Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

blka
15. zář 2010

@shaula Díky 🙂 . Marečkovi taky hrozně dlouho trvá, než se nějaký znak naučí. tak jsem přemýšlela, jestli to má cenu. A hlavně se chci přihlásit na kurz a nevím, jestli to nebudou vyhozené peníze 😒 . Jenomže jeho jediné slovo je mňam a jinak má hmmmm na všechno 😖

lucim
15. zář 2010

@blka zelam ti vela trpezlivosti, verim, ze sa marecek rozznakuje. 😉 a mnam mame aj my veeelmmi oblubene - mnam je ked varim, idem do kuchyne, ked vidi akekolvek jedlo, mnam su macacie granule aj kost pre psa v knizke, mnam je, ked ho posadim do stolicky na jedenie, a a ked mu chuti ... mi povedz, kedy mam vediet, ci je hladny, alebo len komentuje 😀
@lucie.krajcarova dakujem , ja som rada, ze mu to ide, a az tak moc ma to neprekvapuje, ja som bola moc ukecana ako dieta a moj drahy tiez, tak su to asi geny ... a na druhej strane - jeho mozocek sa doposial neracil zaoberat chodeiu, vyvijal energiu na dorozmievanie sa. 😉
dnes mame zase 2 znaky - nasiel handrovu knizku, ktoru sme dostali a podla mna je dost blba, lebo su tam africke zvery, ale v neonovych farbach uplne nerealnych - som zvedava, ako mu budem vysvetlovat, ze rebra nie je v reali modra a had fialovy. 😖

@shaula som sa ta chcela spytat - nemaju tvoji chlapci aj svoj vlastny jazyk medzi sebou? mozno preto necitia potrebu znakovat, ked oni si vystacia a rozumeju.

shaula
15. zář 2010

@lucim Žádný vlastní jazyk jsem zatím nezaznamenala - kromě toho, že si vzájemně neustále oponují. Například Martin uslyší venku jet tramvaj, tak řekne "tramvaj", a David na to "ne tramvaj" a tak se vzájemně přesvědčují, že tramvaj jela/nejela 😀 A tak pořád dokola a navíc stále zvyšují hlas, až na sebe křičí, je to někdy dost směšné 😀 😀 😀
Nicméně taky ten nezájem o znakování připisuji tomu, že zřejmě neměli potřebu se nějak vyjadřovat... Zřejmě měli pocit, že jim rozumím - já ho tedy neměla 😀

lucim
15. zář 2010

@shaula no kazdopadne sa s nimi nenudis a ani na ticho v dome sa nemozes stazovat. 🙂

belasa
16. zář 2010

Ahojte, mam na predaj kompletnu sadu pre zaciatocnikou - Baby signs-pouzivanu-lacno. Aj dve velke leporela Ucime sa znakovat v ZOO a Ucime sa znakovat vonku.....tak ak by mal niekto zaujem...... Ja a Risko sme s knizockami a dvd-ckami boli velmi spokojni. Vela stastia a usmevnych chvil so znakujucimi drobcami vam prajeeem 🙂 🙂

blka
16. zář 2010

@lucim Děkuju 🙂
Tak u nás je mňam i kytička a hodně věcí, co vidí kolem sebe 😀

kuratko
16. zář 2010

baby moj maly sa celkom rychlo naucil par znakov, paci sa mu to, problem vsak je, ze ich obcas pouziva "len tak zo srandy" . myslim si ze chape vyznam znaku,ale aj ked nevidi capicu alebo inu vec, znakuje to... co s tym??...

mamusia
16. zář 2010

Odkedy Vam deticky znakuju? Moja mala stale nic....istu dobu ukazovala mliecko,no mali sme pocit,ze tym chce nieco ine povedat,no nevedeli sme prist na to,ze co.... 😲 no uz to prestala ukazovat nove nic neukazuje zatial,ak ked mame iba par znakov,co ju ucime,no ako zacne znakovat,tak pridame viac......

kuratko
16. zář 2010

@mamusia mozno zacne neskor. ja som s malym zacala az v jedenastich mesiacoch a som rada lebo sa hned vsetko rychlo nauci a bavi ho to..

blka
16. zář 2010

@mamusia Já jsem začala v 10 měsících a než se naučil první znak, tak to trvalo 3 měsíce.

