Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

janulas
20. lis 2008

myschka.. no to je dobré, ze si vymýslí 😀 a které tak nejvíc pouzívá....
my ted máme nový, Ryba... to je super ale jak jim to jde... 😉 jsem za to ráda, clovek má takovou nápln dne 😀

slunicko552
20. lis 2008

Já tady koukám,holky a tiše vám závidím(samozřejmě v dobrém) 🙂 .Malý znakuje pořád jenom dva znaky.Když znakujeme s mojím taťkou,kterého to taky chytlo,tak se kouká a směje se,jde vidět,že ho to baví,ale sám neznakuje nic víc.Sice mi rozumí,když znakuju a nemluvím,ale sámotnému se mu nechce.Ale nevzdávám se 😉

myschka
autor
20. lis 2008

janulas ryba byla jedna z prvních 😀
te´d je v kurzu pavouk pač nám jeden lezl po zdi v obýváku a chodili jsme se na něj koukat 😀 😀
Jinak hlavně zvířátka když prohlížíme knížku pak spinkat, jíst, pít,knížka a stačí 🙄 🙄 hlavně u jídla
sluníčko určitě se časem začne snažit sám, hlavně, že chápe co to znamená 😉

dadis
22. lis 2008

my sice neznakujeme cielene, ale myslim, ze to bude detom asi prirodzene. Nas maly napriklad uz par mesiacov ked poviem, ze ideme spinkat, tak si zacne davat otvorenu dlan na licko a vtedy viem, ze sa na spinkanie tesi a ze je jeho cas, ked chce cumlik, tak si otvorenou dlanou poklopkava po pusinke. Nikto ho to neucil, zvlastne, ze?

janulas
23. lis 2008

myschka... pavouk?? no já min týden taky jednoho sejmula, ale deti uz spali, tak príste jim ho ukázu a pak dám info, jestli se chytli na pavoucka 😀
slunicko... urcite se nevzdávej, ber to jako hru 😎
dadis... no deti, které neumí mluvit, se snazí si nejak pomoct, kdyz ti chtejí neco ríct, je moc sikovný.... a vidim ze dalsí mimi na ceste, preju hodne stestí!! 😵

wladka
24. lis 2008

slunicko, neboj.. teraz mozno ziadna odozva.. ale neskor bude.. musis byt trpezliva..

my sme dnes pokrocili, vieme traktor, dobre, zajacik, sliepka.. 🙂 .. 😵

wladka
24. lis 2008

a ked bude viac casu, spravim aj ja fotodokumentaciu na MK 😉

petulkakri
25. lis 2008

Holky, čumim jk na drát 🙂 Ani jsem nevěděla, že něco takového je. Ale jak jsem shlédla videa, tak jsem nadšená. Malý teda umí něco říct, třeba teče (voda), svítí (to řekne títí, ale já mu rozumím 😀 ) auto je vrrr, tak aspon tohle nemusíme znakovat, ale třeba tak před dvěma týdny se naučil dělat rybu (stejně jako děti na youtube) a tleskat. Zkusím ho něco naučit, myslím ale že není nutné používat stejné znaky jako v literatuře, zkusím vymyslet naše vlastní, tak abysme je pochopili oba. Nebo myslíte, že je to blbost? Že bych se měla radši držet nějakých návodů? Znaky pro spinkání nebo papání jsou jasný, ale třeba myslím napodobení míče nebo deště apod.

elika
25. lis 2008

a ahojte, my znakujeme podla baby signs. je tam 100 znakov ako pomocka, samozrejme rodic si ich moze prisposobit. ak by mu nahodou nestacili, moze si vymysliet dalsie. vcera sa Hanka naucila znak na psika. bola to docela zabava, lebo cestou do obchodu ich stale hladala. nastastie sme stretli aspon 4 😀 rybku a zabku uz vie znakovat na poziadanie. par dalsich znakuje, ale iba ak chce ona. svetlo je uzasny znak, ktory ju velmi bavi. znakovanie je uzasne a je pri tom vela zabavy. malej az tak ziaria ocka.

