Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

eliotka
11. led 2009

Teda holky, zdá se mi to úžasné. už se těším, až začnu. 😉

ronikacz
11. led 2009

Ahojte, ja tiez znakujem so svojim syncekom.Zacala som s par znakmi v priebehu 9.mesiaca. Najrychlejsie sa naucil znak svetlo. Potom dlho dlho nic a pred nedavmo zacla pouzivat znak na hodiny, hojdacku a jest. Je to super, ked mi moze povedat na co mysli. Ma necely rok a uz spolu mozeeme komunikovat....Nijak peclive som ho znaky neucila.

elika
16. led 2009

Ahojte, my s Hankou znakujeme od 8 mesiacov. Dovtedy sama robila znak pre hopa na ruky a znak na cumlik. Takze si sama vymyslala a ked sme pripojili my nieco, tak sa po case chytila. Ako prve sme ucili mliecko, piskot, este a svetlo. Pre deti su zabavnejsie slova ako svetlo, bublina, zvierata a pod. jedlo, pit, este, hotovo az trosku neskor. Najlepsie je zacat s par znakmi, tak okolo 5, ale mali by byt take, aby dieta zaujali a mali chut sa ich ucit. Na dieta mozte znakovat uz od narodenia. Same sa tak rozhodne, kedy je pripravene zacat a moze zacat znakovat kludne uz v 5-6 mesiacov. Syn kamosky v 6 mesiacoch znakoval sam uz nejakych 8 znakov. niektore vymyslel sam.

elika
16. led 2009

som zabudla napisat, ze v obdobi okolo 11 mesiacov sa hanke darilo naucit cca. 1 znak denne. sedela na pohovke a citala si leporela a z kazdej stranky si sama pre seba ukazala znak. teraz uz ukazuje vsetky znaky z oboch DVDciek a vela znakov z tych Baby Signs leporel. ucime sa aj dialsie znaky. teraz ich vie cca. do 30. je to super a velmi sa mi paci, ked mi moze ona povedat o com chce hovorit. uz sa tesim kedy nam pridu tie nove leporela s versovankami a novymi znakmi. niektori z rodiny tomu najskor moc neverili, ale teraz ked im ukaze nejaky znak, tak su z toho na makko a znakuju spolu s nou 🙂 je to to iste ako ked ucite dietatko pa-pa, alebo ako sa mas? tak tak vselijak a podobne, ale je tu siroke spektrum znakov a kazdy si najde to, co vyhovuje jemu. je to super, ked si mozu napriklad takto s dietatkom pokecat napr. dedko s babkou, ktori s nou nie su tak casto. Dedko ju naucil znak no-no-no a bol z toho uplne paf, ked to mala zopakovala po nom. bol na seba hrdy aj na nu a proste to celkovo prospieva k upevneniu vztahov v celej rodine a k tomu, aby bolo doma veselo a do pohody. Znakovanie je uplne super.

luciauk
18. led 2009

no ja som vybrala jesť a mliečko, lebo to robíme často, ale to asi bola chyba 😅 tak vyberieme niečo zaujímavejšie pre malého 😉 ďakujem za rady. ale občas mám pocit, že pred kojením sa teší, keď ukážem znak
😖

elika, to je úžasný pokrok 🙂

parybka
18. led 2009

taky zkouším na synka znakovat, a první znak se mu povedl před pár dny.. myslím konkrétní znak, i když papa a jak se máš-taktak všelijak do toho asi taky patří. Udělal znak pro knížku a fakt tu knížku chtěl. A více znakům už rozumí, ale neukazuje. A to na něj znakuju zhruba od půl roku.
Eilka - nechce se mi věřit, že už Hanka umí 30 znaků 😨 To je fakt šikovná. Asi je O. trošku mín motoricky zručný. I ta knížka vypadá spíš, jako že tleská.
A to dítě, co v půl roce umí 8 znaků .. tomu nevěřím. Myslím, že v té době dítě samo vědomě neví, co chce. Je jasné, že má hlad, zima, chce nosit apod., ale nevěřím, že by to dovedlo ukázat. A aby ukazovalo třeba světlo nebo nějaké zvíře, tomu fakt nevěřím.... po zkušenosti s O.

