Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

sussanah
11. lis 2010

@lucie.krajcarova no zjistila jsem, ze podobne na to prisla i jina maminka 🙂 Ale jakoze ano, nemam to nikde vyctene, proste to nejak vyplynulo. A maly to teda pouziva i aktivne, kdyz si vola, ze potrebuje

tygrous
12. lis 2010

HOlky, ja teda znakuju ostosest uz nekoli tydnu, ale Honzikovi se do toho nejak moc nechce... Je teda fakt, ze pacipaci zacal delat nekdy pred 14dny a ted tak tyden na vsechno ukazuje prstikem... tak snad se k tomu uz brzo dopracujeme😅... Ale dnes poprve ukazal prstem na hodiny v knizce a hned nato ukazal na hodiny na zdi, tak jsem mela radost, ze si aspon spojil obrazek se skutecnou veci😉

sussanah
12. lis 2010

@tygrous bud naprosto v klidu, muj kluk zacal delat paci paci az v 11m a prstem neukazoval nikdy 😉 A ted uz znakuje o 106 😵 Zacala jsem kolem 9m, nebyly zadne velke ozvy, nijak zvlast ho to nebralo, az jsem si rikala, ze se na to vykaslu a nekdy po roce zacal najednou tak intenzivne komunikovat, ze az sama ziram 😕 Takze vydrz, no to fakt prijde 😉

lucie.krajcarova
12. lis 2010

@tygrous jj vydržet .-) po roce může nastat zlom, u nás to taky tak bylo 🙂

tygrous
13. lis 2010

@sussanah
@lucie.krajcarova Holky, dik za povzbuzeni😉

laska.nezna.hranic
13. lis 2010

ahoj holky, mohl by mi někdo objasnit smysl znakování? vím, co to je, ale do nějakého roka dítě stejně nemá páru, co se po něm chce. a jakmile takovéto věci začne chápat, dá se v pohodě dorozumět i bez znakování. syn nemluví, respektive začíná, ale dokáže si "říct" o všechno. chodit na kurz něčeho, co se dřív nebo později objeví jako samozřejmé, mi přijde zbytečné. ale třeba nemám dostatečné info. řeknete mi k tomu víc? minimálně nejbližší okruh lidí, to jest rodiče, případně prarodiče přece musí svému dítěti porozumět tak jako tak. přijde mi to jako zbytečně uspěchaný přirozený vývoj. a hlavně vyhozené peníze. podle mě je lepší, když si každé dítě "znakuje" podle sebe, než je nutit znakovat hromadně na kurzu. každé dítě má jiný styl vajadřování, tohle mi přijde jako kdyby nás někdo nutil k jednotnému typu písma, i přesto, že každému vyhovuje jiný styl. proč platit za něco, co funguje samo od sebe? a dřív než se to pořádně využije, dítě mluví normálně. nevím no 🙂

blka
13. lis 2010

@tygrous Mareček paci paci nedělá dodnes 😀

@laska.nezna.hranic Když chce znakovat, nemusíš chodit na kurz 😉 . Mému synovi pořádně rozumím jen já, protože s ním jsem pořád. Má skoro 17 měsíců a jediné, co říká je mňam a jinak na všechno říká hmmmmm. Takže ono není jednoduché poznat, co zrovna to hmmm znamená a co chce. Já už to vím, ale když jsme u babičky a dědy, tak nevědí, co zrovna chce. Manžel taky není moc doma, takže mu také moc nerozumí. Znakování je super v tom, že víš, jak dítko přemýšlí, co se mu odehrává v hlavince. U sousedního baráku je jezírko s rybičkama. Mareček začne znakovat rybu a jde ke dveřím. Nebo venku, když se k tomu místu blížíme, tak ji začne znakovat a chce tam jít.

sussanah
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic jj taky jsme nechodili nikdy na kruz a prave znakovani podporuje prirozene ukazani veci. Nejsou to presne dane znaky, spis ty ukazane znaky na ryznych strankach funguji jako inspirace. Vetsinou ale ma kazda mama s mimcem trosku jiny repertoar znaku, to co dite bavi a zajima a taky si znaky dite samo prizpusobi. Ja teda za sebe musim rict, ze dite do roku rozhodne vi, co se po nem chce, neni blbe 😉 A muj kluk taky nemluvi, ani slabiku a dokonce ani nikdy neukazoval prstem, takze pred znakovanim to u nas vypadalo tak, ze kdyz neco chtel, tak se na me otocil a zacal kricet. Kdyz jsem mu nerozumnela, tak zacal kricet vic 😅 Takze u nas znakovani ma velky smysl, protoze se maly docela hodne zklidnil, chce vice komunikovat a kdyz neco chce, tak uz vi, ze lepsi nez kricet je bud mi to zaznakovat nebo mi to proste ukazat (coz mu ale predtim nedoslo). Samoze i bez znakovani se s ditetem domluvis v tech obecnych vecech, ale me maly treba ukaze, kdyz chce, abych ho vzala na konika, nebo kdyz rano ezime v posteli, tak mi zaznakuje auto, coz znamena, ze uz chce vstavat a jit se obleknout (ma na slipech auticko). Nebo si rekne, na co ma chut na svacinu, jestli jablko nebo jogurt nebo piskot 🙂