lucim
16. zář 2010

@kuratko aj nas matko si obcas znaky ukazuje - napr. vecer v posteli ako keby si chcel zopakovat, co vsetko uz vie. mozno ta chce len potesit, ze to vie ukazat, alebo mozno chce na hlavu ciapku a ist von. 🙂

@mamusia mne maly zacal znakovat pred jeho prvym rokom - to som este nevedela, ze je to znakovanie, proste sme si ukazovali, ako robia zvieratka a on sa postupne pozvolna chytal. teraz len nedavno sme zacali znakovat tak naozaj a v 14tich mesiacoch mu to ide velmi sikovne. 🙂

berenika39
16. zář 2010

@kuratko nic na tom není divného, tak jak přemýšlí, jak uvažuje...ukazuje...prostě místo toho, aby si mluvil sám pro sebe, tak si ukazuje sám pro sebe... tobě se to zdá bez souvislosti, ale on to chápe...petr si takhle ukazoval u zvířátek, postavili jsme jako zoo a on s nima mluvil.....

prsky
16. zář 2010

@mamusia chapem tvoju frustraciu, ja som ju zazivala dost dlho. vo veku tvojej malej pouzivala 2 znaky (svetlo a mlieko). rozumela vsak ovela viac znakom. tusim od roka sa pomaly zacala rozznakovavat, ale boom znakov u nej nastal od cca 14mesiaca, to uz ja som pomaly hadzala flintu do zita (my sme znakovali od jej narodenia, aby sme si zvykli a znakovali sme vsetko, co sme sa naucili a postupne som zaradovala aj znaky, ktore som sa casom ucila - muz vie menej znakov ako ja). a teraz znakuje ako diva, zacina rozpravat, dokonca vela slov pouziva v anglictine (lahsie sa jej vyslovuju) - anglicke slovka chyta zo znakovacich dvd (signing time), ja s nou hovorim iba po slovensky. dnes dala prvykrat abstraktnu vec - pocit - znakovala "stastna" a hovorila do toho "happy" 😵

kuratko
17. zář 2010

co robite ked dietatu ukazujete znak, a ono si ho zmeni? ukazujete ten jeho, alebo ten povodny stale? lebo ja to neviem ani ukazat pomaly ako on tymi nesikovnymi prstikmi :D 🙂

prsky
17. zář 2010

@kuratko ukazujem povodny stale. moja dcera vela znakov ukazuje trochu inak - je to sposobene este nedokonalou motorikou

kuratko
17. zář 2010

no lenze moj maly siten znak zmenil v podstate uplne. moc sa na ten povodny nepodoba tak neviem ci by lepsie nerozumel keby som mu ten jeho ukazovala 🙂 a este mam problem vymysliet znak pre ovecku. nevies ho? alebo nemas ho nahodou vymysleny? 🙂

kuratko
17. zář 2010

@prsky alebo existuje nejaky rozsireny zoznam znakov o ktorom neviem?

prsky
17. zář 2010

@kuratko znak pre ovecku pouzivam taky, ze dominantna ruka su noznice a striham druhu ruku (to je z americkeho znakovacieho jazyka). aj ked si znak zmenil uplne, tvojmu urcite rozumie, ty k tomu pouzivas aj hovorene slovo. ty jeho znaku rozumies a on casom bud prejde na tvoj znak, alebo zacne danu vec oznacovat slovom.

tu su fajn slovniky posunkov, kde sa mozes inspirovat:
http://www.spreadthesign.com/country/cz/
http://infosluch.sk/signs/?cat=zelovoc&name=ban...
http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=...

prsky
17. zář 2010

@kuratko my neznakujeme podla baby signs, ale v podstate je to jedno, primarne ide o to, aby ste si ulahcili komunikaciu doma, takze mozete si pokojne znaky vymyslat. staci sa inspirovat na tych odkazoch, co som dala a pripadne si znak prisposobit. len ho potom treba tak aj stale pouzivat

kuratko
17. zář 2010

@prsky DIKY KUKNEM SI TO 🙂

carodejnica
17. zář 2010

Ahojte dievčatá, veľmi ma znakovanie zaujíma, už som si zbežne pozrela aj nejaké stránky, ale drvivá väčšina je o tom, že sa treba zúčastniť kurzu a na ten ja akosi nemám... chcem sa spýtať, dá sa to naučiť aj bez kurzu, a existuje nejaký univerzálny návod ako na to? Dcérka bude mať 15 mesiacov, nie je to neskoro na učenie? Ďakujem.

