Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

minea
13. lis 2009

Emjee, tvůj syn je ještě malinkej, dej mu čas a sama pokračuj ve znakování bez ohledu na to, jestli on reaguje - i ta pasivní fáze je důležitá. Jak jsem psala, dcera začala opakovat znaky až v roce, ale teprve po několika měsících se dalo mluvit o cílené komunikaci.

mildickova
13. lis 2009

tak přidávám svoji zkušenost, začali jsme znakovat vlastně úplně náhodou, předváděla jsem synovi asi v 9 měs. jak dělá větrá - točivé gesto prstem, no a příště když ho viděl tak to sám zopakoval, tak jsem začala postupně něco přidávat a zjistila jsem že mu stačí cca to tak 5 x ukázat a znakuje 😉 myslím že je na to fakt šikovný, je to hrozně milý když si s námi takhle povídají a spoustu věcí si přes to řekneme
teď se mi to akorát trochu vymstilo 😠 naučila jsem ho znak prosím a že ho má používat když něco chce, takže stojí v kuchyni a prosím o bonbónek atd a už těžko vysvětluju že to pokaždém prosí nedostane 🙂

lalus
13. lis 2009

😀 😀 😀 tak ten moj fesacik taktiez prosim pouziva podobnym sposobom...pyta piskotky, pri uspavani donekonecna pesnicky. To mame za to, ze sa snazime vychovat z deti slusnych ludi 😝

mildickova
13. lis 2009

tak tak 😀 piskotky jsou u nás taky oblíbené, dávám je jenom za odměnu, třeba po návštěvě doktorky, ale když už 15 minut kojím, chci skončit a on znakuje prosím a volá máma tak to je pak situace 😉

blumka
13. lis 2009

sme si na seba usili budu 😀 Ja teraz pustam terezke DVD Signingtime, je to v anglictine a kedze ona uz vie rozpravat tak mi zacala spolu so znakmi aj opakovat tie slova po anglicky...no je to fajn, ja po anglicky viem, ale stari rodicia nie....mozno ich nieco nauci 😀 😀

elika
15. lis 2009

ak o tom dieta nechce hovorit, tak ti to neukaze 🙂 pripadne ak si ho predbehla a o danych veciach uz hovoris, nieje pren dovod to znova opakovat. mozno ma zaujem o nove znaky, ktore este nevie. predsa len, dozvediet sa nieco nove je lepsie ako len opakovat naucene. 😉

emjee
6. pro 2009

🙂 vytesujem sa, M. si uz vie znakmi vypytat mliecko aj keksik 🙂

berenika39
7. pro 2009

super! to je fakt brzo...tak vydrž, jen co se naučí víc ovládat ručičky, jde to jak po másle.

tynushqa
9. pro 2009

Tak ja sa musim pochvalit, resp. Bianku. Velmi sa robehla 😉 ono to bude asi tym ze teraz ku nam chodila kamaratka ktora jej ukazovala, dedo, babka, sestra. Na nich sa dokaze pozerat a sustredit 😀 Uz vieme psika, zabku, svetlo, jest, pit, najnovsie este /zacala ukazovat na hodine znakovania/, bublinky, umyvat ruky, zuby, pesnicka a ciapka. Teraz stale chce pocuvat pesnicky 😝 a ked skonci tak ukaze este pesnicku 😵 je to velmi zlate, a super ze si lepsie rozumieme 🙂

emjee
9. pro 2009

M. si vymysla niektore znaky sam, napr. dvere ukazuje ako ked stlacis klucku - netusim, aky je znak pre dvere

shaula
10. pro 2009

Holky, závidím, kluci mají za týden 17 měsíců, hustím do nich znakování od půl roku, a zatím ukazují světlo, kachna (ovšem úplně stejně 😀 ), čepice, ty ty ty, šikovný a hodný. Zkoušela jsem ptáček (máme papoušky), ovšem místo toho na mě ukazují zase kachnu... Ale že by ty znaky použili sami od sebe, to tedy ne (akorát světlo), jen je zopakují, když uslyší slovo a uvidí mě dělat znak... Ach jo, pomalu mě to přestává bavit... ☹ Tak nevím, možná jsem tak geniální a poznám, co chtějí, takže nemají potřebu se se mnou domluvit. Ovšem já sama ten pocit nemám 😀 😀 😀

