Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

zuzanat
6. kvě 2009

ahojte, ak by ste mali niektora zaujem, predavam magnetku so znakmi. Je ulne nova, neposkodena, len pripnuta na ladnicka. Kupila som ju uz davnejsie, ale vsetkym z okolia sa moje pokusy zdali smiesne, tak som to nechala tak 😔

elika
8. kvě 2009

Ahoj Zuzanat, som instruktorka baby signs. (znakovanie.sk) a robim seminare v Trencine. Bola si u mna na seminari? Podla fotky ta nepoznam. Ak potrebujes dodatocne s niecim poradit alebo podobne, rada ti pomozem. ja myslim, ze by bola velka skoda, keby si to teraz vzdala. Treba vydrzat a uspechy sa dostavia 😉 ako dlho to skusate? a ako na to reaguje Filip?

blumka
8. kvě 2009

ahojte...zuzanat, nevzdavaj to len kvoli okoliu...ja ked som s tym zacala tak tiez kazdy krutil hlavou a teraz ked niekde ideme, tak mi Terezka pripada ako predvadzaci panacik, co kazdy je zvedavy na to ako ukazuje..a kazdy ju chvali...ale aj tak na tom vsetkom je najlepsie to, ze uz s takym krpcom dokazem komunikovat...

goga03
8. kvě 2009

ahojte, mozete mi poradit?

oliver ma 7,5 mesiaca a asi 2 mesiace mu ukazujeme znaky na jest a pit.nic ine len tieto dva, aby sa neplietol zo zaciatku.
asi tri dni mi pocas jedla ukazoval znak na mlieko (predtym ho ale nikde nevidel).najprv som myslela,ze to je nahodny pohyb ruk, az dnes som pochopila, ze chce pit. trvalo mi to tak dlho pretoze, on ine tekutiny ako materske mlieko nechce pit,flasu a sosak odmieta, pije trosku vody len z pohara, ale aj to preto, ze sa s tym hra a pusta ju spat.
ste mali vidiet jeho vyraz tvare, ked som sa blizila s poharom vody, ze konecne to ta mama pochopila 🙂

a tak sa chem spytat, ci mu mam nadalej ukazovat na pitie klasicky znak pit, lebo znak mlieko. instinkt mi hovori, ze mlieko, kedze on to zacal pouzivat na tento ucel ako prvy.
tak neviem, ci neskor budeme potrebovat rozlisovat pit a mlieko

shaula
8. kvě 2009

Goga, no to je těžké, já to třeba rozlišuju (ale zatím bez jakékoli reakce☹, pro kojení používám znak MLÉKO a pro pití vody apod. (taky mi jeden nechce pít🙂 používám znak PÍT. Ale když si tvůj synek to tak označil sám, tak v tom možná pokračuj, ať se neplete. Uvidíš, co ti poradí zkušenější, já možná nejsem ta pravá na rady, protože zatím znakuju bez odezvy☹ A to už mají kluci 9,5 měsíce, je úžasné, že Oliver ti začal znakovat tak brzy.

entik
8. kvě 2009

Zuzanat, opravdu to nevzdavej, tu komunikaci ti pak budou vsichni zavidet a nejvic pysna budes ty sama!! hlavne na to jak mas sikovne dite! krome toho mu rozsiris slovni zasobu, obzor o novinky, o ktere se s tebou bude moc podelit. Jsou to zazitky k nezaplaceni a okoli, ktere o tom nic moc nevi, by ti to jen prekazilo... Nas Matula mluvi i znakuje dohromady a bez znakovani by mi nemohl rict tolik veci, ktere ho zajimaji, kterych si vsiml apod. A hlavne ti muze sdelit i veci u kterych jsi nebyla, a tak... Vsak pá pá, ho urcite ucis, tak pridej par dalsich znaku a uvidis.... 😉

goga, znakuj mu chces PIT MLIKO? dva znaky naraz, jako vetu. Pit ukazuj i kdyz ty pijes vodu, caj a tak , at si to spoji i s necim jinym. a jinak je fakt Oliver veeeelka vyjimka, ze znakuje tak brzy!!! ma tak nejmin ctyrmesicni naskok 😉 prumerne deti znakuji okolo 11 mesice. Ale nektere deti jsou fakt sikulky, i v mem okoli jich par je🙂

shaula
10. kvě 2009

Tak od včerejška na mě Davídek cosi ukazuje a já nemůžu přijít na to, co to je ☹ Levou ručičkou si poklepává na hranu ukazováčku pravé ručičky... Ze všeho nejvíc mi to připomíná neumělě prováděný znak HOTOVO, ukazuje to hlavně u jídla (ale od začátku) a někdy u přebalování. Jenomže stále ochotně otevírá pusinku, tak se mi to nezdá, že by už měl dost. Ale to poklepávání mi připadá příliš cílené na to, aby to byl jen náhodný pohyb. Jenomže fakt nevím, co se mi tím snaží říct, pokud vůbec něco☹ Nepřipomíná Vám to někomu něco?