archciba
28. lis 2008

Ahoj, kdyby někdo scháněl kurzy Babysigns. Zkuste mrknout na http://batolatka.webgarden.cz

janulas
28. lis 2008

ahojte holky, tak uz máme perfektne zvládlý dalsí znak mléko na noc ve flasce 😀 😀 dulezitá to vec 😀

janulas
28. lis 2008

petulkakri.... spousta znaku které te napadne, je dokonce shodných s babysigns, znaky jsou prizbusobené batolecímu dorozumívání, urcite si muzes svoje domyslet, jde prece o hru a o to se nejak rozumne domluvit 😎 😵
u nás ted pracuju na znaku pomoz mi, protoze kdyz jim neco nejde, to je nejvíc kriku a vztekání 😝

angelik
28. lis 2008

moja mala zacala asi po tyzdni mojho ukazovania znakovat jedlo, ked bola hladna vravela ham-ham a pri tom ukazovala; neskor aj znak pre spinkanie, ked sme isli spat, alebo niekedy, ked chcela ist spat, parkrat mliecko

a teraz vobec nic... ked chce jest, vesa sa na stolicku, popr. povie ham, alebo minule mi doniesla podbradnik 🙂
a ine tiez nic... ked nieco chce, tak sa napne a rucickami ukazuje tym smerom, kde je to co chce, a potom hadame, co to je

stalo sa to aj vam? neviem, ci chce rovno uz rozpravat, ci co...

baileysa
28. lis 2008

angelik, aj mne sa stava, alebo skor mam pocit, ze gretka ma obdobia, ked znakuje menej... potom to prejde a znova zacne ukazovat, takze asi len trpezlivost na to pomoze...

janulas, pomoz mi je dobry napad 😅 idem aj ja na to 😉

angelik
28. lis 2008

dik, dufam, ze este aspon troska nabehne, aby sme sa lahsie dorozumeli, skor, nez zacne rozpravat

janulas
29. lis 2008

angelik... u nás vice znakuje Marina, Tomino tomu se do toho nechce, ale vnímá to, takze ona se treba soustredí momentálne na neco jiného, treba uz ti to chce ríct a ne pouzívat znak, ale porád bych jí ho ukazovala.. at se darí 😵

angelik
29. lis 2008

🙂

janulas
30. lis 2008

ahojte, tak mám story z rána, oblíkala jsem je, jeli jsme k nasim, a do toho Maja ukazovala na polici a ukázala znak na boty, tak jsem jí je podala a byla spokojená 😵 😀

hame
30. lis 2008

Ahojte, letem světem sem prolítla diskusi a sem nadchnutá, náš Máťa je ještě malinkej ale určo to chci pak taky zkusit. Kdy myslíte že je nejlepší začít?

janulas
30. lis 2008

hame...ríka se ze nejaká vhodná doba neexistuje, zacít muzes kdykoliv... ale podle sebe vím, ze by me nebavilo na deti ukazovat bez odezvy, takze az zacne trosku víc vnímat, coz je hodne individuální...muj nazor 😉

elika
30. lis 2008

ahojte. my sme zacali znakovat cca. okolo 8 mesiaca. dovtedy si mala vymyslela znak na hopa a na dudlik. ale mam kamosku, ktorej syncek znakoval uz ako 6 mesacny, takze cim skor, tym lepsie. a je fajn znakovat okrem slov dennej potreby aj take, ktore by dieta mohli zaujat pre nieco ine: napr. bublina, ryba, svetlo.... napr. hanka je z ryb uuuplne nadsena a uz ich znakuje dost dlho a aj na poziadanie. taky znak pre jedlo este neznakuje vobec, ale to ju ani velmi neucim. skor ma zaujima ako vidi svet okolo. pouzivame metodu www.babysigns.sk

baileysa
30. lis 2008

hame, my sme zacali v 14. mesiacoch, ale mam pocit, ze uz to chytame za chvost, urcite by som zacala skor, aj ked je teraz skvele, ze sa strasne rychle gretka znaky uci, co aj mna bavi, tiez by ma asi nebavilo znakovat pol roka bez odozvy 😔 podla mna je najlepsie zacat medzi 8-10 mesiacom, ale to je iba moj nazor 😉

