinaji kolem 8 mesice, tak jsem si rikala, ze kdyz nam bude brzo 11 mesicu, jestli vubec zacne....ale kdyz rikate, ze to je normal, tak samozrejme vydrzim....jen jsem chtela vedet, kdy zacli vase deti , abych mela plus minus predstavu, jake rozmezi je bezne... 🙂

holky, kdy delate znak "boli", me pridou lehky veci, ktery muzu ukazat (zviratka nebo tak), ale tyhle znaky vyjadrujici pocit mi pridou docela tezky....treba "bojim se"....
ja jako poznam, kdyz ho neco boli nebo kdyz se boji, ale pride mi nemozny, aby pochopil proc zrovna v tu chvili budu delat nejaky znak...jaky mate zkusenosti s temahle znakama ?

minea
4. únor 2009

Petruno, takhle to přece není, že by ses z ničeho nic rozhodla naučit ho znak BOLÍ. Vždycky to musí být v kontextu, podle toho, co zrovna v té chvíli děláte, co vidíte nebo co se zrovna stalo. Teprve pak se ukazuje znak, který tu věc nebo situaci popisuje. Je to vlastně velmi přirozené, když to necháš plynout, sama poznáš, kdy je vhodná chvíle znak ukázat. Zrovna tohle ale nejsou znaky, které by se hodily na začátek.

baileysa
4. únor 2009

ahojte,
ja sa tiez trapim uz s takymito znakmi, ako pise petruna, boli malej znakujem, ked spadne alebo sa buchne... ale napr. take mam ta rada, to neviem, ci pochopi 😅