shaula
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic A taky ti může sdělit své "myšlenky" - co ho zaujalo apod. Bylo moc milé, když jsme jeli kočárem na procházku a kluci mi znakovali, že vidí ptáčka (já ho ani neviděla, jak byl daleko 😀 ), lampu apod... Nebo před odchodem ven, že ještě nemají čepici 😎 A taky, že chtějí křupku 🙂 Ony děti chtějí komunikovat, ale nemůžou - mluvit ještě neumí a jiný způsob než pláč neznají. Jakmile přijdou na to, že se můžou dorozumět znaky lépe než jen řevem a ukazováním prstem, je vyhráno 😉
Jinak je to přesně tak, jak píše @blka - jestli tvému synovi všichni v blízkém okolí rozumí, můžeš si gratulovat a znakování nepotřebuješ. U našich jsem kolikrát nevěděla ani já, co vlastně chtějí - někdy to nevím dodnes 😀 Takže manžel, který je viděl dvě tři hodiny denně, byl odkázán na můj překlad. Znakování to usnadnilo (i když zrovna moji kluci moc neznakovali, ale pár znaků používali).

laska.nezna.hranic
13. lis 2010

blka - to ano, ale pokud někdo další znakování nezná, tak jsi na tom pořád stejně. to už je jedno, jakým stylem dítě danou věc ukazuje. nejde mi o kurz jako takový, je jedno, jestli platíte instruktora nebo dvd. kdyby dítě nemluvilo třeba do tří let, tak si řeknu dobře, pár let nám to usnadní, ale než se tohle dítě pořádně naučí, tak mluví. já se s malým prostě od zhruba roku domluvím. do roku neměl potřebu prosazovat svou osobnost. myslela jsem, že mu rozumím jen já a nejbližší rodina, ale včera u nás byli řemeslníci a taky s malým "pokecali". tak to asi není jen o tom, že už ho znám a vím, kdy co chce. kamarádka chodí s děckem od půl roku a dítě absolutně nechápe, co se po něm chce, ale maminka může říct, že taky znakují.

sussanah - o tom právě mluvím. každé dítě má svou znakovou řeč, kterou si postupně utváří tím, jak se vyvíjí, jak poznává svět. když dítěti všechno průběžně vysvětluješ, i když ti ještě nerozumí, časem se naučí chápat, co mu sděluješ a začně na to reagovat. a té řeči každá máma rozumí. když ne, tak je někde chyba. proč ho učit "mluvit" podle někoho jiného. tím mu vnucujeme něco, co pro něj není přirozené. není jedno, jestli si dítě na danou věc ukáže, přinese daný předmět nebo si ho označí vlastím slovem? důležité je, že se "domluví". vím, že se říká, že tyhle děcka dřív mluví, ale já si to nemyslím, protože je nic nenutí se to učit. nemusí se snažit, protože si zaznakují a všichni chápou. co se týče třeba výběru jídla nebo oblečení, malého se normálně zeptám a on mi řekne, jestli danou věc chce nebo ne. chceš jogurt? ne. chceš banán? ano. rozumí všemu, i když to sám neumí takhle vyslovit. myslím, že pomocí ano/ne se domluví s každým, kdežto znakování je pořád omezené jen na maminku, případě nejužší rodinu, která se do učení zapojila.

shaula - neříkám že mu všichni, kdo ho potkají, rozumí všechno, s mluvením začínáme, ale mluvíme. je to donekonečna opakování, ale je to mluvení, skutečná slova, která bude používat celý život. nač učit znaky a pak mluvení, když to jde rovnou?

nechci vám to kritizovat nebo brát nadšení, třeba to některým rodinám pomůže. jen je to podle mě zbytečnost. jako zábava pro volný čas budiž, ale čas s mimi se dá využít i lépe. prostě neumím si představit, že bych se se svým ditětem nedorozuměla. a pokud jde o ostatní, ti se taky musejí znakování naučit, cizímu člověku to stejně nic neřekne. tak snad se tu na mě za ten názor nebudete zlobit. jen jsem myslela, že tu dostanu nějaké nové info a důvod, proč ano 🙂 než se malý narodil, byla jsem z takové možnosti nadšená, ale sama jsem poznala, že to je zbytečné.