entik
18. led 2009

parybko, tak to klidne ver, matej ukazoval v roce 10 znaku, svetlo ukazal v 9mesicich, byl to jeho prvni znak a evidentne vedel co chce. Kazde dite je jine a uvidis, jak te Ondra za chvili prekvapi, co vse vnima a jak! jen vydrz!

parybka
18. led 2009

a co znakování slov, která mluví? jako auto, táta, máma... to už je zbytečné ho učit znaky, ne?

minea
18. led 2009

Parybka, tak to jsme na tom podobně, na dceru jsem znakovala cca od sedmi měsíců, ale teprve těsně po roce jsem se dočkala reakce 😀. U nás to bylo ještě umocněno tím, že nedělala ani paci paci a pápá, jen se hihňala, ale neopakovala.
O tom znakování slov máma, táta jsem taky přemýšlela, ale znaky zavádět asi nebudu, když to umí říct.
Podle jakého jedeš systému? Tady jsme sice v tématu Baby Signs, ale nastudovanou mám tu knížku od Šustové, která se vůči Baby Signs docela vymezuje...

entik
18. led 2009

slova, ktera rika, znakovat nemusis, jde o komunikaci, takze je zbytecne zavadet znaky, pro to, v cem si uz rozumite. Cilem znakovani, mimo jine, je rozvoj slovni zasoby a mluveni 😉

zajo79
18. led 2009

ahojte kocky, so zaujmom Vas citam, i ked mame este male babatko, zaujalo ma to. Chcem sa spytat, odkial mate dvdcka o baby signs?

entik
18. led 2009

Zajo. kukni: www.babysigns.cz
jsou tam i instuktorky na Slovensku, nebo se to da poslat

trixi
18. led 2009

zajo, je aj www.babysigns.sk 😉

parybka
18. led 2009

Mineo, já znakuju podle znaků pro neslyšící, zvířata, barvy, jídlo... některé mi přijdou motoricky náročné, proto bych ráda sehnala DVD (nejlépe přepálené - entik promine 😅). Dívala jsem se na stránky http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary... hodně znaků mi přijde jiných. Ono je to jedno, však "mluvit" s malým budu já, že, ale pro inspiraci.
Uvidíme, co bude dál, podle entika to ted pojede, tak jsem zvědavá a těším se. Akorát bych měla být trošku důslednější.
NEvím, jak mu znaky ukazovat, když mi sedí na klíně 😅

entik
19. led 2009

😠 zadny prepalovani, baby!

elika
19. led 2009

ahojte kocky. tiez som zasadne proti prepalovaniu. mam doma vsetko co je dostupne v cechach z baby signs. malej som pustala obe DVDcka a ona si to pritom trenovala. motoricky zrucna teda nebola moc, ale znakovanie jej velmi prospelo. kedze chcela nieco povedat, s batolakmi z DVDcka si to trenovala a trenovala az jej to islo. a vzdy som ju chvalila, aj ked znak nebol dokonaly.

a preco neprepalovat DVDcka ani nekopirovat ine...???? lebo vdaka tomu, ze si to kupim, viem ze budu peniazky na to, aby mohol program dalej napredovat a aby bol kvalitny tak, ako od neho ocakavam, aby bol podlozeny vyskumom, ze je to fakt prospesne pre dieta, aby program a produkty zostavovali odbornici a splnali sa vsetky normy pre bezpecnost a v prospech deti. ja myslim, ze prave preto je ten program uzasny, ze toto vsetko mi poskytuje. takze pre tych, ktory nechcu kvalitny program, nech si zvolia nekvalitny za malo penazi, alebo zadarmo. a vsetci, co by chceli napalovat, nech mi prepacia 😉 a program teda nie je tak financne narocny, ze by sa to nedalo zvladnut. hlavne ked si zoberiete, kolko toho za tu cenu dostanete.

