Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

sussanah
7. pro 2010

@berenika39 no jasne, ale nekdy me fakt mate, on ma v podstate stejny znak pro prosim, hotovo a nekdy i jeste. Stejny znak je potom dudlik, jist a zuby. Mleko, papa a svetlo vypada taky stejne 🙂 Ale me spis obcas stve tim, ze on to moc dobre zna (alespon nektere), ale flaka to 😀 Ale stejne je to sranda, nejvice me fascinuje, jak rychle se ted neco nauci, kdyz ho to zajima. Uz asi 2 mesice mu ukazuju kocicku a noc. Dneska se mu ale jedna zalibila v knizce a behem 5min (3x jsem to ukazala) ji umel 😵

berenika39
7. pro 2010

@sussanah 😀 tak přeci nebude postupovat podle tvých představ, jde na to po svém. není to důůležité, fak si myslím, že hlavní je ten princip, mami, já ti ukážu, co chci.....

sussanah
8. pro 2010

@berenika39 no jasne ze je, vsak ja to zas tak nehrotim 😉 Libi se mi ale, ze on si fakt zvykl, ze se mnou timhle zpusobem komunikuje, takze kdyz se mi snazi neco rict, na co nema znak, tak proste zacne ukazovat vsechny znaky co zna a u toho jeste tak heka s vyrazem "copak ty to nechapes??" 😀

tygrous
8. pro 2010

HOlky, ja se musim taky pochlubit😉 Honzik dela vedome prvni znak😉 Pul roku se snazim a jako das ukazuju svetlo, krupka, mliko, napit...a zadna odezva. No a predevcirem jsme narazili v knizce na opici, tak jednou jsem si poplacala po hlave a udelala "huhuhu" a vcera kdyz jsem rekla "opice", tak Honzik se zacal placat rucickama po tvarich a ted to uz dela porad, kdyz vidi opici nebo slysi to slovo😀
Jinak v tuhle chvili mam pocit, ze znaky ani nepotrebujeme, protoze on mi rozumi a co chce, tak na to si ukaze a ja vetsinou hned poznam, co chce. Ale uz se tesim, az prijde ten okamzik, jak tu pisete, ze po roce se to rozjede😉

majdula
8. pro 2010

Tak, a my jsme pro zmenu asi definitivne skoncili ☹ Posledni znak, kterej jeste ukazoval, pac ho neumel rict, bylo svetylko... a to uz tri dny rika ("bi" jakoze blik) a na znak uz proste prdi... Chjoooo...
Takze se to sice po roce krasne rozjelo, ale ne na dlouho.
Nebo myslite, ze ma smysl jeste ted ucit nove znaky, kdyz to, co ho fakt zajima a chce to pojmenovat, se vetsinou nauci zaroven i rict slovickem?

beruskanula
9. pro 2010

🙂 holky ahoj, muzu se k vam pridat? 🙂

lucie.krajcarova
9. pro 2010

@majdula ahojky, myslím, že to smysl má. třeba pro dlouhá slova, nebo slova, která říká stejně - u nás bylo třeba bá - bác i balon. no aale teď už říká bao, tak je jasno. třeba takovou žirafu ti asi dlouho neřekne ne? no ale moc praktické to není. my to máme tak, že když to nahradí slovem, např pták=pipi, tak už znak nedává.
@beruskanula ahojky, vítej do klubu.

lucie.krajcarova
9. pro 2010

@sussanah mně taky občas nějaký znak odbývá, třeba boty - jen jednu ručičku dává v pěst. ale naštěstí se to s jiným znakem neplete. opici dělám jako škrábání na boku a to si plete se zadečkem, což je spíš plenka, takže to dělá taky pdoobně. ale snažím se mu to znova ukázat správně.

