Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

etihw
4. črc 2008

ahojky, tak my se s Nelinkou přidáváme. 😉 byla jsem na semináři a začaly jsme minulý týden. a Nelinka už zvládá znak pro světlo a bryndáček. 🙂

mamacat
5. črc 2008

baby my mame toto video:
http://www.amazon.com/Sign-your-Baby-Language-C...

a taketo knizky:
http://www.amazon.com/My-First-Signs-Baby-Signi...

a tu je este dobra stranka na rozne znaky:
http://www.signwithme.com/002_browse_signs.asp

kili, ja to robim tak ze vzdy poviem slovo a ukazem znak a vykonam ukon alebo ukazem jej ten predmet.... opakujem to vela krat aby pochopila ze to slovo sa spaja s tym znakom. napr. opytam sa prosis si este? a ukazem znak na "este" viackrat a dam jej este;) strasne rychlo to pochopila!

myschka
autor
5. črc 2008

Holky je to super, že jo? Já jsem úplně nadšená ani ne tak z toho, že když jí řeknu ukaž tak ukáže ale dostávají mě takový ty věci kdy si uvědomím, že mi chce něco říct.
Třeba teď jsme u našich a na prvńí procházku ráno chodí Aduš s mamkou a já můžu ještě spát a když se vrátili tak mi Aduš pořád ukazovala znak pro ptáčka, tak jsem se rozhlížela po pokoji kde ho vidí a nic jsem nenašla tak jsem jen řekla ano to je ptáček a malá byla spokojená. Odpoledne mi mamka říká: ráno jsem jí uspala ale tak strašně tady v lese řvali ptáci, že to malou vzbudilo a musela jsem jí vyndat z kočáru a koukali a poslouchali jsme ptáčky 😲 😀 tak jsem si hned vzpomněla jak mi ukazovala jen co přišla ,ptáčka 😵 chtěla se prostě o ten zážitek podělit 😵

trixi
5. črc 2008

ahojte, precitala som poctivo celu diskusiu a uz som si objednala knizku aj DVD, zalozila stranku o znakovani medzi oblubene. Ani som si neuvedomovala, ze s nasim Matkom znakujeme, mame zatial svoje znaky, je ich len par, ale budeme trenovat. Vdaka vsetkym za skvele tipy, odkazy.

priklad jedneho znaku, ktory si vytvoril nas maly: znak pre babku je vyplazeny jazyk a kratko za tym jazyk medzi zubkami a vypustenie vzduchu (take brrr). Babka ho to naucila a teraz ked pocuje slovo babka tak to robi, alebo ked chce ist za nou. Budeme musiet pre psa pouzit iny znak ako vypazeny jazyk. Ten je uz u nas vycleneny pre babku 😀

entik
5. črc 2008

trixi, taky mam desetimesicniho Mateje 🙂 znak pro babicku me rozesmal 😀 😀 to nas matej nedela, u nas zatim vede znak pro svetlo, dnes udelal znak pro jidlo... myslim, ze co nevidet se rozeznakuje! tesim se 😵

majka07
6. črc 2008

myschka to je krásné 🙂

já byla dneska hotová zase ze světla, Maju seděla v jídelní židličce a ukazovala znak světla, nejdříve su nechápala, světýlko pod linkou bylo zhasnuté, říkala jsem jí to je světlo a ona furt ho ukazovala a pak se pootočila, ukázala na dveře co vedou do chodby a zase znak světla a tam se svítilo, tak mi pak to pak došlo, zhasla su a Maju se hrozně řechtala a byla vidět na ní ta spokojenost 😀

trixi
6. črc 2008

dnes som zacala ucit Matka znak pre svetlo (vsade ho totiz uputavaju lampy, svetla), vecer pri kupani hukal a ukazoval rucickou na svetlo a tak smiesne sa ma snazil napodobnovat. Moja mama vsak skonstatovala, ze som sa zblaznila, ze dieta nebude chciet rozpravat. A uz to kazdemu porozpravala, ze vraj nie som normalna, lebo dietatu pletiem hlavu. Ach jaj. Mne je jedno co si kto mysli, ja som si vzdy robila po svojom a tak pokracujeme vo vyuke.