emjee
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic "znakovanie" je beznou sucastou zivota dospelych ludi - bez gestikulacie, ukazovania, ... len so slovami si v mnohych situaciach nepomozes, resp. robis to podvedome
takze to nie je len ucenie niecoho, co zajtra, pozajtra deti nebudu potrebovat - napr. nikto sa nepozastavuje nad tym, ze deti bezne kyvaju na pozdrav, posielaju pusinku, robia tap-tap-tapusky, ale ine znaky (ovela zmyslupnejsie ako napr. prosim si mlieko, chcem jest, je mi teplo / zima, potrebujem na zachod) vzbudzuju prinajmensom nedovercive otazky naco to znakovanie vlastne je 😔
ako mama svojmu dietatu rozumies vacsinou vsetko, lebo si s nim 24h denne, no do znakovania mozno zapojit aj ine osoby, ktore si s tvojim dietatom maju co povedat, len nevedia ako
okrem toho rozpravanie nie je len samotne vydanie hlasu, ale predchadza mu proces priradenia "pojmu" k danej veci a znakovanim sa tento proces znacne upevnuje

sussanah
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic no ale prave o tom traveni volneho casu to je 😉 A jak lepe travit cas s ditetem, nez s nim mluvit? Cteme si v knizce, ukazujeme si zviratka, on mi ukazuje, na co se chce divat a podobne. Ja netvrdim, ze znakovani je vsespasitelne, je to proste prijemny zpusob, jak se dorozumet s ditetem, i kdyz jeste nemluvi. A podle tebe mame asi v nasem vztahu problem, protoze ja teda fakt nevim uplne vsechno, co maly chce. I kdyz s nim travim spoustu casu, tak mu proste nekdy nerozumim 😕 A ano, taky myslim, ze je jedno, jakym zpusobem mi sdeli, ze neco chce, ale vzhledem k tomu, ze ano ani ne nerika (nerika vubec zadnou slabiku, ani mama tata nebo podobne), prstem neukazuje a kdyz chce jablko, tak mi ho taky neprinese z lednice, ale proste ke mne prijde a ukaze mi "prosim jablko" a ja mu ho dam. Navic tohle fakt neni uceni podle nekoho jineho, proste jsme si zvolili takove znaky, ktere maleho zajimaji a on o nich komunikovat chce. Nektere se neujaly, proste ho nezzajimaji, ale kdyz se mu neco libi, tak se znak nauci asi tak behem pul dne a pak ho aktivne pouziva. A uprimne, je mi uplne fuk, ze cizi lide mu nerozumi, pro nas je dulezite, ze se timto zpusobem dorozumime s malym my a babicky, ktere z toho jsou prave nadsene, protoze ho vidi jednou za 1-2m, takze ho tak moc neznaji, ale timto zpusobem on s nimi umi mluvit. Samozrejme je dulezite u kazdeho znaku rikat i to slovo. A nemyslim si, ze by maly zacal pozdeji mluvit, protoze umi par znaku, ktere mu usnadnuji ted komunikaci. Proste zdrave dite ve vyvoji nezastavis, takze az prijde jeho cas, tak bude mluvi jako vsichni ostatni, do te doby s nim muzou "mluvit" jeho neblizsi 😉

sussanah
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic jo a taky bych rekla, ze kazde dite je jine, ze tvoje zhruba do roku nemelo potrebu prosazovat svou osobnost. Tak to ten nas svou osobnost prosazuje aktivne asi tak od 8-9m a ja jsem za znakovani rada, protoze nemam doma diky tomu stale nespokojeneho ukriceneho kluka, ale kluka, ktery kdyz neco chce, tak se mi to snazi sdelit, misto aby hulakal a doufal, ze to z toho pochopim 😉

betelgeuzz
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic mě pobavilo, jak píšeš, že čas se dá využít líp. Nevím, jak si takové učení představuješ. Že si posadím dítě před sebe a hodinu mu ukazuji znaky? 😀 Já teda tak, že si prohlížíme knížku (jako i většina neznakujících matek) a přitom ukážu i znak. Mmch, čím se určuje, jak strávený čas je kvalitnější? Je kvalitnější prohlížení knížky, nebo malování, nebo stavění kostek???
JInak, hezký nick 🙂