majdula
9. pro 2010

@lucie.krajcarova No prave, zirafu samo jeste nerekne, ale ted ji zrovna hodne ukazujem na obrazku a rikame zirafa a pocitam, ze tim tempem, jaky se ted rozkecal, se rychleji nauci to nejak pojmenovat (byt by to bylo treba jen "ziaa") nez se nauci znak. Nebo by to oboje trvalo nastejno, rekla bych... takze mi prijde kontraproduktivni ucit ho znak, kdyz to nejspis stejne brzy rekne, no.
A jak rikas, treba balon znakoval, dokud rikal ba na vsechno. Ted je bac "bam" a balon je "baon" a tim momentem skoncil se znakem ☹

Toz uvidime, spis budu pripravena na druhyho prcka a zacnem driv, jak s Radou - nebo spis intenzivneji (s R. sice zacatek v 8 mesicich, ale velmi vlazne 🤐 )

beruskanula
10. pro 2010

@lucie.krajcarova : 🙂 diky za privitani...

ja vcera objednala sadu pro zacatecniky 🙂 😉 , prostuduju a pak se na to vrhnu 😀

maeta
19. pro 2010

Ahoj holky. Dlouho jsem tu nebyla. Chtela bych se zeptat, jestli jste nekdo nenatrefili na nejake jine DVD nez to s prvnimi znaky. Maly je uz zna a uz ho to nebavi, ale bylo to hodne dobre a diky tomu se naucil znaky, ktere ode mne nechtel odkoukat. Potrebovala bych DVD s dalsima znaky ale co jsemesehnala je v anglictine a jeste je to americka znakovka a delaji to tam hodne rychle ☹ Diky

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sussanah
21. pro 2010

Je to uplne uzasne, jak rychle se ty deti jsou schopne naucit neco, co je opravdu bai. Dneska rano jsem mu ukazala znak pro mandarinku (nejak si je zamiloval) a ukazala jsem mu hoasi 2x, potom trochu opravila jeho rucicky a uz to spolehlive umel, jen jsem zirala 😀 Ale teda stejne porad planta ty znaky dohromady, jak mu to zrovna prijde. A teda taky me zacina unavovat kazdemu vysvetlovat, ze to ze maly ve 14m nic nemluvi neni tim, ze znakuje, ale ze proste nektere deti mluvi pozdeji 🙄

shaula
22. pro 2010

@sussanah Tak se obrň trpělivostí, protože tohle nevysvětlíš 😀 😠
Gratuluji, že Vám to tak pěkně jde a přeji hodně dalších úspěchů.

A všem tady krásné vánoce! 😉

blumka
22. pro 2010

ahojte, tak ja sa hlasim znova a uz s druhym znakujucim dietatom 😀 Julinka uz vie znak pre psa, spinkat a vcera sa naucila rybu, lebo svokra ma vo vani kapra. Som velmi prekvapena ako rychlo jej to ide, hlavne ta ryba, trvalo jej to asi 5 minut kym to pochopila a ukazala ju, asi ju ta ryba musi velmi zaujimat 😀 😉
@majdula ja si myslim ze by si este mohla znakovat..mne starsia dcera zacala rozpravat asi tak ako tvoj maly, takze vsetky tie veci ktore dovtedy znakovala nahradzovala slovom, ale vtedy nastupili tazsie slova, napr. husenica, to bola akurat jar, vsade same husenice, a to sa jej naozaj tazko hovorilo. ona sa tiez snazila uz vsteko nove pomenovat ale ked jej to neslo tak si pomohla so znakom. Vie tvoj maly znaky na prosim, dakujem, mam ta rad atd? Terezka dlho nevedela povedat dakujem, to slovo jej jednoducho z ust neslo, ale znak ano, dokonca este donedavna splu s dakujem aj zaznakovala.
Ja som jej inak v tom obdobi pustala na youtube videa zo signingtime.com, niektore su tam zda sa mi pre pokrocilejsich znakujucich, su tam znaky ako napr. hrat sa, priatel, alebo rozdelit sa atd. v podstate uz v tom case slo u nas len o zabavu, necakala som ze si terezka nejak tie znaky osvoji tak ze ich zacne aj pouzivat ale ona to pochytila plus, mi zacala tie slova hovorit aj po anglicky. U nas sa doma niekedy stava aj teraz, ze sa jej nechce rozrpavat alebo trucuje tak mi nic nepovie ale ukaze 😀

lucie.krajcarova
23. pro 2010

Holky, jsou nějaká videa se znakováním v češtině? taky už máme ty oblíbené znaky hodně ohrané... ale nechci ho moc mást s anglickýma videama..

