Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

sussanah
13. črc 2011

@mirka7582 urcite na kurz nemusis, my jsme meli taky doma knizku znakovani s miminky a potom na slovicka jsem pouzivala prehledy na netu. Bohate to stacilo, maly ma zasobu tak 40znaku, z toho 20 aktivne. Ale trosku to flaka, nebyli jsme dusledni, takze nektere znaky jsou si hooodne podobne. Ale porad je to obrovsky prinos, zvlaste kdyz nas mlady porad odmita mluvit 🙄

mirka7582
13. črc 2011

@sussanah neboj bude vsetko 😉 treba cas

sussanah
13. črc 2011

@mirka7582 no ja jsem s tim v pohode, jen okoli ma nekdy blbe kecy 😀 Ale nastesti mame kamarada, ktery o 4m starsi jak nas mlady a maji stejnou slovni zasobu (tj temer zadnou) a to neznakuji 😎 Takze tolik k ovlivneni reci znakovanim 😉
Ale fakt se uz opravdu tesim, az zacne mluvit. Sice ted uz ma pomerne slusnou zasobu ruznych zvuku a skreku (mame to jako v opicarne), obcas z neho vyjde i nejake "slovo", ale jinak se tvari, ze se ho mluveni netyka. Ale co, ja taky zacala mluvit az po druhem roce a vyrostl ze me vcelku plnohodnotny clen spolecnosti 😀

mirka7582
13. črc 2011

@sussanah ved zacne coskoro kazde dieta je ine

mirka7582
13. črc 2011

@sussanah to nemam rada ked matky porovnavaju kazde dieta je ine jedno je sikovnesie v inom ako to druhe

sussanah
13. črc 2011

@mirka7582 jo holka, tak na to se priprav, protoze 90% lidi (nejen matek) miva potrebu ti sdelit, v cem je to tvoje dite pozadu oproti ostatnim 😀 Pripadne pridaji rady, co mas delat a jaka vysetreni bys mela absolvovat 😝

mirka7582
13. črc 2011

@sussanah vsak ja uz teraz stym stretavam no beriem to tragicky . moj mali zacne skorej sediet ako sa prevracat 😀 co uz

sussanah
13. črc 2011

@mirka7582 jj je treba se proste obrnit 🙂

blka
13. črc 2011

@mirka7582 My jsme se taky učili jen tak po domácku. Na kurzu jsem nebyla. Přečetla jsem si tu knížku, na kterou jsi dostala odkaz. Je moc hezky psaná.
@sussanah Že tě tady vidím a čtu, že pořád ještě nemluvíte. My taky ne 😀 . A se skřekama jak v opičárně to je přesný 😀 . Mama je jeden velkej skřek a to eeeeeeeeeeee 😅 . Ad kamarád - my máme 9-měsíčního kamaráda a ten povídá snad víc než Mareček 😅

marcelkap
13. črc 2011

Ahojky, teď jsem objevila tohle téma, tak si jdu trochu pročíst jaké máte zkušenosti se znakováním... já mám doma knížku Jak se domluvit s kojencem a batoletem od Terezie Vasilovčík Šustové a zkoušíme to asi měsíc a půl, ale ne nějak moc intenzivně.

sussanah
13. črc 2011

@blka tak to my se obklopujeme jen temi "spravnymi" kamarady 😀
Mlady ted zacina trochu intonacne opakovat, takze pri trose fantazie lze rozeznat obcas nejake slovo (obcas je mysleno jedno "slovo" za 2-3 dny..). U nas mame pro mamu maaaaaaaa, uuuuuu je pavouk, aaaaaaaa je husa, dzaaaaaa je ovecka apod. Ale nejkrasnejsi je, kdyz zacne behat a do toho krici aaaaaaaa a strasne se bavi tim, jak mu pri tom behani preskakuje hlas 😀 No ale uz se fakt tesim, protoze holcicka kamosky je o mesic mladsi a asi od 15m mluvi jak zbesila, zadnych par slov, ale proste opakuje naprosto vsechno a ted uz i zacina pekne davat dohromady vety a casovat slovesa 🙂

kaja73
13. črc 2011

my sme znakovali od cca 9m,ako ročny vedel cca 10 znakov-svetlo,ciapka,topanky,zirafa,zaba,jest,lietadlo atd.potom sa vsak pomaly zacal rozkecavat,zacal kombinovat znaky so slovami a dnes už vobec neznakuje,lebo keca o sto dvesto-sice aj komoli slova,aj niekedy len prve slabiky povie,ale ma dost siroku slovnu zasobu aj pekne vyslovenych slov.Dokonca vie povedat ako sa vola on,ako sa vola mama,tato .Ja mam pocit,že mu znakovanie velmi pomohlo pochopit princip komunikacie,aj ked sme znakovali len cca 6m.