labutka
10. kvě 2009

ahojte, chcela by som sa opýtať na znakovanie...
adam má 2,5 mesiaca, dá sa ho naučiť znakovať? na znakovanie.sk som našla, že sa to dá až od 8 mesiacov, ale na téme BKM som našla Matilko, ktorá s o týždeň staršou dcérou znakuje... poradíte mi, ako začať? môžem sa už zapísať na kurz?

slunicko552
10. kvě 2009

shaula může to být znak hotovo.Pokud mu ho ukazuješ když dojíte nebo máš přebaleno.Tak to může ukazovat,jakože to potom uděláš a on to ví.Zkus třeba-ho pochválit,že ano,že bude hotovo až spapá.A až bude mít snězeno,řekni ták a teď je hotovo a doprovoď znakem.Podle jeho reakce uvidíš,jestli je to ono nebo ne 😉

shaula
10. kvě 2009

Slunicko, díky, zítra vyzkouším. Dneska jsem si podobně ověřila, že ví, co je křupka🙂 Položila jsem je na druhou stranu od něj než jsem seděla já, ukázala znak a řekla KŘUPKA a on se po nich otočil🙂

hucie
11. kvě 2009

Ahoj všem, můžete mi prosím poradit s kterým znakem je nejlepší začít? Chci se dotoho teď pustit, moc se těším, jak nám to půjde 😉

janka_fr
11. kvě 2009

Ahoj Huci, ja som zacala s malym znakovat az ked mal 11 mesiacov(az vtedy som sa dozvedela o baby signs) a zacala som so znakom jest. Asi po tyzdni ukazovania, mi to zacal potom maly znakovat a to tak ze si dal prstek do pusy. Potom som mu ukazovala znak pit, este a neskor dost. Znak pit tiez zacal rycho pouzivat ale"este" nepouzival az raz sme boli v parku na preliezkach a tam som ho daval smykat sa a ked som prestala tak sa ku mne otocil a zaznakoval este. Bolo to strasne mile.

hucie
11. kvě 2009

janka děkuju. myslela jsem si, že začnu s jíst a pít. Můžu použit za den všechny znaky činosti kterou budu zrovna dělat? Např. světlo, koupat, spinkat apod. Není toho na dětičky potom moc, nemate je to?

tydy
14. kvě 2009

ahojte,chcela som vas poprosit nie je nejaky link na znaky, alebo si treba kupit knizku? dakujem

feyra
14. kvě 2009

Ahoj, Klárce je sice "už" 18měsíců, ale mluvit se jí nechce a spíš má tendenci znakovat. Koupila jsem si tedy jen malou brožurku se základními znaky. Není tam ale znak pro "kůň" Vím, že si znaky můžeme vymýšlet i upravovat podle sebe, ale zrovna na koně mě nic nenapadá. Poradíte??? Díky díky

shaula
14. kvě 2009

Napadá mě jedině sevřít ruce v pěst a před hrudí s nimi pohybovat dopředu a dozadu, jako bys seděla na koni a držela uzdu. Ale asi by se to pletlo se znakem pro kočárek, že?

bublinkajasminka
14. kvě 2009

fe&ra - v baby sings je koň a to tak že sa pohupavas ako na koni, moja koníka pekne dávno ukazuje 🙂

tydy - asi www.babysings.cz skús

elika
14. kvě 2009

pohupujes sa ako na koni, plus mlaskas jazykom ako ked konik klope kopytami na zemi 😉

shaula
14. kvě 2009

Elika, to mlaskání mi ale přijde dost těžké pro dítě...

