Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

berenika39
10. zář 2010

@lucim to je právě výhoda znakování trošinku starích dětí. do těch cca 11ti měsíců to chce hodně trpělivosti, ale po roce stačí znak párkrát ukázat a už to použijí. tak at vám to jde!!!!

luvie
10. zář 2010

@lucie.krajcarova určitě ne vše, já taky neznakuju vše a asi ani nikdy nebudu 🙂 pro mě je to spíš hra, Kačku to taky baví, když vidí, že jí rozumím, ale abych se pouštěla do detailů jako třeba odstíny barev - na to nemám 😀 Každý si najde svou cestu...

no a jinak holky, dnes jsem měla návštěvu, malá mi sedí na klíně, já se bavím, Kačka chce knihu, tak jí ji dám a najednou koukám, jak mě mlátí rukou a druhou ukazuje ptáčka, pejska, čepici a všechno to ukazuje i prstem v knize... no zírala jsem 🙂 takhle najednou to ještě neudělala 🙂

blka
10. zář 2010

@lucie.krajcarova Jak se znakuje bryndák?

fem
10. zář 2010

@blka ukaze sa na miesto , kde bryndacik byva 🙂 s ukazovakom, niekolko centimetrov pod bradou na hrudnicku...ale to az tak nie je dolezite 🙂, ze kolko centimetrov presne...to len tak na predstavu

blka
10. zář 2010

@fem Děkuju 🙂

berenika39
10. zář 2010

@blka petr si ukazuje rukou za krk, jakože mu to tam mám zavázat...jeho vlastní znak🙂))

blka
10. zář 2010

@berenika39 😉

fem
10. zář 2010

@berenika39
my sme sa naucili kyticka, kvety...raz som mu ukazala, ani neviem, ci ma vnimal uplne dokonale a hned na to sme sa zastavili a vonali kyticky vonku...a doma na druhy den maly ovoniaval pri manzelovi kyticku z dupla 🙂 , co som mu neukazala...bolo to nadherne...znakovanie je proste super , neskutocne

salvinka
10. zář 2010

viete co mi dlho dume hlavou? ze kedy je spravna chvila na ukazanie znaku bolesti... pochopim hmotne veci, ze prideme do kontaktu s nimi tak vtedy sa zaznakuju, ale bolest?? 🙂

berenika39
10. zář 2010

@fem já vím, rozumím ti, jsem si jistá že díky pár znakům jsem pochopila o petaskovi o sto procent víc, než kdyby byl frustrovaný tím, že nevím,co chce, že on neví, co já bych ráda.....

petr ted začal používat mimiku, grimasy, prostě ksichty...a už jich má pár konkrétních, fakt ukáže pohledem, co myslí....taky jsem z toho celá paf a moc i to užívám.

berenika39
10. zář 2010

@salvinka nevím, já jsem to petra neučila, protože se mi zdálo, že bych ho mohla ovlivnit - prostě že já nevím, kdy jeho něco bolí...nechala jsem ho, až ho něco opravdu bolelo a našel k tomu svůj výraz...a on tohle prostě neukazuje, říká bam bam. mě se ty abstraktní znaky úplně nezdají nutné, těžko se odhaduje jejiich pocit....

lucie.krajcarova
10. zář 2010

@blka bryndák se znakuje poklepáním ukazováčku pod bradičku, kde je uvázáný bryndáček. to se malý naučil hodně rychle. a dnes dělal pokroky. krásně ukazuje boty, i když po svém - levou ručku nemá v pěst, a taky začal ukazovat koníka!!!! jo holky, jak jsem se dívala na slovník u znakujeme s miminky, tak jsem si všimla, jak říkají vždy nezdrobnělé názvy jako kniha, kachna.. my právě spíš kniha, knížka, kačenka, koník koníček. jednou řeknu koník a podruhé koníček, nevadí to? nemají v tom prckové zmatek? ono je to takové dětštější pojmenovaání, těžko se mi přessdlává na dospěláckou řeč 🙂
@fem super, že umíte kytičku. náš vůbec, a to mu ji ukazuju už pět měsíců.. a na medsvěda se taky nechytá. je možné, že některé znaky děti bojkotují??????? už chvíli říkat titi jako kyti, ale te´d nic, ani zvuk ani znak..
@salvinka to máš pravdu, taky nad tím uvažuju, jestli už tento znak bolest zařadit, a to má malý skoro rok a půl... stejně jako znak smutný, a jiné znaky vyjadřující emoce.