mirka7582
13. črc 2011

@kaja73 super ja som zvedava ako mi to budeme zvladat 😀 aj ked je este cas
@blka jasne vsak su knizky ako som si nasla 🙂

pia22
13. črc 2011

@mirka7582 nechodili sme na kurz a literatura k BS sa mi nepacila /mam vysoke naroky-som pedagog:-P/, spravila som si vlastny "slovnik" so znakmi postahovanymi kade-tade z netu /je ich tam plno😉/podla toho co sme potrebovali a to nam uuuplne vystacilo. Drobec si vela super znakov vymyslel aj sam🙂 Rozpravat zacal krasne hned po roku, ale niektore znaky pouziva doteraz aj pri slovnom pomenovani, hlavne ked chce nieco zdôraznit😀

blka
13. črc 2011

@sussanah Já se taky těším. My máme kamarádku o týden mladší než Mareček a té se ta pusa nezastaví. Taky už skládá krátké věty. Marečkovo jméno různě skloňuje.

konsa
13. črc 2011

@mirka7582 j si koupila knížku a pak byla i na kurzu. Tam jsem se ale nedověděla o moc víc, než jsem už věděla, takže podle mě ti stačí knížka (pokud budeš mít pocit, že chápeš podstatu).
Já začla znakovat na Terku v 9. měs. a ona od 10, měs pasivně chápala pár znaků (nemusela jsem říct slovo, jen ukázat znak třeba pro balon a ona šla a přinesla balon). Sama začla znakovat kolem 11 měs. Nicméně chvilku nato začla zkoušet mluvit, takže zhruba ve 14-15 měs. jsem přestala vymýšlet nové znaky a začla jí učit slova (to jsme byli zhruba na 30 znacích). Po nás tedy znakování mělo význam jen na chvíli, ale i tak jsme zato ráda. NIcméně slova, pro která máme znak, stále neumí říct, tak se trochu obávám, jestli jí znakování trochu nezbrzdilo mluvení.

mirka7582
14. črc 2011

@pia22 wau sikovny
@konsa praveze znakovanie spusta rozpravanie podla mna 😉

blka
14. črc 2011

@konsa Já o tom brždění mluvení poslední dobou taky přemýšlím. Sice všude píší, že je to spouštěč pro mluvení, ale nevím no. Mareček mi to prostě ukáže a nemá potřebu to říkat. Ale zase na druhou stranu, nepoužívá těch znaků tolik, aby nemusel mluvit vůbec no.

dagmarkaaa
14. črc 2011

@blka @konsa nemyslím že znakování brzdí řeč, alespoň příklad u nás - slova co už umí Týna vyslovit tak přestala používat znak (např. pejsek, mlíčko, ptáček co dřív horlivě znakovala) .... mluvení ji baví asi víc než znaky... ale co je těžké na výslovnost (krokodýl, letadlo,... ) tak znakuje dál, takže obojí využíváme ke komunikaci i když znaky jsou teď dost na ústupu...

sussanah
14. črc 2011

@blka fakt se prosim te nestresuj.. Ono neni az tak uplne neobvykle, ze 2lete dite jeste nemluvi. Proste nektere deti si davaji na cas. Jenom je problem to, ze kdyz nekdo vidi, ze se znakuje, tak to hnedka svadi na znakovani a ne na proste jiny vyvoj reci.. Jak rikam, ja nemluvila do 2 let, neter zacala az dobre po druhem roku a pak je tady i nas oblibeny nemluvici soused 🙂 Proste lidi radi hledaji duvody, proc nekdo neni v prumeru 😉 Ja si rekla, ze se zacnu stresovat az ve chvili, kdy bude mit 3 roky a porad nebude mluvit 😎
Jinak nase dr ani nevi, ze znakujeme a to, ze maly nemluvi ji teda vubec nebere. Podle ni je hlavni, ze rozumi, ze se snazi komunikovat a to je to stezejni. Ona sama mi rekla, ze do 3 let se to proste nijak zasadne neresi. Samoze by mela probihat normalni komunikace s ditetem, knizky, ruzne zvuky zviratek atd, ale proste kdyz nechce, tak nechce 😉

blka
14. črc 2011

@sussanah Já se nestresuju, to ne. Jen mě prostě někdy takové myšlenky napadnou.