blumka
14. kvě 2009

feyra, nasa Terezka na konika len zaprska..tiez som ju chcela naucit ten typicky zvuk klopytania kopyt ale to je pre nu tazke...tak nakoniec len prska ako konik...a rozumieme si :D

feyra
15. kvě 2009

Moc děkuji, líbí se mi to "frknutí", nebo držení otěží. To asi vyhraje. A že se to podobá znaku na kočárek mi nevadí, vždyť i třeba "KORUNA" má také více významů a každý tomu rozumí 😉 😉 Pa pa pa

blumka
15. kvě 2009

freya, Terezka bezne ukazuje jeden znak na dve rozne veci..jednoducho jej este rucky nedovoluju niektory znak ukazat poriadne, ona ho skomoli a vyjde z toho nieco podobne co uz vie..ale podla kontextu v akej sme zhruba situacii, co robime tak viem co mi chce ukazat

pastuska
15. kvě 2009

Ahojte, ja som včera začala malému ukazovať mliečko a jesť a dneska si ráno vypýtal už jesť a vonku ukazoval mliečko 🙂 tak paráda, som rada, že tak rýchlo sa to naučil. Ale on už má 10,5 mesiaca 🙂

sven
16. kvě 2009

Ahoj,původně jsem si myslela, že znakování je dobrá věc, ale pak jsem slyšela i jiný názor a teď se přikláním spíše k němu - že ty děti jsou vlastně hrozně ochuzeni o komunikaci, že mají později problémy s verbální komunikací, s dorozumíváním s ostatními, kteří jejim znakům nerozumí atp. Že je to vlastně něco jako sms - sice se tím dá vyjádřit, ale je to nesmírně zjednodušené a pro citový i komunikační vývoj nic moc. Nechci znakování nijak hanit, spíš mě zajímá váš pohled - jak dítě snáší, když jeho znakování ostatní nerozumí, zda volně přejde na verbální komunikaci nebo má tendenci i v pozdějším věku dále znakovat, jak se ta metoda znakování vlastně učí atd.

shaula
16. kvě 2009

Sven, to nemyslíš vážně - "ochuzeni o komunikaci"?! Naopak znakování jim tu komunikaci umožňuje už v době, kdy by jí jinak nebyli schopní... Právě tím, že se učí vyjadřovat už v brzkém věku, je pak přechod na verbální komunikaci jednodušší. Přece každé dítě se plazí a leze, že jo? A znáš nějaké, které u toho zůstalo a nenaučilo se chodit? Já myslím, že ne... A stejné je to se znakováním, dítě ho postupně nahradí verbální komunikací, protože je to jednodušší a univerzálnější.

sven
16. kvě 2009

Tak ono záleží asi na formě - pokud se rozvíjí jen znakování, tak je to asi blbě.Neřekla jsem, že je to špatně, ono vše asi má mít svou míru (ostatně tak je to se vším, že?) A proto se ptám a chci o tom vědět víc.

jabluncanka
16. kvě 2009

Sven,

asi před 5ti minutami jsem dočetla článek o znakování batolat a musím Ti oponovat.Děti,které znakují vůbec nejsou ochuzeny o komunikaci NAOPAK - jsou až o rok napřed = roční batole komunikuje jakodvouleté dítě verbálním způsobem... 😉

shaula
16. kvě 2009

Sven, ale znakování spočívá v tom, že znakem DOPROVÁZÍŠ mluvenou řeč, takže dítě slovo slyší a zároveň "vidí", což mu usnadňuje zapamatování. Proto nejde "rozvíjet jen znakování", naopak, znak jen doplňuje slovo. A dítě, které ještě slovo neumí vyslovit (vůbec nebo obtížně) se může dorozumět za pomoci znaku, odpadá pak frustrace z toho, že ti není schopné sdělit své myšlenky. Zkus pročíst stránky www.babysigns.cz, je tam o tom napsáno hodně.
O znakování existuje pak samozřejmě spousta jiných stránek, moje oblíbená je i http://www.znakovanismiminky.cz/, ale ty se už netýkají "pravého" Baby Signs, ale to je podle mě úplně jedno (lektorky Baby Signs odpustí🙂

bublinkajasminka
16. kvě 2009

moja vždy ked papá obed pekne ukazuje dada - teda hajať alebo spinkať.....a ja viem že ako spapá polievku do pár minút zaľahne a spinká

petruna
16. kvě 2009

mozna jste to tu nekdo rekl, ale trochu se zapojim.
Jsou vyskumy, ze znakujici deti casto zacnou i driv mluvit, takze neni pravda, ze jsou pak line mluvit, kdyz si to umi ukazat znakem...

dnes jsem byla na setkani Baby sings v Toulcove dvore, bylo to moc fajn. Byl jste tam taky nekdo ? 🙂

K dnesnimu dni Tonik umi 10 znaku a je to super. Slo to pomalu, zacal az v 10 mesicich a az do roka ukazoval jen svetlo a kacenku, ale ted se postupne rozjizdi a je to fakt uzasny. Skoro kazdy den mame nejaky hezky zazitek spojeny s komunikaci pres znakovani...byt jde treba jen o tom, ze mi sdeli, ze venku vidi nebo slysi ptacka, ze pan v reklame ma cepici atd...