berenika39
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic zaprvé, respektuji tvůj názor a neberu ti ho, znakování není nic, bez čehož bys nedala svému dítěi všechno 😉 , skeptických názorů jsem si vyslechla hodně, uznvám a jde o to, že já jsem se rozhodla, že se tí budeme bavit a je to. ic ví, nic míň.
není to o tom, že by ses se svýmdítětem nedorozuměla, mě taky stačí jehopohled, gesto, výraz v tváři, i ty původně skřeky a tak. to je tom, že se s ním dorozumíš "líp". neznáme frustraci z toho, že bych nevěděla, co chce a on se čertil, že nevím...jde nám to prostě lehce. a já pořád zastávám ten názor, že je to hra, zábava, super strávený čas spolu v komunikaci. jistě, jde to i bez toho, s tím souhlasím. ale ty zážitky jsou fakt obohacující, pro oba. prostě jsem zjistila nohemdřív, než kdybychom spou takhle nemluvili 😉 , o čem přemýšlí, čeho si všímá, co ho zaujalo. nás to baví. a to neznamená, že kdo neznakuje, je nějak mimo atd. a nejde o učení v pravém slova smyslu, to ne, používá se to mimoděk, při běžném provozu 😉 😉 .
nechceš to zkusit? když vidíš, jak to funguje, vezme tě to..... 😉 😉 😉 😉 😉

chaala
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic chtěla bych se tě zeptat. Psala jsi, že jsi v období těhotenství o znakování uvažovala. Kdy jsi pak změnila názor a co bylo tím impulzem ke změně?
Pro mě je znakování zábava a hra...neberu to jako něco nepřirozeného. Jen mluvené slovo sem tam doplním znakem. A záleží na dceři, jestli při naší komunikaci znak použije nebo zvolí nějaké citoslovce nebo jen ukáže prstíkem😀 😀

laska.nezna.hranic
13. lis 2010

holky, díky všem za odpovědi 🙂 když to berete takhle, tak to jo. já se ale setkala s maminkama, které to neberou jako formu zábavy, ale nutnost, bez které se neobejdou, už jen proto, aby nebyly out 🙂 třeba podle popisu sussanah si myslím, že konkrétně v jejich případě je to super věc a určitě jim to pomůže.

betel - hehe, dík 🙂

berenika - já věřím, že by nás to bavilo, ale nemyslím, že bychom to využili dlouho. 🙂

chaala - upozorňuji, že nejsem proti znakování a nijak ho neodsuzuji, je to zajímavá věc. ale když jsem si spočítala, že bych to využila tak maximálně půl roku, přišlo mi, že se bez toho obejdeme.

sussanah
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic jj rozhodne je ta vyuzitelnost znakovani omezena, az se nauci mluvit, tak po znacich ani nevzdechne, ale s tim se pocita 🙂 Ono to asi bude jako se vsim, kdyz se nejaka mamina upne na neco prilis intezivne jen proto, ze je to ted v mode, tak je to fakt o nicem a ta zabava je potom nula nula nic 😉

blka
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic Tak máš štěstí, že se s Karimkem dorozumíš, že ti řekne ano i ne. Ale mně tohle Mareček prostě neřekne. A jak dnes můžeš vědět, že tvé dítě se rozmluví za 2 měsíce nebo za rok? Nevíš, tak aspoň slova, která ještě neumí vyslovit, může zaznakovat. S mojim malým by si řemeslníci teda rozhodně nepokecali 😀
Ano, půlroční dítě asi nechápe, že na něj maminka něco znakuje. V té době jde hlavně o to, aby si rodič osvojil znakování a bylo to pro něj něco přirozené. V půl roce myslím nikdo nečeká od dítěte, že mu zaznakuje.
A je mi jedno, že mu cizí lidé při znakování nerozumí. Nerozuměli by mu ani bez znakování 😀 . Maminka se mě minulý týden ptala, proč si pořád ukazuje na pusu, co chce. Tak jsem řekla, že dudlíka. Když si dneska ukazoval na pusu, tak hnedka věděla, že chce dudlíka 😉

shaula
13. lis 2010

@laska.nezna.hranic "nač učit znaky a pak mluvení, když to jde rovnou?" - právě že to NEJDE rovnou. Nějakou dobu trvá, než se dítě naučí alespoň trochu srozumitelně vyslovovat, a i pak jsou slova, která jsou pro něj prostě příliš těžká. Tak proč mu komunikaci neusnadnit, když způsob existuje? 😉
Chápeš znakování trošku nepřesně - nikdo do dítěte netlačí znaky "podle někoho jiného". Jde o to, vytvořit si svůj vlastní systém znaků, není nutné používat nějaké "předepsané" znaky. On ani výraz "znaky" není asi přesný - možná lepší by bylo "gesta" - gestikulace je přece naprosto normální součást neverbální komunikace každého z nás. A tady je jen převedená do vědomé roviny 😉 Hezky to napsala @emjee
A taky znakování není o "učení" - že bys před dítětem seděla a hustila do něj znaky. Znaky jen doprovází mluvenou řeč a usnadňují zapamatování 😉
Píšeš, že bys ho využila maximálně půl roku - i kdyby (což není jisté), tak mně přijde super moci se domluvit s dítětem o půl roku dřív, tobě ne? 😵 My jsme znakování taky využili asi půl roku, ale bylo nádherné, jak mi mohli kluci aspoň omezeně sdělit, co je zajímá...
Pokud se bez znakování obejdeš a se svým dítětem si vždy stoprocentně rozumíš, není problém, na znakování klidně zapomeň. Jen mně osobně třeba připadá smysluplnější a rychlejší, když mi dítě řekne, že chce jablko, než když půl hodiny vyjmenovávám všechny možné potraviny 😉 Nehledě na to, že jsem na klucích viděla, jak jsou nervózní z toho, že jim nerozumím, začínali vždycky řvát víc a víc a pak už jsem jim nerozuměla vůbec... Navíc na vše odpovídali a stále odpovídají NE, ale slovo ANO pro ně prostě dodnes neexistuje 😀