a co sa tyka toho 6 mesacneho chlapca si ani nevies predstavit, ako mi bolo luto, ze to neukazuje moja Hanicka. Kamoska byvala so svojou mamou, takze sa mu intenzivne venovali obe. cim viac casu dietatu venujes, tak tym viac sa to asi niekde ukaze. samozrejme zalezi aj na dietati, aby malo zaujem komunikovat a bolo na to pripravene. takze to vyzaduje vela trpezlivosti. deticky si vas vsimaju a jedneho dna sa proste rozznakuju ako dive a potom zacnu aj rozpravat. lenze kazde v inom obdobi.

a parybka, ved tvoj syncek uz nejake znaky ukazuje, takze je jasne, ze je na to pripraveny, tak treba vytrvat. doporucujem kazdemu seminar, kde sa dozviete tipy a triky, ako vyberat znaky, aby sa zvysil predpoklad, ze dieta uz coskoro zacne znakovat, ako znaky ucit, aby sa ich dieta naucilo co najrychlejsie.... no proste dozviete sa vsetko preto, aby vase dieta uz onedlho znakovalo ako dive 😀 a o chvilu budete same prekvapene, co vsetko vase dieta uz vie. a tiez kurzy pre deticky su uzasne. ked som kurzy viedla, hanka sa ich tiez zucastnovala, tak si myslim, ze aj preto sa jej tak dari. www.znakovanie.sk ucila sa v kolektive a take ucenie je pre nu uplne najvhodnejsie.

a fakt to ide uz aj u 6mesacnych deti. a u niektorych aj skor. sa vam to zda mozno nemozne, ale tie znaky su fakt vybrane tak, aby to dokazali aj takto male deticky. proste je cely program vypracovany odbornikmi a preto je podla mna uuuuuplne dokonaly. 😉

parybka
20. led 2009

tak... a ted jsem tu za černou ovci 😅
baby, překecaly jste mě.. už jsem oslovila instruktorku v okolí, snad se dohodnem na nějakém blízkém termínu 😎

kazdovci
20. led 2009

ahojte babenky. citala som o tejto teme a mam jednu znamu, ktora "znakuje" so svojou dcerkou. velmi si to chvali, vraj je to skvele, ze takto lahsie da mala najavo co si praje a ona nemusi lustit detske hatlaninky aby prisla na to co chce. ja som to ani neskusala, nas kvietok zacal velmi velmi skoro rozpravat, takze nebolo treba 😉
a ze sa vraj vobec netreba obavat ze dieta sa tym padom nauci neskor rozpravat, hned ako sa nauci povedat dane slovo, prestane pouzivat znak 😀

elika
20. led 2009

parybka, blahozelam k rozhodnutiu, urcite neolutujes. drzim palce. 😉 potom samozrejme informuj, ako sa vam dari.

entik
23. led 2009

parybko, tak co? uz jsi byla na kurzu?

u nas ted frci znak pro bubliny, porad delame bubliny z bublifuku. Taky mi rika "mama"+ znak pro POMOC, kdyz chce s necim pomoct a ted nedavno jsem mu zpivala pisnicku Fouka, fouka bila je louka a sam zacal znakovat foukani a kocicku 😵 😵 a u tehle pisnicky jsem mu to nikdy neukazovala 😵 😵

elika
23. led 2009

ahojky entik. mozes mi sem alebo cez IP napisat tu pesnicu co spominas, rada by som ju dala na svoju webstranu znakovanie.sk ak by ste chceli vediet dalsie pesnicky, popri ktorych by ste chceli znakovat, tak ich najdete na mojej stranke. a ak by tam chcela niektora zverejnit vas pribeh o znakovani, ako sa vam dari a tak, rada to tam uverejnim + vas zaradim do sutaze o nove leporelo 🙂