elika
10. pro 2009

neskusala si prekonzultovat to s instruktorkou, kde moze byt "chyba"? 😉

berenika39
10. pro 2009

shaula, no popravdě s doublečatama to asi máš těžší. ale ono to chce ne jen "ukázat znak", ale prostě pořád dokola znakovat. při každý činnosti, kdy se znak dá použít. je to fuška, ale jde to čím dál líp. pak tě to nakopne, až se dostaví úspěch. jinak my to taky zjednodušili, prostě kačenka a pipina venku je to samý, prostě to má zobák a hotovo🙂). Vždyt si to můžete přizpůsobit, není to dogma, máme plno vlastních znaků, třeba dveře, kamínky (a všechny drobný věci - těstoviny,korunky,kaštánky), pračka....
Měli jsme tak takovou pauzu, to je ok, když začal chodit, zabralo mu to velkou část mozku 😉 😉 😉 , pak najednou začal zase krásně sám.
A pomáhá nám herna se znakováním, jednou týdně,pak se ten týden učíme to, co se tam probralo.

Nemělo by to být tak, že dítě na požádání ukáže žábu, ale že zaznakuje když ji třeba uvidí na obrázku. A mimochodem, pokud se ti nedaří, tak to neřeš a nech to plavat, můůžete se ktomu vrátit za dva měsíce, měla by to být jen hra, zábava, ne abys řešila, jak to nejde a byla kvůli tomu rozladěná. Nakonec není to nic, bez čeho by se nedalo žít 😉 😉 , navíc píšeš, že si rozumíte, a to je super.

TAk držím palce.

shaula
10. pro 2009

Bereniko, já se snažím to tak dělat, prostě mluvenou řeč doprovázím znaky, nejen že bych izolovaně ukazovala znak... Ale efekt tedy není velký...
Tou hernou se znakováním myslíš ten kurz Baby Signs?

berenika39
10. pro 2009

jj, jednou týdne hodina,kursy pro děti a rodiče, Znakujeme se zpěvem a hrou, teda v mém případě o zpěvu nemůže být řeč, ale Petase to moc baví, vletí tam, už ví, kde je prodlužovačka na přehrávač, vytáhne jí a ječí "teta lalala"..... ale máme kliku na hernu, kde před námi ani po nás nikdo není, tak tam trávíme fajn kousek odpoledne s maminama, který to baví.

Nemyslím, že to děláš špatně, to bych si nedovolila 😉 😉 😉 , jen jsem prostě chtěla napsat, že to dá dost "práce" a trpělivosti,prostě pořád dokola ukazovat a ukazovat 😉 😉 😉

labutka
17. pro 2009

emjee, celkm ma zaujima ako ukazujes keksik. ja davam kukuricne chrumky, to ukazujem ze pohybem ukazovakom, ale keksik mam v materialoch ako ze si vytlacas keksik, ale to sa mne nepaci... daj tip.. 😉