laska.nezna.hranic
13. lis 2010

shaula - kolik myslíš, že takhle malé dítě potřebuje k dorozumění slov? 🙂 já sama se s manžou dorozumívám "španělsky" a to jsem se průběžně naučila tak možná sto slovíček a prozatím pochopil všechno a to jsem začínala jen s hola a maňana (kupodivu to nebylo tak veledůležité te quiero 🙂 ). když ne, vysvětlím na příkladu, ukážu. a nemyslím, že by batole potřebovalo víc, aby muselo řešit to, co musíme my jako dospělí.
vždyť o tom mluvím. vytváříte si svoje znaky/gesta/mluvu. ale tohle přece dělá každá maminka nebo každé dítě. a není třeba k tomu mít instruktáž. pořád to bude komunikace mezi matkou a dítětem, případně babičkama. ale tak to funguje věky věků po celém světě.
super domluvit se dřív. možná ano, ale já se s dítětem "domluvím". možná proto moc nechápu, že to někdo má jinak 🙂 navíc kam spěchat, když to tedy není o učení?
k těm potravinám, na každou svačinku mám dvě až tři varianty, nezabere moc času zeptat se, jestli má chuť na svačinku A nebo B 🙂
já vím, že jsem tady za mimoně, ale pokud nejde o kurz (dvd) jako takový a dítěti se maminka věnuje (čtení, ukazování, hraní, vysvětlování apod.), tak co navíc mu toto může dát, než to, co se mu tak jako tak dostává?
kdyby to byl "celosvětový jazyk", že by se mezi sebou domluvily všechny znakující batolátka i maminky, pak bych to brala, ale takhle v tom nic navíc nevidím.
jak zmiňovala emjee, když dítě pošle pusinku, celý nebo téměř celý svět pochopí, co tím chce vyjádřit, ale kolik lidí pochopí, když si dítě zaznakuje "prosím o mléko"? většinou jen ta maminka, která ho to naučila.
jsem pro různé kurzy a kroužky, ale pořád v tomhle nevidím nic navíc, co bych svému dítěti nedala tak jako tak no 🙂
ale je bezva, že vám to funguje 😉

kafficka
13. lis 2010

Dobrý večer všem 🙂

Díky modrému koníkovi jsem se seznámila se super partou únorovek 2008. Už sem ale nechodíme, diskuze se přesunula jinam. Nicméně jsem dnes po snad roce nakoukla sem a zaujala mě diskuze znakování, protože jsem s mojí Luci ( bude mít 3 roky) aktivně znakovala. Měla jsem ty základní znaky plus slovníček a kolega z práce mi dokonce věnoval asi 4 DVD v angličtině (čili i reakce pro laska.nezna.hranic), babysigns je v podstatě celosvětový, tak jako se učíme angličtinu, tak i BS vznikl tuším v USA? Některé znaky se třeba lišily - jako hotovo - all done - bylo trošku jinak, ale to bylo asi tak všechno.

Proč to píšu? Holky, moje holčička si doted pamatuje ty slova i v angličtině! Zeptám se, jak se řekou anglicky boty, ponožky, jídlo nebo stačí ten znak ukázat a ona si na to vzpomene a vybalí "šuuz, soks.. 🙂 Ten dětskej mozeček je vážně jako houba, oni hrozně nasávají informace. Jednu dobu prostě neříkala medvěd, ale díky tomu DVD v anglině byl medvěd pořád jen "Bear".. 😀 a všichni si mysleli, že myslí jako brum brum,když řekla bee :D A babička i děda se aktivně do znakovačky zapojili a měli radost, když Lucince rozuměli co ukazuje. Např. pes, kočka, jídlo, hotovo, světlo, kolo, bus, auto...to byly hodně oblíbený. Moje mamka pak tedy říkala, že si tím znakováním usnadnuje komunikaci, ale o tom to bylo, vždyt žádný dítě nezačne mluvit plynně a když jsem fakt pak viděla kamarádku se stejně starou holčičkou, kdy na vše říkala stejné slovo, tak to byl tedy výkon zjistit, co po ní vlastně chce, na co má chut nebo jestli něco bolí. Mimochodem ta holčička nemluví pořádně doted a to jí v červenci byly 2 roky, tak si říkám, že kdyby moooožná tehdy začaly se znakováním, mohly se určitě domluvit líp.
Tot můj názor, nic víc. Jen jsem chtěla něco napsat. Mám na FB video, když byla Luci malá a nedávno jsem se nad tím rozplývala, jak jme si před tak dávnou dobou znakovaly 🙂