sussanah
14. črc 2011

@blka no me to taky nekdy napada, ale zase je rychle zatlacim nekam hluboko do pozadi 🙂 Ale uz se fakt tesim, az zacne mluvit. Trochu v sobe totiz hyckam nadeji, ze az se nauci mluvit, tak prestane pistet 😀

lalus
14. črc 2011

@blka znakovanie rec nebrzdi 😉 ak dieta nerozprava v dvoch rokoch, je to stale v norme. Mal by sa snazit o komunikaciu, to je hlavne...akymkolvek spôsobom. Cim viac je dieta s rovnesnikmi, okolo 2,5 - 3 rokov sa uz chce hrat spolu s nimi, nie vedla nich, tym viac sa bude snazit o komunikaciu. A ono vidi, ze deti sa dorozumievaju inac. Ak tam nebude nejaka logopedicka ci vyvojova pricina (na ktoru znakovanie nema vplyv), tak sa rozhovori ci znakuje alebo nie.
ja som s malym znakovala dost intenzivne, vedel a aktivne pouzival v 1,5 roku okolo 80 znakov a v tom case vedel povedat asi len 10 slov (mama, baba, auto,hav....). Zacalo sa to lamat okolo 20 mesiaca, ked presne ako pise @dagmarkaaa ak sa naucil nejake slovo povedat, automaticky v tu sekundu vypustil znak...aj ked to slovo bolo tazsie a nevedel to povedat spravne. Napr. autobus - naucil sa ho pomenovat "apupu" a ked som sa ho este v ten den ako to povedal prvy krat opytala, ako sa ukaze autobus, uz som ten znak z neho nevydolovala...stale len apupu, apupu 😅
do dvoch rokov vypustil takmer vsetky znaky, rozhovoril sa postupne a nepamätal si ani jeden jediny znak 😝
a na porovnanie - mam vo svojom okoli par 3rocnych deticiek, ktore hovoria minimalne a maminky s nimi neznakovali....takze môj zaver je, ze neverim, ze by znakovanie brzdilo komunikaciu. To recove centrum a sviznost jazyka dozrieva u kazdeho dietata inac....znakovanie môze byt spôsob ako ulahcit komunikaciu s dietatom, kym ten cas nepride - u niekoho je to v roku, u niekoho v troch 😉 - ale nema na to ziadny vplyv.
...a urcite sa chystam znakovat aj s dalsim dietatom, ked pride....

sussanah
14. črc 2011

@lalus ja jsem treba strasne zvedava na to, jestli mlady ty znaky opravdu zapomene nebo jestli je zacne pouzivat, kdyz zacneme znakovat s dvojkou 🙂
A moc hezky jsi to shrnula 🙂

berenika39
14. črc 2011

@sussanah nedávno jsem se bavila, když petr , který normálně už cca půl roku mluví jako člověk a znaky vůbec nepoužívá, viděl žábu a zaznakoval. je to o tom asi, jak moc měl který znak zafixovaný a oblíbený, žába byla u nás č.1, všichni na to reagovali úsměvem, to ho bavilo. takže znaky nepoužívá asi rok a pořád si většinu pamatuje, jsme to zkoušeli asi před týdnem🙂.

sussanah
14. črc 2011

@berenika39 tak to bude doma veselo, jestli si ti dva budou spolu znakovat 🙂

mojdend
14. črc 2011

Ahojte baby, mozte mi prosim vas, napisat, z ktorej stranky a ktoru knizku alebo dvd ste si objednavali? My sice budeme mat drobceka az o mesiac, ale uz teraz ma to zaujima, kym je este v brusku, mam viac casu na pripravu 🙂 dakujem

berenika39
14. črc 2011

@sussanah uvidíš, když budeš malého udržovat v aktivitě, třeba se dočkáš, mohlo by to být vtipné....nikdy jsem se nedostala do stituace, že by petr měl možnost domlouvat se znaky 😉 s někým jiným než s námi doma. chodili jsme do herny se znakováním, ale to děti byly kolem roku, roku apůl a navzájem se ještě nehledaly, každé se drželo své mámy, ještě nestály o komunikaci mezi sebou, ale doma to bude jiné. tak dej pak vědět 😀 . a at je tehu v pohodě.

sussanah
14. črc 2011

@berenika39 dik 🙂