blumka
17. zář 2010

@carodejnica da sa bez kurzu 😉 a nikdy nie je neskoro. Zacni znakovat par znakov, napr. 5, nieco co ma mala rada aelbo co casto robite, akonahle sa jeden znak nauci pridaj dalsi novy 😉 a dane znaky znakuj vzdy ked to slovo hovoris 😉

carodejnica
17. zář 2010

@blumka ak som dobre pochopila, funguje to tak, že napr. ideme papať, hovorím jej "ideme jesť", urobím nejaký posunok a dajme tomu 5x to zopakujem? A ona by to mala začať po mne opakovať? Zaujíma ma podstata samotného tréningu. Pochopila som, že posunky sú buď "medzinárodné", alebo si môžem vymyslieť vlastné. Ešte ma zaujíma, má zmysel učiť dieťa nejaký posunok, ak už napríklad vie povedať dané slovo? Napr. na psa vie povedať hav-hav, keď ho vidí. Ďakujem. 🙂

carodejnica
17. zář 2010

Už len doplním, ja som úplný laik a začiatočník, takže majte trpezlivosť. 😉

kuratko
17. zář 2010

@carodejnica ja by som ju neucila slova ktore uz vie povedat, je to krok spat. znakovanie je iba cesta ako sa naucit rozpravat takze.. 🙂 a ano, tak ako hovoris.. nieco spravis alebo ukazes, urobis pri tom znak, a pri troche stastia a po case opakovania sa to na nu snad nalepi.. a cim je dieta starsie tym mu to ide vacsinou rychlejsie. moj maly bude mat rok a tiez sme zacali len nedavno a uz vie min. 5 znakov 🙂 prajem prijemnu zabavu 🙂

betelgeuzz
17. zář 2010

@carodejnica když už umí slovo, znak ho neuč. Znakování je způsob, jak se s dítětem dorozumět, když neumí mluvit, takže když něco říct umí, i když nějak zkomoleně a ty mu rozumíš, je na to znak zbytečný. Jak píšeš, znak přidáš k mluvě, několikrát můžeš zopakovat znak i slovo zároveň, případně to zkusíš udělat jejíma rukama. Znaky si klidně můžeš vymyslet, některé znaky si vymyslí i samo dítě. Hodně info najdeš zde, autorka stránek napsala i knížku Jak se domluvit s kojencem a batoletem, já ji měla půjčenou z knihovny a je podle mě lepší, než knižka k baby signs.

blumka
17. zář 2010

@carodejnica no uz ti baby odpovedali 😉 ano je to tak ze ked pojdete jest, tak mu povies ideme papat a ukazes znak na jedenie, mozes opakovat aj niekolkokrat, a vzdy pocas dna ked idete jest to budes opakovat. ked budete vonku na prechadze a uvidite napr. vtacika a mala sa bude za nim pozerat tak jej povies aha vtacik a ukazes znak a kedz vtacikov je terez na jesen hoooooooooooodne tak znakujes stale vtacika 😀 a to co uz viete povedat je zbytocne znakovat 😉
nam velmi pomohli rozne dvd alebo videa na youtube, ked som prave nemohla byt s terezkou, tak som jej to na chvilku pustila a vlastne takou hravou formou sa ona ucila znaky. Nam sa velakrat stalo ked sme boli vonku na prechadzke, ze terezku nieco zaujalo a chcela vediet co to je, pozrela mi na ruky a cakala znak. No a samozrejme ze nemam nastudovany slvonik, tak som si rychlo nieco vymyslela 😉 hlavne je sa dorozumiet, takze ci su to znaky z dvd alebo vase vlastne to je jedno 😉

carodejnica
17. zář 2010

@blumka a môžeš prihodiť nejaké linky na youtube? dík 🙂)

blumka
17. zář 2010

@carodejnica cokolvek od singing time ;) ale toto je najlepsie 😉

https://www.youtube.com/watch?v=gGF3iC0o_1s
dagmarkaaa
21. zář 2010

holky nepripadate si nekdy jako paka kdyz mate znakovat nekde venku, na verejnosti? 😅