To anglický DVD - bylo Baby signing Time (jako ty písně mám zarytý v mozku doted! Rachel byla prostě výborná! 😀

https://www.youtube.com/watch?v=HqpXt14RVVY

Takže shrnutí- začaly sme znakovat cca v 10. měs., no a Luci se vlastně hodně rozmluvila okolo 2. roku. Faktem je, že třeba hodně dlouho ukazovala kočku a psa a přitom třeba říkala čiči a haf haf , ale i se znakem 🙂 Pokud budu mít někdy druhý, tak určo znakovat budu, to vím jistě!

Mějte se moc krásně, kdo chce, tak si znakujte a kdo nechce, tak neznakujte...🙂)

Zdraví a hodně štěstí přeje Kafi

afiserova
13. lis 2010

Znakovali jsme a bavilo nás to celou rodinu, u dalšího budeme určitě taky a snad se zapojí i starší. Teď už celkem mluví, takže znaky už jsou pasé...ale pořád používá znak pro "mám tě rád", to ještě říct neumí, tak takhle je to milý....

blka
14. lis 2010

@laska.nezna.hranic Možná netušíš, kolik se v té hlavince maličké odehrává. Kolik potřebuje k dorozumění slov? Já myslím, že skoro tolik, co my. Když vidí auto a řekne aaaaaaaaaaaa, tak musíš hádat. Takhle ti ukáže, že vidí auto. Když by mělo chuť na rohlík a začalo dělat nějaké posunky a u toho říkat nějaké slabiky a ty bys nevěděla, co chce, nabízela mu vše možné, ale rohlík by tě nenapadl. Dítko by se začalo vztekat a ty bys mu pak odsekla, Já nevím, co chceš...
Co navíc mu může znakování dát? To, že se může vyjádřit, co dítě chce, vidělo, bolí ho, atd. Takhle ti nemá jak naznačit, že venku (třeba před 2 hodinama) viděl letadlo.
Já nevím, přijde mi, že ty se na znakování díváš skepticky a nějak nechceš přijmout, co to přináší, o čem to je. Ani nevím, co po nás chceš. My ti tu pořád píšeme, že je to pro nás lepší na porozumění a dítě se může vyjádřit, i když neumí mluvit, ale ty píšeš, že svému synovi rozumíš. Nijak do tebe teď neryju, to ne, jen prostě nevím, proč nám sem píšeš. Nám se znakování líbí, rozumíme si s dětmi. Ty si s ním rozumíš i bez znakování, tak fajn, rozuměj si a znakováním se nezaobírej. Ale třeba bys mu pak rozuměla ještě víc 😉

shaula
14. lis 2010

@laska.nezna.hranic "tohle přece dělá každá maminka nebo každé dítě", "tak to funguje věky věků po celém světě" - přesně tak, máš naprostou pravdu!!! Teď se tomu jen dalo jméno - znakování. Jsem si jistá, že i ty vlastně se svým dítětem znakuješ, jen tomu tak neříkáš 😉 I "pá pá" je vlastně znakování. A není třeba absolvovat žádné instruktáže, kurzy, číst knihy... Jen je třeba si UVĚDOMIT, že tuto nevědomou komunikaci lze použít naprosto cíleně a vědomě 😉

"když dítě pošle pusinku, celý nebo téměř celý svět pochopí, co tím chce vyjádřit, ale kolik lidí pochopí, když si dítě zaznakuje "prosím o mléko"? většinou jen ta maminka, která ho to naučila" - také pravda, rozdíl je ale v tom, že posílání pusinek nebo mávání pápá je sice roztomilé, ale naprosto nepraktické. Jenomže když má dítě hlad nebo na něco chuť, tak ti to prostě nemá možnost nějak vyjádřit - takže takový znak pro jídlo je z mého pohledu mnohem důležitější než nějaké infantilní pápá 😉 Takhle to Emjee myslela.

"co navíc mu toto může dát, než to, co se mu tak jako tak dostává?" - možnost komunikovat směrem od dítěte k mamince, nejen naopak. Když maminka dítěti čte, směřuje komunikace od matky k dítěti. Naopak to nejde (nějakým alespoň trochu srozumitelným způsobem), dokud se dítě nenaučí mluvit. Znakování mu dá možnost vyjádřit se i dříve.