janulas
3. pro 2008

ahojte holky...
kdepak jste vsechny...? 😕
dneska máme dalsí príhodu ... nafoukli jsme takového velkého Santu na terase a Maja hned zacla ukazovat ze má cepici a boty... jaaaj to byla strasne zlaté 😵 😵 😵 je to super jak se deti rychle ucí a snazí se s námi komunikovat, tohle by mi normálne nevyjádrila 😎
zítra jdeme na srazík se znakujícími detmi, tak uz se moc tesíme... podám info... co je v kurzu 😀 😎

elika
4. pro 2008

ahoj janulas, kam idete na zraz? my sme sa dnes naucili znak pre ciapku a boli sme vecer u starych rodicov a mala im to predviedla, tak boli nadseny. ked som im hovorila o znakovani, tak najskor reagovali chladne (asi pred 3 mesiacmi), ale dnes ked videli malu ako znakuje, tak su z toho uuuplne vyteseni, tak myslim, ze ten pristup k znakovaniu sa tiez rychlo zmeni. este 1-2 navstevy ked sa bude chciet malej znakovat a bude to super metoda aj pre starych rodicov. lebo doteraz to bolo, ze no neviem ci je to take uzasne. ... ved dieta sa nauci rozpravat tak ci tak... hehhe. mala ma 11 a uz s nou takto "kecam" od 6 mes. ale viac od 8 mes. a je to uzasny pocit. keby ze mam cakat az kym povie prve slova..... a este dnes o 106 ukazovala svetlo.... je to moj milovany pokladik 😉

janulas
5. pro 2008

elika...ahojik gratuluju k prvním znakum, krásný pocit....
no byli jsme na srazu tu v Brne, ale nebylo to buhví co... no nevadí....zucastnili jsme se ale nic nové nepochytili, bylo to takové zabité odpoledne....
ale znakujeme dál.... ted se ucíme znak na kvetinky...a na stromky....aby o vánocích vedeli co nám to stojí v obýváku.... ale stále je na to sikovnejsí holcicka...chlapík umí perfektne znakovat hotovo... 😀 jakoze uz treba není jídlo, udelám hotovo a on odchází 😀 uz me k nicemu nepotrebuje 😀
Dcera umí cepici supr, pouzívá u ruzných panenek taky napr. kdyz jí chce dát cepicku tak donese mimi a dáme cepicku a je nadsená....
no krásný víkendík vsem znakujícím a hodne úspechu!!

elika
6. pro 2008

ahoj janulas... to nie je nas prvy znak. ale prvy krat sme odznakovali ciapku. vieme aj kopec dalsich. konika, rybicku, mlieko, este, svetlo, .... uz ma nenapada. a co sa tyka toho "zabiteho odpolednia", tak som tam sice nebola, ale robim kurzy s detickami a raz sme mali taku hodinu, ze deti behali vsade inde, len sme mali pocit, ze nedavaju pozor. a na konci hodiny nam zacali 2 zo 4 znakovat znaky co sme sa ucili. takze uuuuplne super a sme zistili, ze ide hlavne o to, dieta do nicoho nenutit, ani do toho, ze musi davat pozor, ked mu nieco ukazujeme. my ukazujeme a jemu sa staci obzriet a uz to videlo a pamata si. nemusi to robit tak, ako my si myslime, ze je spravne. tak dufam, ze nakoniec doma zistis, ze predsa len nieco nove vam to dalo.
deticky mas zlatucke a sikovne 😉 a to predsa my vsetci 😀 Nas prvy znak bolo "hopa" na ruky, potom dudlik. to si mala vymyslela sama a potom uz sme sa ucili s baby signs. prvy znak bolo mliecko a bol to fakt uzasny pocit. skoro som sa od stastia rozplakala 😝 je to uzasne, ked vidime, ze sme dieta nieco naucili. predsa len, chodit sa ucia asi viac menej same, nie?