petula...
7. črc 2008

Trixi musím Ti říct, že s tímto přístupem se bohužel setkávám taky. Můj táta a moje ségra to absolutně zavrhují a pořád si klepou na čelo, když na Fílu znakuju, tak o to víc se těším, až bude malej znakovat, že jim to ukáže.

carlisse
7. črc 2008

Ahojky, koukám, že se pěkně rozrůstáme🙂
Musím říct, že se nám už osvědčila teorie, že když se dítko naučí vyslovovat slovo, které znakuje, tak časem přestane ukazovat znak a jen to říká. Adélka už nedělá znak pro jídlo a pití, protože říká ham ňam a brm brm, trvalo jí to asi týden, než to přestala ukazovat. Na ty co nechápou se vykalšete, já jsem se naštěstí setkala s opačným přístupem, moji i manželovi rodiče jsou ze znakování víceméně nadšení, občas si dokonce i vzpomneou na nějaký znak a ukazují ho zároveň s mluvením, moje ségra ta je snad do znakování zblbá skoro jako já, ukazuje Adélce znaky ptá se mě jestli máme nějaký další a má radost, když se jí nějaký nový povede.
Jinak myschko je to fakt krásné, když se mimi naučí znaky takhle používat. Adélka už některé znaky spojuje, máme u lustru v obýváku zavěšenou klec s dřevěnými ptáčky, když se začnou průvanem točit, nebo o ně zavadíme, hned mi "řekne" že u světla je ptáček a ten se točí, ukáže prstíkem nahoru, pakl znakuje světlo, ptáček a tčí se. Je to báječné...
Všem moooc gratuluju k pokrokům, máme děsně šikovné dětičky🙂

kacenka83
7. črc 2008

ahojte
zaujala ma tato tema, uz som aj co to citala, ale este som sa nepustila do znakovania, aj ked by som chcela...
kedy ste zacali deti ucit znaky a ako dlho trva kym to pochopia a zacnu ukazovat? mam 9-mesacneho synceka, uz by to mohol zvladnut, vsak?

wladka
7. črc 2008

ahojte..

mmne moja mala ukazuje, zvlada par slov zakladnych.. ja to nemam z kniziek, ja som nepocujuca, tak ju vediem aj tymto smerom 😉 , ona pocuje, je zdrava.. takze je to pre mna pririzdene ju aj touto cestou viest.. urcite je to dobra vec, 😉 .. odposunkovavam aj basnicky, pesnicky.. takze je u nas veselo, a mavame rukami 😀 .. a spravne, nie je to ziadne tlachanie..

co sa tyka teorie... ze ked niekto posunkuje, prestava rozpravat, tak ju mozem vyvratit.. u nas nepocujucich nie je problem aj s hovorenim zaroven posunkovat, pretoze je to pre nas prirodzene.. ale pre vas pocujucich to nie je, pretoze s tym od malicka nevyrastate, tak bud len posunkujete a nerozpravate, alebo rozpravate a neposunkujete.. je to tazsie, pozivat obe jazyky vzajomne a aby sa prelinali.. tak vacsinou, aj statistika vravi, ze bez toho aby vedeli, nejakym prirozdenim sposobom pri ukazovani prestavate artikulovat, rozpravat..

takze ziadne obavy.. ak na dieta posunkujete, odposunkuje vas naspat..

ak budete rozpravat, odpovie vam ustne.. 😉

a teorie starych mam ok.. ale uz je nova doba, aj inak vychovavame, aj mame ine deti, aj sa im viac venujeme, a nie ako v dobe starych mam.. vtedy to bolo tiez ine.. 😉 .. a nespajat tu dobu s dnesnou..

lindulak
8. črc 2008

Baby rozmyslam, ze zacnem aj ja s malou znakovat. Chcem sa opytat, ci si myslite, ze mi stacia tie znaky, co napr. mamacat dala link na stranku alebo je potrebne mat knihu alebo DVD? Naucili ste babo znakovat niektora aj bez toho?

entik
11. črc 2008

ahoj!!
S Matejem to taky zacina byt zabavne. Ukazuje jidlo. Vcera si prohlizel knizku, kde byla kocicka a mela tam mlicko. Babicka mu vyklada, podivej kocicka ma mlicko a matej na nej ukazal a ukazal znak pro jidlo (dela ho ukazovackem). Tak jsme vsichni koukali!!! a uz do toho zacinaji byt nadseni i babi s dedou...