majdula
23. pro 2010

@blumka Ja asi jeste nejake znaky pro ta slozitejsi slova na vysloveni zkusim, ale prijde mi, ze prcek proste uz radeji povida a pojmenuje danou vec sluvkem, nez aby ukazal... je pravda, ze spoustu veci proste nevyslovi, na to jeste nema, ale on si hodne slovicek zjednodusuje, nerika samozrejme treba "granule" ale "ganu" a tak... No a misto Dekuji rika "dit" jako dík... ale uprimne, stejne myslim ze v tomhle veku jeste nechape, co prosim a dekuji znamena 😅

lucie.krajcarova
5. led 2011

tady je nějak mrtvo! malý se naučil krokodýla, jako plácat o sebe rukama jako klapání jeho tlamy 😀 asi to podle znakovky není správně, ale neměla jsem čas hledat znak 🙂
@majdula tak my zrovna prosím ukazujeme v pohodě a místo děkuji dík řekne ík. je to pěkný zvyk, to se mu bude hodit. 🙂

chaala
7. led 2011

@lucie.krajcarova Tak máte další znak, super 🙂 Já si taky někdy znak vymyslím, když se mi nechce nebo ho nemůžu nikde hledat.
Chtěla jsem psát, jak nám přes Vánoce to znakování moc nešlo. Byli jsme nemocní a samé návštěvy...ale včera jsme zmákly znak hotovo. Tak se snad bude dařit dál. Zkouším ukazovat zvířátka, ale Vanďa zatím neopakuje. Jen kachnu, ptáčka a pejska.

lucie.krajcarova
7. led 2011

@chaala jj to máš dobrá zvířátka, kachna a ptáček jsou trochu podobná. to víš, chce to čas. mě malej zvládl ptáčka v |15 měsících, ale holčičky jsou šikovnější.

sussanah
7. led 2011

Tak jsme vcera byli s malym na neurologii a teda moc me dr nepotesila. Znakovani neznala, tak jsem ji o tom neco rikala, docela ji to zaujalo, ale spis jako doplnkova pomucka pri lehce zaostalych detech, pri lehsich formach autismu apod. Ale u naseho mi teda doporucila na maleho neznakovat, ze mu tu komunikaci hrozne ulehcuju a ze mozna i proto nemluvi 😔 No nevim, prislo mi to takove zvlastni, kdybych ji nerekla, ze znakujeme, tak to ze dite v 15m nemluvi jeste nic zasadniho neznamena, ale tim ze znakujeme, tak je to asi tim 😠 A to ze maly nikdy nic nedrmolil, nezvatlal ani pred znakovanim (poradne jsme zacali v 11m), to uz nikoho nezajima.. Ale s manzelem jsme to doma probrali a uznali, ze jsme za znakovani radi, protoze si maly veci nevyrvava ale "rika" si o ne. Ale zase (abych te dr nekrivdila) rikala, ze jde videt, ze si krasne spojuje pojmy a opravdu je bystry, takze to spis vypada z jeho strany na lenost a ze mame cekat, ze zacne mluvit spise az k druhemu roku a rovnou vety. Tak jsme trosku pookrala, protoze myslim, ze to, kolik maly pozna zviratek a veci (dokonce uz i barvy zacina odlisovat) je prave tim znakovanim a spoustou knizecek, ktere si porad prohlizime 🙂 Jo a uz taky krasne spojuje znaky 😵

sussanah
7. led 2011

@lucie.krajcarova my mame tenhle znak pro capa 🙂 mame totiz knizku Krtek a kalhotky a tam je cap dulezita postava, ktera zobakem ten len rozlame, coz se malemu hrozne libi 😀