rewq
31. pro 2009

Ahojte holky, sice jsem tuto diskusi nepročetla celou, ale zdá se mi, že všichni zdárně znakujete. Já s tím také chtěla začít. Dokonce jsem si i zašla na kurz, to byly naší malé teprve čtyři měsíce 😵. Koupila jsem si leporela, přečetla všechny materiály, ale věřte nebo ne, znakovat jsme nikdy nezačaly. Malá byla od malinka neposeda, takže začínat v půl roce nebo devíti měsícich bylo u nás naprosto bezpředmětné. Nejevila zájem o knížky, o povídání nebo jinou klidnější aktivitu. Jen pořád lozila a šmejdila, prozkoumávala, byla zkrátka k nezastavení! 😀 Rozhodla jsem se tedy, že začneme až kolem jednoho roku. Jenže v té době jsem zjistila, že se s ní na všem domluvím. Nepotřebujeme znak pro jíst, když umí říct MNAM. Nepotřebujeme znak pro spát, když ona řekne HAJÍ. Nepotřebujeme znak pro pít, když ona si ukáže na pití, které nosíme stále s sebou. Nepotřebujeme znak pro botičky, když umíme říct ŤAP ŤAP. A už vůbec nepotřebujeme znak pro máma, táta - vždyť to uměla říct jako první! A pejsek je HAF HAF, kočička MŃAU atd. atd. atd. .... Opravdu mi najednou přišlo zbytečné učit ji nějaké znaky. Sama od sebe například začala ukazovat na hlavu, když chtěla nasadit čepičku. Možná ještě nějaký znad si sama osvojila, ale spočítala bych je na prstech jedné ruky. A není to rozhodně dítě, které by hodně brzo mluvilo! Zkrátka jsme se jen vždycky na všem domluvily i bez znakování. Takže to je náš příběh 😅 Nechci tím říct, že by bylo znakování o ničem nebo tak, to určitě ne, sama jsem byla zpočátku přesvědčena o tom, že je to skvělá věc, ale nějak jsem zkrátka došla k tomu, že to zvládneme i bez něho. Přeji všem krásného Silvestra a pohodový nový rok! 😵 😵 😵

michaelae
2. led 2010

Ahoj, zdravim vsechny maminky znakujicich i neznakujicich deticek. 🙂
Se zajmem jsem si procetla tuhle diskuzi a rada bych sem pridala tip na tyden s kurzem Znakujeme se zpevem a hrou v Krkonosich v super hotelu s bazenem s morskou vodou. Musim rict ze svych bohatych (nejen) osobnich zkusenosti (mam 17mesicniho znakujiciho syna), ze kurzy jsou pro deticky opravdu zabavne - jak pro ty, ktere jiz pilne znakuji, tak pro ty, kterym se to uplne jeste nedari - ostatni deti a zabavna forma uceni znaku jsou pro ne fakt dobry stimul. 🙂
Jeste napisu svuj ciste osobni nazor na znakovani v souvislosti s prispevkem rewq - samozrejme muzete mit pocit, ze svemu detatku rozumite, ale jde o to, ze mimca jsou schopna se s nami podelit o uzasnejsi veci, ktere je zajimaji, nejen o to, jestli chteji jist nebo papat. Mikulasek momentalne ma jiz pomerne velkou slovni zasobu, ale nad knizkami si moc hezky ukazujeme a on ma fakt obrovskou radost, jak je sikovny a jak ho chvalime. 🙂 znakuje z tech "slozitejsich" veci treba zirafu, hrocha, zizalu, krtecka, mysku apod, coz by mi urcite jeste nerekl. Je to proste hlavne zabava, dalsi z moznosti, jak muzete travit smysluplne cas se svym detatkem a jeste ho pozitivne rozvijet do budoucna.
Kdyby nekoho zajimaly blizsi informace o pobytu (skloubit prijemne s uzitecnym - zalyzovat si a uzit si program pro deti), napiste mi IP nebo pisnete na email michaela.ehrenberger@gmail.com.
Znakovani zdar. 😉 Misa

zuzi118
2. led 2010

jahojte maminy, neviete ci je nejaky kurz aj v Bratislave? Celkom rada by som ho absolvovala. Hlavne by som chcela nejake pesnicky a basnicky na ktore sa dobre ukazuje.

Moj maly (9m) je velmi sikovny co sa napodobnovania zvieratiek tyka. Vascinou napodobnuje zvuky (mu, be, hu-hu, ha ha, miau, uaa....), alebo robi pusou (ryba je otvaranie zatvaranie pusy, tava je mlaskanie, zaba vyplazuje jazyk...). Ruckami moc ukazovat nechce, ukaze aky bude velky, alebo vodu clipky clapky pripadne este pa pa. Ale zaryto odmieta ukazovat na zvieratka v knizke, hoci nema ziaden problem napodobnit to ktore zvieratko (ci uz na vyzvanie, alebo sam od sebe). Celkovo vie napodobnit asi 20 zvieratiek a veci.