A pokud budeš vycházet ze znakování opravdu Baby Signs - tak to jako celosvětový jazyk fungovat může. Četla jsem příběhy maminek, kdy se někde náhodně setkaly znakující děti a opravdu si "pokecaly"...

Kdo se bez znakování obejde, super, ať si neznakuje, nebude za mimoně ani "out". Ale kdo znakování zkusí a uvidí, jak se ten malý drobeček, od kterého by to ještě nikdo nečekal, snaží komunikovat, určitě zjistí, že je znakování vlastně super zábava a že taky usnadňuje každodenní život 😉 Znakování zdar!!! 😅

sussanah
14. lis 2010

@laska.nezna.hranic ja se teda priznam, ze se vedle tebe skoro citim jako neschopna matka 😀 To mi chces rict, ze od toho cca roku rozumis presne co kdy maly chce?? Pokud jo, tak asi mate mezi sebou nejakou telepatii, protoze ja teda malemu takhle bez jakychkoliv zavahani fakt nerozumim. Uprimne, vzdyt je nekdy tezke pochopit, co si kdo mysli, i kdyz mluvi 🙄 Takze me osobne treba znakovani jako dorozumivaci prostredek mezi batolaty na mezinarodni urovni prijde naprosto nesmyslny 😅 Za prve, deti (do nejakeho veku) si vetsinou rozumi, i kdyz nemluvi stejnou reci a nepotrebuji ani znaky a za druhe, moc casto se s cizimi (mysleno zahranicnimi) detmi nesetkavame 😉 Taky rikas, ze to prece dela kazda mama, v omezene forme asi ano, netsinou se ukaze ryba (oteviranim a zaviranim pusy) nebo zajicek (prsty u hlavy jako usi zajice), coz v podstate uz znakovani je. To co delame my, je v podstate to same, rozsirene o nekolik dalsich pro nas uzitecnych slov 😉 Mimochodem prave i u neznakujicich deti vidim, ze maji taky svoje gesta, lterym mama rozumi, proste si je vytvorily samy, aby se s okolim dorozumnely. Takze my jsme jen podporily tento prirozeny proces pridanim par dalsich znaku, ktere tu komunikaci usnadni jeste vic 🙂

laska.nezna.hranic
14. lis 2010

blka - no tak diskuse je k diskutování, neslouží jako seznamka pro maminky stejných zájmů. nejde o to přitakávat zakladatelce, ale probrat dané téma z různých úhlů. ale tady je úhel jen jeden a to ten znakujících maminek.
pochopila jsi to přesně tak, jak jsem se bála, že ta reakce bude chápána. znakování je věc zajímavá, nedívám se na to skepticky, jen to není nic tak extra, abyste za to tak bojovaly, když to nedá nic navíc, chápeš. stejně tak neuznávám cizí jazyky pro děti, které neumí pořádně promluvit ani česky. pochopím třeba plavčo, kde ti to dává jistou šanci, že když ti dítě spadne do vody, nezačne panikařit a bude vědět, co dělat. tohle je sice hezká zábava, ale nic víc. ale pokud jsi dobře četla, neodsuzuji to, spoustě maminkám to pomůže, nebo si alespoň myslí, že se bez toho neobejdou, ale kromě příjemně stráveného času to dítěti nedá nic, co by stejně neumělo.
co byste dělaly, kdyby s nápadem znakování nikdo nepřišel? byste se s dětma nedorozuměly? 🙂 já tě nechci rozčilovat, přišla jsem sem z nadějí, že mě někdo "přesvědčí", ale nepadlo tu nic, co bych nevěděla.
tvoje reakce na mě působí, že neznakující maminky jsou nějaká zvláštní skupina, ne naopak 🙂 ale nikomu to nerozmlouvám. asi jsem se jen špatně vyjádřila nebo to bylo špatně pochopeno. znakování jako takové je fajn, ale dítě to začne pobírat kolem toho ročku, což je doba, kdy se bez problému dokáže vyjádřit i jinak než pláčem - podá, ukáže, označí vlastním slovem... a u mladších dětí, které jen pláčou taky není problém poznat, co je trápí. každá mamča rozliší, že miminko pláče jinak při hladu, jinak při bolesti atd. pokud vaše mimča s váma mají potřebu probírat jeřáb, který zahlédla včera na procházce, tak si můžete gratulovat jak inteligentní máte dítě, když ho tak moc v jeho věku zajímá technika než hračky, které má zrovna před sebou. ale většina dětí se danou věcí přestane zaobírat do několika minut po tom, co jim zmizí z dohledu. příroda vyjadřovací schopnosti má vzhledem k věku vymyšlené dobře, tak jako všechno. maminky by nejradši za chvíli chtěly samoobslužné novorozence 😀 no to je jedno. příjemné znakování a komunikaci všem nadšeným maminkám 🙂