a parybko, tiez som velmi zvedava ako si spokojna.... tak daj vediet. sme nedockave 🙂

cipo
23. led 2009

ahojte
chcela by som vas pozvat na kurz znakovania do nasho materskeho centra v trencine. mozete sa tam stretnut s elikou. je to v sobotu 31.1. viac info na www.mcsrdiecko.sk
ja sa s malym trapim uz dlho a neukaze ani papa ani len-tak-tak, ale to je asi preto ze ma vyrecnu starsiu sestru. vidno na nom, ze vela veci chape, je rozumny, ale nic mi nechce ukazat a ani zopakovat. niekedy som uz zufala, ale kedze je to take nase slniecko a strasny pohodak nechavam tomu volny priebeh.
elin skutocne si myslis, ze by ho moja ucast na seminari nastartovala ku znakovaniu?

parybka
23. led 2009

paní přijde příští sobotu, určitě vám dám vědět, jestli to stálo za to 😉
a doufám, že jo, když už jste mě k tomu dokopaly 😀 😎

blumka
24. led 2009

ahojte, moja mala bude mat o dva tyzdne rok a uz ovlada 12 znakov...ukaze kniha, hotovo, jest, pes, macka, ciapka, svetlo, kacka, teple, zaba a zakyva papa..vsimla som si ze ked ju nieco velmi zaujem ako napr. svetlo, tak sa to nauci behom dna a ked sme napr. vonku a nieco tam vidi ukaze na to prstekom a pozera mi na ruky, co ukazem.. 😵 😀 ...
a este dotaz...nejaka prednaska alebo kurz v Kosiciach by sa nekonal? 😅

bramburka
24. led 2009

Ahoj holky, moje malá všechno opakuje, už zmí tak 25 slov, takže asi není potřeba znakovat, ale líbí se mi např . některé znaky, třeba pro bolí - protoze kdyz ji neco boli, tak samo mluvit nechce. Tak jsem ji to zacala učit, jen něco. A dobrý, ale hned jak jsem ji to naučila, začala sama od sebe říkat bebí, no takže uz asi je pozde.

elika
24. led 2009

Ahojte,

cipo,
samotna ucast na seminari ti zaruci, ze dostanes subor informacii, ktore ti maju pomoct k tomu, aby si ty vedela podnietit svoje dieta k tomu, aby znakovalo. Skutocne verim tomu, ze ak sa budes riadit informaciami zo seminara, malo by sa ti to podarit. Tiez sa na seminari dozvies, akymi stadiami dieta prechadza vo vztahu k znakovaniu a ako zistits, ze sa uz blizi ukazovanie znakov. Na to, aby som ja mohla byt podnetom na to, aby tvoje dieta znakovalo, by bol dobry kurz, kde pracujem s medvedom BeeBo a ten je teda fakt velmi dobry spustac. Teraz 4.2. budem rozbiehat kurz pre deti v BA - Lamac, tak ak sa mi podari natocit kratke video z kurzu, resp. este pridat dake aktualne foto, budete si to moct pozriet na mojej stranke www.znakovanie.sk . Tento tyzden tam chcem dat video aspon mojej dcerky, ktora ukazuje niektore znaky. A kto by mal zaujem vidiet znakovanie v praxi, tak 12.2. bude infostretnutie. ale viac sa dozviete na tej stranke co som uviedla.