goga03
3. led 2010

shaula a nemoze to byt tym, ze tvoji drobci nemaju potrebu s tebou kominikovat, kedze oni si "komunikuju" medzi sebou?
ma to tak napadlo, ked som videla mojho olivera a kamaratkinho o par dni starsieho syna,ako sa viezli vedla seba v kocikoch a nejako sa dohodli, ze jeden poda druhemu rozok. pritom neukazali ziadne gesto,znak, ani nic nepovedali, len na seba pozerali.
nam znakovanie celkom ide, co uz vie povedat, to znakovat prestal.akurat dnes sa naucil zabu a mys.

jankapavol
4. led 2010

Ahoj holky,
tak to je super,ze je tu takova diskuze
Poprosila bych o radu.Mozna uz to tady nekde bude napsane,ale zatim nemam cas to tu cele
procitat.
Docela jsem se ted nadchla pro znakovani,protoze se tu u nas v Breclavi bude otvirat kurz.
Ale kdyz jsem videla cenu,tak jsem to zavrhla,protoze s malym jezdit 60km plavat a taky
dp hudebky atd.a uz by to pro nas byla moc zatez a taky si myslim,ze jsme schopni se to naucit sami,ikdyz
by chozeni do kurzu mohlo byt zabavne.
Koupila jsem si knihu od Sustove a shanim k tomu nejake materialy od Baby signs...
ale furt nevim,jak tak nejak zacit...trosku na malyho znakuju,ale vetsinou mam plny ruce...tak to jde blbe.
ale nevim,jestli kdyz reknu napr.:chces pit?tak jestli mam znak ukazat 1x,nebo jestli to mam parkrat i se slovem
zopakovat...je mi to zatim takove neprirozene...
a taky nevim,se kterymi slovy zacit..mam ucit mama tata?....
a co hlavne-mam na neho hned ze zacatku vybalit treba 20znaku za den?Co me napadne,tak ukazovat?Nebo jeden den jeden znak,druhy den pridat druhy atd...???

Dekuju moc!!!

shaula
4. led 2010

Jankapavol - já asi nebudu ta pravá, která ti má radit, protože moc úspěchů nemáme, ale pár postřehů ti dám:
Obecně se doporučuje začít s 5 znaky, a když dítě začne nějaký znak používat, tak přidat další. Měly by to být znaky pro věci, které jsou pro dítě zajímavé. Já možná udělala chybu v tom, že jsem začala s "praktickými" znaky jídlo, mléko, hotovo, ještě - no a ono to je asi moc abstraktní... Úspěch mělo světlo, kachna, ptáček (u nás totéž jako kachna 😀 ), piškot, čepice (to byly asi první znaky, které kluci začali ukazovat, no ale bohužel moc jich nepřibylo 😀 ).
Máma a táta jsem neučila, to bývají první slova, která se miminka naučí, tak mi to přišlo zbytečné... Přeju hodně úspěchů a zábavy se znakováním 😉

jankapavol
5. led 2010

shaula,jeee,dekuju,ty mas dvojcatka?jeeee.uz si spolu hraji?muzes je nechat chvilku vedle sebe bez dozoru?

a jeste s tim ucenim-mam je to ucit behem toho,jak to pouzivam?treba mu podavam piskot a pouziju znak?
nebonebo si vylozene sednout a ucit jak ve skole?

bublinkajasminka
5. led 2010

jankapavol - tak som ukazovala že ak bola v knižke ryba som povedala ryba a ukázala znak a naučila sa a tak isto pri tom ked som sa pýtala či bude papať alebo piť.....
inak sa mi znakovanie veeeľmi osvedčilo, yasmi má už 21 mesiacov a už aj veľa hovorí tak tie znaky vypadli ale niečo stále ešte len znakuje - napríklad rybka alebo svetlo len znakuje ale zvieratka vie povedať, napodobniť to už len hovorí...veľmi sa mi to osvedčilo a odporúčam aj ostatným maminkám

shaula
5. led 2010

Jankapavol - jako ve škole nééé, to je nuda 😀 Znakem prostě jen doprovázíš mluvenou řeč, takže když mu třeba říkáš dám ti piškotek, tak zároveň ukaž znak. Nebo když si prohlížíte knížku jako Bublinkajasminka, apod.
Občas si kluci spolu hrají, pár minutek je můžu nechat i bez dozoru (než nachystám svačinku apod.), zrovna teď se mi batolí po předsíni a koukám, že ze sušáku sundali všechno prádlo a rozházeli ho 🙄 Ale už se po mě zase plazí, u počítače mě nikdy nenechají ani minutu v klidu 😀

jankapavol
5. led 2010

shaula:jeeee,to je dobry,to jsou zlaticka.ukazuji stejne znaky?asi ne,co?🙂
bublinkajasminka:a podle ceho jsi jela?jako melas karticky babysign,nebo nejaka kniha,ci jak?