janulas
6. pro 2008

elika....aha, no tak vy uz toho umíte hodne teda, jste sikulky... je to krásný pocit... to je pravda, kazdý jejich pokrok...
Myslim ze to bylo tím, ze tam bylo premaminkováno a predetickováno, pres 40 lidí, a bylo to na skodu veci....no dost o tom uz 😝

dee
6. pro 2008

ahojte, aj ja by som sa chcela pochvalit s nasimi uspechmi s Baby signs. ked mala dcerka (Barborka) 11 mes., citala som o tom a hned som objednala balicek z Ciech a zacala malu ucit. chytila sa velmi rychlo (cca o tyzden), aj u nas bol prvy znak ciapka - mala videla a v telke slonika s capicou a pekne ukazala, tiez som skoro plakala od dojatia a neverila svojim ociam. potom nasledovali: hotovo, svetlo, vtacik, pes, zaba, podbradnik... a po roku sa to uz velmi rychlo rozbehlo. teraz ma necelych 15 mes. a keby som to poctivo zratala vieme mozno 30-40 slov (snad aj viac, nikdy sa mi to nepodarilo vsetko zratat, vzdy nieco zabudnem). ale stale u nas vyhravaju znaky zvieratiek, teraz ma nove: zirafa, konik a korytnacka (to som neverila, ze sa nauci, ukazovala som jej to len pre zabavu a na druhy den ukazala aj ona, skoro som padla na zadok) a co vie nove, to neustale ukazuje a tesi sa z toho. a vela znakov sme si s malou aj sami vymysleli a prisposobili (napr. ked nieco dlho nezacala opakovat, zmenila som to a zvacsa sa uz potom hned chytila). takze by som chcela vsetky maminky povzbudit, stoji to za tu namahu na zaciatku a ono sa to krasne rozbehne. a nie je nic krajsie ako komunikovat s tak malym babetkom - ked vam ono nieco ukaze, vy to pochopite a ono je potom cele stastne ze mu rozumiete. je pravda, ze teraz to trosku zanedbavam, lebo uz mam pocit, ze sa nam rozvazuje jazycek, napr. ked mala 12 mes. krasne hovorila vtacik ("tacik") a zaba ("aba"), ale potom s tym nejako prestala a az teraz opat zacina, tak sa ju snazim podporovat v reci, ale este to moc nejde. 🙂

elika
7. pro 2008

ahoj dee, uzasne zazitky mas. a slovnu znakovu zasobu tiez. podla mna je znakovanie super aj v tom, ze tak netlacime na dieta ze povedz uz povedz slovo.... lebo potom to akurat vsetko spomalime, lebo pre dieta to uz nie je zabava... ale ocakavanie rodica. takze ta chcem posmelit v tom, ze znakujte a znakujte a mala potom bude viac v pohode a tie slova pojdu rychlejsie. vies ako to bolo so znakmi. jeden den ukaze, potom chvilku nic, tak nevies ci to nebola nahoda. ale nebola.... akurat to chce vsetko vzdy cas. JAAJ, TIE NASE DETICKY SU UUUUZASNEE. velmi sa tesim. ahojte.

lindulak
9. pro 2008

ahojte! my znakujeme asi od 9teho mesiaca - teda ja ukazujem, musim povedat, ze som bola dost nedosledna, napriek tomu sa mala postupne chytila - najprv ukazovala mliecko a svetlo. Potom som si az okolo roka vsimla, ze vie aj viac znakov, aj ked ich nepouzivala. Tak som ju v tom zacala viac podporovat a teraz uz sa celkom pekne rozbehla, ale na dee urcite nemame, vieme ich asi len okolo 10. Ale co ma viac trapi, ked citam, ze dee pise, ze uz ako rocna mala pouzivala slova. Moja ma uz skoro 14 mesiacov a v podstate nepouziva ziadne slova. Teda "rozprava" ale nic zmysluplnne. Jedine mama povie /aj to malokedy/ a inak nic len ukazuje a tak si blaboli po svojom. Je to normalne? Moze to byt tym znakovanim?