kativka
7. led 2011

ahoj holky, mám na vás dotázek, snad mi někdo poradí. s malým jsme začali znakovat v půl roce, od deváteho měsíce se naučil znakovat světyýlko a kdykoli jsme rozsvítili, tak natahoval ručku a svíral a rozviral dlan,my ho pokazde chvalili, ano svetylko. kdyz jsem se na svetylko ptali, tak jsme znakovali. jenze asi tak 14 dni je svetylko vsechno. sice u toho nenatahuje ruku a nekouka ke stropu, ale proste rozvira a svira prstiky. vydedukovali jsme, ze to je neco jako udelej, dej, chci... prijde mi, ze to je jediny znak, ktery umi a tak tim vyjadruje vsechno. nemate nekdo podobnou zkusenost? znakujeme na nej i jine veci, jako je jidlo, piti, spat, papa, tata, mama - vsemu rozumi, zkouseli jsme beze slov, ale vzdycky to opetuje svetylkem. dneska jsem pustila vez a hned ukazoval a koukal na ni, ale ne ten spravny znak. jsme trochu zmateni, ze nam chce neco rict a my mu diky znakovce paradoxne nerozumime. a to treba jedeme metrem a on znakuje i na cizi lidi. zkusila jsem jeho znak opakovat, kdyz chci aby mi neco dal a to mi to da. ale kdyz vylozene chce treba dudlika, tak si o nej svetylkem nerekne. asi je na to jeste malicky, nebo jsme neco udelali spatne? na zadny kurzy jsme nechodili

betelgeuzz
7. led 2011

@sussanah a proč jste byli na neuro, kvůli tomu nemluvení? Taky chodím s malou na neuro, ale v roce dr řekla, že je s fyzickým vývojem spokojená a máme se ukázat až ve 3 letech, že pak posoudí vývoj řeči. Z toho usuzuji, že to do té doby ani nemá smysl řešit. M se taky rozmluvit až ve 3 letech a to s ním neznakovali 🙂 Já bych to zatím neřešila.

@kativka já bych vytrvala ve znakování, možná si to jen potřebuje v hlavičce utřídit.

Dneska jsem se dívali na večerníček o Maxipsu Fíkovi, malá celou dobu zuřivě znakovala psa, asi bude mít na noze modřinu 😀 😀 😀

berenika39
7. led 2011

@sussanah nenech se odradit. bojovala jsem s tím celou dobu, doslechla jsem se, že petr nemluví proto, že na něj ukazuju rukama....začal mluvit docela pozdě, první slova spojil až ve dvou letech, opakovat všechno začal až po druhém roce a ted už normálně mluví...všechno, co jsme spolu probrali 😉 do té doby se mu v hlavičce ukládalo a ted teprve dozrál na o, aby to sám použil. Znakování - jsem si ted jistá - nemělo na řeč vliv, pokud ano, tak pozitivní, vyhnuli jsme se frustraci právě z toho, že nemluví. Kluci začínají mluvit obecně později, pokud dítě rozumí a reaguje, mluvit začne, i když třeba až po druhém roce,to víš, že jsem byla nervozní, ale přišlo to, samo, bez nátlaku, v klidu...ted se denně bavíme jeho "vejšplechty".
Doma určitě nemluvíme sprostě, nikdo, fakt jsme slušný lidi 😉 😉 😉 , a dneska ráno se svléknul z pyžamka a řekl: mamíííí, tady mám bříško a tady prdel.....no co dodat. Horko těžko jsem to ustála bez reakce 😀 😀 😀 .