shaula
14. lis 2010

@laska.nezna.hranic Neznakující maminky nejsou zvláštní skupina, ale to nejsou ani znakující!
"není nic tak extra, abyste za to tak bojovaly, když to nedá nic navíc" - tvůj úhel pohledu. Škoda, že nevidíš, že to naopak dává hodně navíc... A nikdo tu za nic nebojuje, tomu moc nerozumím 😕
Nevím, jak tvé dítě, ale moji se začali "bez problému" vyjadřovat až těsně před druhým rokem. Vážně ti závidím, že vždycky u plačícího dítěte poznáš, proč pláče... Asi nemám tuto schopnost, ale já to tedy vždycky nepoznala. Bohužel dost často u nás tento způsob komunikace skončil "nevím, co chceš".
A jeřáb jsme sice na procházkách neprobírali 😀 ale lampy, ptáčky, kočky ano 😉

Víš, ono jde jen o to, uspokojit potřeby svého dítěte - a ty nejsou jen materiální. Každému připadá normální vyměnit dítěti plínku, dát mu najíst, napít. Proč je tak divné dát dítěti možnost komunikace? Komunikace je taky potřeba, a i děti tuto potřebu mají. Představ si sama sebe mezi cizinci, kde nikdo neumí česky a ty neumíš místní jazyk. Jak by ses cítila? Taky by ses snažila dorozumět máváním rukama - tj. znakováním. Tak proč ti to připadá tak nesmyslné u dětí?
Já si dodnes pamatuju, jak jsem byla v cizině, chtěla jsem si na památku koupit malou sošku tuleně. Ale ouha, nevěděla jsem, jak se řekne tuleň, a těch sošek tam byla spousta... Skončilo to čtvrthodinovým navigováním ve stylu "ne, doprava, ještě, nahoru, doleva,..." I když ze zpětného pohledu je to spíš úsměvné, necítila jsem se zrovna dobře, když jsem se nemohla dorozumět, a myslím, že i ten prodavač byl šťastný, když konečně ukázal na to, co chci... A to dítě se cítí úplně stejně. 😉

laska.nezna.hranic
14. lis 2010

shaula - to posílání pusinek byl jen příklad, který ale nevzešel odě me. že má dítě hlad poznám i bez znaků. ty ne? pozdrav ti přijde nepraktický? mně zase nepřijde tak důležité, aby mi batole takto sdělovalo, jak moc mě miluje. na to přece nepotřebuje znak 🙂 kolik takových chutí umíte zaznakovat? já vím, že se pořád ptám, ale jsou to jen otázky, nerýpu 😉

sus - no vidíš, stejný pocit to vyvolává ve mně 😅

asi jsem to špatně vyjádřila a teď se to otáčí proti mě.

jasně, nějak "znakují" všechny mamky s dětičkama. ale jak jste napsaly, většinou se učí dítě od rodiče. já malého nechávám, ať se sám vyjádří, "popíše" situaci. např. když si poťuká na plenku, počůral se, když se chytne za hlavu, znamená to, že odmítá danou věc řešit atd. ale je to o tom, že on učí mě, nevnucuju mu znaky druhých, abych já snadněji porozuměla. já danou situaci označím slovem a příště, když něco řeknu, on už ví, o čem je řeč, takže už nemá potřebu ukazovat, protože rozumí. pokud něco chce on, většinou to poznám. nikdy se mi nestalo, že by se vztekal, pokud bych hned nepochopila, co mi chce říct. a podle situace není těžké poznat co chce. ale taky je to možná tím, že jsem před ním nic neschovávala, takže tím jak oba víme, kde co doma máme, tak stačí poprvé jen ukázat a já už příště vím, co chce a jak si o to říká. každé dítě umí nějak sdělit své pocity a myšlenky, to je není třeba učit. jde jen o to, do jaké míry jsou rodiče schopni a ochotni porozumět. prostě nějak "znakujeme" všichni, ale vy učíte děti, já se učím od dítěte. jen nevím, proč na to musí existovat zvláštní skupina 🙂

berenika39
14. lis 2010

@laska.nezna.hranic tak to zkus obráceně: proč by na to nemohla existovat zvláštní skupina? copak to je něco nepřístojného, nebezpečného.....? Je mi líto, že jsou tvoje příspvky tak strašně plný negativismu, co jsme věděly, jsme ti napsaly, nás a naše děti to baví, absolutně nemám žádný důvod to obhajovat.
Snad to není tak, že by vztah matka dítě musel být podle nějaké šablony....existuje bkm,ap, rabr, no a my máme o jednu zábavu navíc - znakujem. Kde je problém? U nás tedy ne, fakt ne. 😉 😉 😉 😉