Lindulaku, kniha a DVD ti v tom pomuzou, na DVD je slovnik a v knize je popsane jak zacit. Takze je to jednodussi, na druhou stranu je hodne maminkek, co to zkousi sami. Vymysli si znaky apod. Zalezi na tobe, prijde mi, ze s nejakym materialem v ruce budes vic duslednejsi a nadsenejsi, proste se mas ceho drzet...

wladko, nechces nam ozrejmit, jak je to presne se znakovym jazykem?? vim, ze kazdy stat, kraj, oblast ma svuj vlastni jazyk, pak se jeste domluvite tim, co se ucite ve skole a co se znakuje v TV (znakovana cestina, event. slovencina). NEBO jak to presne je????? jake jsou ty rozdily?? diky 😵

trixi
11. črc 2008

ahojte, dnes mi prsiel kompletna sada pre zaciatocnikov - kniha, 2 DVD, knizocky a pomocka na chladnicku so znakmi. Som nadsena. Matejovi som pustila to DVD pre baby a este som ho nevidela tak zahladeneho na televiziu. Pozorovala som ho a pri znaku capica napodobnoval ten znak spolu s detmi. Cumela som ako puk. Zacali sme znakovat v pondelok znakom pre svetlo. Dnes kazdeho trapi ukazuje o dusu a chce aby mu kazdy zapinal svetla. Ten znak sa naucil velmi rychle. Dnes pribral znak pre capicu. Inak nam vobec nevadi ze materialy su v cestine, kedze sme cesko-slovenska rodina a Matej je na cestinu zvyknuty. Idem si precitat tu knizku.
To znakovanie je zabavne, kazdy kto ma videl na ulici znakovat (znakujem iba zaklad pes, macka, auto, papat, pit) si mysli, ze Matko je nepocujuci. Uz sa ma to aj pytali. A len krutia hlavou.
Nasi uz prijali tuto novinku a babka sa uz pridala a vzdy sa pyta ako mu ma ukazat tie ktore veci. A tatino je nadseny. Znakuje jedna radost.

wladka
11. črc 2008

entik, rozdiely samozrejme su.. je znakovana cestina a znakovy jazyk.. znakovanu cestinu vyuzivate hlavne vy pocujuci / slysici 😀 , je to slovo znak slovo znak.. a ta sa viac menej vyuziva v skolach, na odbornych prednaskach, TV, pri upresneni zlozitych viet atd.. ale pre nepocujucich / neslysicich je prirozdenym jazykom znakovy jazyk, ktory vieme len my 😎 😀 .. to ide s nami, je to pre nas prirozdene ako pre vas hovoreny/ mluveny jazyk.. no a ten je zalozeny na posunkoch ktore sa vyjadruju viac menej pohybovo, herecky, je skrateny, nema syntax ani gramatiku...

uvediem priklad: Moja mama velmi dobre vari.

znakovana cestina/ slovencina: Moja mama velmi dobre vari.

znakovy/ posunkovy jazyk: Mama super varit.

Samozrejme do toho znakoveho jazyka je zapojena aj mimika, gesta, ktore znazornia slastny pocit, ze super vari.. chapes??? 😵

rozumieme si? 😀 😉

petrolejka
11. črc 2008

Ahoj holky, zatím jen nakukuju, o znakování jsem si trošku četla a určitě do toho chci s Týnkou jít. Na kurz se chci přihlásit v září a pak s malou začít. Bude jí v tu dobu cca 8 měsíců, tak to mi připadá akorát. na ručičky je docela šikovná, hodně s nimi mává, kroutí a tak už teď, tak to bude něco pro ni. 😀

entik
11. črc 2008

diky Wladka 🙂

majka07
13. črc 2008

Já když pustím Maju dvd pro baby tak také musím říci, že takhle zaujatě na TV jsem ji ještě koukat neviděla, hnedka něco znakuje nebo napodobuje je, no je to super. Byli jsme v ZOO a když viděla kačenky tak ukazovala znak, furt, akorát nedává prstíky od sebe, kačenka pro ní je jen stisknutá jako napřiklai při znaku ještě, ale jen na jedné ručičce, jak vidí kačenku tak stikne prstíky a má radost z toho, když řeknu kačenka 😀 fakt mě to hrozně baví 🙂

duskaf
14. črc 2008

Kočky stále si Vás čítam, teším sa z Vašich pokrokov a len netrpezlivo čakám, kedy to skúsim so svojou Veronkou.