@kativka neděláš nic špatně, určitě ne, jen je ještě malý, aby pochoppil souvislosti...něco se naučil - světýlko - a ted zkouší, jak to funguje, je z toho tak nadšený, že to pořád používá. Na cílenou komunikaci pomocí znaků má rozhodně ještě čas, uvidíš, že to přijde. Nej....je to po roce....motorika už je fajn, k tomu už víc přemýšlejí, spojí si to. Vydrž, at vám to jde🙂))

sussanah
7. led 2011

@betelgeuzz neeee, kvuli mluveni, to je samoze zbytecne, ale maly ma od narozeni povisle prave vicko a kdyz zacal chodit, tak trochu soural levou nozkou, takze jsme chteli prekontrolovat, jestli to nema nejakou neuro pricinu. A kdyz uz jsem tam byla, tak jsem si vsimla, ze mela na chodbe plakat babysigns a taky vysetreni bylo velmi podrobne, takze samoze doslo i na mluveni. Nastesi je ale po neuro strance vse ok, mame normalni dite a mame na to papir 😀

@kativka jj u nas to bylo presne tak (ale teda pozdeji, tak kolem roku). Maly vylozene mel ze zacatku par oblibenych znaku a ty nam ukazoval v podstate na vsechno. Taky delal to, ze kdyz nemel pro neco hooodne duleziteho znak, tak proste ukazal celou plejadu znaku, kterou znal, aby nam ukazal, ze chce neco rict, ale nevi jak 😀 Dodneska to obcas dela. A hlavne treba se nam maly ustalil u nekterych znaku na takove odflaknute forme, takze treba svetlo, papa, mlicko a strom vypada vsechno hodne podobne a odhaduju dle souvislosti 🙂 Ja to ale beru tak, ze si to opravdu v te dobe musel ujasnit, proste tam probihalo to spojeni objekt-slovo-znak a holt to nekdy trva 🙂

sussanah
7. led 2011

@berenika39 ja si taky myslim, ze nekdy se z toho dela hrozne veda a u kazdeho jen drobneho spozdeni je potreba hledat vinika. Nastesti jsem ale v tom docela v klidu, protoze sousedovi mlady je o 4m starsi nez nas a rika zhruba to same + haf a to nikdy neznakovali (teda az na asi 3-4 odkoukane znaky od naseho mladeho). Ja jsem taky zastance toho, ze zdrave dite ve vyvoji nezastavis, pokud mu vylozene nedavas prekazky, a ze zrovna mluveni driv ci pozdeji prijde samo. Navic kdyz on opravdu nikdy nezvatlal takovou to miminstinou (mm rika, ze je to proste pod jeho uroven 😀 )
A navic, mamka rika, ze ja jsem taky mlcela do 2 let a pak zacaly cele vety, takze co pry od toho naseho cekam 🙂

berenika39
7. led 2011

@sussanah NAvíc znakování je jen malinká součást komunikace, mě vytáčelo, když mi to okolí vyčítalo, jak kdybych s petrem nepromluvila a jen na něj mávala...nesmysl, každý znak je přeci doprovázený slovem, a jestli vstřebává v druhé polovině druhého roku tisíce slov, tak znakovaných je nevím...padesát? maximálně, jen zlomek, zbytek je naprosto běžná komunikace, čteme, koukáme na pohádky, mluvíme spolu o všem...fakt se to zbytečně hrotí.

sussanah
7. led 2011

@berenika39 jj taky jsem tohle musela dr vysvetlovat, tj ze vzdy slovo rikam a kdyz on znakuje, tak dane slovo taky zopakuji. Navic bych rekla, ze co mam zname v okoli, co maji mimca, tak ja jsem teda zdaleka jedina, ktera ma pro maleho takovy repertoar basnicek a pisnicek a maly ma uz svoji knihovnu vetsi nez nekdy cela jina domacnost 🙄 To je asi tak, kdyz mi nekdo rikal, ze maly nemluvi proto, ze mu asi malo ctu a malo s nim mluvim 😖 Ja jsem fakt za znakovani rada, protoze to maleho opravdu bavi ( i kdyz teda moc novych veci uz ted nedelame, jen to, co ho opravdu zajima) a hlavne ze ma chut nam sdelovat veci, ktere vidi, slysi, dela atd 🙂

berenika39
7. led 2011

@sussanah však je to nejvíc ze všeho zábava...většinou to negativně hodnotili ti, kteří vůbec netušili, o co jde a ani se nenamáhali to zjistit, případně to vyslechnout.