dada78
10. zář 2010

Martinko pridal znak lietadlo 😀 aj to ukazuje že "tadlo" a kvetinky chodí ovoňať 😵 raz som mu to ukázala, dnes zbadal na námestí vrtulku na meranie rýchlosti prúdenia vetra tak to začal ukazovať že sa točí, strašne bol zlatý 🙂 🙂 🙂 Deti treba počúvať a aj samé nám dajú poznať čo chápu, sú to poklady 🙂

fem
10. zář 2010

@lucie.krajcarova
podla mna sklonovat mozes aj pouzivat flexivne jazyk, cize zdrobnelinky, pripony atd, tie len koriguju zakladny semanticky vyznam slova...nase jazyky su flexivne, cize ohybne..a to sa dieta uci prirodzene...netreba sa bat toho...no nie je to angl....inak podla mna zdrobnelinky, deminutíva patria k expresivnejsim vyrazom , mame tendenciu ich vyslovovat nezne...kachna, kachnicka...icka...je len sufix...cize nemeni uplne vyznam slova...a k dietatku patria nezne vyrazy...aj si tak obohacuje slovnu zasobu a tiez sa uci prirodzene tejto flexii 🙂

lucim
10. zář 2010

@berenika39 dakujeme za podporu. dnes matko pred spanim ukazal nas znak na medveda, ktory mi dlho ignoroval. 🙂
bolest som uz zacala ukazovat, nejak prirodzene mi pri tom vychadza z ust ze Au.
dobre sa mi to tu cita, ako som vas vcera docitavala, dnes som si uz nedavala pozor na to, aby to slovo bolo hovorene rovnako, uz sklonujem a zdrobnujem a pouzivam synonyma. 🙂
a este som na jednu vec zvedava - niekde hlboko v teme ste pisali, ze ked dieta zacne chodit, tak sa znakovanie na chvilu zastavi. nas drobec dnes konecne zacal 🙂 , tak uvidime, ci bude mat teraz myslienky na znaky.

lucim
10. zář 2010

@fem kyticka sa ovoniava? uz som sa chystala hladat znak, dik, nemusim. 😉 super, zajtra budeme ovoniavat, kvietky su u nas tiez vo velkej oblube. a cenim si, ako tu pises odborny pohlad na jazyk ludskym pristupnym sposobom.

prsky
10. zář 2010

@lucie.krajcarova podla mojej skusenosti deticky rozumeju ovela viac znakom ako same pouzivaju (je to uplne ako s recou) a velakrat nas potom prekvapia s tym, ze nejaky znak, v ktory sme uz ani nedufali, "vytiahnu". ked nejaky znak nepovazuju za potrebny ku komunikacii, tak ho jednoducho nepouzivaju, to ale neznamena, ze ho nevedia identifikovat. ja znakujem vsetko, co viem, pustame si dvd signing time (mala vela veci hovori po anglicky) a dcerka znakuje to, co potrebuje.

@lucim u nas je znak au (a aj slovo) velmi oblubeny a pouziva ho denne aj ked ju nic neboli. proste si len tak zmysli a zacne znakovat a hovorit au - strasne je mila, ked to robi, len ja sa jej vzdy pytam, ci sa buchla, alebo co a ona sa na mna skeri 🙂

blka
11. zář 2010

@salvinka Mareček si znak bolí taky vytvořil sám.

@lucie.krajcarova Děkuju 🙂 . Mareček kytičku taky umí 🙂 . Ale umí jen pár znaků. Hodně znaků, co ukazuji, tak taky bez odezvy. Třeba ptáček, kačenka.

lucim
11. zář 2010

uz vieme kyticku aj my 🙂

fem
11. zář 2010

@lucim super 🙂 , ja znak boli ukazujem, tiez nepouziva, ale skor to beriem, ako vyjadrenie svojej spoluucasti a pomoc pri vyjadreni jeho pocitov a samozrejme kvoli empatii a podpore z mojej strany...so znakom, bez znaku je to dolezite...