wladka
14. črc 2008

duskaf, ty uz mozes zacat.. to sa nezda, ale dieta to bude vnimat, ako aj hovorenu rec.. ved je to tiez jazyk.. 😉 spatnej reakcie sa sice dockas cca polroka, ale ked to pride, budes happy 😵

wladka
14. črc 2008

mozes na nu ukazovat, nech ma vyhlad na teba,..
alebo
ju vezmi za rucicky, a spolu znakujte 😵

duskaf
14. črc 2008

Jéééj ďakujem wladka, tak sa teda do toho pustíme.

entik
14. črc 2008

jj, my jsme taky zacali, kdyz mel matej 7 mesicu a mel z toho srandu, bral to jako nejakou novou hru 😅

sabayon
14. črc 2008

Ahoj holky. Mám 6ti měsíčního Matýska a nadchla jsem se pro znakovaní. Ještě jsme nezačali, mám jen ta dvě DVD od kamarádky...na babysigns.cz jsem se dočetla, že na kurzech jsou k mání ještě 4 obrázková leporela a magnetky na ledničku (ty snad bude možné objednat samostatně). Zeptám se, myslíte si, že je dobré pořídit si Knížku Jak se domluvi s kojencem a batoletem? Líbily by sde mi i ta leporela a magnetky...ale nevím, kde to sehnat. Poradíte mi prosím někdo? Díky moc. Marťa

chechta
14. črc 2008

ahojda tak my taky začínáme znakovat, takže jeslti dovolíte tak se k Vámn přidám - jsem zvědavá za jak dlouho bude odezva 🙂

majka07
15. črc 2008

sabayon já tu knížku mám, někdo si ju moc chválí, já od toho po pravdě čekala víc, teď bych si jí asi už jen půjčila, přečetla a zase vrátila, dvd mi přijde mnohem lepší. Jé taky by mě zajímaly ty magnetky a leporela, jak to vypadá, nemáte je některé, že by jste hodili foto do albíčka 😉

chechti tobě pařeju trpělivost 😀

trixi
15. črc 2008

Ahojte sabayon a majka, magnetka so znakmi a leporela su sucastou baliku, ktory som si objednala na strankach babysigns.cz. Tie knizocky si maly velmi rad prezera, su take male, rad ich cita ked troni na nocniku. Ta magnetka je vlastne taky tahak a su tam nakreslene vsetky znaky (myslim, ze ich je 100), ktore su ukazane na tych DVD. Ked s malym znakujem a neviem si spomenut, tak urobim kuk na mikrovlnku, kde mam pricapenu tu magnetku a znak si ozivim. Je pravda, ze skor ten tahak pouziva tatino. Ja mam dobru vizualnu pamat, tak si to lahko pamatam.
Neviem, ci sa daju kupit leporela a magnetka samostatne. Napiste na babysigns.cz, urcite vam odpovedia.

My pomalicky pokracujeme v znakovani, zatial Matej ovlada znak pre svetlo a znak pre horuce. Zato s tatinom znakujeme uz aj medzi sebou 😀 .

Prihlasili sme sa na ten znakovaci vikend v septembri do Ceskeho raja, som zvedava ako sa bude malemu pacit.

gabika11
15. črc 2008

caute, aj mna ta tema velmi zaujala, a chcem si objednat tu sadu a zacat s tym, snad bude vediet obsediet, lebojej asi idu zubky a je trosku umrncana... 😉

majka07
15. črc 2008

trixi díky za info. Jé taky jsme původně chtěli jet do toho Ráje, ale bohužel nám to nevyjde 😒

slunicko27
23. črc 2008

Holky je někde na webu slovník znaků? měla jsem uloženou ang stránku se znakama, ale ten slovník jim tam nejde 😠 Mikuláš teď úžasně spolupracuje, tak toho chci co nejvíc využít.