no,holky,kde jste se znakovani naucily?

jankapavol
5. led 2010

zuzi118:ty pisnicky a basnicky,na ktere se ukazuje,jsou v casopise batolacek na www.babysign.cz

blumka
5. led 2010

jankapavol, vezmi si hocijaku knizku, ktoru ma Oli rad a podla toho co je v nej znakuj...teda nie do bludu, ale vyber si par znakov. Napr. si povies ze maleho zaujima pes a vtacik a ma rad piskoty, no tak zakazdym ked mu davas tu piskotu tak s tym ako mu to povies tak aj ukazes znak, v kazdej knizke kde uvidis psa a vtacika mu povies co to je plus znak, ked ste vonku a vidite tam psa tak mu ukazes znak...atd..proste vzdy ked pouzijes to slovo alebo je niekde obrazok toho objektu tak okrem reci pridas znak 😉
ak vies po anglicky tak tu je dobry slovnicek www.mybabycantalk.com
nam sa osvedcili aj videa z youtube od signing time ale to mozno neskor.

berenika39
6. led 2010

blumka, ahoj, jak je?
Ten videoslovník je vážně moc super, dík za odkaz, ty stránky jsem už viděla, ale do slovníku jsem nevlezla🙂)))

Jankapavol: spíš by se měly ty znaky ukazovat jen v souvislosti s tím, co znakuješ. Prostě aby viděl ten objekt, mohl si to spojit - znak,slovo,věc. Takže prostě za provozu🙂))). Nevím, to by asi nevydržely děti sedět a učit se, větší sranda je na ulici ve sněhu sundat rukavice a rychle ukázat nákladák než odjede🙂))))

A jak píše shaula, na začátek jsou fajn takový ty hodně oblíbený věci, nevím, každej má něco jinýho, medvěda do postele, sušenku,míč,auto, kytku..nám ani ted moc nejdou ty "ještě,hotovo,dost", sice to umí zaznakovat, ale nějak přesně nechápe, nespojí si to s tím pravým úkonem🙂))).

My ted řešíme pohlaví 😀 😀 😀 , už pobral že teta a pán jsou něco jinýho, miluje Borhyovou ve zprávách, normálně vykřikuje radostí jak ji vidí, tak znakuje "paní", ale u dětí má hokej, prostě jsou to všechno "miminko", bez ohledu na věk, zahrnul tam všechny děti tak do deseti let🙂))). Tak se ted učíme kluk a holka....je to vtipný, protože nevím, jak mu vysvětlit, že tohle není kluk, že je to holka, když vypadaj relativně stejně. Ale rozhodně je to sranda....

blumka
6. led 2010

berenika ahoj..uz lepsie 😉
pamatam si ako som ja riesila pohlavie...tiez vsetky deti boli bejby, uja a tetu rozoznala celkom sama ani neviem ako, akurat ze zo zaciatku bol kazdy chlap dedo az neskor ujo...
v podstate sa rozlisovat chlapca a dievca naucila stadialto

https://www.youtube.com/watch?v=ornprjjJUOI

najprv ju samozrejme zaujala len pesnicka, skakala pri nej ako diva ale potom ked uz sa dosytosti vyskakala ju aj zacalo zaujimat co tam ukazuju...no a akosi potom samo z toho vyslo ze tam je chlapec a dievca...akurat ju potom mylilo ze aj ujo v tej pesnicke o sebe hovori ze je chlapec, ale ja som jej po slovensky vzdy hovorila kto tam je....
mozno to pomoze aj vam 😉