blumka,
super sikulka tvoja mala. urcite ich vie aj viac, len nie vzdy sa nam podari ten znak vylustit, takze chvilu trva aj to, aby sa ho dieta naucilo tak, aby sme ho my videli a pochopili 🙂

bramburka,
25 slov je super. ak chces s malou este znakovat, tak ju nauc dake zlozite slova, ktore vidies, ze by povedat chcela a nejdu jej. resp. slova, ktore sice hovori, ale nie moc zrozumitelne pre ostatnych. a znakovanie je velmi dobry sposob na to, aby dieta zacalo skor hovorit. takze kludne uc dalsie znaky a ona sa tak bude rychlejsie ucit ich aj povedat. takze ma to zmysel aj pre vas 😉

wanda007
26. led 2009

Ak dovolite, tak pridam moj nazor: myslim si, ze tie DVD a 4 knizky (to nie su leporela) pre deti su graficky dost biedne. Na to, ze je to tak drahe, tak kresby velmi odflaknute, ale su malicke, vhodne do malych detskych ruk - jedina ich vyhoda. Moje dieta ich zavse zoberie do ruk, ale ma ine oblubene obrazkove knizky.

A myslim si, ze je nezodpovedne na seminaroch na Slovensku distribuovat DVD v cestine.

ja som si ich objednavala z ciech, s prepoctom na sk a poplatkom za dobierku ma to vyslo 1350 Sk. kebyze vtedy viem, ze existuje www.mybabycantalk.com, tak to neobjednavam. a ktomu by mi bohate stacila kniha od Sustovej (grada).

blumka
26. led 2009

no ja som z knihami spokojna...mala ich ma rada a pri kazdom obrazku sa zastavime a musim jej hovorit co sa tam deje a ona ukazuje (samozrejme ze to co vie), ale pravda je ze knihy ako take su jej oblubene predmety...
no ale mne ako dospelej sa tiez graficky nepacia :D...ale za to DVD je super...moj nazor...
a ja som tiez objednavala z ciech ale za 999 Sk na dobierku..tak nechapem 😕
no a co sa tyka tej cestiny a slovenciny..vychadzaju uz dve knihy v slovencine a myslim ze vobec mozme byt radi ze nieco take mame aspon v cestine, kedze na SK je to s podobnymi materialmi dost biede...kadejaka somarina vyjde ale to co by mohlo ludom pomoct na to u nas nikdy nie su peniaze..takze aspon ta cestina. a hlavne pre tych ktori nevedia po anglicky je to fajn...

angelik
28. led 2009

moja mala sa konecne rozbehla a zacina ju to bavit, je pravda, ze sme zacali neskor, ale nevadi, je to super, a ona ma tiez velku radost

mne tiez vadi, ze materialy su v cestine, najma preto som to zatial neobjednala ale aj preto, ze neviem ako 'nazivo' vyzeraju
ked ide o takuto sumu, myslim si, ze aspon nejake ukazky by na strankach mohli byt

my sa ucime znaky aj pri normalnych knizkach (teda aspon tie, co viem, a co neviem pozriem na internete... velky prebornik v anglictine nie som, ale zaklady zvladam 😉 )

a zda sa mi, ze tie slovenske verzie kniziek maju aj v Media klube

a elika, nehnevaj sa, som rada ze sa tebe aj dcerke dari, ale tvoje prispevky mi pripadaju ako reklama 😒

trixi
29. led 2009

angelik, elika je asi instruktorka, tak si musi urobit reklamu 😉 . Nasmu malemu sa knizocky pacia a to je hlavne. Mne moc nie, ale nie su to knizocky pre mna 🙂 . Ze je DVD v cestine mi tiez nevadi, pretoze sme cesko-slovenska rodina a cestinu ma maly kazdy den. A keby bolo v anglictine tak mi tiez nevadi. Aj tak maly pojde od dvoch rokov na vyuku anglictiny, kedze jeho bratranec nevie po slovensky a chystame sa stravit v zahranici nejaky ten mesiac. Maly DVD zboznuje, dokonca sme si ho pustali na ceste na lyzovacku a to uz bol po 6 hodinach otraveny, ale ako zacal opicak a BeeBo, tak hned bol v pohode.