lucim
11. zář 2010

fem dik 😉
dievcata, chcela by som vas poprosit o nazor.... matko momentalne nasava strasne moc informacii a aj ich chce aplikovat. do znakovania sa pustil s nadsenim. myslim, ze aj on to vnima ako lepsiu formu dorozumievania. nechcem ho vynasat do neba, ale tesi ma, ze mu to tak ide a on si to sam dozaduje. sme prave vo faze, ze mi - teda jemu za posledne dni pribudne jeden znak a jeden zvuk (take prudko zjednodusene, ale su), dnes ta kvetinka a z knizky kohutik - zrazu zacal hovorit tichucke ki-ki. chcela by som sa vas opytat, ktorym smerom sa mam dalej orientovat v znakovani? o chvilu takto vycerpame vsetky zvery .... vopred vdaka za nazory.

luvie
11. zář 2010

@lucim osobně bych to řešila nějak přirozeně -nechat ho, ať si znaky vymyslí sám, hledat znaky a slova, která jsou sympatická tobě. On si jistě vybere. Nejde přece o to, abys zachovala to ohromné tempo, ale abyste měli komunikaci lehčí a veselejší 🙂

shaula
13. zář 2010

@lucim Ale vždyť přece nemusíte zůstat u zvířátek 🙂 Prostě používej znaky pro běžné denní věci a činnosti - pojmenovávej cokoli, co vidíš nebo děláš. Jednotlivé kusy oblečení, plínku, nočník, čištění zubů, jídlo, všechno, co uvidíte venku... Je toho spousta 😉
A samozřejmě gratuluji k úspěšnému znakování, tak nějak jsem si to představovala u nás. Bohužel kluci si to představovali asi jinak 😀

blka
13. zář 2010

@shaula Tvojí kluci nechtěli znakovat?

lucie.krajcarova
14. zář 2010

@lucim znakovala bych vše, co máte doma, co potkáte na procházce, co máte v koupelně 🙂))) s čím si hraje. je toho hodně 🙂 kolik znaků už malý umí?

blandik
14. zář 2010

ahojte, holky, odkud čerpáte znaky pro znakování? My jsme jednu dobu čerpali z http://znakovanismiminky.cz/, pak jsem přestala, malý má kolem dvou let, má své znaky pro zvířátka a zvuky pro věci, ale někdy si říkám, že bych ještě i trošku začala - cokliv nového i starého se dá stále doplnit znakem a jeho tužba se dorozumět roste stále, ale zatím opakuje jen první slabiky pár slov.

lalus
14. zář 2010

@blandik kuk tu www.mybabycantalk.com
a tu http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi aspoň ja som učila iba podľa týchto znakov. a pár sme ich pochytili ešte z jediného DVD baby signs čo máme... a bohate stačilo 😉 malý mal skutočne bohatú znakovú zásobu, vedel a aktívne používal niekoľko desiatok znakov - som to svojho času počítala...tak cca 80 znakov okolo roku a pol...ale možno aj viac, si už to nepamätám. Znakovať sme postupne prestali po 20 mesiaci, keď sa mu skokom rozšírila dovtedy len 10 slovná 😝 slovná zásoba 😎

lucim
15. zář 2010

@shaula
@lucie.krajcarova
@luvie dakujem za nazory , ste zlate.
uz sme sa zacali orientovat na predmety okolo seba, ten velky boom znakov sa trosicku utlmil, ale matko ma zase prekvapuje znakmi, ktore som vzdala, ze ich nechce - pit a jest. teraz frcime na kefke na vlasy a zuby, ucime sa ukazat knizku, daj (lebo hovori TA a to je u neho aj tato aj daj aj tam) .... no a pokusila som, sa to spocitat - dokopy je to asi 60 zvukov a znakov , z toho zverov vieme spolu 30, viac ako polovica su znaky. slov vieme malicko.

shaula
15. zář 2010

@blka Ne, nijak zvlášť nechtěli. Naučili se pár znaků a ty používali (ptáček = kachna = světlo - pro to všechno měli jeden znak 😀 , piškot, čepice a možná ještě pár dalších) a některé jiné po mě opakovali, když jsem řekla slovo, ale nějak aktivně je nepoužívali. Jak pak začali víc mluvit, tak opustili znakování úplně, zůstal jim ještě jediný pozůstatek - u slova děkuji se chytají za krk (ten znak si totiž taky zkomolili 😀 ).

lucie.krajcarova
15. zář 2010

@lucim teda, to je malý opravdu šikovný. my máme tak 20 znaků a 20 slov, možná ještě 5 zvuků 😀
@shaula je to legrační, náš kluk taky dělá tyto tři znak y dost podobně 😉